Jurský svet: Nadvláda

• Česko Jurský svět: Nadvláda (viac)

Príbeh filmu Jurský svet: Nadvláda sa odohráva štyri roky po zániku ostrova Isla Nubar, pôvodného domova oživených jurských tvorov. Medzitým sa začali kontrolovane aj nekontrolovane rozmnožovať, v dôsledku čoho sme si museli zvyknúť na ich prítomnosť v našom ekosystéme a na to, že už pravdepodobne nestojíme na vrchole potravinového reťazca. Na jednej strane sú ľudia, ktorí chcú túto novú obrovskú silu využiť vo svoj prospech, a na druhej strane ľudia, ktorí im v tom chcú zabrániť a snažia sa udržať svet v čo najväčšej rovnováhe. Patrí k nim aj Owen Grady (Chris Pratt) a jeho priateľka Claire (Bryce Dallas Howard), ktorí v prvých dvoch filmoch získali patričné skúsenosti. Doplnia ich ich hviezdy Jurského parku, paleontológovia Alan Grant (Sam Neill) a Ellie Sattlerová (Laura Dern), a teoretik so zmyslom pre detail Ian Malcolm (Jeff Goldblum). Všetci sa púšťajú do dych berúceho boja s časom, ľudskými a jašterími nepriateľmi, aby sa pokúsili o nemožné v situácii, ktorá netrvá päť minút, ale dvanásť. (CinemArt SK)

POMO

Návrat hlavních postav z prvního Jurského parku potěšil, pořád jsou to ti sympatičtí nadšení vědci, kteří dinosaury milují. Vtažení diváka do světa, kterého jsou již dinosauři zžitou součástí je cool. Překupnické doupě na Maltě a tamní dlouhá akce film dobře vykopnou. Honička na střechách a na motorce v ulicích, přesně jak je známe z bournovek a bondovek, upgradnuta o velociraptory… proč ne! Ale zbytek, ve kterém jsme přesunuti do pouze jiné rezervace než v prvním filmu, je klopitajícím recyklátorem již viděného, navíc v nevzrušivém provedení, s nefunkčním záporákem Timem Cookem, logickými berličkami a nesmysly nehodnými této filmové série. A jedinou fantasticky natočenou scénou, která připomene Spielberga (ponoření do jezírka). Bohužel krátkou. Nejslabší díl celé série. ()

verbal

Juráč od svého vzniku už realisticky oživil bandu pěkně hnusných a řádně děsivých mezozoikálních monster. Ovšem teď, ve svém šestém díle, vše překonal a tasil opravdovou makabrozitu a obludu z nejodpudivějších – strašlivého holocenského vizuálního predátora jménem Laurosaurus Dernbotoxus. Vskutku jednoznačný vrchol plastického malformačního CGI, na nějž se nevydržíte souvisle dívat více než 3 vteřiny, abyste ještě vůbec někdy měli chuť na řízek, a který v pohodě překonává i takové monstrózní veleještěry jako Dinocourtneyus Defectcoxus či Brontotellus Versacehnus. Budiž to varováním pro všechny štěrbiny, co se bojí důstojně stárnout. To si raději nechejte po padesátce vytvarovat na xichtě realistické silikonové hovno. Odpoutá to pohled od vrásek a budete vizuálně daleko snesitelnější! Alespoň pro masařky. Doufám, že chudák pan Neil, vypadající i bez klobásového jedu o deset let mladší, a dokonce krásnější než v roce 1993, jemuž nehumánní scénář nemilosrdně dicktoval se po té kafilérii sápat, dostal příplatky minimálně jako ve fekálním pornu. I přes veškerou vypiplanou monstrozitu se však jedná o zatím nejhorší Juráč, ekoteroristickou agitku pro celou neomarxistickou rodinu, kde si natáčející probuzená demagogická korporace pro vyplachování debilů za účelem zisku celkem úsměvně poručila scénář o jiné fuj fuj demagogické korporaci pro vyplachování debilů, co má uprostřed jurské džungle prohnilý, za účelem zisku negrolesby a semknutě inkluzní lidstvo potírající jablkový brontogůglkemp. Trochu to naštěstí vytahují nad hladinu žumpy těch pár obvyklých suchých hlášek rovněž nestárnoucího a bezbotoxového Zlatošvestkáče, sympatický Marek Taclík, jehož zjevně jeho nový tchán Árný dokopal do fitka, a opět naprosto nádherně udělaní a vcelku akční -sauři, -daktylové, -raptoři, -ceratopsové a další prehistorická havěť. Takže 2,4999999999, ovšem velkoryse přihazuji 0,0000000001, protože je to furt lepší než drátem do oka, a především než jakákoliv vážně se beroucí furtdokolová pičočalamáda o oelasťákovaných svištivých bukvolidech z obublinovaných omalovánek. ()

