Filmové hity 80. let

• Francúzsko Blockbusters 80, la folle décennie d'Hollywood (viac)

Kdo by neznal Rockyho nebo Terminátora? V osmdesátých a počátku 90. let byly akční filmy velkými hity a všichni si pamatujeme slavné scény a hlášky, které se v nich objevily. Odborníci hovoří o zlatém věku žánru, ale zdůrazňují i společensko-politický kontext vzestupu obliby těchto snímků. V dnešním dokumentu se ovšem podíváme i do zákulisí Hollywoodu. Samozřejmě nebudou chybět záběry z natáčení a rozhovory. Setkáme se pochopitelně i s tehdejšími idoly – Chuckem Norrisem, Arnoldem Schwarzeneggerem, Sylvesterem Stallonem či Dolphem Lundgrenem a Jean-Claudem Van Dammem. Byli to jen obchodní konkurenti, nebo mezi nimi mohlo panovat přátelství? (Česká televize)

Ironfood

Hodně slabý dokument. Pokud máte o tématu aspoň základní přehled, nedozvíte se nic nového. Pokud o něm nic nevíte, je vám tenhle dokument taky celkem k ničemu, protože je hodně chaotický a někdy dokonce poněkud zavádějící. Snaha o zasazení akčních filmů do nějakého širšího společenského kontextu mi přišla spíše trapná. Ve finále je tak hlavním ponaučením plynoucím z tohoto dokumentu to, že Francouzi ví o akčních filmech úplné hovno:-) ()

Lacike

Veľmi slabý dokument o 80tkových akčniakoch ktorému chýba jednak nejaký koncept. Neustále sa skáče z jednej témy na druhú a zároveň vďaka krátkej stopáži sa nikdy nejde poriadne do hĺbky a zdelujú sa len staré známe pravdy, ktoré každý fanúšik žánru pozná. V niektorých prípadoch sa dokonca fakty prekrucujú, aby tých pár ľudí, ktorých uprosili k rozhovoru (Lundgren, McTiernan a nejaký producenti) vyzneli lepšie. Pokiaľ chcete vidieť poriadny dokument o osemdesiatkových akčniakoch, tak si pustite In Search of the Last Action Heroes. 4/10. ()

Gilmour93

Hvězdy testosteronových osmdesátek v nekoncepčním dokumentu o vzestupech, pádech či eventuálním umění přizpůsobit se vývoji. Slova McTiernana a vtipná scénka Seagala ze supermarketu jsou jediné věci, co stojí za pozornost, jinak je to jen kompilát filmových útržků, podivných historek a rádoby fundovaného blábolení (mnohdy i zcestného). Pokud nám chtěli francouzští autoři něco sdělit, tak leda o sobě, a sice že nadřazenost a nadhled těžko kdy najdou společnou řeč.. ()

choze

Francouzský dokument věnovaný hollywoodským osmdesátkovým akčňákům s Arniem a spol. Základní věci tu - hlavně v podání francouzských filmových odborníků - zazní, ale do hloubky se nejde, fandové se nic moc nového nedoví a z jejich idolů tu na chvíli osobně vystoupí jen Lundgren a zahořkle znějící McTiernan, což je směšně/smutně málo. ()

otík

Hodně zajímavý dokument s mnoha ukázkami pro nás všechny, kteří jsme vyrostli na VHSkách, na akčních filmech a akčních hrdinech jako byli Stallone, Schwarzenegger, Van Damme, Seagal, Lundgren a Willis.V tomto dokumentu dokonce sám Lundgren mluví o natáčení Rockyho IV. nebo Univerzálního vojáka. Fakt poučené, zajímavé a takové milé shrnutí doby, která už je bohužel nenávratně pryč. Hudba: Pierre Estéve ()