Tiger a drak

• Česko Tygr a drak (viac)

Li Mu Bai, jeden z najlepších majstrov bojových umení v tajnom výcvikom tábore stretne svoju dávnu priateľku Shu Lien. Hoci kedysi v boji zabil jej snúbenca, náklonnosť medzi nimi stále trvá. Požiada ju, aby odovzdala jeho meč do rúk váženého pána Tche. Chce tak začať novú životnú etapu, no osud rozhodne inak a Li Mu Bai bude musieť vybojovať ešte posledný rozhodujúci boj v tomto vizuálne úchvatnom filme, ktorý bol nominovaný na 10 Oscarov a napokon 4 z nominácií aj premenil. (STV)

moviesfan

,,Tygr a drak" je velmi krásný a do jisté míry i zvláštní film. Má mnoho kladů, které mohou být získány prostředím, samotnou Čínou, ale samozřejmě především příběhem. ()

Marek1991

Zaujímavý film, čo sa týka bojového umenia, efektov v atmosfére čistoty, sily a cti. Tiger a drak je pozoruhodná fantázia, pozoruhodný akčný film, ktorý by nemal byť prechvaľovaný, no niekto si z neho môže zobrať spirituálny zážitok, niekto sa bude zas miestami nudiť a čudovať nad čínskou kultúrou ako ja. Osobne sa mi páči viac skôr iné dielo od Ang Leeho. ()

corpsy

Som nejako rád, že som nedal filmu to najnižšie hodnotenie, ktoré tu je. Totižto problém je v tom, že vo filme som nenašiel tú úchvatnosť a tú úžasnú poetičnosť posilnenú skvelými a odviazanými hereckými výkonmi, ktorú väčšina vychvaľuje. Nečakal som tradičný wire-fu film a rovnako som nečakal prostú mlátičku, ale snímok ma aj napriek všetkému za srdce nechytil. ()

curunir

,,LÍŠKA ŤA TO NEMOHLA NAUČIŤ. NEVIE LIETAŤ. ODKIAĽ TO MÁŠ?" ,,IMPROVIZÁCIA." __ Prvotné zoznámenie s ,,Tigrom a drakom" bolo pre mňa sklamaním. Dobre si naň památám z čias jeho televíznej premiéry i následnej reprízy, kedy mi jeho nereálnosť (predovšetkým v bojových scénach) vyložene prekážala a znepríjemňovala ďalšie sledovanie, takže ani v jednom z prípadov som sa nevydržal dívať dlhšie než do prvej reklamy. Dokonca ani ľudia z môjho okolia, ktorí film videli v ňom nenašli nič z jeho proklamovanej výnimočnosti, údajne vďaka ktorej vyfúkol v oscarovom súboji niekoľko sošiek favorizovanému ,,Gladiátorovi" (predovšetkým ceny za hudbu a výpravu) - a nakoniec o tom svedčia tiež hodnotenia popredných z mojich obľúbených užívateľov. Z odstupom mnohých rokov, kedy zvyknem prehodnocovať videné, rozhodol som sa dať aj tomuto filmu druhú šancu, pričom som predpokladal buď zlepšenie, alebo v najhoršom prípade zotrvanie na pôvodnom hodnotení. Napokon o jednu hviezdičku prilepšujem. Prvá tretina ide vo veľmi dobrom tempe a na celé dianie sa veľmi dobre pozerá. Predchádzajúce rušivé lietanie postáv mi vôbec nevadilo a začal som v ňom vidieť filmársky kumšt a eleganciu (treba síce dodať, že drôtiky sú sem-tam ozaj zle zamaskované). Skôr v závere som čakal viac než iba meditáciu. Hoci napr. v žánri fantasy platia iné pravidlá, úspech ,,Tigra a draka" odštartoval boom čínskych historických veľkofilmov snažiacich sa nadviazať na jeho jeho filozofiu, duchovný rozmer i technické prevedenie. Mnou videné výsledky boli striedavo oblačné, preto si ,,Tiger a drak" ako praotec týchto filmov dané hodnotenie zaslúži. (doteraz 14 865. hodnotení, 440. komentár k filmu) ()

Turiec

Jednou vetou by sa dalo napísať: Sfilmovaná legenda s krásnymi scenériami, kostýmami, hudbou a emotívnym záverom. Ale pretože som ako prvého videl Hrdinu, neubránil som sa porovnávaniu a Tiger a drak je podľa mňa menej poetický. Samotný záver zapadol do celkového mierne mystického podania legendy, hoci sa s blížiacim koncom dal vytušiť. Keby som si mal vybrať jedinú scénu s filmu, bol by to súboj medzi stromami bambusového lesíka. ()

mysiak

Asi najlepší film Ang Leeho..parádne obsadenie, skvelé bitky... no proste všetko je skvelé...lepšie ako Hrdina...a Oscara si zaslúžil právoplatne.. ()

Ellmariachi

Znáte ten pocit když v létě vlezete poprvé do bazénu? Voda vám přijde studena a chcete hned vylézt. Ale postupně si na chladnou vodu zvykáte. Už není chladná, ale jakoby se mnohdy až ledový pocit měnil na příjemně hřejivý. Nakonec si to užíváte a noříte se pod hladinu. Přesně tenhle pocit jsem měl já. Po létání po střechách jsem chtěl film vypnout. Ale byla by to velká chyba. Doufám, že ten hřejivý pocit si v sobě ještě pár dní ponesu. 80 procent. ()

