Celovečerný dokument s hranými scénami Králi videa podrobne mapuje scénu dovozu, kopírovania a dabovania západných filmov v socialistickom československu a okrajovo aj v Poľsku a Maďarsku. V dobách, keď bolo nemožné zohnať filmy západnej produkcie do oficiálnej distribúcie, jestvovali skupiny ľudí, ktoré dovážali, amatérsky dabovali a distribuovali medzi ľudí nahrávky týchto filmov na VHS páskach. Dokument však sleduje aj linku „spravodlivosti“, policajtov, ktorí mali za úlohu týchto pirátov a dabérov chytať. V dokumente vystupuje množstvo známych mien vtedajšej videoscény, z ktorých sa neskôr stali publicisti, režiséri, speváci, prekladatelia, majitelia videopožičovní. Okrem rozhovorov dokument ponúka aj množstvo hraných „retro“ scén, aby si ľudia, ktorí tú dobu nezažili, vedeli predstaviť ako to všetko fungovalo. V neposlednom rade by sme chceli týmto dokumentom vzdať poctu všetkým tým „Anjelom kultúry“, aj vďaka ktorým sme mohli vyrásť a začali milovať film. (Continental film)

ConanVJ

Parádní dokument, který mi zahrál na nostalgickou notu. Dokument mi prznil jen Vlčkův vstup, který si sem jen přišel udělat reklamu na svoje muzeum, jo a tisknul obaly na VHS vlastně :D 85% :) ()

schizmo

Nechci být zbytečně nekritickej, ale tenhle dokument je stejně unikátní jako doba a činy, o kterých vypráví! Každému, komu je nad 30 nebo žije na hranicích s Polskem, tak není výraz rychlodabing cizí - většina z nás ho zažila a to v autentické podobě, kdy sis filmy nemoh pustit na netflixu nebo chodit do kina jak se ti zlíbilo. Tahle jalová doba přinášela jalová řešení, ze kterých stala naprosto svébytná subkultura, která si přesně takovou retrospektivu zasloužila. Krom informačně nadupaného obsahu se film vyznačuje přehlídkou dobových materiálů, vypovědí fanoušků i protagonistů a to vše v profesionální obrazové i zvukové kvalitě a především s geniálním střihem. Většina dokumentu jede takovou silou a razancí, že zapomenete na to, že výraz nuda v dokumentární sféře vůbec existoval. Co kvituju s nadšením, je, že valná část dokumentu je taky enormě vtipná a já osobně jsem řval smíchem jak protrhlej. Ze všeho dejchá neuvěřitelný fandovství, zápal pro věc a to ať na straně doby tehdejší nebo na straně autorů. Tohle je ryzí fandovství, kde je srdce na správným místě a je to vidět (viz debata s tvůrci po vysílání). Chtěl bych uronit slzu dojetím, ale nadšení mi to nedovoluje. Tenhle dokument je, přátelé, mástrpís! ()

Gorehound

Bomba, klaniam sa pred tvorcami aj zúčastnenými. Mňa síce tento fenomén zasiahol len okrajovo, ale fascinuje ma a tie filmy proste majú neskutočnú atmosféru, aj kvôli tomuto dabingu. Krásne poskladané, dozvedel som sa veci, ktoré som naozaj nevedel, na jedničku zostrihané, obsiahle, informatívne a svojím spôsobom jedinečné. Chcel by som viac dokumentov na túto tému. ()

L_O_U_S

Nebudeme si nic nalhávat – zdaleka nejlepší a nejvtipnější jsou na tomhle filmu ukázky „dabingu“ z pirátských kazet. No a hlavně kvůli nim stojí za to tenhle dokument vidět. A jako Karviňana (jo, Karviňana, ne Karviňáka – take this, karvinská veřejnosti a facebooková stránko Karviná ŽIJE!) mě obzvlášť potěšila režisérova osobní i obsahová vazba na naše město. V místech, kde na počátku 90. let probíhaly burzy západního zboží, dnes pracuju. „Já bych tě tak zmrdal!“ (1 352.) ()

kajas

Vyrůstala jsem v době, kdy byly na vrcholu videopůjčovny a kdy snad neexistovala rodina, která by si nenahrávala filmy z televize. Ještě v osmdesátých letech to ale s videoprůmyslem na našem území bylo trochu jinak. Hity západní produkce se tehdy převážely přes hranice nelegálně a několik desítek odvážlivců v celé republice tyhle snímky dabovalo v domácích podmínkách, často bez jakékoli znalosti originálního jazyka. Zní vám to jako námět na zajímavý a zábavný film? Ano, tenhle dokument skutečně zajímavý a zábavný je. Takže jestli se chcete vrátit do doby, kdy se Terminátorovi říkalo Dokončovatel a Hříšnému tanci Přisprostlé tancování (NO FAKT!), máte ještě pořád šanci zajít do kina. Skvělý projekt. ()

