Neúspešný tridsaťročný boxer Rocky Balboa (Sylvester Stallone) pracuje ako výberca dlhov pre úžerníkov, boxuje v pouličných zápasoch a neúspešne sa dvorí Adrian (Talia Shire) - plachej predavačke v obchode so zvieratami. V čase, keď Rockyho vyhodí tréner z telocvične, pretože si myslí, že ako boxer premrhal svoj talent, sa vo Philadelphii konajú prípravy na boj o titul majstra sveta v ťažkej váhe. Keďže vyzývateľ zápasu sa zranil a nemôže nastúpiť, obhajca titulu Apollo Creed (Carl Weathers) vyhlási, že bude boxovať s ktorýmkoľvek pouličným boxerom, aby dokázal, že Amerika je krajinou, kde má každý šancu uspieť. A vyberie si Rockyho, ale len preto, že sa mu páči jeho prezývka Taliansky žrebec, čo sľubuje dobrú publicitu. Začína sa neľútostný tréning, ktorým sa Rocky postupne dostáva do fyzickej aj psychickej kondície a zápas, ktorý mal byť len show ako pre divákov, tak aj pre Apolla, sa môže začať. (TV Markíza)

Dever

Soundtrack Bill Conti: 1. Gonna Fly Now - DeEtta Little/Nelson Pigford [2:48] ,2. Philadelphia Morning [2:22] ,3. Going The Distance [2:39] ,4. Reflections [3:19] ,5. Marines' Hymn/Yankee Doodle [1:45] ,6. Take You Back (Street Corner Song) - Valentine [1:49] ,7. First Date [1:54] ,8. You Take My Heart Away - DeEtta Little/Nelson Pigford [4:46] ,9. Fanfare For Rocky [2:35] ,10. Butkus [2:12] ,11. Alone In The Ring [1:09] ,12. The Final Bell [1:56] ,13. Rocky's Reward [2:04], ()

Ainy

Tak jsem si po dlouhé době osvěžila tuto kultovní záležitost se Slyem. Netuším proč, co se ve mně změnilo, ale skutečností je, že jsem u sledování usínala nudou. Zvláštní děj, utahaný, primitivní dialogy a drama? no to snad ani ne. Pouliční boxer stále bloumající po městské čtvrti snažíce se sbalit jednu upjatou prodavačku ve Zverimexu nebo se poplácává po rameni s lichvářem, který mu jen tak, čistě z dobroty svého srdce, věnuje 500 babek na trénink. Pouze závěrečný zápas mě probral. Trochu jsem přitom nepochopila jak může někdo bojovat o titul mistra světa v těžké váze, když neprošel různými předkoly a do ringu si skočil jen tak z ulice, ale budiž. Tak vám nevím jestli jsem už zhýčkaná, ale nemůžu hodnotit vysoce jen proto, že je s touhle rolí Sylvester neodmyslitelně spjat. ()

CheGuevara

Rocky je pro mě doposud nejbližší Slyovou rolí, neboť je to jeho nejuvěřitelnější hrdina. Rocky není povrchní "boxovačkou", kdy outsider zvalchuje profi hráče, ale snaží se o hlubší pohled na jednoho prosťáčka, který uměl obstojně boxovat. Je slast sledovat životní příběh neúspěšného boxera, kdy se dvoří nevýrazné Adrian a snaží se s ní najít nějakou společnou věc, nebo kdy trénuje na svůj životní zápas. Tehdy si Avildsen vystřihnul jednu z nejlepších montáží, která kdy spatřila světlo promítačky. Pravý direct do mého srdce. ()

B!shop

Tak tohle je klasika a pro Slye asi nejzasadnejsi role, ale to neznamena, ze by film nemel svy mouchy. Jednak precejen tu je dost pomaly tempo a mistama se toho moc nedeje, navic zapasy jsou tu jen dva, malej na uvod a velkej na konec. Tim ale nechci rict, ze by film nekdy nudil. A druhej, uz zavaznejsi problem, jsou samotny zapasy. Na kazdym uderu je totiz desne videt, jak vubec nedopadne a ani ozvuceny to moc dobre neni, takze pri zaverecnym souboji clovek nepozna, kdy se trefily a kdy ne. Ale jinak je film paradni, Slye hraje naprosto dokonale a clovek mu tohoho hodnyho blba veri, vedlejsi postavy jsou taky zahrany skvele a to hlavne Burgess Meredith a hudba je dokonala (hlavne teda ta nejzasadnejsi pisnicka). Jeden ze Slyovo nej filmu. ()

