Tiger a drak

• Česko Tygr a drak (viac)

Li Mu Bai, jeden z najlepších majstrov bojových umení v tajnom výcvikom tábore stretne svoju dávnu priateľku Shu Lien. Hoci kedysi v boji zabil jej snúbenca, náklonnosť medzi nimi stále trvá. Požiada ju, aby odovzdala jeho meč do rúk váženého pána Tche. Chce tak začať novú životnú etapu, no osud rozhodne inak a Li Mu Bai bude musieť vybojovať ešte posledný rozhodujúci boj v tomto vizuálne úchvatnom filme, ktorý bol nominovaný na 10 Oscarov a napokon 4 z nominácií aj premenil. (STV)

Dever

Soundtrack Tan Dun: 1. Crouching Tiger, Hidden Dragon ,2. The Eternal Vow from Crouching Tiger, Hidden Dragon ,3. A Wedding Interrupted (Instrumental) ,4. Night Fight (Instrumental) ,5. Silk Road (Instrumental) ,6. To the South (Instrumental) ,7. Through the Bamboo Forest (Instrumental) ,8. The Encounter (Instrumental) ,9. Desert Capriccio (Instrumental) ,10. In the Old Temple (Instrumental) ,11. Yearning of the Sword (Instrumental) ,12. Sorrow (Instrumental) ,13. Farewell (Instrumental) ,14. A Love Before Time (Voice) ,15. A Love Before Time (Mandarin) (Voice), ()

EvilPhoEniX

Sice klasika, ale mně teda film za srdce či koule nechytil. Bohužel jsem se na film musel dívat 5 dní, protože 4x jsem usnul což tedy nevěstí nic pozitivního. Navíc z celého srdce nesnáším když někdo lítá po stromech, či po střechách, řídím se pravidlem No Gravity No Fun a zde mě to iritovalo ve velkém. Choreografie je sice špičková, závěrečný ženský fight je definitivně to nejlepší, co ve filmu je, ale jakmile si po fightu někdo odletí na střechu, tak skvělý dojem se okamžitě zkazí a vše je spíše úsměvné než-li efektní. 60% ()

novoten

Neskutečná síla bojových scén, parádní herecké výkony, působivý příběh a dojemný závěr. Při dalších zhlédnutích je ale první polovina až brutálně zdlouhavá, dialogy nemají takovou sílu a k akci, na kterou díky vzpomínkám tak nadšeně čekáte, ne a ne dojít. Ale o to víc je pak překvapivé zjištění, že půlka druhá, kde se to mele v baletním stylu, je napodruhé ještě působivější a závěr fatálnější se silnějším osudovým nádechem. Pro mě ale bude navždy vrcholem vzpomínka na přepadení v poušti a následná upřímná romantika. Jeden z filmů, který by měl vidět každý. ()

tron

Bojové scény patria k jedným z najlepších, aké boli v 90. rokoch stvorené, ale faktom je, že ma, až na pár šermiarskych fígľov, nestrhli. Herci sú dobrí, ale tiež to nie je niečo, čo by som si dal zarámovať. Dialógy majú hlavu aj pätu, ale žiadna srdcovka to nie je, hoci občas sú dojemné a zaujímavé. Chow Yun-Fat je akčný poloboh, takže má minimum akčných scén, nakoľko ak by ich mal viac, príbeh by sa musel po dvoch minútach zákonite skončiť. Ostatní sú fajn a každý herec dostal kvalitnú príležitosť, až na kvázi komického „strážcu“. Trocha čudné je, že niektoré postavy z deja záhadne miznú. Páčil sa mi padajúci koniec. ()

