Celovečerný dokument s hranými scénami Králi videa podrobne mapuje scénu dovozu, kopírovania a dabovania západných filmov v socialistickom československu a okrajovo aj v Poľsku a Maďarsku. V dobách, keď bolo nemožné zohnať filmy západnej produkcie do oficiálnej distribúcie, jestvovali skupiny ľudí, ktoré dovážali, amatérsky dabovali a distribuovali medzi ľudí nahrávky týchto filmov na VHS páskach. Dokument však sleduje aj linku „spravodlivosti“, policajtov, ktorí mali za úlohu týchto pirátov a dabérov chytať. V dokumente vystupuje množstvo známych mien vtedajšej videoscény, z ktorých sa neskôr stali publicisti, režiséri, speváci, prekladatelia, majitelia videopožičovní. Okrem rozhovorov dokument ponúka aj množstvo hraných „retro“ scén, aby si ľudia, ktorí tú dobu nezažili, vedeli predstaviť ako to všetko fungovalo. V neposlednom rade by sme chceli týmto dokumentom vzdať poctu všetkým tým „Anjelom kultúry“, aj vďaka ktorým sme mohli vyrásť a začali milovať film. (Continental film)

adamix

Milý dokument o práci a úsilí nerdov z vtedajšej doby. Bohužiaľ som to nezažil, pretože za mojich čias už boli kvalitne nadabované VHSky. Pobavilo, ale aj dojalo a ľudia z tej doby pri pohľade na toto museli riadne rúmazgať. Vidieť tak celé tituly s tým rýchlodabingom musela byť riadna sranda, pretože tieto preklady ma neskutočne rozosmiali. Ale oceňujem tú snahu zdokumentovať takúto tému. ()

JosefTomas

Dobu, o které film pojednává, jsem nezažil, ale konec éry videokazet, vzestup DVD i výstřel do prázdna s Blu-Ray ano a tudíž chápu, jaký vliv na tvůrce zrovna rychlodabingové období mělo. Pro mě se tak Králové videa místo nostalgie stávají prozkoumáním zajímavé doby, kde všechno bylo jiné a kouzelné. ()

javlapippi

To boli časy, miliónta kópia filmu v podobe farebných škvŕn na obrazovke, zahuhňaný hlas prekladá každú druhú vetu a aj to zle, ale neskutočný hlad po čomkoľvek inom než ponúkala štátna televízia bol aspoň na chvíľu ukojený. Mal som vtedy okolo 10 rokov, keď sme si koncom osemdesiatych zadovážili video (oficiálne magnetoskop, názov ktorý sa nikdy neujal), videl som takto terminátorov, rambov, nindžov a karate tigrov. Prvé kazety sme pozerali kľudne dvakrát denne. Pamätám si, že bežne u nás v obývačke sedelo aj 10 ľudí, prípadne sme s rodičmi vyrazili na filmové posedenie k niekomu inému. Nebolo neobvyklé, keď u niekoho, kto mal video, zazvonili úplne cudzí ľudia s tým, že si požičali kazetu a či si ju môžu uňho pozrieť. Tento dokument ponúka pohľad do zákulisia toho celého, zaslúžilí dabéri, priekupníci, piráti a dokonca kriminalisti spomínajú na lingvistické, logistické, technické aj právne problémy, ktoré bolo treba prekonať. Vynikajúce. ()

ostravak30

Králové videa je první počin Petra Svobody a Lukáše Bulavy jak na poli režijním tak scénáristickém a hned jde o trefu do černého. Starší ročníky nejspíš vrhne nostalgicky do starších dob, ti mladší se budou opravdu královsky bavit, jak už sám název napovídá. Pro mě totiž šlo v první řadě o zábavu. Některé dabingy totiž opravdu stojí za to a jen poukazují, že dabovat mohl v podstatě kdokoli, kdo měl příslušnou techniku. A že se pak jednalo o úplně jiný film mnohým nevadilo. A co bylo teprve slyšet v pozadí... Moje osobní vzpomínka na pár rychlodabingů pochází až z konce 90. let a počátek milénia. To byly zrovna na svém vrcholu videopůjčovny a my si často domů kazety půjčovali. Pokud nebyla doma máti nebo neměla čas, tak jsme s tátou sjížděli hlavně asijské bojové filmy a párkrát jsme se dost divili, jakýže to dabing máme k dispozici. Tak teď už chápu, kde se vzal... ()

Blazis34

Jo VHSky to byla doba. Na jedné kazetě jsem měl snad čtyři sestřihané filmy a pouštěl si je skoro každý den. Na rychlodabing si nevzpomínám, ale mohu říct, že to zní v dnešní době velmi komicky. Na druhou stranu chvála těm, kteří se do toho pouštěli. Dokument byl zajímavý a dávám tři hvězdy - 55%. ()

