Tiger a drak

• Česko Tygr a drak (viac)

Li Mu Bai, jeden z najlepších majstrov bojových umení v tajnom výcvikom tábore stretne svoju dávnu priateľku Shu Lien. Hoci kedysi v boji zabil jej snúbenca, náklonnosť medzi nimi stále trvá. Požiada ju, aby odovzdala jeho meč do rúk váženého pána Tche. Chce tak začať novú životnú etapu, no osud rozhodne inak a Li Mu Bai bude musieť vybojovať ešte posledný rozhodujúci boj v tomto vizuálne úchvatnom filme, ktorý bol nominovaný na 10 Oscarov a napokon 4 z nominácií aj premenil. (STV)

StanislachKo

Sprvu som bol trochu zaskočený, keď sa uprostred bitky začalo levitovať a pripravoval som si síru na chŕlenie. Ale po chvíli som podvedome psitúpil na ich pravidlá a nechal som sa unášať. a bolo to KRÁSNE! Okrem neokukanej východnej romantickosti, filozofickým záchvevom a v konečnom dôsledku výbornej akcie tam bola ONA (Ziyi), ktorá prešla toľkými charakterovými zmenami a všetky zvládla absolútne uveriteľne (od protivného rozmaznaného decka s plamienkami v očiach cez vnútorne rozorvanú rebelskú feministku až po duchovne vyrovnanú melancholickú bytosť padajúcu do tmy). Aj keď by som radšej dal dole Michelle, najmä vďaka Ziyi sa nepozastavujem nad neviditeľnými lanami. ()

Radiq

Co si budeme povídat - ty scenérie a příroda v Číně jsou často úplně jedinečné a krásné. Samotnej příběh bych taky ještě zkousl, ale co nezkousnu, tak... ano, předpokládáte správně, protože vám to určitě taky vadilo... ty podělané vzdušné lety a skoky a nesmyslné fyzikální sople. Něco podobného dělám s batolatama, když chcu, aby vypadali jak akční ninja borci a taky tak pak vypadají. Ale udělat to na vážno ve filmu, to už není taková zábava. Být 10letej cancour, tak by mě to určitě bavilo, teda minimálně ty souboje, ale zas by me nebavil ten zbytek. ()

Decker

Jedna se o velice krasny a audiovizualne bezchybny film, se skvelymi hereckymi vykony a dokonalou choreografii bojovych pasazi. Souboje jsou zde vsak az na druhem miste, ikdyz jsou naprosto fascinujici. V prvni rade jde o pribeh, ktery je jednoduse velice poutavy a zajimavy. Kdo nebude kroutit hlavou nad fyzikou a jinymi vecmi a prijme film takovy jaky je, bude kralovsky odmenen. ()

drexik odpad!

Říkám si co na tomhle všichni vidí. Totální blbost kde hromada asiatů létá vzduchem potažmo běhá po zdech - a ty lana jsou v daných scénách sakra cítit. No dobře je to podle nějakého starého příběhu či legendy, ale aby se někdo vyhl obrovské salvě šípů (defakto je všechny vykryl bojovými chvaty), to jednoho napadá co si to přidávali do stravy. Příběj je nudný (chápejme opravdu blbý), postavy umělé, a prostředí ve kterém děj probíha, fádní. Při konečné sumarizaci, kde TOTO získalo Oskara (akademie se opět vyznamenala), nespatřuji žádný klad. Kdybych se na to díval alespoň v noci kdy nástup kómatického stavu tolik nepřekáží. ()

maxxxim odpad!

