Tiger a drak

• Česko Tygr a drak (viac)

Li Mu Bai, jeden z najlepších majstrov bojových umení v tajnom výcvikom tábore stretne svoju dávnu priateľku Shu Lien. Hoci kedysi v boji zabil jej snúbenca, náklonnosť medzi nimi stále trvá. Požiada ju, aby odovzdala jeho meč do rúk váženého pána Tche. Chce tak začať novú životnú etapu, no osud rozhodne inak a Li Mu Bai bude musieť vybojovať ešte posledný rozhodujúci boj v tomto vizuálne úchvatnom filme, ktorý bol nominovaný na 10 Oscarov a napokon 4 z nominácií aj premenil. (STV)

Kothy

Naprosto úžasný bojový film. Ty kung-fu scény jsou opravdu skvělé. A herecké obsazení je taky super. Silný příběh, prostě nemám slov... ()

Sašenka165

Asijské filmy mě příliš neoslovují a nejspíš nemám potenciál je pochopit. Tohle je ale opravdu něco, co mi nejde do hlavy, ať už se budu snažit sebevíc... Ty jejich takzvaně dechberoucí souboje a akce mi tedy vážně dech neberou a když partička rozzuřených asiatů naprosto nereálně skáče po bambusu, tak mě to opravdu neuchvátí. Asi jsem omezená, ale asijská kultura mě neláká a tak nějak nemám potřebu ji obdivovat. ()

swamp

Líbilo se mi to, ale rozhodně to pro mě nebylo tak zásadní dílo, jako pro spoustu mých přátel či okolních uživatelů. ()

nascendi

Bol som pochopiteľne zvedavý na film, ktorému akademici nadelili štyroch Oscarov, aj keď som tušil, že tento mix bojových umení a leteckého dňa bude pre mňa ťažko stráviteľný. Nesklamal som sa. Dokázal som to síce dopozerať bez použitia rýchloposunu, ale k uvedeným žánrom (dobrodružný/dráma/akčný/fantasy) by mal byť pridaný aj bábkový. Herci poletujúci na zle maskovaných drôtikoch a naivné dialógy najlepšie zodpovedajú bábkovým filmom. Tri hviezdičky sú preto viac výrazom mojej zhovievavosti, ako mojim ocenením reálnej hodnoty tohto čudného filmu. ()

Zodd

Ten konec! Wow! Nejsem si jistý, zda-li jsem ho pochopil, ale jde obecně o krásný film. Jasně, někdo nepřistoupí na to, že tu postavy doslova létají. Jenže toto není jen bojový film à la Bruce Lee nebo jedna velká honička Jackieho Chana. Je to o postavách. O jejich životech a osudech. O citech a odolnosti. A boji za to, co je správné, byť ne pro každého to musí znamenat totéž. Přes poetiku dialogů a zároveň dosti odlišné rysy čínského dialektu se u nás musíme trochu prokousat, ale říkám ze srdce pravdu, stojí to za to. ()

Tomco

z mojho pohladu mierne precenovane dielo. nehovorim, ze ma neunasala krasna vizualna stranka alebo efektne suboje v podani tych njalepsich azijskych hercov, problem vsak tkvie v pribehovej rovine, ktora ma jednoducho nevcucla do seba ako to bolo napriklad v pripade klanu lietajucich dyk..70% ()

Vitason

Nádherná epická báseň, se kterou se imho Hrdina nemůže vůbec srovnávat. Film je ukázkou dokonalého filmařského umu. Precizní práce s kamerou, dokonalá choregrafie a hudba. Úžasná vizuální forma. Škoda jen, že někteří lidé se nedokáží povznést nad fakt, že je to čínská legenda ve kterých letání a jiné ,,blbosti" jsou celkem běžné záležitosti. ()

klerik

Pekné, poetické, len scéna v púšti bola príliš(!) dlhá a kazila tempo. A nemalo to tie správne "Oscarové" grády. Bitky väčšinou priemerné, ALE súboj meč vs. oceľová(?) rúra sa zapíše do histórie... ()

