Celovečerný dokument s hranými scénami Králi videa podrobne mapuje scénu dovozu, kopírovania a dabovania západných filmov v socialistickom československu a okrajovo aj v Poľsku a Maďarsku. V dobách, keď bolo nemožné zohnať filmy západnej produkcie do oficiálnej distribúcie, jestvovali skupiny ľudí, ktoré dovážali, amatérsky dabovali a distribuovali medzi ľudí nahrávky týchto filmov na VHS páskach. Dokument však sleduje aj linku „spravodlivosti“, policajtov, ktorí mali za úlohu týchto pirátov a dabérov chytať. V dokumente vystupuje množstvo známych mien vtedajšej videoscény, z ktorých sa neskôr stali publicisti, režiséri, speváci, prekladatelia, majitelia videopožičovní. Okrem rozhovorov dokument ponúka aj množstvo hraných „retro“ scén, aby si ľudia, ktorí tú dobu nezažili, vedeli predstaviť ako to všetko fungovalo. V neposlednom rade by sme chceli týmto dokumentom vzdať poctu všetkým tým „Anjelom kultúry“, aj vďaka ktorým sme mohli vyrásť a začali milovať film. (Continental film)

Othello

[vzpomínky na LFŠ]  Nic víc než fanouškovský dokument, jehož kvality se odvíjejí dle vaší lásky k tématu. Realizačně je to strašný (dobrácký overvoice, inscenované sekvence), ale koresponduje to s tím nadšeneckým patlalstvím mnohdy tak ikonickým pro tento fenomén. "Ten člověk pak s tou kamerou v kinosále nešel jako obvykle do patnácté řady uprostřed, ale do nějaký čtvrtý řady úplně na kraj. Jakmile jsem viděl, že místo nápisu Universal Soldier tam je jen 'sal Sol', věděl jsem, že je zle."  ()

Arsenal83

Pre mňa prekvapujúco fakt dobrý dokument o tom, ako sa k nám dostávali spoza železnej opony západné filmy a ako sa sme sa museli s nimi vysporiadať, aby to všetko prešlo, aby sa pripravil zodpovedajúci dabing, aby to mohlo ísť do vysielania atď. Dobre zvládnutá forma, ktorá v rozhovoroch odhaľuje veľmi veľa pikošiek. A tie ja rád. ()

Crocuta

Těžká nostalgie z dílny mého oblíbeného režiséra, který zde dokazuje, že na poli dokumentárního filmu se mu bude dařit stejně dobře či ještě lépe než v žánrových vodách. Jóó, to byly časy, když jsem míval víc vlasů a iluzí, zato ale méně kil a závazků a člověk tenkrát při sledování 10 kopie "Highlandera" těžko rozlišoval, co je u srážky mečů zvláštní efekt a co na VHS defekt. Nepamětníci si to možná neužijí tolik, ale pohotové a spontánní výkony Ninji a spol. nejspíš pobaví každého. Podle mne už k naprosté dokonalosti chyběl jen Waloszek a Szarovský! ()

Fr

„TOHLE JE PŘÍBĚH TĚCH, DÍKY KTERÝM K NÁM TENKRÁT PRONIKALA ZÁPADNÍ KULTURA…“ ///    Dokument pro „znalce“, tedy nás, kteří onu dobu prožili se vším všudy. Tedy i s rozklepaným obrazem, kterýmu občas vévodila (třeba) modrá, hučícím zvukem a HLAVNĚ (skvělým) rychlodabingem. To bylo milé děti asi takhle… Vzpomínky a vtipný historky z natáčení soudobých „dabérů“  vás provedou počátky pirátsví v našich končinách až po konec – videokazet. Oprtavdu dokument od filmovejch fandů pro filmový fandy! Díky!   ///  NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Pamatuju dva druhy videokazet. 2.) Vím kdo řekl: „Upusť páru Bennette!“ /// ()

evapetra

Nejzábavnější na sledování filmu o fanoušcích amatérsky zkopírovaných videokazet s rychlodabingem mi přišly právě ty pasáže o dabování. Jak tomu dabující občas více či méně nerozuměli a vytvářeli tak svým pohotovým vymýšlením vlastní obsah. A hlavně jak Ondřej Neff vyprávěl, že u jakési britské akční komedie nerozuměl vůbec nářečnímu dialektu a celý ten dabing si vlastně vymyslel. Docela ráda bych se zrovna na toto vylepšené dílko podívala. ()

• Původně skromný projekt Králové videa se časem rozrostl do té míry, že autoři museli spustit sbírku na crowdfundingovém webu. Vybrali 322 370 korun, díky kterým mohli dofinancovat především studiovou postprodukci a sehnat práva na filmové ukázky. Celý dokument nakonec vyšel na 26 000 eur (asi 683 400 korun). (SONY_)
  • Dramaturg Petr Svoboda prezradil, že v zbierke má viac ako dvetisíc rýchlodabingových videokaziet. Do filmu z nich vybrali asi 150 ukážok a len ich digitalizácia trvala 40 hodín čistého času. (krasomama)
  • Některé scény se natáčely v Muzeu filmových legend, které je v České republice již na 3 místech, a to konkrétně v Poděbradech, v Praze a v Kroměříži. Dohromady nabízí sbírku téměř 2 000 detailně propracovaných exponátů. (rublik05)

NEJ filmy a seriály roku dle ČSFD

NEJ filmy a seriály roku dle ČSFD