Úchvatný počin, ktorý vo mne vyvolal smiech (kalibru protilietadlového dela pom-pom) až neovládateľný rev končiaci kdesi u brum brum. Ale keď zoberiem v úvahu, že v popiske má okrem dobrodružného žánru spomenutý aj akčný a fantasy mód, tak sa nečudujem. Ale kto by mi vedel vysvetliť slovo dráma za lomítkom po dobrodružný a pred lomítkom akčný? Sa mi tak zdá, že nejdramatickejšou scénou bola tá kde onen stojí na ihličnanovi ohnutom tak, že zviera ostrý uhol o rádiu 28 stupňov a protivník sa približuje pod rúškom tmy práve kde onen stojí, až tam kdesi kde sa veverice poihrajú a zase idú spať. Onen má samozrejme ruky za chrbtom a útoku druhého sa nebráni, lentak stojí s rukami za chrbtom a pohupuje sa vo vlnkách jemného vánku majúceho blahodárne účinky na pleť a bambusové výhonky. Chvíľu tam obaja postávajú, chvíľu zase pobehujú sem a tam samozrejme bez jediného kontaktu so zemou, asi sú pravdepodobne príliš ľahký na chôdzu, alebo sa tak rýchlo pohybujú, že nie je možné zachytiť ani len letmý dotyk so zemou. Bude to podľa mňa asi takto v dôsledku rychlého spôsobu života sa im pľúca prispôsobili a namiesto CO2, ktorý je príliš ťažký na ich filozofiu, vydychujú He, ktorý im umožňuje oné Pas glisade ( v baletnej terminológii kĺzavý krok prevedený buď ako skok, alebo na špičkách). Skoky, za ktoré by sa nehanbil ani Kenji Ogiwara sú opakované a precizované. Ináč je to celkom podarený film, podarený je na mieste, pretože najlepšie si ho určite vychutnáte v stave nasledujúcom podobajúcom sa stavu dieťaťa odmietajúceho obed alebo poobedný spánok tak zdravý.. Ak dovolíte dám vám malý návod na použitie. Zaujmite nepozorovane miesto pred prijímačom, alebo kompom, nepozorovane, preto lebo ak by vás niekto prichytil pri nasledujúcej činnosti neviem neviem. Uprene sa zadívajte na bod, z ktorého je vysielané svetlo a začnite najprv zvoľna mykať havou doprava a doľava a zase doprava a doľava, opakujte asi 2-3 minúty a efekt bude rovnaký ako keby ste pozerali 120 minút tejto nooboviny. Ach jaj. ()

LeoH

Velkolepý vizuál, souboje, co nejsou souboje, ale balet (od stejného choreografa a ze stejného roku jako Matrix, ale bez bullet-timu – dynamika pohybu je tudíž mnohem víc na hercích a výsledek s odstupem let působí příjemně autentickým dojmem, staromilským a současně svěžím); krásní lidi a příběh, do kterého se dá ponořit jako do očistné lázně (jo, patetický příměr, ale tady sedí). V době vzniku bych byl dal tak za tři, včera napodruhé mnohem větší zážitek s potenciálem vykrystalizovat příště do něčeho ještě intenzivnějšího. ()

Idego

Na můj vkus moc akční. Mám z toho pocit, že se tady Ang Lee pokusil udělat to samý, co dělá Tarantino s americkýma béčkama, akorát s béčkama čínskýma. Na rozdíl od Tarantina jsem se tady ale nedovedl na tu stylizaci naladit. Pocitově tvoří snad půlku stopáže akční scény, kde lidi lítají vzduchem sem a tam bez ohledu na fyziku a já si nemůžu pomoct, ale mně to prostě přišlo stupidní. Navíc postavy pro všechnu akci nedostanou dost prostoru pro rozvoj a všechno drama jejich životů zavánělo patosem. Ve výsledku to na mě působí jako čínskej popcornovej akčňák s dost základním dějem a plochýma postavama. Ale vizuál je pěknej, to jo. ()

filmmovier

Parádní biják nadupaný naprosto luxusní akcí. Skvostná fantasy, nádherná pohádka, skvělý příběh, parádní zpracování, úžasná výprava, opojný vizuál, hudba, akce, tady je prostě úplně všechno. Naprosto perfektní podívaná. Ziyi Zhang je sakra krásná. 90%. Vůbec nechápu, proč jsem se tomuto skvostu tak dlouho vyhýbal. Brzo dám znova! ()

Lachtaan

Jestli v něčem bez debat asijská produkce válcuje zbytek světa, je to její čirá čarokrásná hudba, kterou stavím i nad soundtracky velikána Hanse Zimmera, které jsem ochotný poslouchat den co den. Asijské filmy vynikají mimochodem také svou jedinečností v rámci výpravy, v případě Tygra a draka ve stylu bojových umění, na něž jsem koukal s otevřenou pusou. Jinak jsem ale v tomto snímku neshledal žádný dokonalý epos, o kterém se tu spousta uživatelů snaží básnit. Ten fantasy nádech mě ponechával poněkud sterilním. ()

lennyd

Li Mu Bai (Chow Yun-Fat) je bojovníkem tajného umění Wutan. Nyní se chce ale rozloučit s bojovou "kariérou" a začít žít jiný život, meditace a tak. Svůj vzácený meč Zelený osud posílá panu Te, aby jej hlídal. Hned první noc je meč ale ukraden, a zároveň se ve městě objevuje jeho dávná nepřítelka (divný sleva), Nefritová liška. Li Mu Bai se ještě jednou musí vydat do boje, najít svůj meč a pomstít svého dávného učitele... Čtyřmi oskary a několika dalšími nominacemi ověnčené drama ze staré číny, plné krásného bojového umění (včetně nyní oblíbeného létání, které zde ale není tolik rušivé jako v Hrdinovi), charakterních postav (stvárněných známými tvářemi), režií Ang Leeho a taktéž skvělou hudbou Tao Duna... Téměř dokonalé ... ()

danoo

Ang Leeho majstrovské dielo je pravou nebeskou mannou pre telo a dušu padajúcou cez dojímavosť príbehu a harmonický pokoj snímku. ()