B!shop

Fakt nechapu, jak muze mit takovahle kravina tak vysoky hodnoceni, ale postupne. Pribeh je jednoduchej a co si budem povidat, misty i docela stupidni, kdy postavy resi jakoze strasne dulezity veci, ale vlastne se nic nedeje. Ale to by nebylo to nejhorsi, nejhorsi je, ze se celej film silene tahne, misty silne nudi a souboju tu je jen par. A to je taky kapitola sama pro sebe. Jsou tu perfektni souboje, jejichz vrchol je zaverecna bitka Yeoh vs. Zhang, ale pak tu jsou souboje, kdy mi prislo, ze jsou postavy zrychleny, aby to vypadalo cool, ale misto toho to pusobilo nechtene smesne a pak tu je jeste to litani. To ja nijak nemusim, ale kdyz to je dobre udelany, proc ne. Ale to tady neni. Postavy bud desne dlouho litaj ve vzduchu a kdyz uz se dotykaj nejaky podlahy, tak je na tom fakt desne videt, jak byly zaveseny na spagaty, navic kolikrat sem si vsim, jak nekdo zakop, ale spagat ho tah dal. Nicmene choreografie je paradni. No a co se tyce hercu, Yeoh je sice fajn, ale pusobi tak nejak unavenym dojmem, Zhang je sice pekna az roztomila, ale jak moc je pekna, tak moc je otravna a pusobi dost neverohodne, ze by se takovy kung-fu naucila z knizky. Takze jedinej poradnej tu je Chow, kterej je fakt paradni, bohuzel nedostava zas tolik prostoru a konec nasere. Celkove desne roztahanej, castokrat nudnej, prehnane dlouhej a o nicem, s kolisavou urovni souboju a precenovanej film a naprosto nezaslouzeny oskary. ()

Marius

Keby som mal zachrániť nejakých 5 DVD pred koncom sveta tak toto by bolo určite medzi nimi. Tento film je nádhernou ukážkou ako natočiť akčný film s hlbším posolstvom. Neviem síce prečo píšem film pretože podľa mňa je to skôr nejaká nadčasová lyricko filozofická obrazová báseň o zodpovednosti za svoje činy, veľkej láske, pomste, mladosti pochabosti a (nielen) Zelenom osude. Ang Lee natočil niečo čo tak skoro neprekoná. Vynikajúci sú aj herci - Chow Yun Fat ako prototyp smrtiaceho kľudu, Michelle Yeoh ako žena bojujúca s minulosťou a vlastnými citmi, ale najmä mladá Zhang Ziyi ako dievča, ktoré chce žiť svoj život po svojom. Čo pozdvihuje tento film nad ostatné bežné i nebežné (Hero) kung fu filmy je skutočnosť, že i samotné súboje posuvajú dej a vývoj postáv, každý z nich niečo vyjadruje - najlepšie to je vidieť na súboji Michelle a Zhang - tam priam vidíte ako jedna už a druhá ešte nedokáže poraziť tú druhú a ich psychický postoj k tejto skutočnosti. Pridajte si najemotívnejší koniec filmu aký som kedy videl a nechajte sa unášať púštnym vetrom. P.S. Tiger a Drak je asi najväčšia Oscarová krivda v dejinách - Gladiátor mu nesiaha ani po členky. P.P.S. Povinne pozerať v origináli s titulkami - český dabing je otrasný a berie filmu minimálne jednu hviezdičku pre naozaj veľmi zle preložené dialógy. ()

monolog

řekněme, že je to hezká podívaná. aspoň tedy prvních deset minut, ale když vám dvě hodiny po obrazovce lítají kdovíjací šermíři a nějak se jim nechce se vrátit na zemi a říct vám, o co tu jde, tak to omrzí. jak říká pomo, je to asi epická báseň, a já na básničky nikdy nebyl (kromě třeba baudelaira, to je docela prča). a to je asi můj problém. možná kdyby ten film byl o půl hodiny kratší nebo kdyby tam aspoň ty fyzikálně nereálný prvky nebyly tak zřejmý. prostě mě to nedostalo a dodíval jsem se jen proto, že jsem zrovna měl mastný ruce od masírování a nemohl přehodit dvd. ()

