Tiger a drak

• Česko Tygr a drak (viac)

Li Mu Bai, jeden z najlepších majstrov bojových umení v tajnom výcvikom tábore stretne svoju dávnu priateľku Shu Lien. Hoci kedysi v boji zabil jej snúbenca, náklonnosť medzi nimi stále trvá. Požiada ju, aby odovzdala jeho meč do rúk váženého pána Tche. Chce tak začať novú životnú etapu, no osud rozhodne inak a Li Mu Bai bude musieť vybojovať ešte posledný rozhodujúci boj v tomto vizuálne úchvatnom filme, ktorý bol nominovaný na 10 Oscarov a napokon 4 z nominácií aj premenil. (STV)

Shakers

Tak toto mi nesadlo. Oceňujem hercov, príbeh a prostredie, ale to lietanie po celý čas bolo ako päsť na oko. Či už to ma v žánre fantasy alebo nie, cez toto som sa nedokázal preniesť a silno sa to podpísalo pod moje hodnotenie. A tu akože hlbku, ktorá sa tu spomína som tam nejako nenašiel. Ale inak uznávam, pekný film, no. 65% - 3* ()

lamps

Tak úplně nevím, co si o tomhle filmu mám myslet. Je vidět, že Číňané nejen ve svých filmech, ale i v celkovém životním stylu strašně moc dbají na svou historii a tradice, tolik odlišné a oddělené od všech ostatních. Tygr a drak představuje úžasně noblesní podívanou, v níž se právě to zvláštní historické aroma dokonale odráží a společně se skvělými herci, nádherným prostředím a poutavým hudebním doprovodem je nám předkládána naprosto hypnotická sága do duše odhodlaných a moudrých válečníků, jejíž působivost jí i přes některé výhrady rozhodně nemohu upřít. No a co se těch výhrad týče, byla to spíše pomalejší orientace na vznešený a pro mě zcela neobvyklý asijský styl, co mi nakonec zabránilo v plném hodnocení. Jednou si to celé jistě s chutí zopakuji a kdo ví, co bude potom, ale momentálně mi těch 80% připadá jako naprosto odpovídající a zasloužené číslo... ()

Jacinda

Krásné a dokonalé dílo, které předvádí úchvatné boje. Zdá se to tak snadné, skoro jako kdyby tancovali...konec je trošku zvláštní, raději bych byla za happyend ()

sheen

Spojení Fat+Yeoh+Ziyi a všemu tomu velí Ang Lee? = klenot, který se zlatým písmem zapsal do pokladnice asijských filmů s tématikou wuxia. Příběh Li Mu Baie a Shu Lien, kteří si po dlouhá léta odmítali přiznat, že k sobě cítí něco víc než přátelství, příběh "kouzelného Zeleného Osudu", příběh mladé talentované bojovnice, jeden z nejsilnějších filmových zážitků vůbec, podpořen kouzelným hudebním doprovodem a nezapomenutelnými bojovými scénami. ()

salahadin

Tygr a drak nám ukradl Plešouna, tak si na něm smlsneme, ne? Ale ne. Vcelku dobrý film, vzpomínám si, jak jsme se v kině všichni tlemili, když "ti maníci s mečem lítali vzduchem" (to bylo poprvé, co jsme podobný film viděli). Jeden divák sedící za mnou, asi notně posilněný domácím calvadosem, řekl: "Ty vole, Copperfield!" Ta bezprostřednost tohoto buransky jednoduchého proslovu mě dostala. Film drží pohromadě jen herci - skvělý Yun-Fat Chow, kterého můžu a půvabná Michelle Yeoh. Jinak obsah je nulový a atmosféra za zenitem. ()

Cappuccino

Tiger a drak ponúka vynikajúci kontrast medzi zakázanou romancou a (prekvapivo) napínavými kung-fu scénami, v ktorých bezkonkurenčne kraľuje majster Mu Bai - charizma na rozdávanie. Viac by som v tom však nehľadal a pokiaľ sa genialita snímku odhalí až po viacnásobnom zhliadnutí (ako vravia zdejší usedlíci), som ochotný túto výzvu s určitým časovým odkladom prijať. ()

HAL

Pravděpodobně nejdokonalejší spojení asijské a hollywoodské estetiky a přístupu k vyprávění jaké jsem kdy potkal. 9/10 ()

misterz

Vynikajúco natočený snímok, s prekrásnou hudbou a clivým, milostným príbehom, plným nehy, túžby, vernosti ale aj sebeckosti, namyslenosti a pomsty. Výborné fantasy motívy (minimálne to lietanie, už len krídla chýbali :D) sa tu vynímajú na pozadí perfektnej kamery a farebného filtra. Dejová linka je dostatočne pútavá, ale tiež sú tu miesta, ktoré ma trocha iritovali. Minimálne to dievča by si zaslúžilo dostať pár výchovných na holú riť :). Koniec sa snažil ešte viac pritlačiť na pílu a podniknúť priamy útok na moju sentimentalitu. Ale ustál som to, emocionálny náboj tu zase nebol nejak zvlášť veľký, čakal som niečo silnejšie. Celkový dojem je však pozitívny, slušná filmarina. 80/100 ()

Snorlax odpad!

