Celovečerný dokument s hranými scénami Králi videa podrobne mapuje scénu dovozu, kopírovania a dabovania západných filmov v socialistickom československu a okrajovo aj v Poľsku a Maďarsku. V dobách, keď bolo nemožné zohnať filmy západnej produkcie do oficiálnej distribúcie, jestvovali skupiny ľudí, ktoré dovážali, amatérsky dabovali a distribuovali medzi ľudí nahrávky týchto filmov na VHS páskach. Dokument však sleduje aj linku „spravodlivosti“, policajtov, ktorí mali za úlohu týchto pirátov a dabérov chytať. V dokumente vystupuje množstvo známych mien vtedajšej videoscény, z ktorých sa neskôr stali publicisti, režiséri, speváci, prekladatelia, majitelia videopožičovní. Okrem rozhovorov dokument ponúka aj množstvo hraných „retro“ scén, aby si ľudia, ktorí tú dobu nezažili, vedeli predstaviť ako to všetko fungovalo. V neposlednom rade by sme chceli týmto dokumentom vzdať poctu všetkým tým „Anjelom kultúry“, aj vďaka ktorým sme mohli vyrásť a začali milovať film. (Continental film)

Joker Punx

Viděno včera večer v kině Aero s tátou. Jo tak to byla velká nostalgie, taky jsme měli doma po revoluci filmy s rychlodabingem. Zdeněk Troška pobavil :D A vypravěč Miroslav Táborský tam byl skvělej. Byla to taky dobrá prdel. Po filmu debata s tvůrci filmu a bylo to supr, těším se až to bude na DVD - Hned kupuju - To je jasný! Výbornej dokument :) ()

Slarque

Přiznávám, že jsem z těch dob všechno zapomněl. Ani u jednoho ve filmu uvedeného příkladu mi nenaskočilo „tohle jsem viděl!“ Se světem neoficiální filmové distribuce jsem přišel do kontaktu až v roce 1989, ale ještě v raných devadesátkách jsem musel takovýchto filmů vidět desítky. Ale nikdy jsem si žádný nepořídil domů, jejich nekvalita byla občas otřesná, a za nic takového jsem kapesné vyhazovat nehodlal. Vzpomínání známých pamětníků (Neff, Hejma, Holý, Troška, Fuka, Hábová, Zídek, Šaroch) bylo zajímavé a autorům (Bulava a Svoboda) se ho povedlo dobře poskládat a propojit ukázkami. Dokument nejen pro pamětníky, ale pro všechny, kdo mají rádi filmy. ()

Arsenal83

Pre mňa prekvapujúco fakt dobrý dokument o tom, ako sa k nám dostávali spoza železnej opony západné filmy a ako sa sme sa museli s nimi vysporiadať, aby to všetko prešlo, aby sa pripravil zodpovedajúci dabing, aby to mohlo ísť do vysielania atď. Dobre zvládnutá forma, ktorá v rozhovoroch odhaľuje veľmi veľa pikošiek. A tie ja rád. ()

Chrustyn

Nádherný retro výlet do světa filmového pirátství v ČR za komančů. Toto období jsem osobně prožil spíše v jeho koncích, ale i tak nostalgie zafungovala. Dokument je svižný, neskutečně zábavný a v mnoha ohledech je až neuvěřitelné poslouchat, co byl jednohlasný dabing za proces a ohromný kus práce. Mírně tak zamrzí slabší poslední třetina, která trochu ztratí drive a rád bych více Franty Fuky (který ani nevěděl, že zde bude hrát). ()

Crocuta

Těžká nostalgie z dílny mého oblíbeného režiséra, který zde dokazuje, že na poli dokumentárního filmu se mu bude dařit stejně dobře či ještě lépe než v žánrových vodách. Jóó, to byly časy, když jsem míval víc vlasů a iluzí, zato ale méně kil a závazků a člověk tenkrát při sledování 10 kopie "Highlandera" těžko rozlišoval, co je u srážky mečů zvláštní efekt a co na VHS defekt. Nepamětníci si to možná neužijí tolik, ale pohotové a spontánní výkony Ninji a spol. nejspíš pobaví každého. Podle mne už k naprosté dokonalosti chyběl jen Waloszek a Szarovský! ()