RHK

Jeden ze 100 filmů, které musíte vidět, než umřete. Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Jeden ze 100 nejlepších akčních filmů - 100 Greatest Action Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Jeden ze 125 nejlepších neanglicky mluvených filmů - 125 Greatest Foreign Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Celosvětově divácky úspěšný film. Orgie pohybu a filmového umění. Trailer: http://www.csfd.cz/film/5733-tygr-a-drak-wo-hu-cang-long/videa/# ()

Boss321

Ang Lee si vzal dvě zářivé hvězdy asijské kinematografie Yun-Fat Chow a Michelle Yeoh k nim přidal talentovanou Ziyi Zhang a natočil překrásný fantasy dobrodružný snímek zasazený do dokonalé atmosféry. Byl jsem velmi mile překvapen, že snímek není jen o akci, ale i o příběhu, který je vyprávěn překrásně. Samozřejmě, že nelze nepřipomenout spousty nezapomenutelných soubojů, které jsou, podobně jako příběh, natočeny velice citlivým způsobem. O hercích, kameře, hudbě a v neposlední řadě režii se nemá cenu rozeposivat, to se musí vidět....... ()

Pethushka

Láska, pomsta a bojové umění podtržené překrásnou čistou hudbou. Po zhlédnutí jsem vždy silnější i měkčí zároveň. Jeden z mých nejoblíbenějších filmů z Asie..legenda,5*. ()

Melies

8 / 10 Potenciálne veľmi silný filmový zážitok bojkotovala moja neznalosť ázijskej kinematografie a výsledné hodnotenie je preto také, ako vidíte - nepochybujem však, že keď si konečne nájdem čas na druhé vzhliadnutie, jedna hviezdička pribudne. Zatiaľ ale musím len pokorne skloniť hlavu pred všetkými skúsenejšími a odrastenejšími užívateľmi, ktorý sa už inak ako po čínsky ani nerozprávajú, a dúfať, že osud a ich nabrúsená katana budú ku mne milosrdní. ()

Skejpr

Mimořádně přeceněný film, který možná vyniká neokoukaným, nicméně kaičku otravným vizuálem, jinak je to ale jen hloupá báchorka rozplizlá na dvě hodiny. ()

Morien

(1001) Ach můj bože, tenhle film je pro mě tak složitý na pochopení, zvlášť když vůbec nechápu, co na tom nechápu, protože je velmi jednoduchý. Předně je třeba říct, že co se týče wu-šu filmů, tak moje srdce vždy patřilo a patří Yimou Zhangovi. Jeho filmy jsou dramaturgicky přesné jako atomové hodiny, sveřepé, přímé, nekompromisní. Ang Lee svůj příběh vypráví jinak, Tygr a drak je rozvolněný a uhýbavý a neustále balancuje na hranici nedořečeného a nevysloveného. Aspekt, který mi v hlavě dělá asi nejvíc nepořádku, je striktní oddělení konverzačních částí, kde se posouvá příběh, a bojových scén, které trochu dokreslují postavy, zároveň mi ale také připadají i notně samoúčelné. Nejsem obeznámená s knižní předlohou ani mýtem, který kolem sebe jednotlivé postavy zřejmě mají mít, ve výsledku je to ale samostatný příběh o hledání svobody a tak mi k jeho docenění žádný kontext fikčního světa nechybí. A přenádherná hudba Tana Duna je tam jako závoj na oči, abych si neuvědomila, jak intenzivně depresivní ten příběh je. -"I wish that we'll be in the desert together again." ()

choze

Líbila se mi ta retardovaná romance mezi Baiem a Lien, kteří sice jsou superbojovníky, ale co se vyznání vzájemné lásky týče, jsou extrémně plaší a přibližují se k sobě rychlostí dvou želv na zmrzlé kaluži. Souboje jsou solidní, ale třeba v Hrdinovi se mi jevily působivější. Chow je ztělesněné charizma, Yeoh výborně hraje plaché zamilované pohledy a Zhang je skvělá jako mladá dračice. ()

