Celovečerný dokument s hranými scénami Králi videa podrobne mapuje scénu dovozu, kopírovania a dabovania západných filmov v socialistickom československu a okrajovo aj v Poľsku a Maďarsku. V dobách, keď bolo nemožné zohnať filmy západnej produkcie do oficiálnej distribúcie, jestvovali skupiny ľudí, ktoré dovážali, amatérsky dabovali a distribuovali medzi ľudí nahrávky týchto filmov na VHS páskach. Dokument však sleduje aj linku „spravodlivosti“, policajtov, ktorí mali za úlohu týchto pirátov a dabérov chytať. V dokumente vystupuje množstvo známych mien vtedajšej videoscény, z ktorých sa neskôr stali publicisti, režiséri, speváci, prekladatelia, majitelia videopožičovní. Okrem rozhovorov dokument ponúka aj množstvo hraných „retro“ scén, aby si ľudia, ktorí tú dobu nezažili, vedeli predstaviť ako to všetko fungovalo. V neposlednom rade by sme chceli týmto dokumentom vzdať poctu všetkým tým „Anjelom kultúry“, aj vďaka ktorým sme mohli vyrásť a začali milovať film. (Continental film)

IXOXI

Králové videa je jedinečný, úzce zaměřený počin mířící na nostalgii dvou, možná tří generací. Zpětné ohlédnutí působí trochu úsměvně, ale také dost šíleně. Byla jiná doba s nižší technologickou úrovní a šikovnými lidmi, odhodlanými poradit si za každé situace. Detailní srovnání práce různých rychlodabérů na jednom filmu vysvětluje mnohé, ale zvláštně působí různorodé názory pamětníků na jednu věc, proto je dobré nezapomínat, že jsme jen lidé. Celkově hodnotím 70 % a nemám v plánu druhé shlédnutí. ()

kluzo

Tu dobu si bohužel dobře pamatuji. Měli jsme video jako jedni z prvních na dvorku. Asi od roku 1984. To mi bylo 16... Když naší jeli ke známým na chatu, tak se u nás pořádaly video večírky. Bylo u nás i kolem 20ti lidí, ze kterých jsem znal tak polovinu. Kolikrát byly kopie takové, že jsme se museli domyslet, co to vlastně vidíme... Ale mělo to své kouzlo. ()

kondor77

Jsem ročník 1977. Všem tvůrcům tohoto dokumentu a především pak dabérům moc děkuji za to, že mi umožnili se koukat na tolik fantastických filmů. A děkuji i mému nevlastnímu otci za to, že si jako jeden z prvních v Novém Jičíně pořídil videorekordér, aby se mohl dívat na porno, protože díky tomu jsem se mohl dívat na ty příšerně dabované filmy. Alelůja. ()

rublik05

Přestože mě éra rychlodabingu minula, respektive se odehrávala několik let před mým narozením, tak musím přiznat, že mě dokument Králové videa neskutečně bavil, zejména svou uvolněnou atmosférou a komediálním nádechem. Člověk jako já, tedy nepolíbený daným tématem, se dozví nespočet zajímavých informací a zároveň se u toho neskutečně pobaví, takže úplně ideální kombinace. Díky střízlivé stopáži se divák nenudí, nostalgie a láska k filmům z něj číší každým okamžikem. Potěšila mě i zmínka o Film legends muzeích, která tu máme již 3 a jejich návštěva rozhodně stojí za to. Na závěr mi nezbývá nic jiného než uznat, že na české poměry jsou Králové videa velmi kvalitní a povedená záležitost, kterou by si žádný fanoušek filmů neměl nechat ujít. 10/10. ()

Likan7

Musely to být divoký časy, až je to neuvěřitelný. Tuhle dobu jsem ještě nezažil, a z dnešního pohledu je to jedna neuvěřitelná věc za druhou. Škoda, že dokument jako takový nestojí moc za řeč, je to spíš jen nostalgické vzpomínání starší generace, mladší to moc nedocení, a částečně za to může i tenhle tak nějak napůl dobrý dokument. ()

gemi

Epic. Kdo se narodil po roce 1990, tomu to neřekne vůbec nic. Ale kdo se narodil před rokem 1980, ten pocítí nostalgii jako málokdy! Zajímavá sonda do hlubin rychlodabérovy duše. Proč se to dělalo, jak se to dělalo, za kolik se to dělalo... Prostě vynikající dokument! ()

El.Negros

Výborný dokument pro jakoukoliv generaci, od tvrdých chlapů a sexuálních ledoborců z 80tek až po omnisexualní zženštilé uplakánky z přelomu milénia. První dvé třetiny supr zábavné – plné vtipných hlášek a historek z doby prvních, ilegálně pašovaných videokazet ze zahraničí (taková „kurva“ velká flashka), jež se pro nedostatek lingvistických schopností (a leností číst písmenka na obrazovce) české populace musely namlouvat jedním, monotónním hlasem naživo. Mnohdy úplně příšerně, alebržto zábavně... Na poslední třetině, jež se veze na vážnější notě pirátství a jeho právních implikací, je vidět že by naše skupinka nadšenců mohla ještě trošku zapracovat… ale budiž. Jde prostě vidět, že vtipný části dokumentu šly dát dohromady mnohem svižněji a s větším nadšením než ty vážnější (a těžkopádnější). Suma sumárum, je to po dlouhý době zábavný český snímeček. PS: Na pozitivním hodnocení nemá pražádný vliv, že od producenta dostanu tričko a VIP street workerku (rozuměj lepší "kurvu") dle vlastního výběru zdarma (za štědrý příspěvek na produkci filmu). ()