Flego

Och, kdeže sú tie časy... Písal sa rok 1987 keď som videl u kamaráta prvé nemecké mazanice Phenomena, Evil Dead, Páter Thomas či Démoni. Do pár týždňov som sa stal hrdým majiteľom videorekordéru Tesla Philips za neuveriteľných skoro 20 tisíc československých korún. To už sa rozbehla zháňka po všetkom možnom, čo ponúkal čierny trh. Pamätám sa na pýchu, keď sa podarila zohnať druhá či tretia kópia filmu so zrozumiteľným rýchlodabingom. Tento dokument ma vrátil do minulosti a bol to nostalgický výlet do čias nedostatku filmov, požičiavania si titulov v komunite majiteľov videí, hromadného sledovania filmov či návštev búrz. Som rád, že som žil v tom nevšednom období. Ešte radšej, že dnešná doba dáva neobmedzené možnosti pre milovníkov filmového umenia. Nech žije film! ()

anais

Záslužný počin mapující skoro zapomenutou kapitolu československých filmových dějin. Je zajímavé, že i pro mnohé překladatele je to v něčem tak obskurní, že byly existencí fanoušků starých předabovaných VHS překvapeni. I přes hodně vtipných momentů a smysluplnost celého projektu tak celek sráží amatérská kvalita většiny rozhovorů, i trochu nepružná dramaturgie, která v podstatě jen střídá mluvící hlavy s prostřihy ze starých předabovaných filmů. Takže - je to super, má to smysl, ale když si představím, že by to někdo natočil soudobou trochu ambicióznější formou, mohlo by to hned jít na Netflix a by by to hit. Takhle je to jen sympatická fanouškovská záležitost. ()

anderson

Pre niekdajšieho náruživého konzumenta obsahu VHS kaziet z éry pred a tesne ponovembrového Československa, z tzv. alternatívnych distribučných kanálov, je to "must see" dokument. (2.9.2020) ()

Pítrs85

Až zas budete někdy pičovat současný dabing... I já vám napíšu, jak jsem to měl s dobou rychlodabingu, resp. s VHSkama (protože vás to děsně zajímá). První a poslední film s rychlodabingem, který jsem měl to štěstí vidět, bylo Lví srdce s Van Dammem. Odradilo mě to od sledování filmů tak na rok na dva. Legendární "strýčku, strýčku" volané malou holkou, v dabingu dospělého chlapa znělo natolik úchylně, že to má dětská duše nepobrala. Naopak VHSky jsem miloval ještě na začátku milénia, kdy moji, asi majetnější, kamarádi jeli v DVDčkách, ti ještě majetnější už pirátili na Pirátské zátoce, torrentech apod. No zestručním to- doba videopůjčoven (ty vole, jedna kazeta, půjčená na jeden den(!), stála 40 káčé, ale pozor- když jste si půjčili tři, čtvrtou jste měli for free!) mi dneska docela chybí, pokec s dámskou obsluhou byl vždycky fajn ("Cože? Vám se ten Pán prstenů jako líbí? Pff, taková sračka"), chodit si mezi regály, číst obaly kazet (později DVD), čichat tu nezaměnitelnou vůni plastu... Do toho vystříhávat ze Cinemy obrázky Van Dammů, Schwarzeneggerů nebo dinosaurů a lepit si je do sešitu... Takhle, buďme rádi, že už je ta doba dávno pryč, ale za sebe můžu říct, že jsem rád, že jsem ji mohl zažít a sem tam si zavzpomínat. Dokument povedený, časy divokého východu stály za to :-) ()

HellFire

Tuhle éru rychlodabingu jsem osobně nezažil, protože jsem se narodil v polovině osmdesátých let, ale jako malý jsem se vždy těšil ke kamarádovi, který měl na rozdíl od nás VHSko a doteď si pamatuji, jak jsme snad do půlnoci koukali na E.T: Mimozemšťana a já to zbožňoval. Možná i u mě tehdy díky hitovkám na VHS vznikla láska k filmu, která trvá dodnes, ačkoliv doba suprových akčních filmů je dávno u konce. To třeba strýc to byl jiný frajer, ten měl kazet habaděj a o akčňáky nebyla nikdy nouze. Jako náctiletí jsme se s bráchou konečně dočkali vlastního VHS přehrávače a na vánoce jsme dostali Skálu od Baye, což byla naprosto kultovní božárna. Následoval Den nezávislosti a další pecky a éra zapůjčování kazet od kamarádů a z půjčoven mohla začít! Doteď si pamatuji, jak jsme si nahrávali filmy z televize a já jsem poctivě štítkoval kazety, abychom měli přehled všech filmech. Panečku, to byly bezstarostné doby. Suprový dokument, škoda, že jsem ho nestihl i v kinech. ()

Othello

[vzpomínky na LFŠ]  Nic víc než fanouškovský dokument, jehož kvality se odvíjejí dle vaší lásky k tématu. Realizačně je to strašný (dobrácký overvoice, inscenované sekvence), ale koresponduje to s tím nadšeneckým patlalstvím mnohdy tak ikonickým pro tento fenomén. "Ten člověk pak s tou kamerou v kinosále nešel jako obvykle do patnácté řady uprostřed, ale do nějaký čtvrtý řady úplně na kraj. Jakmile jsem viděl, že místo nápisu Universal Soldier tam je jen 'sal Sol', věděl jsem, že je zle."  ()