TheDarKnig

skoro se mi nechce věřit, že ten stejný režisér natočil i Hulka, který oproti tomuhle filmu postrádá vlastně všechno. A to, že je natočen hodně komiksově, mně taky moc nebralo. Tygr a drak je opravdu něco. Rozjezd sice docela často nudí, neustále jsou opakovány ty stejné motivy, první bitka je přinejmenším dost podivná, druhá taky příliš nezaujme, ale stejně dává tušit že si na nás režisér na závěr přichystal něco velkolepého. Hlavní čtveřice hraje perfektně, Ziyi Zhang je opravdové potěšení pro oko diváka a pak když přijde na evropský styl příliš dlouhá flashback scéna v poušti, začne být naprosto úchvatná a její vztah tak je zcela uvěřitelný. Holt holky v Číně to nikdy neměli lehké a když některá byla něčím výjimečná jako tahle, muselo to být dost kruté. No a po té poušti se to definitivně rozjede. Kamera nám dopřává nádherné výjevy z přírody, ale hlavně choreograficky úžasné souboje, které jsou opravdu zničující, a kvůli tomu, co čínané vymysleli, jich chtě nechtě musí západní člověk obdivovat. Souboj v tréninkové místnosti je jeden z nejlepších jaké jsem viděl, tak dlouhý souboj bez jediné chybičky je pastva pro oči. No a definitivní konec už jen podtrhne lyričnost tohoto snímku. Emoce dokázali tihle východní režiséři vyvolávat vždycky a bravurně. Po technické stránce nemám co vytknout (no, snad to lítání, ale bez toho by zase nevznikla jiná pěkná scéna ze závěru. takže si to nechám pro sebe), soundtrack dokresloval tajemno a krásu přírody, a jediné, co se mi nelíbilo, byla angličtina, která docela kazila autentičnost snímku. Za úvod, tohle a to, co jsem odpustil, ale stále to nedokážu úplně odstranit, "jen" 4. Jinak cítím se povznesen ()

sniper18

Jeden z najzásadnejších filmov môjho života, ktorý ma ovplyvnil hneď v niekoľkých smeroch, v prvom rade vo mne vzbudil lásku k východoázijskej kultúre, ktorá u mňa pretrvala dodnes, ale zároveň ma donútil vnímať film aj trochu inak, viac umeleckejšie. Toto už nie je nejaký štandardný bojový film, v ktorom ide v prvom rade o bojové scény, to ani omylom, Tiger a drak funguje prvotriedne v každom smere. Ponúka skvelý príbeh, ktorý sa síce na prvý pohľad tvári, že v ňom ide hlavne o krádež vzácneho meča, čo by určite nebolo až tak atraktívne, ale už čoskoro to ide úplne do úzadia, film je postavený na hlavných postavách a vzťahoch medzi nimi a toto je skutočne úžasné. Mne sa jednoducho tá obojstranná láska, ktorá ale z úcty k dávnemu mŕtvemu priateľovi nemôže byť naplnená mimoriadne páči a podobne aj ich vzťah k mladej a divokej bojovníčke, ktorá je vo svojej podstate dobrá, ale má zlú výchovu a tak ju treba usmerniť. Práve tieto motívy sú tu najzásadnejšie a už nemohli byť podané lepšie a krajšie. Film má prvú polovicu možno trochu pomalšie tempo, ale tu to nie je ani najmenší problém, lebo v tých pasívnejších častiach zase ponúkne až také podmanivé dialógové sekvencie, ktoré lepšie vykresľujú postavy a je skutočne radosť počúvať, o čom sa rozprávajú. Takže v tomto ohľade tu nemôžem absolútne nič vytknúť, z filmu som nadšený od prvej do poslednej minúty, nesie sa v mimoriadne príjemnej atmosfére a aby toho nebolo málo, ešte ponúkne jeden z najdojemnejších záverov, aké som videl. Obsadeniu tu nemôžem mať najmenších výhrad, hlavné trio je dokonalé, ponúkne dve legendy predchádzajúcich dvoch dekád, teda Chow Yun-Fat, ktorý má charizmy na rozdávanie a Michelle Yeoh, ktorí tu predstavujú jedny z mojich najobľúbenejších filmových postáv, tá chémia medzi nimi je neskutočná a nesklame ani očarujúca Zhang Ziyi. Im trom sa tu už nedá ani len priblížiť, ale ani ten zvyšok postáv rozhodne nesklame a svoj účel splní. Z filmu by som bol nadšený, aj keby neponúkol výraznejšiu akciu, ale ani v tomto nezaostáva, práve naopak, obsahuje jedny z najlepších akčných scén, aké sa dajú vôbec vidieť. Tiger a drak nie je kung-fu film, ale wu xia, preto sú bojové scény nerealistické, ale aj tak to nie je žiadne prehnané fantasy a tie pomocné laná mi tu v súbojoch ani trochu nevadia. Všetky sú perfektne natočené, ponúkajú špičkovú choreografiu, technicky prvotriedne zvládnuté a navyše občas aj trochu umelecky ladené, takže tu nemám výhrad. Najlepší je súboj medzi Michelle Yeoh a Zhang Ziyi v telecvični, ktorý sa aj najviac drží pri zemi, ale nezabudnuteľný je aj ich prvý súboj, hromadná bitka v reštaurácii alebo očarujúci súboj v korunách stromov, tu takmer všetky súboje patria medzi tie najlepšie, aké som vôbec videl. Režijne je to rovnako dokonalá práca, Ang Lee stvoril skutočný skvost, vizuálna stránka, atmosféra a to nezameniteľné čaro, tu nemám čo vytknúť. A nezaostáva ani hudba, tá je tiež veľmi pekná. Takže Tiger a drak je skutočný filmový klenot, ktorému prakticky ani nemám čo vytknúť, jeden z mojich najobľúbenejších filmov, ku ktorému sa vraciam pravidelne a vždy na mňa zapôsobí. 95% () (menej) (viac)