ScreamJay

Ještě pár let před tím, než se na plátna kin dostal Scorseseho Zuřící býk, který sklidil řadu uznání, natočil nikterak známý režisér neméně pozoruhodné dílo. Tvůrci přišli s postavou otrhaného ztroskotance, muže jenž rezignoval na své velké sny a spokojil se s přežíváním v chudé čtvrti, v obyčejném bytě. Muže zamilovaného do obyčejné dívky, nijak zvlášť krásné. Člověka žijícího ze dne na den, beroucího vše co se naskytne, jen aby si přivydělal pár babek navíc. Jestli někdo kritizoval herectví Sylvestra Stallonea, že je toporně prkenné, pak tady jej tedy dovedl k téměř naprosté dokonalosti. Ta jeho těžkopádná mluva, jak v originále pak i v dabingu, tak ta k postavě a jejímu charakteru naprosto pasuje a pomáhá jí dotvářet. Zpočátku se celé vyprávění táhne v takovém syrovém duchu, prostý styl záběrů, dialogy ve scénáři, taková ta gangsterská atmosféra mafiánských filmů z prostředí New Yorku. A tam kdesi na pozadí hoří malý plamínek milostného vztahu dvou hlavních postav. Člověk by při sledování řekl, že ty dobrácký řeči, ta možná až příliš zdůrazňovaná dobrácká povaha budou v kontrastu vůči svalnaté muskulatuře působit neopravdově, ale to je chyba lávky. Tohle všechno je navíc doplněné o tóny nezaměnitelného hudebního doprovodu z tvůrčí dílny Billa Contiho. V druhé polovině se už konečně přes tu nebetyčnou skromnost, kupu řečí v silném duchu amerikanismu a výměně názorů přechází do zlomové fáze, fáze o té síle vůle, vytrvalosti a chuti něčeho dosáhnout. V rozšmajdaných keckách a špinavé teplákovce se začíná dotvářet nejen oscarové sportovní drama, ale taktéž přímočarý a citlivý pohled na člověka, jeho duši a sny. No a v samotném ringu se pak zrodilo průkopnické spojení zmiňované síly vůle s potoky krve, kterého se v pozdějších letech chytila kupa béčkových akčních filmů s Van Dammem a jemu podobnými. Stallone napsal poměrně slušný scénář, kterým dostatečně prokázal svou tvůrčí všestrannost. Ten nepříliš známý režisér John G. Avildsen film zručně ukočíroval a pozlacená soška rozhodně není v nesprávných rukou. O to víc zamrzí, že to v současnosti dopracoval k těm už jednou přemílaným béčkovým filmům. Krom režie byl zlatou soškou oceněn i celý film a střih, jenž právě napomohl k té silné emotivní atmosféře. Kamera nebyla a ani nemohla být nijak dynamická, dokonce ani v ringu samotném, ale přesto se o tu atmosféru zasloužil kameraman James Crabe v míře nemalé. Talia Shire zůstala pouze u nominace, ale nelze jí upřít, že byla Stallonemu rovnocennou partnerkou, stejně jako výběr jeho velkého soupeře v podání Carla Weatherse. Oba si své role navíc zopakovali v dalších dílech. Co na závěr? Je tohle už legendární záležitost? To ukáže doba, ale tenhle film krom již trocha sentimentálního vlivu zametl cestičku mnohým lepším či horším pokračovatelům v celkem populárním oboru sportovního dramatu. Proto nemohu jinak než za 5. ()

• Sylvester Stallone a Carl Weathers utrpeli zranenia počas natáčania posledného zápasu: Stallone skončil s pomliaždenými rebrami a Weathers s poškodeným nosom. Herci teda vzájomne utrpeli opačné zranenia, ako ich postavy. (WalterIK7)
  • Ve filmu si zahrál režisér John G. Avildsen s kameramanem Jamesem Crabem. Avildsen si střihl roli televizního kameramana, který natáčí Rockyho (Sylvester Stallone) při tréninku v mrazírně masa. Crabe v téže scéně asistoval jako osvětlovač štábu. (casyy)

Zemřel Carl Weathers

Zemřel Carl Weathers