GameboyNES

Právě jsem se vrátil z kina. Online edison. Nikdy už nechci jinak. Pěkně vklidu v posteli, nikdo mi do toho nechrchal, prostě pohoda. Na tenhle dokument jsem se moc těšil a dostal co jsem chtěl. Rád jsem na tenhle projekl přispěl nějakou tou kačkou. Kdo nevyrůstal na těhle kopiích z burzy z rychlodabingem, ten to neocení. Pro nás "pamětníky" pecka 100% ()

Tarhiel

Unikátny dokument o časoch, ktoré sa už nevrátia - a ktoré som už nezažil, ale jemne som ich lízol (doma sme mali takúto VHSku s filmom Modrý Hrom (1983) s polským lektorom, a ten film som ako dieťa žral - fascinovalo ma, prečo sú tam dve zvukové stopy a prišlo mi to strašne cool :) ).   A je skvelé sa dozvedieť o skupine ľudí, vďaka ktorým to celé bolo možné, a že medzi nimi bol aj Ondřej Neff alebo František Fuka, ktorý sa pre mňa stal známym až vďaka videohernej scéne, ale teraz mi je jasné, že tam sa dostal vďaka rýchloprekladom - robil napr. oficiálny preklad návodu k Redneck Rampage (Naše hovna jsou i vaše hovna!).   Zaujatých 4/5*, lebo je to kusisko histórie Slovenska, Česka, Maďarska aj Poľska :) ()

ForGump

Úctyhodný fanouškovský dokument, spoustu zajímavostí a mluvících hlav. Jen mám pocit, že by si zasloužil být více strukturovanější, protože to skákání mezi tématy mi poněkud ztěžovalo zážitek a vynechal bych ty ''polohrané'' pasáže. Nicméně nutno podotknout, že bude asi potřeba mít nějaký vztah k tomuto tématu, pro mě jako dítě pozdních devadesátek tomu až tak nebylo. Dokument je to ale každopádně velice zábavný se spoustou vtipných míst. 70% ()

Rattlehead

Paráda, tu dobu jsem ještě zažil. Před nástupem do školy už jsem znal Highlander, Ramba, Ramba II a další. Komunismus byl dobrý k tomu, že jsme si uměli věcí vážit. Když jste se dostali k láhvi Coca-Coly, byl to zázrak. Dnešní mladí mají všechno, a ničeho si tak neváží, a to také není dobré. Výrobci filmů nemusejí nadávat, že přicházeli o velké peníze. Však ty filmy tehdy u nás jinak k dostání stejně nebyly. Navíc tyto kazety vyvolaly lásku k filmu u desetitisíců, kteří pak později chodili do kina, nebo kupovali kazety či dévédéčka.  Velké díky patří všem těm rychlodabérům. Mimochodem - znáte někdo asijský snímek "Invaze ze středu země"? Ten jsem také zbožňoval a na této stránce nikdy nenašel. P. S. chyba ve filmu - u ukázky z filmu "Přání smrti 3" je napsáno "Přání smrti 2". Vím to jistě, neboť tento film jsem si zamiloval - na kazetě s rychlodabingem... ()

Jeremiasz

Velmi kvalitně udělaný dokument o příšerné amatéřině a posléze šmelině, která na cca 10 let ovlivnila mnoho z nás a zároveň solidní svědectví o vynalézavosti českého člověka aby ukojil hlad po videobraku "ze západu". 3* za dokument + jedna za Hejmu a jeho komentáře v něm ()

MFloyd

Určitě super počin, několikrát jsem dostal záchvat smíchu, hlavně tedy u ukázek z dabovaného filmu, ale po hodině sledování jsem měl pocit, že by mohla být stopáž kratší... nebo jinak, kdyby místo omáčkových keců dabérů dali více záběrů z dabovaných scén, určitě bych byl spokojenější. Je to ale po V Síti další výborný dokument, na který se vyplatí zajít 👍 ()

whysoserious

Výborný svědectví o dobách, kdy se lidem o nějakém pirátském stahování filmů z internetu ve Full HD kvalitě ani nesnilo, západní filmová produkce nebyla tehdy nikde oficiálně k sehnání a pár zapálených fanoušků dělalo v naprosto neuvěřitelných podmínkách rychlodabingy na pirátsky udělané kopie z videokazet VHS s naprosto otřesnou kvalitou obrazu i zvuku. A i přesto na to lidi s vděčností koukali. Za komunistů to prostě jinak nešlo Jo děti- taková byla doba. Tenhle dokument rozhodně doporučuju. ()

NEJ filmy a seriály roku dle ČSFD

NEJ filmy a seriály roku dle ČSFD