Tom Hardy

Je těžké mít rád film, který svůj vrchol (Malta) nabídne v půlce a pak se utopí v recyklaci a nostalgii. Snaha o fanouškovský servis je tam cítit hodně, dokonce občas funguje i takovým tím až spielbergovsky sympaticky naivním pohádkovým způsobem (jako když T-Rex pořád platí za hlavní dino-hvězdu), ale z konce jsem měl nijaký pocit, že toho zkrátka, minimálně v rámci zavíráku velké série, bylo málo. Přitom ten příslib velkých věcí, kdy je nastaven nový řád, je hlavně v první polovině hrozně moc. Ale pak to celé vyšumí do ztracena. 60 % ()

Tosim

Třetí díl se trochu snaží navázat na ten první. Svým vtipem, jednotlivými odkazy na starší filmy. Taktéž mi málem ukápla slza při setkání se starou partou, užil jsem si pár akčních a vtipných momentů i peripetie vztahu Owena a Claire, stále je ale třetí Jurský svět průměr. Kvality prvního, nedej Bože Jurského parku (a to se svého času spousta lidí předhánělo, aby vyjádřili, jak STRAŠNĚ JEDNODUCHÝ je to film),  neviděl ani z rychlíku. ()

Enšpígl

Je to taková neškodná akční bláznivinka, kde nám akční různí sauři a třeba na Maltě to byla vysloveně luxusní nahánečka za kterou by se nestyděl ani 007. Samozřejmě oceňuji i původní trio a několik záběrů, které jako by vypadly ze starých dobrých filmů Steven Spielberga. Je to čistokrevná zábava, která ale vinou dlouhé stopáže někdy ztrácí na zábavnosti a přitom nemá ani čas využít svůj vlastní potenciál, ano mluvím třeba o jednom ze závěrečných sauro fightů, který tvůrci úplně vzdali, nepochopím proč. ()

Cervenak

Ále, celkom v pohode to je.   Iste, je to zlátanina a celkovo somarina (ale oproti filmom ako napr. Godzilla vs. Kong je toto sci-fi ako od Asimova) a asi tretinu filmu to na mňa príliš nefungovalo. Od parádnej naháňačky na Malte je to však normálna jurská zábava a od spojenia starej a novšej partie dokonca super jazda s hláškami, nápadmi a dobre zrežírovanou akciou. Finálny boj megapríšer dokonca skvelý. Čo ma prekvapilo najviac, najsympatickejšou postavou filmu je tá čierna lesbická pilotka, ktorú tam pôvodne nasadili len na doplnenie woke kvót. Ale nevadí, pretože je to zábavná hansolovská postava, pretože to hrá s chuťou a áno, pretože je to krásna baba. ()