Petroff

Tak z tohohle mi na konci regulérně přejížděl mráz po zádech. Díky, díky, díky! Je kategorie, které se říká: Film o filmu. Tohle je film o filmech, osmdesátkách, devadesátkách, a lidech z těch časů, co milovali filmy. Díky, kurva, díky! Je to strhující, má to informační hodnotu a je to skvěle sestříhaný! Mockrát jsem se hodně rozesmál! Je v tom skoro všechno. Yippee Ki Yay! ()

easaque

+3* Díky nostalgickým vzpomínkám jsem si chtěl připomenout dobu, kdy tu byly všudypřítomné videokazety a na nich hlavně pirátské kopie všemožných amerických trháků a nebo německých softporen s českým rychlodabingem ;-). A myslím, že to tento dokument hezky shrnuje a ukazuje kolik známých osobností bylo s tímto „podpultovým průmyslem“ propojeno. U toho se samozřejmě přiživovali i nějaké další existence, které ji kořenili svým osobitým způsobem. Tentokrát nijak nenadhodnocuju a zůstávám u lehce zvýšené průměrné známky. Pamětníkům doporučuji, protože dnešní mládež by to asi nechápala ;-). [ PŘÍBĚH: X /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()

M.i.k.e

nostalgická pecka,která mě vrátila do doby kdy jsem poprvé viděl Terminátora,Star Wars E VI nebo Indyho.Dneska už bych se sice na VHS (jakoukoliv) nepodíval,protože jednak sem zmlsanej a druhák bych jí neměl na čem přehrát,ale sběratele a fanoušky rychlodabingu - jakožto sám sběratel - docela chápu.Tady je navíc dost vidět,že to točila skupina lidí pro něž je to srdeční záležitost a to je vždycky plus...80% ()

JasonCZ

Jedním slovem: DĚKUJI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!! Ste fakt borci, vyrůstal sem na VHS kazetach a vašem dabingu! Pecka dokument, nostalgie jak svina, kor navíc v téhle zasrane covid-19 době.... ()

BarryLyndon

Ke konci jsem byl seriozně dojatý. Opomenutí ze zahraničí i cen je naprosto trestuhodné. Bavíme se o zemi, kde měl uspech technicky fakt tragický dokument Šmejdi. Možná mi ke konci trochu unikala katarze. A není to výtka na filmaře, spíš na poroty a distributory. Jsem přesvědčený, že kdyby tam nezaznělo, že to nesouviselo s bojem proti režimu, ale naopak se tvrdilo něco uplně jiného, tj. že to byl v podstatě kulturní odboj, tak by se z toho posrali na Lvech i v zahraničí. 8/10 Škoda že se na netu některé klasiky v rychlodabingu nedají najít... kouknul bych se na to rád, byla to část dětství. Ale VHS si kvůli tomu kupovat nebudu :) ()

MrPierc

Dobu VHS jsem zažil a měl jsem ji rád, protože každá kazeta byla malé překvapení. Nikdy jsem nevěděl, co na mě vybafne. Dokument byl dělaný srdcem, ale jinak je to průměr a to jak vizuálně, tak konceptem. Nevyvolává to v divákovi to pochopení a nadšení té doby. Takové suché výpovědi zašlé doby. Škoda, těšil jsem se moc dle traileru. ()

zette

Jelikoz se radim mezi pametniky garazovych VHS, hodnotim tento dokument jako pekne vzpominkove retro, ktere uz snad nema sanci se v podobne podobe vratit. ()

BoXBe

Dokument je úplně v pořádku. Fenomén pokryl dokonale, rozesmál, poinformoval, občas překvapil, celkově výborný. K tématu už to líp snad ani nejde. Místy jsem se smíchy válel po zemi :) Pět hvězd za to, že jsem mohl být jako malý divák při tom. ()

CinemaRanger

Ačkoliv jsem ročník 2005, tak VHS a rychlodabingy filmů jsou mé docela blízké téma. Pamatuji si, že jsem jako malý sledoval Aliens nebo třetího Indyho v takhle namluvené podobě. Dokument je to výborný a velice zajímavý. Měl by se na něj podívat každý mladší člověk, aby viděl, jak se koukalo na filmy dříve. ()

Johnny.ARN

Túto dobu som nezažil, ale úplne chápem, prečo boli do toho tak zapálení a prečo to robili. Filmy sú proste úžasné v každej dobe a vášeň k nim nesmie nič zastaviť. Ďakujeme. 4 z 5 ()

filmmovier

Vždy jsem byl rád, že jsem éru rychlodabingu nezažil. Nyní mě strašně mrzí, že jsem éru rychlodabingu nezažil. Jak je vidět, byly to krásné časy. A taky ohromná prdel, jak je vidět z ukázek, takhle luxusně jsem se opravdu dlouho nepobavil. V dokumentu mluví zasvěcenci a ti, kterých se to přímo týkalo, mluví krásně, je tam spoustu zábavných historek a mě to strašlivě strhlo. Nadšenecký dokument od nadšenců (nejen) pro nadšence. Naprosto luxusní záležitost. Jedním slovem boží. Totálně. Už to tady padlo, ale nelze to nezmínit - Králové videa jsou nejkvalitnějším snímkem Zdendy Ttošky! Proč ne. 100%, objektivně možná o trošku méně, ale ve hvězdách stejně furt za pět. ()

NEJ filmy a seriály roku dle ČSFD

NEJ filmy a seriály roku dle ČSFD