Celovečerný dokument s hranými scénami Králi videa podrobne mapuje scénu dovozu, kopírovania a dabovania západných filmov v socialistickom československu a okrajovo aj v Poľsku a Maďarsku. V dobách, keď bolo nemožné zohnať filmy západnej produkcie do oficiálnej distribúcie, jestvovali skupiny ľudí, ktoré dovážali, amatérsky dabovali a distribuovali medzi ľudí nahrávky týchto filmov na VHS páskach. Dokument však sleduje aj linku „spravodlivosti“, policajtov, ktorí mali za úlohu týchto pirátov a dabérov chytať. V dokumente vystupuje množstvo známych mien vtedajšej videoscény, z ktorých sa neskôr stali publicisti, režiséri, speváci, prekladatelia, majitelia videopožičovní. Okrem rozhovorov dokument ponúka aj množstvo hraných „retro“ scén, aby si ľudia, ktorí tú dobu nezažili, vedeli predstaviť ako to všetko fungovalo. V neposlednom rade by sme chceli týmto dokumentom vzdať poctu všetkým tým „Anjelom kultúry“, aj vďaka ktorým sme mohli vyrásť a začali milovať film. (Continental film)

bratr.Milan

Myslel jsem, že to bude větší nostalgie. Jako kluk jsem to zažil a viděl první americké akčňáky s rychlodabingem v hrozné kvalitě. Ale při sledování dokumentu přišlo zjištění: Dobře že je ta doba pryč. ()

JoSte

Záslužné shrnutí historie opomíjeného českého rychlodabingu včetně mnoha příhod z natáčení a především spousty ukázek. ()

Mackoun

Z téhle éry se kolem mě v dětských letech mihlo jen pár vzorků, ale jsem rád i za to málo. Tuhle slovanskou partyzánštinu v její nejryzejší podobě by měl alespoň okrajově poznat každý filmoholik napříč všemi generacemi, i kdyby jen formou tohohle dokumentu. ()

ink flo

nostalgické vzpomínky na burzy na fotbalovém hřišti nebo v basket hale...myslím že první VHS jsem viděl na základce na táboře v klubovně, když pršelo a nevěděli co s námi, tak nám pustili Conana, Komando apod. (prostě dětské filmy) ()

Chundys

I když jsem z doby, kdy jsem rychlodabing nezažil, tak přesto jsem jich pár viděl. Ono je to fakticky něco otřesného, ale! Ale jako všechna čest, vidět  v podstatě filmy, co nikdo neviděl, respektive že se dostali za hranice... Já si pamatuji, že snad jako můj první film co jsem viděl bylo Sedm samurajů a dabován právě Ondřejem Hejmou. No prostě super a v podstatě vidíme vznik nebo co bylo předchůdcem dabingu že :-) ()

djfun

"...to byl nejlepší mrd, kterej jsem kdy měla...". Prostě "Dráždění svižníka":)) Kdo neviděl aspoň jeden biják v šedesátý kopii s rozpatlanejma barvama a exkluzivním -nejlépe moravským- rychlodabingem (viz spoilery výše), ví o filmech leda hovno...:) ()

Ombak▼Penari

Není moc co hanět, je to prostě dobře a zajímavě zpracovaný jeden speciální filmový fenomen. Dokument toto téma podává vyčerpávajícím způsobem. ()

Evander

Králové videa mě královsky pobavili. Tohle jsou prostě vzpomínky, které už mi nikdo nevezme. Kdo to nezažil, těžko může tento dokument pochopit. Atmosféra tehdejší doby se nedá nasát skrze televizní obrazovku! Ale každému, kdo tato léta pamatuje, vřele doporučuji k jednomu zhlédnutí. Ta nostalgie je neskutečná… ()

montongery

Výborný snímek, který je i o tom, jak to cinefilové jako my měli dřív o ‘trošku’ složitější. Na VHS si vzpomínám jen lehce z dětství a to ze sbírky rodičů, proto u mě nefungoval tak velký aspekt nostalgie jako u ostatních. Ale to nemění nic na tom, jak jsem si tenhle dokument užil. A to hlavně díky doopravdy výbornému a zábavnému zpracování, originálnímu tématu a přesahu dokumentu do dnešních dní. Na tom jak snímek vznikal a na výsledný podobě je znát, že tvůrci do toho šli doopravdy se srdíčkem. ()

Olík

To je alespoň téma pro televizní dokument. Vzpomínky na dobu (kterou bohužel pamatuji), kdy nikdo nemohl dávat Bejby do rohu. Subkultura kolem  home made dabingů Stalloneho, Dudikoffa, Gibsona, Van Dammeno a dalších a jejich „partizánská“ práce, aby i skladník ve šroubárně mohl zhlédnout Dokončovače (rozuměj Terminátora) v řeči jeho kmene. Pánové, díky za vaši vynalézavost a Lukáši Bulavo za tohle retro posezení u vajíčkových chlebíčků a špatně chlazené Bohemky. ()

agassi68

Ach, zlaté časy to boli. Ako študent na Mlynoch v Bratislave som sa tiež z rozbúšeným srdcom a vytreštenými očami tlačil pred Unic klubom na lístky Kláštor Shaolin, Votrelci, Angel Heart, a podobné vychytávky. Tie časy synchrónneho dabingu ma priviedli k láske k filmom a vlastne aj do CSFD.. ()

domirovec

Výborný dokumentární film o rychlodabingu, plném skvělých hlášek a sympatických tváří. Naprosto bombastický nostalgický vejlet do časů, které jsem na vlastní kůži nezažil. A z určitých důvodů to je možná i dobře :-) 5/5 ()

geek.ondra

Ten kdo se zajímá o téma tohoto dokumentu se bude bavit a ten kdo ne vlastně taky... Skvěle podaný, napsaný a sestříhaný československý dokument který nemá obdoby. 8,5/10 ()

martinpk

Takto som začínal s filmami. Americký ninja je pre mňa doteraz neprekonaný rýchlodabing. A to myslím smrteľne vážne. Nostalgia jak hrom. ()

Razzor_82

"Americký ňíňa." Ach..ta krásná éra VHSková. Zasvěcení do doby pirátství a rychlodabingu. Králové undergroundu, kteří se nesmazatelně zapsali do naši kultury. Jsem ročník 1982 a tuhle dobu tak trochu pamatuji. Skvěle natočený dokument, který srší nostalgií.  8/10 ()

NEJ filmy a seriály roku dle ČSFD

NEJ filmy a seriály roku dle ČSFD