Chrustyn

Krásný snímek o staré Číně a velké lásce. Výborní herci v čele s Chow Yun-Fatem, neuvěřitelné bojové scény a krásná hudba. ()

iamek

Po vizuální stránce nemá film chybu. Škoda jen některých pasážích jsem se nudil například honička v poušti. Jinak není moc co vytknout. ()

classic

Krčiaci sa tiger, skrytý drak” , keď prvá časť wuxia filmu, najprv označuje profesionálneho šermiara a potom i niekdajšieho špičkového bojovníka Wudangu, ktorý, zdá sa, že už plánuje svoju kariéru definitívne zavesiť na klinec, keďže svoj 400-ročný »meč Zelený osud«, tým pádom odovzdáva do vraj bezpečnej úschovy pánovi Te, pričom veľký sympaťák Li Mu Bai, či chce alebo nechce, ešte bude musieť naposledy vyraziť do akcie, pretože sa akurát presúvam do druhej časti vysvetlenia tohto mimoriadne-umeleckého, kinematografického diela z roku 2000, pod taktovkou tchajwansko-amerického scenáristu a režiséra → Anga Leeho, že zase pod týmto ďalším pojmom si mám predstaviť → žiačku nenávidenej »Nefritovej líšky«, a to asi v takom zmysle, ako žiak postupne prekonáva svojho učiteľa, čo si pôvabná, guvernérova dcéra, Jen Yuová, aj náležite uvedomuje. Ak by som sa mohol ešte o pár riadkov v « recenzii » vrátiť, tak čosi to prezradím o parametroch → ručnej zbrani, ktorá môže byť bodná i sečná súčasne, že taktiež má rovnú čepeľ s ostrým hrotom. Nech sa páči, tu sú ako na dlani: „Takmer meter dlhý a tri centi široký. Rukoväť má hĺbku 2,5 cm a je 6,6 cm široká. Hrubá je 1,75 cm, každá strana má 3,8 cm. Na rúčke chýba sedem rubínov. Vznik sa datuje do doby pred dynastiou Chin. A technika tohto typu rytiny vymizla ešte pred dynastiou Han” . Teraz si následne predstavte, čo v takom prípade, ak sa nedajbože dostane do rúk → absolútne nepovolaným osobám, vtedy by mohlo dôjsť ku priam katastrofálnym následkom, však ? Jen Yuová sa má mimochodom čochvíľa vydávať, no v skutočnosti miluje Loa, alias „Temného oblaka” , ku ktorému sa viaže vskutku zábavná príhoda s hrebeňom, a to vo fascinujúcom a obzvlášť vyčerpávajúcom flashbacku. A aby som zrovna nezabudol ani na Shu Lienovú, ktorá má tiež k danej veci určite čo povedať... Čiže všetky karty sú rozdané, a tak teda neostáva nič iné, než sústredene sledovať, ako sa táto „hra” vlastne skončí ? / Som presvedčený, že minimálne 60 % celkového úspechu filmu → tvorí vynikajúca choreografia bojových scén od ikony čínskej kinematografie Yuen Woo-pinga, ktorý sa podieľal i na predchádzajúcom Matrixe, z ktorého sa hneď stal právoplatný kult. Zvyšných štyridsať percent by som rozdelil medzi → a). fantastickú hudbu, b). excelentú kameru, c). perfektné, ázijské obsadenie, d). a nakoniec niečo ostane aj pre režiséra. V zobrazení 4K ULTRA HD, ide v podstate o úplne »identický« zážitok, ako by som zrovna sedel v nablýskanej kinosále, a tak zrejme ani nemusím zvlášť ľutovať, že som pri tom nebol počas premiéry v kinách. PS: Neviem, či by som vtedy dokázal snímok oceniť tak, ako práve dnes, keďže ani pred desiatimi rokmi som to nedokázal. ()

marhoul

Na východní bojůvky si nepotrpím, ale Tygr a drak byl tak vizuálně podmanivý, že nemám, co bych mu vytkla. Opakovaně jej vyloženě nevyhledávám, ale pokud na něj narazím, vydržím se dívat do konce. ()