RadaRD

Jelikož jsem zažil dobu, o které je ve filmu řeč a vyrůstal jsem na filmech s rychlodabingem, zafungoval na mě celý počin úplně dokonale. Kdo tu dobu zažil, pro něj bude tenhle dokument o nostalgických retro vzpomínkách na doby dávno minulé. Obávám se však, že mladším ročníkům nejspíše nebude mít co nabídnout. Ti jsou naprosto jinde a zjišťovat, jak to fungovalo dřív, prostřednictvím tohoto filmu, bude chtít málokdo. Ti radši svůj čas věnují někomu na livestreamu na YT. ()

blondboss

Tak podobný typ dokumentu som tu už dlhšie nevidel a musím priznať, že tvorcovia trafili na moju nôtu. Z toho snímku dýcha číra nostalgia a keď si človek spomenie na to množstvo videokaziet, ktoré ako malý hĺtal pred telkou a nestačil sa čudovať nad tým vtedy "úžasným" dabingom, jednoducho na nezaplatenie. Samozrejme mladšej generácii toto už veľa nepovie, ale minimálne načrtne, aké boli kedysi možnosti a čo by si v súčasnej dobe mali vážiť. 75 % ()

ShotgunED

Reálně by to byly lepší 3 hvězdy, ale jelikož jsem tu dobu ještě zažil a žil jí na plný pecky, tak nostalgie zafungovala a ty 4 hvězdy dávám. Rozhodně dobrý napád to zdokumentovat a vidět jak to fungovalo. Je vidět, že se dnes technologie posunula, ale princip zůstává stále stejný. ()

mnx

Vítejte v době pekla. V době prvních domácích kinoprojekcí, kdy se pár nadšenců a chytráků rozhodlo provádět kšeftíky jménem rychlodabing, aby jazyků neznalí, ale za komunistů ti movití, a po revoluci i méně movití občané mohli na svých superdrahých videopřehrávačích shlédnout s českým zněním západní filmové trháky, které kolikrát totalitní cenzura odmítala v našich kinech vůbec vysílat. Že šlo o strašlivé mazanice bůhvíkolikáté kopie, s ještě strašlivějším rychlodabingem někoho, kdo jen uměl trošku anglicky, to nikoho moc tenkrát netankovalo, hlavně že to nějak bylo. Peklo jménem VHS, trvající do hlubokých 90tek, skončilo s tím, když se světoví šéfové tohoto odvětví konečně smilovali a uvedli DVD-Video, a ještě víc, když se objevily i první úsporné kodeky, s kterými se dalo celé DVD pokoutně převést v koukatelné kvalitě na jediné cédéčko, které šlo zase po pár dalších letech přehrát i na dvd přehrávačích a dalších zařízeních, a nejen na z počátku drahých výkonných PCčkách. Pro připomenutí specifikace VHS: Plné rozlišení (tedy i to, co nebylo vidět, a bylo schované za krajem obrazovky) by se dalo na dnešní podmínky přepočíst jako 335×576 jasových pixelů a 40×576 barvových pixelů. Čtete správně, celých 40 barevných bodů na 1 televizní řádek. Na krajích schovaný. Za ideálních podmínek. A těch dosahovaly jen ty nejlepší originálky. Každou kopií se toto "rozlišení" rapidně zhoršovalo. Jak vypadala taková dvacátá kopie, to už si snad ani nejde představit, a že jich bylo. I tak se najdou někteří obzvlášť šílenci se zvláštními sklony k masochismu, kteří si tyto kazety stále pouští, a dokonce si vedou celé sbírky... ()

Holobrádek

Mě tahle éra těsně minula, ale nadšená vyprávění o Indianu Jonesovi zhlédnutém na pirátské VHSce s rychlodabingem jsem slýchal od starších kámošů. Je fajn vidět, jak to doopravdy bylo, kdo za tím stál a obecně si připomenout celou tu divokou dobu. Doporučuji a doufám, že film vyjde na ošuntělé VHSce s polským rychlodabingem společně s kopií "Konečníka" (nebo jak že to tehdy překládali Terminátora)... ()

kasanova odpad!

Zklamání, obrovské zklamání. Amatérský dokument plnou parou v před do kin. Chvílemi zmatené, nelze se orientovat o jakém období tam mluví. Tváří se, že mluví o osmdesátých letech, ale přitom tam mluví převážně o devadesátých letech. Pro mne jako pamětníka a člověka, který se v této oblasti léta pohyboval, tam bylo nesmyslů neuvěřitelné množství. Tvůrci se snažili, to se jim opravdu upřít nedá, ale bohužel jim vyšel jen takový fanouškovský paskvilo-dokument na sobotní dopoledne. Chtělo to více práce a lépe to poskládat , aby to celé zapadlo do sebe ,neunavovalo a hlavně, dávalo smysl. Z režiséra Fellini ani Bergman opravdu nebude. Nechápu zdejší vysoká hodnocení. ()

tomino28

Fascinující začátky překladatelské české komunity a zároveň filmových fanoušků všeho, co přicházelo do komunistického Československa ze západu. Spousta vtipných historek a momentů. Doporučuji všem, kdo si dnes večer na Netflixu (a dalších streamovacích službách) nedokáží vybrat film, na který se budou dívat. ()

NEJ filmy a seriály roku dle ČSFD

NEJ filmy a seriály roku dle ČSFD