Celovečerný dokument s hranými scénami Králi videa podrobne mapuje scénu dovozu, kopírovania a dabovania západných filmov v socialistickom československu a okrajovo aj v Poľsku a Maďarsku. V dobách, keď bolo nemožné zohnať filmy západnej produkcie do oficiálnej distribúcie, jestvovali skupiny ľudí, ktoré dovážali, amatérsky dabovali a distribuovali medzi ľudí nahrávky týchto filmov na VHS páskach. Dokument však sleduje aj linku „spravodlivosti“, policajtov, ktorí mali za úlohu týchto pirátov a dabérov chytať. V dokumente vystupuje množstvo známych mien vtedajšej videoscény, z ktorých sa neskôr stali publicisti, režiséri, speváci, prekladatelia, majitelia videopožičovní. Okrem rozhovorov dokument ponúka aj množstvo hraných „retro“ scén, aby si ľudia, ktorí tú dobu nezažili, vedeli predstaviť ako to všetko fungovalo. V neposlednom rade by sme chceli týmto dokumentom vzdať poctu všetkým tým „Anjelom kultúry“, aj vďaka ktorým sme mohli vyrásť a začali milovať film. (Continental film)

Tosi

Dokument spíš zábavnej, jak poučnej, z dob, kdy se ještě autorský práva vůbec neřešily. A některý hlášky, jako třeba ta o nevysypaným odpad'áku, nebo překlad filmu Dirty dancing jako Přisprostlý tancování, budou nesmrtelný. ()

Ryuuhei

Příjemný návrat do doby rychlodabingů a pirátských kopií VHS. Cením zpracování dokumentu, kdy na cokoliv účinkující zavzpomínali a uvedli, bylo následně ukázáno. Dobře jsem se několikrát uchechtl, rychlodabování musela být řádná psina a bylo z něj zkrátka cítit to nadšení, to necílení na slávu a bohatství, ale zprostředkování českého znění u zahraničních filmů pro všechny diváky. ()

noriaki

Fenomén jednohlasých dabovaných videokazet mě zasáhl jen okrajově. Pamatuju si pár hororů a několik nerozlišitelných šaolinských filmů. Ovšem nostalgie na mě funguje naprosto bezpečně, takže jsem se rád nechal omámit. Realisticky vzato to totiž na plný počet není. Dokument je neučesaný, občas zbytečně zkratkovitý, občas zabrousí do irelevantních podrobností. Jenže je vytvořený s nadšením a s obrovskou láskou. Klobkou dolů před tou prací co za tím stála. ()

rockwoman

Freddy Krueger to je frajer. Naprostý souhlas.ッFakt těžká nostalgie ( VHSkové večery s partou až do rána ). Pobavila jsem se u některých hlášek. Povedený dokument. ()

Kubaso

Přestože jde o s láskou a nostalgií natočený dokument, jeho tvůrcům se podařilo vyhnout se škatulce sentimentálního socanského retra, k níž by nevyhnutelně sváděla případná hraná forma jeho tématu. Chronologicky důsledný popis prostředí někdejšího černého trhu s videokazetami je skrz naskrz prošpikován ukázkami z bohatého archivu rychlodabingů, které nejenže pobaví přednesem či překladem jejich strůjců, ale navíc jsou uváděny v kontextu. Ani technická stránka věci nebyla opomenuta. A právě tady bych měl jedinou drobnou výtku, která se týká některých rekonstruovaných výjevů z dávných dob, v nichž se objevují až příliš moderní videa a typy kazet. Ale když jsem následně zamačkával slzu u scény, v níž si malí kluci vystřihují fotky z Video Plusu a pečlivě si je lepí do sešitu, a uvědomil si, že se tahleta přednovácká zábava bez podpory internetů a fejsbůků tenkrát rozšířila do všech koutů republiky, bylo to všechno šumafuk (sakra, kde je tomu mýmu sešitu jenom konec?). A v tom to právě je. Pacientům mně podobným Králové videa připomenou, jakou jsme to měli děsnou kliku, že se k nám ty fláky dostaly třeba i z šesté kopie, zatímco mladším ročníkům nejenže vysvětlí, proč jsme si i přesto vážili každého z nich, ale v druhém plánu jim i přiblíží význam fyzických médií v době plné gigabajtů neosobních souborů na počítačových discích a na serverech poskytovatelů streamovacích služeb. Díky moc, chlapi, tenhle svět si zasloužil znát pravdu o niňjách. ()

bond009

Výborný dokument od party nadšenců vyvolávající v generaci, která to zažila ohromnou vlnu nostalgie. Hned se mi vybavily vzpomínky, jak jsme u kamaráda (který jediný z nás měl video) sledovali s otevřenou pusou Komando v příšerné kvalitě a přesto jsme byli schopný se na něj koukat i několikrát za sebou. Opravdu povedené dílo. ()