packa

Za fantastickou scénu v bambusovém lese ani o hvězdičku míň! Skvělé výkony odvádějí Chow Yun-Fat a Zhang Ziyi. Ale nemůžu si pomoct, nejraději mám Michelle Yeoh, je to fakt nádherná baba! Ostatně pokaždé, když spolu bojují Michelle a Zhang Ziyi, se mi nebezpečně prokrvuje podbříšek :-) ()

sharky

S tímhle filmem mám jeden základní problém, dřív než tygr a drak jsem totiž viděl hrdinu a ve srovní s ním tygr a drak mocně pokulhává. vizuální stylizace není zdaleka tak působivá, film je místy značně nudný a hlavně si moc nelíbil celý scénář, obvzlášť ten závěr. pokud chcete vidět asijsskou mystickou vizuální bombu puste si raději skvělého HRDINU. ()

Flego

Nádherný zromantizovaný príbeh epických rozmerov plávajúci na melancholických tónoch hudby. Sú to ženy, ktoré hýbu príbehom a posúvajú ho. To som nečakal, o to bol zážitok príjemnejší. ()

Roman.Ticka

Asijská kultura mě stále bezpečně míjí a nikdy mi asi k srdci nepřiroste. Tuším proč. Protože veškeré jejich aktivity jsou přehnané, pro našince naprosto vzdálené, u nás se tomu říká tlačení na pilu. Nechápu jejich na jedné straně naprostou dokonalost v pohybech, cvičení, dýchání, koncentraci, kontrole, oděvech, účesech, citech, poslušnosti, na druhé nadměrnou upjatost, sebekázeň, citovost, skromnost, pokoru. Tomu neříkám akce a reakce, ale neustálé ničení těla i duše. Patrně tomu nerozumím, ale dnešní Východ už není čím býval, takže i na ně došlo, i když jim to nepřeju. Jen tak kecám o ničem, jelikož boje, konflikt lásky, efekty a celý film mě docela nudily, tak aby se neřeklo. ;-) ()

poz3n

Namistrovaná holka, která je zlá, agresivní a neustále napadá i ty, kteří jí chtějí nějak pomoct. Jak ta mě srala. Z podivného důvodu je příběh postavený právě na téhle holce a okolí, které jí slepě stále dokola nastavuje druhou tvář. Největším problémem je ale pro mě to, že ač to všechno hezky vypadá, tak je to hrozně nudné a prázdné. Flashback na poušti je úmorně dlouhý a díky tomu zcela nepochopitelně rozrušuje určitou celistvost příběhu a prostředí. Fight v bambusovém lese byl kouzelný, byl to ale zároveň jediný moment, který vybočoval z dosti nudného průměru. Zklamání. 5/10 ()

Letní filmovou školu odstartuje Bod obnovy

Letní filmovou školu odstartuje Bod obnovy

17.07.2023

Letní filmovou školu slavnostně zahájí v sobotu 29. července na české poměry nadstandardní žánrový snímek Bod obnovy. „Přesně po 60 letech (!!!) od premiéry legendární Ikarie XB1 se česká… (viac)

Donnie Yen v pokračování Tygra a draka

Donnie Yen v pokračování Tygra a draka

18.05.2013

Weinsteini to myslí vážně, ačkoli jejich plány se trochu změnily. Natáčení dvojky oscarového hitu, kterým Ang Lee redefinoval pohled na kung-fu filmy, mělo původně startovat právě v těchto dnech.… (viac)

Tygr a drak pokračuje

Tygr a drak pokračuje

27.01.2013

Film, který definitivně proslavil Anga Lee, získal čtyři Oscary (nejlepší cizojazyční film, výprava, kamera a hudba) a stal se (podle znalců žánru neprávem) prvním kung-fu filmem s duší a mozkem, se… (viac)

Ang Lee převezme Fincherovu Kleopatru

Ang Lee převezme Fincherovu Kleopatru

26.08.2012

Možná. Projekt Cleopatra, ve kterém by si Angelina Jolie měla zahrát výrazně realističtější pojetí legendární egyptské vládkyně (spíš než jako svůdkyně bude vykreslena jako šikovná politička a… (viac)