Necrotongue

Bez uzardění přiznávám, že jsem v tomto případě vlastně nehodnotil kvalitu dokumentu a jeho přínos pro celosvětovou populaci i životní prostředí, jen jsem tomuto počinu vrazil pět hvězdiček za tu šílenou nostalgii. Těch filmů, které jsem viděl s velmi pofiderním dabingem a ještě horší kvalitou obrazu... Jsem tvůrcům velmi vděčný za pohled do "zákulisí", hlavně ale za to, že jsem si mohl zavzpomínat. ()

evapetra

Nejzábavnější na sledování filmu o fanoušcích amatérsky zkopírovaných videokazet s rychlodabingem mi přišly právě ty pasáže o dabování. Jak tomu dabující občas více či méně nerozuměli a vytvářeli tak svým pohotovým vymýšlením vlastní obsah. A hlavně jak Ondřej Neff vyprávěl, že u jakési britské akční komedie nerozuměl vůbec nářečnímu dialektu a celý ten dabing si vlastně vymyslel. Docela ráda bych se zrovna na toto vylepšené dílko podívala. ()

mm13

Úprimné obhliadnutie za kovbojskými časmi socialistickej, na všetky strany nelegálnej VHS distribúcie. Netuším, s akými pocitmi sa na to bude dívať niekto, kto toto nezažil, ja som si ich celkom rád pripomenul, niečo sa málo sa aj dozvedel a v prvom rade sa skvele pobavil. Dobré je, že taký dokument vznikol, aj ten formát mu sluší. Sympatický počin. ()

BoPo

Éru VHS som si užil až v časoch všade prítomných videopožičovní. Jednohlasný dabing ma zasiahol okrajovo. No Predátora som prvých 10 x videl práve s rýchlodabingom od Hejmu. Králové videa poskytnú všetky dôležité informácie a predstavia viac či menej dôležité osoby tohto fenoménu. Dve veci mi tam vadili. Tie pokusy o hrané scénky boli trápne a úplne zbytočné. A viac by mi sedelo, keby každý dostal viac ucelený priestor. Skákalo sa od jedného k druhému. Hejma povedal dve tri vety, skočilo sa na Neffa. Ten dve tri vety a zasa skok. Nostalgická hodnota veľká, informatívna hodnota nezanedbateľná, ale celkový dojem bohužiaľ nič moc. ()

Lacike

Éru pirátskych kaziet s rýchlodabingom som zažil zhruba v rokoch 1990-1993. Pred rokom 1990 sme video nemali a potom sme naplno doma prešli na origo filmy z videopožičovne na ktorých dabovali jeden film 1-8 dabéri, ale predalen to už pôsobilo oveľa profesionálnejšie. Od dokumentu som čakal, že sa bude viac venovať osudom tých rýchlodabérov, ale tvorcovia sa snažili pokryť tento fenomén komplexnejšie. Chceli ukázať, že to bol proste spôsob akým sa ľudia za socíku snažili dostať k zakázaným filmom a po revolúcii zase k nedostatkovým filmom. Vzhľadom na takúto obsiahlosť témy mohli pridať ešte kapitolu o tom, že snaha ľudí dostať sa k milovaným filmom skôr ako ponúka oficiálna distribúcia, naďalej pretrváva vo forme kinoripov s amatérskymi titulkami. Túžba vidieť film čím skôr v akejkoľvek mizernej kvalite v ľudoch stále pretrváva. Kto vie. Možno raz vznikne podobne vydarený dokument aj o tvorcoch amatérskych titulkov. Celkovo ale dávam tvorcom tohto dokumentu palec hore za to, že z toho množstva materiálu zostrihali niečo, čo má hlavu a pätu a aj nejakú pointu. 7/10. ()

Hwaelos

Bulava rozhodně nesází jen na nostalgii a odvedl poctivou práci - filmařskou i rešeršní. Kontrapunkty mluvících hlav, úryvků z filmu, archivních záběrů a hraných (pseudoarchivních) záběrů jsou často brilantní. Stopáž je taky tak akorát. Ještě pořád váhám, jestli nedat těch hvězd pět. ()

corpsy

Tento dokument hodnotím hlavne z nostalgického hľadiska, pretože je to len štandardne natočené svedectvo o jednej dobrodružnej dobe. Tú som prežil na začiatku 90. rokov ako divák. A preto som mal počas deja neraz až motýliky v bruchu zo spomienok, aké veľkolepé to vtedy bolo. A hlavne pre mňa, ako začínajúceho malého filmového maníka. ()

NEJ filmy a seriály roku dle ČSFD

NEJ filmy a seriály roku dle ČSFD