1936. Amerika se stává jednou z nejvlivnějších zemí fungující na principu svobody a rovnosti všech lidí. Na druhé straně Atlantiku se ale čím dál víc upevňuje Hitlerova třetí říše a postupně připravuje půdu pro árijskou nadvládu. Mezitím Joe Louis, profesinonální boxer z Harlemu, bojuje o svůj kousek amerického snu a stává se šampionem těžké váhy. V cestě mu ale stojí německý soupeř, Max Schmeling. Přestože má liberální a pacifické názory, nacisté ho považují za perfektní ukázku dokonalé rasy. Celý svět sleduje jejich zápasy, ale pevné přátelství, které přesahuje nepřátelské linie, je skryto diváckým pohledům. (oficiálny text distribútora)

NinadeL

Ačkoli se jedná o nepříliš bombastickou produkci, je tu hodně faktů, díky kterým jsem ochotná jít na maximum. Z hlediska filmu samotného je tu výborná hudba, samotný soundtrack se dá poslouchat i bez obrazového vjemu velice dobře. Výprava je velice slušná a Til Schweiger je dokonalý. A samozřejmě je tu připomenuta nejdůležitější česká herečka a producentka, jejíž sláva rezonovala celou Evropou - Anny Ondra. Pravda, Peta Wilson se na ní příliš nehodila, je neodpustitelné, že je vyšší než Til ;) Ale na druhou stranu Jenn Sky nebyla k mání, a když už musela být její role zúžená na roli manželky, Peta předvedla své maximum. Tam, kde vůbec netušili, že Max nějakou partnerku měl, se situace v informovanosti dost zlepšila a to je důležité. Nyní je tady načase Anny znovu dostat ze stínu souboje o vše, souboje mezi Německem a Amerikou. Škody, které napáchal první lajdácký film o Maxovi a Joeovi, Ring of Passion s Britt Ekland, byly částečně napraveny. Uvidíme, jestli se ještě dál dostane třetí kousek Max Schmeling se Susanne Wuest. ()

Volodimir2

Ide o výborný film, ktorý sa zaoberá historickými otázkami počas vojnových rokov, ale predovšetkým sa zaoberá životmi dvoch skvelých športovcov. Vykresľuje témy lásky, priateľstva a víťazstva nad nepriazňami a nie len boxerskými. Film je skutočnou udalosťou, historický úplne presnou a začína tesne pred 2. svetovou vojnou, kedy začal Hitler svoj boj proti Židom a zdôvodňovaní princípov árijskej rasy a pokračuje v mapovaní americko nemeckých vzťahov. V roku 1936 malo nacistické Nemecko dva športové míľniky, prvý bol 19.6.1936 kedy v boji o titul majstra sveta v ťažkej váhe zdolal Nemec Max Schmeling afroameričana Joe Louisa a druhý bol v auguste organizácia OH v Mníchove. Príprava na 1. zápas v roku 1936 mala ešte jednu zaujímavosť, že v tréningovom centre Joea Louisa bol aj Joe Walcott, ale ten dostal výpoveď, nakoľko ako tréningový partner stihol Louisa 3x knokautovať. Po vyhratom prvom súboji (19.6.1936) si Max Schmelin vyslúžil potlesk vypredaného štadióna Yankee v Bronxe (viac ako 58 000 divákov), za pomoc súperovi po záverečnom knokaute. Potlesk získal, ale zobral za víťazstvo 150 tisíc dolárov (Joe 139 tisíc) a na obdobie hospodárskej krízy to boli neskutočné peniaze. Max mal rytiersku povahu a aj napriek mnohým ponúkam s fašistami nikdy nekolaboroval. V druhom stretnutí dostal KO Schmelling už v prvom kole, ale za zmienku stojí fakt, že sa títo boxeri spriatelili a toto priateľstvo im vydržalo až do smrti Louisa. Z filmu, ale aj tak mám zmiešané pocity, kde v roku 1938 Louisa oslavovala celá Amerika, ako národného hrdinu, ale o dva roky späť, keď sa vrátil Jesse Owens zo 4 zlatými olympijskými medailami, tak na slávnostnú recepciu v päťhviezdičkovom hotely Waldorf Astoria nebol pustený hlavným vchodom a musel ísť vchodom pre zamestnancov. Neprijal ho ani americký prezident Roosevelt (aj keď bielych víťazov prijal). Takže obrovská rasové segregácia v USA v roku 1936 áno a v roku 1938 nie?? Film nám poukazuje na všetky aspekty nacistického Nemecka, na útok proti Židom, keď upadol Schmeling do nemilosti narukoval a ako výsadkár sa zúčastnil bojov o Krétu. Na druhej strane aj Louis narukoval, ale pracoval v prospech propagandy, ale predovšetkým na zľahčenie segregácie vojakov v americkej armáde. ()

Marigold

Sice typický televizák (efekty, režie, hudba, vše tak trochu televizně přiškrcené), nicméně výborný, a to zejména díky skvělému hereckému výkonu Tila Schweigera a opravdu špičkovému příběhu, v němž se typické schéma boxerského filmu prolíná s dramatickou rovinou politickou a kde jsou neustále konfrontovány malé světy přátel Maxe Schmelinga a Joea Louise s jejich nesmiřitelnou mýtologizací ze strany národních ideologií. Bouřlivá doba konce třicátých let nabízí opravdu živné podhoubí pro excelentní drama, nicméně filmu by skutečně neškodilo více místa pro psychologii obou soupeřů. I tak je Souboje o vše neobyčejně působivým a zajímavým příběhem dvou malých částeček v bouři světových dějin. ()

JANARYBA

Skoro jsem už chtěla přepnout tv, když jsem zjistila, že jde o boxerský film, ale to by byla velká chyba...zase střípek do historického puzzle a tenhle "kousek" se skutečně vydařil. Začíná těsně před druhou světovou válkou a mapuje americko-něm. vztahy během ní i po válce, očima boxera, který měl svůj vlastní etický kodex ..Til Schweiger mě jako boxer rozhodně přesvědčil (na rozdíl od jeho cyklisty ve Phantomschmerzen). ()