Celovečerný dokument s hranými scénami Králi videa podrobne mapuje scénu dovozu, kopírovania a dabovania západných filmov v socialistickom československu a okrajovo aj v Poľsku a Maďarsku. V dobách, keď bolo nemožné zohnať filmy západnej produkcie do oficiálnej distribúcie, jestvovali skupiny ľudí, ktoré dovážali, amatérsky dabovali a distribuovali medzi ľudí nahrávky týchto filmov na VHS páskach. Dokument však sleduje aj linku „spravodlivosti“, policajtov, ktorí mali za úlohu týchto pirátov a dabérov chytať. V dokumente vystupuje množstvo známych mien vtedajšej videoscény, z ktorých sa neskôr stali publicisti, režiséri, speváci, prekladatelia, majitelia videopožičovní. Okrem rozhovorov dokument ponúka aj množstvo hraných „retro“ scén, aby si ľudia, ktorí tú dobu nezažili, vedeli predstaviť ako to všetko fungovalo. V neposlednom rade by sme chceli týmto dokumentom vzdať poctu všetkým tým „Anjelom kultúry“, aj vďaka ktorým sme mohli vyrásť a začali milovať film. (Continental film)

Velislav

Dialógy smrti... "Už si slyšel něco o niňjách?", "Zatracený hovno, teď to musím sebrat", "Snow lady and seven tajtrlík", "Nikdo nebude strkat Bejby do rohu", "To byl nejlepší mrd jaký jsme kdy měla", "Starý hovno budu" alias "Já bych tě nejradši zmrdal" vo filmoch ako Ukončovatel (Terminator), Návrat niňji (Revenge of the Ninja), Rudá záplava (Red Dawn), Státní návladní se nelíbají aneb Legální andělé (Legal Eagles), Robot džokej (Robot Jox), či Nečekaný návrat impéria (Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back). Nostalgie jak prase, vole. 8/10 ()

DAJAAAA

Asi nejlepší Český filmový počin za posledních deset let, plný nostalgie,humoru a zajímavosti.Mam takový pocit, že bych i dneska uvítal takhle amatersky dabované filmy, před dnešním příšerným dabingem. ()

jpacuta

Nostalgické ohlédnutí za dřevními dobami VHS, ve kterých jsme jako malí vyrůstali. Abych parafrázoval tehdejší dabéry na kohokoliv, komu by se dneska tyhle zvěrstva líbily: "Jsou to zvrhlíci." :) Některé věci by měli být ponechány propadlišti dějin. ()

PTuranyi

Výborný dokument vracajúci nás do čias pirátskeho videa a rýchlodabingu, od jeho počiatkov s pašovaním spoza železnej opony cez boom na porevolučných burzách až po postupný ústup vďaka vzniku oficiálnych distribučných sietí a požičovní s prispením pomaly sa vzmáhajúcej polície riešiacej autorské práva. Rozhovory so zasvätenými ľuďmi prevedú diváka celým reťazcom vzniku dabingu vrátane všetkých možných vtipných eventualít, ktoré môžu tvorbe takéhoto dabingu doma na kolene vzniknúť. Všetky spomínané fakty sú pekne ilustrované úryvkami z dabovaných filmov. Zároveň sa podarilo autorom celkom pekne úryvkami zo starých videokaziet podfarbiť aj jednotlivé témy. ()

Modeman123

Osmdesátá léta, kdy už jistojistě ztrácel bolševik na síle a západní civilizace pronikala do našich spustošených socialistických končin, s sebou přinesla fenomén, tak typický pro náš naturel, pirátské kopírování VHS kazet originálních zápaďáckých bijáků. S tím souvisel nutný servis jako namlouvání rychlodabingů, černé burzy prodeje těchto plagiátorských kazet s filmy, distributorská síť a shánění originálních kousků. Všichni jsme hltali první, nekonečné, závany kapitalismu ve filmech jako Komando, Terminátor (v rychlodabingu přeloženo jako pan Ukončovatel) a namátkou Dirty Dancing (Špinavé tancování). Významné figury tohoto undergroundového businessu hovoří o podmínkách a způsobech práce tohoto neobvyklého řemesla. ()