Okolo nudného příběhu o lásce je ovinuta série extrémně komických akčních scén. Gratuluji tvůrcům, v soutěži o nejstupidnější akční film získavají první místo. Bojovníci zde i létají! Jako parodie by to mohlo být i působivé, ale asi jsem se neměla smát nahlas, že? ()

Legas

Nádhera. Kung-fu jako baletní vložky pohádkového příběhu s vynikajícím hereckým obsazením. Bojový tanec ve vršcích stromů je bezkonkurečně nejlepší filmová scéna roku 2000. ()

Webb

[6/10] (Asia Union, China Film, Columbia, EDKO, Good Machine, Sony, United China, Zoom Hunt) (Technicolor /// Produkce: Li-Kong Hsu, William Kong, Ang Lee /// Scénář: Hui-Ling Wang, James Schamus, Kuo Jung Tsai podle knihy Du Lu Wanga /// Kamera: Peter Pau /// Hudba: Jorge Calandrelli, Yong King, Tan Dun /// Oscar: Taiwan (nejlepší cizojazyčný film), Timmy Yip (výprava), Peter Pau (kamera), Tan Dun (hudba) /// Nominace na Oscara: William Kong, Li-Kong Hsu, Ang Lee (nejlepší cizojazyčný film), Ang Lee (režie), Hui-Ling Wang, James Schamus, Kuo Jung Tsai (scénář), Timmy Yip (kostýmy), Tim Squyres (střih), Jorge Calandrelli, Tan Dun, James Schamus (píseň)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE] ()

InJo

Nejkrásnější, nejpoetičtější a nejdojemnější romantická kung-fu balada, jaká kdy vznikla. Jedinečný katarzní prožitek, jímž se Ang Lee zapsal do dějin. 100 % ()

LION-MR.T

Proč jsem tomu nedal odpad zachránili známí herci jinak by to jako odpad zmačkal a hodil do odpadu. Ach jo. HK akce není,už to co bývala. Tedy z mého pohledu,aby mě zas někdo nejabal,že jsem proti novým filmů,ale ty mě vesměs nudí až zabijí. ()

Anderton

Ťažko som sa mohol pred desiatimi rokmi viac tešiť na nejaký film, ako na čerstvo oscarového Tigra a draka. Podobný film som vtedy ešte nevidel a bol som presvedčený, že budem omámený. Film začal, pomaly pokračoval, začali antifyzikálne boje, nejaké milostné zápletky a ja som si pomaly začal uvedomovať, že bezhraničné nadšenie bude vystriedané "iba" spokojnosťou. Som zvedavý, ako ho budem vnímať dnes, po mnohých rokoch. Možno spokojnosť bude nahradená nadšením. Na druhý krát sa ono nadšenie už začína dostavovať, ale k dokonalosti mi chýbal blue ray disk s 5 kanálovým zvukom. Začínam pomaly prenikať do hĺbky tohto unikátneho diela. Zatiaľ uznanlivo tlieskam vrcholu atleticizmu nového tisícročia. ()

Frajer42

Čekal jsem hlubokou meditační pouť Dostal jsem nehluboký romantický příběh, který rozhodně nenudí, jen mi v něm zcela scházelo to, co učinilo tento snímek kultovním. K patřičnému docenění mám zřejmě příliš málo nameditováno. Někteří věrní fanoušci tvrdí, že k docenění je třeba snímek vidět více než jednou. Nemůžu říct, že bych měl po prvním zhlédnutí chuť hned na další. Snímku se podařilo v mém domácím kinosále navodit tu správnou východní atmosféru, kterou jsem se ke všemu snažil umocňovat dávkou tamních čajů. Bohužel jsem za celou stopáž nezaznamenal jediný moment, který by byl z mého pohledu hodný zapamatování a hlubokému zamyšlení. Snímek tak nějak pouze opakuje zažité pravdy. Taková milá východní pohádka, které nejvíce škodí na kráse uboze zpracované střešní honičky, které navozují smích a rozmělňují tak nastavenou atmosféru. Plusem rozhodně nebyl ani zažitý fakt, že Číňané nejenže stejně vypadají, ale dokonce se i stejně oblékají, stříhají, češou, neholí a mluví. Zorientovat se v nich mi vždy lehce sráží zážitek. ()

Letní filmovou školu odstartuje Bod obnovy

Letní filmovou školu odstartuje Bod obnovy

17.07.2023

Letní filmovou školu slavnostně zahájí v sobotu 29. července na české poměry nadstandardní žánrový snímek Bod obnovy. „Přesně po 60 letech (!!!) od premiéry legendární Ikarie XB1 se česká… (viac)

Donnie Yen v pokračování Tygra a draka

Donnie Yen v pokračování Tygra a draka

18.05.2013

Weinsteini to myslí vážně, ačkoli jejich plány se trochu změnily. Natáčení dvojky oscarového hitu, kterým Ang Lee redefinoval pohled na kung-fu filmy, mělo původně startovat právě v těchto dnech.… (viac)

Tygr a drak pokračuje

Tygr a drak pokračuje

27.01.2013

Film, který definitivně proslavil Anga Lee, získal čtyři Oscary (nejlepší cizojazyční film, výprava, kamera a hudba) a stal se (podle znalců žánru neprávem) prvním kung-fu filmem s duší a mozkem, se… (viac)

Ang Lee převezme Fincherovu Kleopatru

Ang Lee převezme Fincherovu Kleopatru

26.08.2012

Možná. Projekt Cleopatra, ve kterém by si Angelina Jolie měla zahrát výrazně realističtější pojetí legendární egyptské vládkyně (spíš než jako svůdkyně bude vykreslena jako šikovná politička a… (viac)