Isherwood

Recyklát ještěří močoviny, kde do splašků odteklo všechno dobré, a zůstal nevábný koncentrát toho, co je v hollywoodské fabrice špatně. Ledabylý scénář jede stejné schéma už po šesté, přičemž absolutně pomíjí všechny možnosti, které prehistorická monstra, rozlezlá po celé planetě, nabízí. Kloubení nové party se starou je bez kapky překvapení a jediné jiskry, rodičovské téma unylé, u triků jsem si občas vzpomněl na Karla Zemana, akční scéna na Maltě příšerně sestříhaná (Dan Bradley od druhého Bournea jede jednu šablonu) a jediná opravdu plnokrevná postava je Kayla Watts (která možná měla plnit kvótu, ale je to dobře napsaná a skvěle zahraná pilotka)… a jinak to všechno trvá nekonečných dvě a půl hodiny. V závěru začne Ian Malcolm trochu sypat hlášky a rozpustile si rozepne košili, ale tím to hasne. Nebýt dezertu v podobě sežraného chlapa na elektrické koloběžce, který mě upřímně rozesmál asi na 5 minut, dopřeji tomu maximální bídu. ()

T2

║Rozpočet $165miliónov║ Tržby USA $376,851,080 ║ Tržby Celosvetovo $1,001,978,080▐  Tržby za predaj Blu-ray v USA $20,876,158║ Tržby za predaj DVD v USA $10,059,818║ Ako taký klasický letný blockbuster úplne v pohode. Samozrejme technicky zvládnuté, herci potešia, hlavne návrat starých tvári, dravá akcia a kamera berie hlavne úsek na Malte, občas niečo v tých Dolomitoch. Kameň úrazu je hlavne tá obohraná príbehová schéma, ktorá už omrzí. To fakt sa nedá nič zmysluplnejšie vymyslieť. Veď aj taký anime seriál Jurský svět: Křídový kemp pojíma viac dejovej nápaditosti. /videl v kine: 70%/ ()

Marigold

Totálně nefuknční dějový věšák na repetitivní akční scény, který skáče jako blecha jen proto, aby nakonec odvyprávěl už několikrát vyprávěné, ale mnohem neobratněji a bez emocí. Scénář je naprosto katastrofální, režie akčních scén sice šilhá po ose Bourne Bond, ale ani v tom není extra zručná. Nakonec je to směs nepřehledné dinosauří MMA a sira Attenborougha po těžké mozkové příhodě. ()

KarelR

Třetí Jurský svět měl být epickou sešlostí staré a nové generace hrdinů, kteří mají víc zkušeností s dinosaury, než by oni sami chtěli – a když Nadvláda servíruje přesně tohle, je docela fajn. To, na co se možná těšíte, ale trvá jen čtyřicet minut a musíte si na to hodinu a půl počkat. Do té doby totiž Trevorrow servíruje tři filmy sešité do jednoho, a i když jsou všechny patřičně velkolepé, ani jeden z nich není extra zajímavý. S výjimkou obří naháněčky na Maltě navíc chybí i akce a místo nosných dějových linek nebo postav, které by někam pořádně směřovaly (relevantních hrdinů je tu asi dvanáct!), dělají člověku radost hlavně různé momenty s dinosaury. Jak už jsem ale zmínil výše, jakmile se všichni konečně potkají a Jeff Goldblum začne servírovat hlášky a hrdinské momenty (jako jediný pochopil, že to má být zábavná popcornovka!), zapadne třetí Jurský svět do těch správných kolejí. Nakonec vám tedy na tváři vyskočí pár letmých úsměvů, jež smaže až vědomí, že to vlastně celé bylo dost průměrné a lehce zbytečné. Hlavně ať se proboha netočí další díl! ()