Tomasso001

Tanto film je mistrně natočená kombinace čínského divadla (důraz není kladen ani tak na slova, jako na pohyb,masky, náznaky) a bojového umění. Kdo hledá jen to či jen ono, asi nebude z filmu tak nadšen, ale kombinace obou prvků je dokonalá a epická... ()

Elementál

U tohohle snímku bych se nebál ani takových označení jako "klasický", či "kultovní" - myšlenkový přesah, hloubavý, nikam neuhánějící děj, příjemné postavy, jednoduchý příběh a úžasné nereálné souboje. Oproti takovému KLANU LÉTAJÍCÍCH DÝK jsem se opravdu královsky bavil a jistě ještě někdy budu... ()

BS

Perfektní choreografie a ohromné souboje... co víc si přát? Snad jen měné komplikovaná čínská jména :) ()

gjjm

Poetický akční film z prostředí staré Číny. Ta kombinace zní mírně bizarně, ale celkem se to povedlo. Technická a vizuální dokonalost, poněkud sentimentální příběh, který ale nemůžete nařknout z nablblosti a úchvatná hudba Tchana Tuna. Jeden z nejlepších blockbusterů. ()

Thommie

Rozhodně film, kterému nelze upřít epičnost. Ačkoliv asijské filmy moc nemusím, tohle přece není až zas tak asijský film, dá se na něj dívat a dokonce bych se podíval znovu :)) ()

terunka003

Akční, napínavé, pohádkové × Ziyi Zhang. Je to taková pohádka, začínající zápletkou ukradením Zeleného osudu, hledáním vražedkyně Jade Fox, do toho nějaká ta romantika a létající bojovníci. Hezké, klidné, ne moc násilné, až na rozseknutou lebku a otrávením jednoho z hlavních hrdinů. Film na jakýkoliv klidný večer. ()

TerezD

Nevím, kde všichni berou ten obdiv. Děj je jedna velká nuda, ač jsem se snažila, tak příběhovou hloubku jsem hledala marně. Aspoň vizuální zážitek a hudba stály za to. ()

noriaki

Rád bych připomenul, že tohle se neodehrálo v mýtických dobách, ale v poslední čtvrtině 18. století, tedy během Americké války za nezávislost. Tím chci říci, že souboj v bambusovém hájku už na mě byl trochu moc. Tygr a drak někteří považují za povedenější film z tradičně béčkového žánru wuxia. Je sice pravda že s nimi má hodně společných prvků, ale kvalitou se od nich odlišuje zhruba tak, jako se odlišuje Vinnetou a míšenka Apanači od Tenkrát na západě. Oba jsou to westerny, jenže je mezi nimi kvalitativní propast šířky Grand Canyonu. Ang Lee natočil výborný film, jen občas mírně přibrzděný touhou rozmáchnout se do epické šíře. ()

Letní filmovou školu odstartuje Bod obnovy

Letní filmovou školu odstartuje Bod obnovy

17.07.2023

Letní filmovou školu slavnostně zahájí v sobotu 29. července na české poměry nadstandardní žánrový snímek Bod obnovy. „Přesně po 60 letech (!!!) od premiéry legendární Ikarie XB1 se česká… (viac)

Donnie Yen v pokračování Tygra a draka

Donnie Yen v pokračování Tygra a draka

18.05.2013

Weinsteini to myslí vážně, ačkoli jejich plány se trochu změnily. Natáčení dvojky oscarového hitu, kterým Ang Lee redefinoval pohled na kung-fu filmy, mělo původně startovat právě v těchto dnech.… (viac)

Tygr a drak pokračuje

Tygr a drak pokračuje

27.01.2013

Film, který definitivně proslavil Anga Lee, získal čtyři Oscary (nejlepší cizojazyční film, výprava, kamera a hudba) a stal se (podle znalců žánru neprávem) prvním kung-fu filmem s duší a mozkem, se… (viac)

Ang Lee převezme Fincherovu Kleopatru

Ang Lee převezme Fincherovu Kleopatru

26.08.2012

Možná. Projekt Cleopatra, ve kterém by si Angelina Jolie měla zahrát výrazně realističtější pojetí legendární egyptské vládkyně (spíš než jako svůdkyně bude vykreslena jako šikovná politička a… (viac)