sskrblik

Éra rychlodabingu, též monodabingu či jednohlasu mě zasáhla s příchodem VHS a prvních filmů jako malého kluka. Dodnes vzpomínám jak jsme si chodili některé filmy půjčovat do minipůjčovny u tetičky, která obsahovala i tyto skvosty. Dva tisíce filmů bych asi zrovna v rychlodabingu nepotřeboval, ale nechal bych si líbit mí v digitalní podobě nějaké skvosty. ()

hroubek

Pecka s velkým P. Slzičky málem ukáply. Velká dávka nostalgie a hlavně lásky k filmu. Udělalo mi to obrovskou radost a mrzí mě že jsem to neviděl v kině. ()

Brain-D

Každý film má svoji hodnotu a tenhle film je od našeho národa snad nejvíce uctívající tuhle audiovizualní zábavu, která je pro mnohé denní chleba. Ať už je to koníček nebo živobytí, tak se zde na ČSFD sejdou milovníci filmů. Tento snímek je síla chuti českého diváka po poznání filmového zážitku, kterého by se u nás nedočkala. Mnoho lidí to neví a mnoho neuvědomí, jak je dnes jednoduché se dostat k filmům. Tím jak je to jednoduché se k ním dostat a jejich množství zodpovídají za to, že ztrácí svoji hodnotu. Kvalita s určitých hledisek klesá, ale ani před 100 lety se netočili vždy A filmy. Myslím, že odjakživa se rozlišovali filmy A,B,C... Bylo už na gustu diváka, kterým dával přednost v jejich sledování. Rychlodabing už s odstupem času vnímáme jako parodie na filmy, ale v dobách největšího úspěchu téhle pirátské zábavy to byl jediný přístup, jak vidět zahraniční tvorbu a i když v hrozné kvalitě si užít filmový zážitek. :) ()