Logicomix

Chvílemi jsem se skvěle bavil, chvílemi nudil. Na celovečerák trochu málo opravdu vtipného materiálu. Pasáž, kde si současné malé děti hrají na Comando, aby ilustrovali řečené, mi přišla na sílu. Kdybych se tolik netěšil, byl bych asi spokojenější. Pro nepamětníky je to každopádně jen historická kuriozita. ()

vojacekr

Takový moc pěkný výlet zpátky do dětských let, když rodiče koupili japonský videorekordér NEC. Přivedli mě k filmu a tímto jim chci poděkovat, stejně jako tvůrcům dokumentu. ()

Sopholojong

Dokumentarny loveletter vsetkym "geekom" narodenym v 60, 70 a 80-tych rokoch (vratane mna - rocnik 82) z tuzemskych koncin. Pri niektorych scenach som musel hlboko "zamacknut" nostalgicku slzu. Poziciavanie videa od susedov, neskor vlastne, navsteva pozicovne 2 az 3x tyzdenne, vystrihovance z casopisov, postery po stenach, hranie sa na Schwarza alebo Ramba s atrapami zbrani po okolitych lesoch - to boli moje devatdesiatky. Vsetkym Predatorom, Pascam, Zbranam, Conanom, Rambom, Komandam, Indianom, Ninjom, Kickboxerom, ci Demonom zdar a vdaka ceskym tvorcom za peknych 80 minut potesenia. ()

argus123

Nebyť Káju Gotta tak sem tie filmy ťažko prídu :D to ma dostalo. Ondrej Neff taký dobrý, jeden z top daberov :D Moc pekny dokument. ()

jenspifa

Moje dětství v jednom úžasným dokumentu, který dělali lidé z lásky. Díky moc kluci, opravdu od srdce děkuju, že jste mi umožnili vrátit se do dětství. Jo a samozřejmě jsem taky v titulkách, a taky mám doma VHS. 80% a jdeme výš ()

Mates Hradecky

Tohle je moje mládí, moje srdcová záležitost. Od roku 1991 jsem pracoval jako vedoucí videopůjčovny, posléze DVD půjčovny. 2500 členů, každou sobotu dlouhá fronta na kazety. To byly krásné časy. Viděl jsem skoro všechny filmy na VHS v distribuci. Byl jsem u toho. Všechna čest panu režisérovi, odvedl kus poctivé dokumentaristiky. ()

Alvin

Sice nejsem takový blázen, abych ještě dneska sjížděl simultánně dabované patnácté kopie na VHSkách, ale jako tehdejšímu teenagerovi se mi ta doba prostě vryla pod kůži tak silně, že jsem si u tohohle povedeného dokumentu nostalgicky zavzpomínal na všechny ty Ramby a Komanda, Policejní akademie a Rošťáky z Beverly Hills. Vlastně to byla krásná bezstarostná doba, kdy si každý dělal co chtěl a (skoro) všechno bylo povoleno. Tohle je prostě zážitek jenom pro jednu generaci a ta další už to nepochopí. Díky Králové videa! ()

Miroslav.Zac

Pro mě to byla parádní nostalgický návrat do minulosti. Ono to vlastně ani jinou hodnotu nemá, protože to ocení jen určitá skupina lidí - pro mladé to bude pohled do pravěku a pro staré zase nesmyslné povzdechy nad dobou, která vlastně jinak stála za prd. ()

Pignon

Dokonalá cesta časem do neuvěřitelné pohádkové doby přelomu dvou epoch: vyžraných spižííren a narvaných žaludků. Kouzelné detaily z rychlodabingového světa a jeho odhalení aktéři. Dokument, historie, velká porce humoru. ()

NEJ filmy a seriály roku dle ČSFD

NEJ filmy a seriály roku dle ČSFD