Jillen

Nádherný film co se týče atmosféry, in a ex- teriérů. Není to čistých 5*, ale již zmiňovaná atmosféra a nádech východní kultury ve mě vyvolal vcelku blažený pocit čehosi...nevím co to bylo, ale na film se mi strašně pěkně koukalo. ()

Džejkop

Nemůžu dát víc, smysl tohoto filmu mi nějak proplul mezi prsty. Myšlenka i zápletka celého filmu mě nijak neoslovila. Dost možná zčásti zůstala nepochopena. Létající člověk, děkuji nechci. To skousnu jen v případě komiksových adaptací. Jsem naladěný na americký filmový průmysl a ten východní mi mnohdy příjde vzdálený. Jiný kraj, jiný mrav. Tomuhle filmu jsem na chuť nepřišel. ()

GodComplex

Kdyz jsem videl Tygr a Drak pred 10ti lety v dobe vzniku, hlavni co me zaujalo byli poletujici asiati poskakujici po stromech. To umi ale Yimou Zhang take a napr. v Hero, nebo House Of Flying Daggers je to v mnohem barevnejsi, napumpovanejsi a zabavnejsi forme. Je mozne, ze jsem driv jeste nebyl pripraven na absorbovani spiritualnich poselstvi a podtextovych metafor, ktere jsou obsazeny ve scenari? Asi to tak bude, protoze na druhy pokus me tahle filmova poetika Anga Lee dostala na kolena. Uzasni herci, prostredi i hudba. Fascinuje me, jak je to navzdory vsem choreograficky promakanym soubojum zaroven neskutecne krehke. Jestlize zminene filmy Yimou Zhanga pusobi jako nablyskana sexy modelka, Tygr a Drak je jako mnohem vice odusevnela a nezna geisha. Pro plne doceneni je nutne dozrat a skutecne to vnimat. 9/10 ()

Vojcl

Vynikající novodobý kung-fu film, který v sobě spojuje poetický příběh a dokonale natočené bojové scény! Chow Yun-Fat nejspíš ve své životní roli, krasna a pritom talentovana Ziyi Zhang, dokonala hudba a skvělá režie Ang Leeho. Těm, kterým čínská kultura nic neříká a kung-fu filmy považují za odpad se asi Tygr a drak líbit nebude, ale jinak mistrovská podívaná za 5 hvězdiček! ()

blackrain

Film má hodně propletený děj, ale nejde o nějaké chaotické záběry, které někdo spatlal k sobě. Musela jsem pozorně sledovat, kdo je na straně dobra a kdo je na straně těch zlých a taky , aby mi konec konců neuniklo, o čem film vlastně je. Je to napínavá podívaná plná nejrůznějších zvratů a překvapení. Tygr a drak není jen obyčejným kung-fu filmem. Trošku všechny ostatní převyšuje. Překvapením pro mě bylo, že nekončí klasickým happy endem. Je dobře, že tam nebyl. Jen by všechno pokazil a celý skoro pohádkový příběh by vyzněl úplně jinak. Odpoutala jsem se od reality a nechala se unášet legendou. ()

Tony.cs

Nejlepší film o bojových uměních. Létaní se mi vždy líbilo a nijak mi nevadí...ba naopak, vítám tento styl. Choreografie parádní, režie skvělá, Yun-Fat Chow hází charisma na všechny strany a k tomu dvě nejkrásnější asijské ženy...co víc si může Toník přát? ()

kaylin

Neskutečně nádherný film, který se vám bude ale zamlouvat pouze v případě, pokud přistoupíte na jeho nereálnou hru a nebudete si nic dělat z toho, že postavy létají. Ale právě v tom je krása tohoto uměleckého akčního baletu, který má navíc i nádherné postavy a velmi silný příběh, není jen akcí nebo uměním samým pro sebe. ()

Letní filmovou školu odstartuje Bod obnovy

Letní filmovou školu odstartuje Bod obnovy

17.07.2023

Letní filmovou školu slavnostně zahájí v sobotu 29. července na české poměry nadstandardní žánrový snímek Bod obnovy. „Přesně po 60 letech (!!!) od premiéry legendární Ikarie XB1 se česká… (viac)

Donnie Yen v pokračování Tygra a draka

Donnie Yen v pokračování Tygra a draka

18.05.2013

Weinsteini to myslí vážně, ačkoli jejich plány se trochu změnily. Natáčení dvojky oscarového hitu, kterým Ang Lee redefinoval pohled na kung-fu filmy, mělo původně startovat právě v těchto dnech.… (viac)

Tygr a drak pokračuje

Tygr a drak pokračuje

27.01.2013

Film, který definitivně proslavil Anga Lee, získal čtyři Oscary (nejlepší cizojazyční film, výprava, kamera a hudba) a stal se (podle znalců žánru neprávem) prvním kung-fu filmem s duší a mozkem, se… (viac)

Ang Lee převezme Fincherovu Kleopatru

Ang Lee převezme Fincherovu Kleopatru

26.08.2012

Možná. Projekt Cleopatra, ve kterém by si Angelina Jolie měla zahrát výrazně realističtější pojetí legendární egyptské vládkyně (spíš než jako svůdkyně bude vykreslena jako šikovná politička a… (viac)