Trustme

Nevím kolik je na ČSFD nás dědků - video pamětníků, ale dovolím si ideálně právě sem přispět troškou do mlýna o tomto dávném fenoménu, jenž dnes působí legračně a prehistoricky.... | Člověk se vždy snažil v oněch dobách získat to, co nemohl, ale věděl, že to existuje a že je to naprostý opak toho, co ve své socialistické zemi, kam byl nešikovným osudem umístěn "dávali v televizi". Zlatá bombastická osmdesátá léta nabízela hromadu legendárních filmů a hudby. Hudba se dala vcelku dobře nahrávat z okolních cizáckých krajin prostřednictvím rádiových stanic a člověku bylo nějak fuk o čem ten David Hasselhoff zpívá. Problém byl, ale s filmem - mít doma v kredenci oblíbený západní film, který by šel kdykoliv přehrát, měl nějaký český překlad a nemuset mít tatínka na ambasádě v Západním Berlíně. Nejhorší bylo, že na rakouské kapitalistické TV stanici ORF běžel každou sobotu pořad TRAILER, který uváděl šarmantní Frank Hoffmann a tam jsem jako mladý jinoch viděl ukázky z filmů, které mě uhranuly a zároveň rozplakaly, neboť jsem věděl, že tyto filmy z jiných, drsných, akčních světů asi nikdy neuvidím. Naštěstí existuje Bůh a ten nám dal VIDEO. Krásný přístroj s displejem a spoustou high fidelity, sharpening, colourful schopností, které neměly smysl, protože obraz a zvuk byl u nás hlavně shit. První etapou bylo získání, koupení od veksláků - "králů videí" videokazetu s filmem, kde jste doufali, že bude 1) nahraný film, ideálně filmy dva, 2) budou celé, 3) v kvalitě druhé kopie (vždy to byla jakože max druhá kopie, protože tu první měl jen tajemný Král videa), 4) opatřené "rychlodabingem", který bude ehmm srozumitelný. Jakmile jedinec získal cca 5 videokazet (prodávalo se na různých jakože sběratelských burzách, později na velkoplošných akcích typu tržnice) začal řešit přehrání videokazet. Na to reagovali jiní špekulanti a ti nabízeli zapůjčení/pronájem přehrávače, typicky na víkend. Případně další akční lichváři, kteří disponovali i videorekordéry, které půjčovali a nadšenec filmů si tak opět mohl pronajmout 2 videa a doma si za 24 hodin zápůjčky nahrát okolo 14. filmů. Vrcholnou etapou bylo si za vydřené dělnické výplaty pořídit vlastní nahrávací double set a pouze čachrovat s videokazetami a ještě se tak dostat ke spoustě filmů zadarmo, co vám nosili lidé pro zkopírování.... | Oblast zájmu mladého dělníka byl žánr action movies. Diametrálně odlišní hrdinové a zápletky, kteří neřešili dojivost krav, strojírenské zlepšováky, budoucnost JZD. Do mého života vstoupili nindžové, kung-fu bojovníci, svalnatí solitéristé kosící kulomety zlé žoldáky, bubáky a rusáky. Najednou jsem spatřil celé filmy, jejichž názvy jsem si kdysi dávno zapisoval do deníčku, když jsem vzrušeně hltal televizní pořad Trailer. Každá videokazeta s božskými filmy byla hýčkána, opatřena na hřbetu Propisotem názvem filmu, stopáží a xerox fotografií. Každou projekcí se kvalita pásky, obrazu zhoršovala a tak se často podívalo párkrát na posvátný film, nedej bože, když vás požádal kamarád o půjčení čerstvé novinky Cyborg, co jste sehnali v krásné kvalitě a jeho video Aiwa nepatřilo k těm nejčistotnějším.... | Pamatuji doby prvních ultra předražených VHS videokazet nesměle vystrkující své hrdé BASF kvality, ale častěji spíše noname značky. Doby, kdy sběratelské burzy se víc a víc měnily na veksláckou samošku s polskými królowie widea i možností si nechat přehrát kousek filmu v improvizovaném tv studiu, kde vám na "počkání" i zkopírovali film z bohaté nabídky uschované v bednách. Následně dobu počátků videopůjčoven - Divoké Devadesátky, kde už každý chtěl kvalitu z originálek a dabing.... | Kouzelná doba pojednávající v důsledném dokumentu Králové videa je perfektně, nostalgicky a až komplexně, zákulisně zpracována a je dobře, že se toho někdo zhostil, protože tohle bude (je) natolik atypická oblast jedné generace, kterou už nepochopí žádní cestovatelé časem a návštěvníci z budoucnosti. Etapa koncem 20. století, kde fanoušek filmů, dobrodružství, fantazie se chtěl dostat k tvorbě za ostnatým plotem a neuměl anglicky, německy. Jenže socialistický občan si musel poradit. Obzvlášť, když mu to hodilo nějakou tu kačku navíc. Kopírovat jsme už uměli dobře, minimálně tu byl trénink v různých samizdatech, xeroxování a překladech zahraniční literatury, šíření textů na průklepácích, kopírování hudby na kotoučových magnetofonech a ofocování fotek z německých časopisů pro pány. Stejně tak po videu tu pokračovala doba kopií herních disket, CD. Králové videa se zejména zaměřují na fenomén amatérského rychlodabingu, kde každý hlas-dabér byl natolik specifický a škodolibě populární, že dnes by mohl být až v duchu influencerismu a youtuberingu s velkou fanouškovskou základnou. Trefné přezdívky, které přiřadil spoluautor Petr Svoboda i mě kdysi velmi podobně napadly a většina rychlodabérů si i o takové pojmenování koledovala. Tím nejslavnějším a nejčastějším dabérem akčních filmů byl právě Niňja. Byl bohužel i tím skoro nejhorším. Ondřejové Neff a Hejma toho namluvili taky strašně moc a měli podobné sekavé projevy z nuly na stovku a rozumět jim šlo špatně. Tenkrát ještě neznámá Dana Hábová mě rve uši dodnes. Kdybych zachytil nějak dříve, že vzniká tento dokument zřejmě bych mohl tvůrcům pár vzpomínek hodit do placu. P.S. doma v kumbálu mám ještě nahrávací komponenty, sbírku všeho, co kdy písemného vyšlo o filmech/videofilmech/technice okolo roků 1987 - 1998 a asi 1500 dobových videokazet, který jsem si 25 let nepustil. Teď jsem však dostal chuť na nějaký ten nevhodný americký zakázaný film v modročervené (prokopírované) obrazové kvalitě s drop-outem, poškádlit tracking a ve zvukovém šumu zaslechnout legendární: "Už jste slyšel něco vo......niňjách?"   () (menej) (viac)

mkubalikova

Velká paráda! Chvílemi jsem měla husinu, protože tu dobu pamatuju. Několik kazet s rychlodabingem jsme na konci 80' doma měli a já je milovala. Díky za tu připomínku. 90% ()

vyfuk

Nakonec nečekaně přínosný film. Takový skoro amatérský, ale vlastně plně profi, který nám ukáže punkové počátky, epický vrchol i partyzánský až anarchistický konec celé éry. Z hlediska filmu asi není, co vytknout, protože film skvěle nabídne kompletní genealogii tohoto fenoménu. A ve výsledku v dobré míře vyvážený. K tomu s docela až filmovým hraným odvyprávěním, se začátkem, prostředkem a koncem doslova. Možná asi jedinou zvláštní nevýhodou je to, že pan Táborský jakožto doslova vypravěč má ve filmu skoro nulový prostor a za celý film řekne asi stejně slov jako neznámý maďarský a polský dabér dohromady. Hlavní je, že je zde poselství. Je zde dokument, který velice dobře až bravurně mapuje tuto historii a tento fenomén a pro budoucnost je zde zachovaný. Toho si cením asi nejvíce. ()