Madison

Najvýstižnejší film ázijskej kinematografie posledných rokov, sprevádzaný jednoduchým, no dojímavým hudobným motívom, ktorý umocňoval duchovný potenciál a oživoval fascinujúce bojové sekvencie. Tiger a drak je epický klenot podfarbený významnými filozofickými myšlienkami a zároveň je filmom, ktorý vo mne pri opakovaných projekciách vyvoláva stále nové dojmy. Pri záverečnej "lietajúcej" scéne do vodopádu naservírovanej so všetkou krehkosťou, som sa cítila ako v raji a Ang Lee mi neskutočne ulahodil. Na ten neopísateľný duchovný pokoj tak rýchlo nezabudnem. ()

Letní filmovou školu odstartuje Bod obnovy

Letní filmovou školu odstartuje Bod obnovy

17.07.2023

Letní filmovou školu slavnostně zahájí v sobotu 29. července na české poměry nadstandardní žánrový snímek Bod obnovy. „Přesně po 60 letech (!!!) od premiéry legendární Ikarie XB1 se česká… (viac)

Donnie Yen v pokračování Tygra a draka

Donnie Yen v pokračování Tygra a draka

18.05.2013

Weinsteini to myslí vážně, ačkoli jejich plány se trochu změnily. Natáčení dvojky oscarového hitu, kterým Ang Lee redefinoval pohled na kung-fu filmy, mělo původně startovat právě v těchto dnech.… (viac)

Tygr a drak pokračuje

Tygr a drak pokračuje

27.01.2013

Film, který definitivně proslavil Anga Lee, získal čtyři Oscary (nejlepší cizojazyční film, výprava, kamera a hudba) a stal se (podle znalců žánru neprávem) prvním kung-fu filmem s duší a mozkem, se… (viac)

Ang Lee převezme Fincherovu Kleopatru

Ang Lee převezme Fincherovu Kleopatru

26.08.2012

Možná. Projekt Cleopatra, ve kterém by si Angelina Jolie měla zahrát výrazně realističtější pojetí legendární egyptské vládkyně (spíš než jako svůdkyně bude vykreslena jako šikovná politička a… (viac)