Rimsy

Moderní kovboj Chris Pratt, ekoteroristka Bryce Dallas Howard a adoptovaný/unesený klon Isabella Sermon se setkávají se starší jurskou generací, jež udávala směr první trilogii. Kooperace nových hrdinů se Samem Neillem, Laurou Dern a na hraně sebeparodie se pohybujícím Jeffem Goldblumem měla být největším tahákem filmu – a skutečně jím je, neboť jinak snímek nic moc nového nenabízí. V duchu deváté epizody Hvězdných válek se jedná o nekončící zavalování diváka nostalgií a scénami, který by „tam měly být“, ale dohromady nic zásadního nepřinášejí. Naklonovaná dívka Maisie hledá své místo ve světě a není si jistá, co může považovat za vlastní identitu. Lidé po celém světě se musejí přizpůsobit dinosaurům, kteří byli na konci předchozího dílu vypuštění do světa. Další iterace roztržitého vizionáře Steva Jobse je od první minuty zjevným padouchem, přesto se o něm nedozvíme nic, co by stálo za pozornost. A tak dále. Navzdory masivní stopáži se vinou velkého množství postav nestihne odehrát nic nad rámec povinných blockbusterových atrakcí, jež však kvůli své rutinnosti neudělají nic jiného, než že prostě na chvíli zabaví. Ačkoli tedy hlavně kritizuji a na ploše dvou odstavců nadužívám slovo „nic“, nejde o do očí bijící průšvih – spíš jen o zbytečné pokračování, které nemá co říct. ()

LIVINGDEAD

50% Jeff Goldblum opět trapný..... proč se mu pokaždé ve filmu snaží dát ubohé hlášky? To se nevidí? 147 minut bylo těžké vstřebat. Musel jsem pouštět na 2 x. ()

EvilPhoEniX

Závěr dinosauří trilogie bude komerční úspěch, ale u kritiků převahuje spíše zklamání, já jsem však spokojen. Za mne určitě zábavnější a záživnější než dvojka, která jak je u sequelů zvykem je jen výplň na finále. První hodina zaujme formou NEWS, kde se dinosauři dostanou do naší civilizace a jejich způsob žití s námi, to mě hodně bavilo a jakmile se děj přesune na Maltu, kde film mimochodem vrcholí půl hodinovou akční dinosauří vřavou ( dost možná nejlepší akční sekvence s dinosaury vůbec), sice okatě podobné s Bondem nebo MI, ale jízda jak sviŇ. Finále má asi 40 minut a je to správně velkolepé, místy se tu vykouzlila hororová atmoška ( zmutované kobylky TOP), je zde spousta geneticky upravených dinosaurů, což jsem uvítal, ústřední holčička není otravná, funguje nostalgie i emoce a hlavně mi to lokacemi, akcí i detaily připomínalo mou oblíbenou hru na PS 1 Dino Crisis 2, kterou jsem jako malý projel tak 15x a beru to jako poctu. Pár věcí mohlo být udělano lépe, ale čert to vem, je to jediná dinosauří série, která je kvalitní a konkurenci určitě v dohledné době mít nebude. Já si to užil. Příběh 3/5. Akce 5/5, Humor 3/5, Násilí 0/5, Zábavnost 5/5 Hudba 4/5, Vizuál 5/5, Atmosféra 4/5, Napětí 4/5, Emoce 4/5, Herci 3/5. 8/10. ()

novoten

Dlouho se nedaří udržet tempo na déle než jednu scénu a s výjimkou překvapivě velkolepých a několikrát gradovaných nesnází na Maltě se do děje nedá ponořit. Na každý krásný záběr připadne hloupá replika nebo přehnaný logický skok. Pochopit se to dá snad jen vzhledem k žánrovému ústupu k jistotě. Trevorrow znovu variuje vlastní Jurský svět i prapůvodní park a kormidluje v klasických vodách dobrodružné naháněčky okořeněné megalomanským lidským protivníkem. Možná proto se mi tak líbil přepálený, kontroverzní, ale zároveň dokonale jinaký Zánik říše. Nadvláda se vrací k modelu atrakce, která si splní svoje, ukáže přesně ty ještěry, na které divák čeká, spojí osudy postav, u kterých chceme, aby se potkaly - a překvapivě to i tentokrát o ten nejtěsnější chlup stačí. Jakmile se nasadí k snad hodinovému finiši, je konečně všechno na svém místě a dostávám pocit uzavření nové trilogie i kompletní hexalogie. A to je koneckonců to, pro co jsem přišel v první i poslední řadě. 70% ()