Jaro.Krafcik

Ak by som nebol takým fanúšikom filmov urcite by som šiel hodnotenim nižšie. Samozrejme ešte som zažil vhs. Požičovnu filmov už menej, ale sem tam si každý niečo požičal. No ten rýchly dabing aký bol ukazaný v dokumente bol dosť odveci, ale keď to ľudí bavilo. Vtedy streamovacie služby neboli a bolo všetkým dobre. Btw fakt asi Troškovo najlepšie hodnotenie na datábaze. 4* ()

drackula

Prvú polovicu som si fakt užil. Pamätám si tie doby a množstvo filmov som videl práve v tomto rýchlodabingu a preto som sa nenormálne zabával. Postupne to však trochu strácalo šťavu. Záver už vyzeral, že sa točil len preto, aby tam niečo bolo. 80% Edison ()

Autogram

Pamätám si len okrajovo tie časy VHS videa, keďže som sa stal majiteľom videa až v tomto tisícročí, keď sa už blížil koniec VHS a filmom kraľovalo DVD. No aj tak stálo za to na nejakej návšteve si pozrieť Teminátora alebo Votrelcov s recitovaným dabingom a neviem prečo som si myslel, že to tak má byť a tak to distribútori chceli. Možno aj preto, že na poľskej televízii som to tak videl už veľakrát. V tomto dokumente som sa dozvedel, že veci sa mali celkom ináč a tento underground vyšiel po rokoch z ilegality. ()

Hollohlaway

Tuhle éru pamatuju jako kluk a nostalgicky jsem si dokument užil. Zároveň pohled do zákulisí a veselé historky z natáčení pobaví i poučí, byla to vážně šílená doba! Jednu hvězdu přidávám za toho kluka, kterej s partou spolužáků seděl na koberci a s otevřenou pusou dával maraton Rambů, Komand, Amerických ninjů a Robocopů. ()

Danikaa

Prvé video a prvé videokazety s rýchlodabingom. Bol to fakt otrasný obraz a otrasný preklad a filmy.... Horory a zabíjačky s kopou krvi. Bláznivá doba, ale dokument pre starších a pokročilých dobrý. Ja som si ho rada pozrela. ()

Sdoom

Dokument, na kterém je vidět, kolik lásky a péče tomu tvůrci v čele s Petrem Svobodou dali. A ta láska a péče vynahradí všechny technické, scénaristické a další nedostatky (ovšem to neznamená, že by jich tam bylo nějak moc). Dobu, o které dokument pojednává nepamatuju, tedy alespoň tu část dění, kterou se dokument zavývá, rychlodabing nesnáším a odsuzuju jakožto totální degradaci filmového díla, ale i přesto jsem se výborně bavil a i z hlediska edukativního se cítím velmi obohacen. :-) A snad teď i lépe dokážu chápat, proč jsou magoři, který se i dneska na film s rychlodabingem kouknou. Za mě osobně Králové videa jednoznačně válcují Tenet, takže ten úvodní trailer ani v nejmenším nelze brát jako nějakou nabubřelost či drzost. :-) (kino Lucerna) ()

Maynard.

Tohle je velká pohoda... Kdo by neznal starý "dabingy", když celej film namlouval jeden týpek... Jeden nadšenec, kterej stejně jako pár dalších dodávali na českej trh světový filmy. Jo, i já sem pár tědlech filmů viděl, ale popravdě už si uplně nevzpomínám na konkrétní filmy. VHSky sem samozřejmě sjížděl, ale většinou to bylo už s dabingem profesionálním. U tohodle dokumentu sem se fakt hodně pobavil. Hlavně u dabování jedný scény cca pěti různejma týpkama. V anglickým znění FUCK YOU a těch pět borců si to každej vyložili velmi originálně :o). Vůbec sem netušil, že Hejma dělal do takovehlech věcí.. Supr dokument, pro krapet dříve narozené lidi a fanoušky filmů :o) Dík. ()

NEJ filmy a seriály roku dle ČSFD

NEJ filmy a seriály roku dle ČSFD