tron

Keď som dopozeral tento film a mal som na tvári mierne nasprostastý, spokojný úsmev, manželka sa ma spýtala, čo sa mi na tom najviac páčilo. Pravdupovediac, nevedel som odpovedať. Vyrastal som síce na pôvodnej trilógii, ale okrem jednotky k nej nemám extrémne nostalgický vzťah. Na novej trilógii si vážim, že (na rozdiel od pôvodnej dvojky a trojky) neprešľapovala na mieste, ale príbeh aktualizovala, zmodernizovala a posunula smerom k tomu, čo je pre ľudstvo vlastné. Teda k otázke genetiky, klonovania, absencii morálky, zneužívania vedeckých experimentov a najmodernejších vedeckých postupov za účelom osobného obohacovania sa bez ohľadu na to, komu tým spôsobíme (a ako veľkú) ujmu; prvoradý je bankový účet. Jasné, toto bolo už v pôvodnej trilógii, ale iba v stopových prvkoch, spravidla zastúpených v pár dialógoch medzi dlhými akčnými scénami. Naplno sa tieto témy dostali do stredobodu rozprávania až práve v novej trilógii. Prenikanie dinosaurov do ľudského sveta, naša koexistencia s nimi resp. zaoberanie sa otázkou, či je vôbec možná (bez toho, aby sme sa navzájom nevyvraždili). Toto je skvelý smer a je škoda, že sa ním nová séria nezaoberala EŠTE mohutnejšie, EŠTE detailnejšie. Krásne to každopádne vyvrcholilo postavou Maisie Lockwoodvej, ale bez spoilerov sa o tom nedá baviť. Osobne si myslím, že tu priestor ešte minimálne pre jednu trilógiu je, no tá už by mala niesť vyložene prvky post-apokalypsy. Trojka sľubuje veci, ktoré nedokáže (a vlastne ani nechce) splniť. Každý, kto bude čakať príbeh o tom, ako planétu zamorili živočíchy, ktoré vyhynuli pred 65 miliónmi rokmi, zostane sklamaný: mimo pár úvodných a záverečných desiatok sekúnd tu nič nie je. Naopak, opäť sa dostávame do parku plného bezpečnostných opatrení, ktoré samozrejme pri prvej možnej príležitosti prestanú fungovať a dokonca sa postavia proti stvoriteľom. Sklamanie sa dostavuje z recyklácie. Opäť je prítomný dinosaurus, ktorý je nielenže drsnejší, ako starý dobrý T-Rex, ale stokrát drsnejší ako dinosaury, ktoré do série začali prenikať od trojky a ktoré mali byť konkurenciou práve pre Rexa. Úsmevné je, že na nové druhy týchto vrcholných predátorov spravidla najviac upozorňujú samotné postavy, ktoré sú zhrozené z ich prítomnosti, ale v praxi to pre diváka vyzerá tak, že na scénu nabehne monštrum, ktoré je len trochu (vizuálne) odlišnejšie oproti T-Rexovi. Rovnako úsmevné je, ako sa zakaždým nové „prototypy“ na konci v rovnakej sekunde náhodou stretnú s T-Rexom a kľúčovo zasiahnu do deja. Teraz už by som manželke vedel odpovedať. Na Nadvláde sa mi najviac páčili veci súvisiace s jednotkou: dojemné hudobné motívy a samozrejme návrat pôvodného tria. Spočiatku to vyzerá na kostrbaté cameá, našťastie sa ich podarilo dôstojne a funkčne zakomponovať do neskoršieho deja a ich príbehy v rámci možností uzavrieť. Jeff Goldblum mohol byť viac jeffgoldblumovský, ale možno je to takto lepšie. Tvorcovia urobili všetko pre to, aby uzavreli všetko, čo mohli a to vrátane pôvodnej trilógie. Takže nielenže sa tu (opäť) vyskytuje Dr. Wu, ale dokonca hlási comeback pre prachy všetko ochotný urobiť Dodgson, ktorý kedysi dal Nedrymu špeciálny krém na holenie. Žiaľ ho nehrá Cameron Thor, ale Campbell Scott. Staré postavy ho pravdaže nemajú odkiaľ poznať, keďže v jednotke sa s ním nestretli. Akcia je fajn, triky v podstate bezchybné (ako sme ostatne u tejto série konzistentne X desaťročí zvyknutí), výprava exotická (Malta, džungľa) a kasting vydarený (vracia sa Omar Sy a pozitívny dojem rozhodne zanechá najmä DeWanda Wise, u ktorej je osviežujúce, že nás neotravuje žiadnym románikom a je len ženským Indiana Jonesom). Tvorcovia tvrdili, že na natáčaní uprednostnia animatronické modely pred CGI a čiastočne je to pravda, čo neviem, či je dobre, alebo zle, ale mne osobne sa ako ročníku 1981 dobre pozeralo na všetky tie zjavne gumové obludky, čo zvládnu max. dva tri pohyby hlavou. Okrem toho sa vracia môj obľúbený dilophosaurus, hoc sa musím priznať, že najviac ma dostal skvelý „ľadový kretén“, ktorý by si zaslúžil o dve tri scény viac. Netuším, ako to hodnotiť, ale 3* by boli podľa mňa nefér málo, takže dávam 4*. () (menej) (viac)

dO_od

// Třetí Jurský svět je kupodivu zábavná dinosauří jízda s velice dobrou režií Colina Trevorrowa, která ale doplácí na přeplácaný scénář, utahanou stopáž a taky pocit jisté zbytečnosti. Kdyby se nic z toho nestalo, svět by byl pořád stejný. Na druhou stranu i nastavovaná kaše může občas chutnat celkem dobře. Lidé tíhnoucí ke zvířatům a přírodě si užijí poselství o tom, jak je lidská existence ve výsledku nicotná, ostatní pak z filmu dostanou nejvíc, pakliže zkrotí svá očekávání na minimum a racionální uvažování nechají před sálem. 7/10 ()

Gimli

Nechal jsem se zlákat trailerem a nadějí, že to tentokrát přece jenom nebude taková katastrofa jako posledně. Není. Ale i když i oceňuji návrat staré gardy, narážky a vtípky s ní související moc nefungují. A to ostatní je zase jenom hloupý balast. PS: Při prvním pohledu na verbalova Laurosaura Dernbotoxe jsem se skutečně upřímně vyděsil. ()

xxmartinxx

Jednička se mi svou jednoduchostí líbila a dvojka byla přes příšerný scénář místy roztomilá. Trojka je jen úmorná. Colin Trevorrow neumí točit a Colin Trevorrow neumí psát. Nechápu, jak se v čele udržel, protože nemá jakoukoliv vykupitelskou kvalitu - film příšerně vypadá, je nepřehledný (i v dialogových scénách, natož v akci) a dějí se v něm nesmysly. Ale ne zábavné nesmysly, jen nudné nesmysly. Trojka legacy herců je fajn, ale ten film neví, co s nima... ()

fuxoft

Dvě a půl hodiny nenápadité, opakující se rutiny bez jediné zásadní "wow" scény. Nejnudnější ze všech Jurských parků / světů. ()

Nový Jurský svět je v přípravách

23.01.2023

Druhý Avatar pokořil miliardové tržby

Druhý Avatar pokořil miliardové tržby

29.12.2022

Po pouhých dvou týdnech v kinech se snímku Avatar: The Way of Water podařilo světově překročit miliardové tržby, díky čemuž si tento sci-fi spektákl zároveň může připsat jedno prvenství letošního… (viac)