Matrix Resurrections

• USA The Matrix Resurrections (viac)

Dvadsať rokov po udalostiach Matrix Revolutions žije Neo zdanlivo obyčajný život ako Thomas A. Anderson v San Franciscu, kde mu jeho terapeut predpisuje modré kapsule. Ani on, ani Trinity sa navzájom nespoznávajú. Morpheus mu však ponúkne červenú kapsulu a znovu otvorí jeho myseľ svetu Matrixu. (Continental film)

Xicht0r

První část s flashbackama se skoro nedala vydržet jak byla špatná a nudná, potom se to trochu zlepší, ale pimp Morpheus a generickej agent Smith to netáhnout o nic víc než unavenej a ušláplej Keanu. Zápletka je podřadná, styl vyprávění jak z Marvelovky (i těch pár gagů tím zavání) a celý je to jenom špatná love story. Nehledal bych v tom žádnou filozofii jako dejme tomu v prvním díle, je to jen ubohej finanční kalkul a i když si to místama dělá prdel samo ze sebe, tak je to právě ukázka neúcty k původnímu tématu. Pominu-li jasnou femi tlačenku, jež se opět míjí účinkem, protože ani jedna z těch postav nedosahuje kvalit dřívějších hrdinů, tak mě asi nejvíc šokovalo jak po 20 letech vývoje lze natočit choreograficky daleko horší a nudnější akci, když máte k dispozici bullet time a další vychytávky...místo toho dostaneme Neo force push/shield a ještě všichni ostatní zapomněli na cool wire-fu a raději předvádí půl sekundové epileptické údery. P.N. Harris není kandidát na záporáka a jeho obsazení absolutně nechápu, jeho motivaci taky moc ne, ale tou dobou už jsem moc neřešil a doufal v konec. Titulkovej remake RATM song jen dovršil můj pocit na zvracení, být ženou cejtil bych se asi posílen...mno spíš ne. ()

UhLee

(7/10). 15. Z nejočekávanějších filmů roku 2021. Není třeba zmiňovat, že celý svět byl šokovaný oznámením, že legendární trilogie Matrix dostane pokračování. Nikdo si nedokázal představit důvod, který stojí za tímto na první pohled zbytečným pokračováním. Příběh byl prakticky uzavřený a byla by škoda narušovat odkaz původní trilogie. Pokračování však přišlo. Chápu záměr režisérky, která se tímto filmem vysmívá všemožným rebootům a sequelům, které jsou ve většině případů zbytečné. Bylo toto pokračování tedy opravdu zbytečné? Rozhodně. Ale i přes tuto skutečnost jsem rád, že vzniklo. Protože Matrix Resurrections rozhodně není špatný film a pořád má po všech těch letech co nabídnout. Dýchá na vás naprostou nostalgií podpořenou záběry ze starých filmů. Máme tady mnoho staronových postav, které si  dokázaly najít cestu k mému srdci. Hlavně interakce Trinity a Nea byla hlavním prvkem, který ve mně nejvíce rezonoval. Morfeus v podání Yahyi Abdula - Mateena II byl skvělý. Borec musel mít neskutečně velký šatník, protože vystřídal hromadu obleků, ve kterých byl stylový jako kráva. Všechny vylepšení a nápady, které Matrix Resurrections nabídl byly opět originální a nemyslím si, že by nad filmem Lana dostatečně neuvažovala. Chápu její záměr a důvod, proč se vrátila do režisérského křesla. Koneckonců bylo téměř nemožné narušit enormní bublinu a základnu fanoušků, který si Matrix postupem času kolem sebe vybudoval. ()

Vitow

Wachowski ztratil koule! Doslova. Nedokážou pozabíjet ani pár přidržtašků pod náporem nekonečna zombíků. Na konci prvního dílu přežili 4 lidi asi z 10ti členné posádky. Prvních pár minut jsem si myslel, že sleduji nějakou parodii. Později, že udělali nějakou antipirátskou verzi, kde si z lidí dělají prdel. Ale nakonec jsem byl víceméně spokojen. Čekal jsem to horší. ()

ondraondra

Matrix Resurrections je zbytečné pokračování úspěšné trilogie, které vypadá jako béčkový film z devadesátek. Natočit v dnešní době tohle je fakt ostuda. Ze začátku se to snaží být strašně revoluční a originální, ale ve výsledku je zápletka jednoduchá a stupidní. Nové postavy nejsou taky vůbec zajímavé a občas to celé působí jako nějaká parodie. U některých filmů by se dalo říct, že všechny dobré akční scény byly v trailerech. Tady platí, že doslova všechny akční scény byly v trailerech. Akce je prostě naprosto odfláknutá a nezajímavá. Finále bylo docela pěkné, ale jenom proto, že sází na nostalgii, což dokazují i otravné prostřihy z předchozích dílů, které se objevují během celého filmu. Je to určitě největší zkamání tohoto roku a rád bych si teď vzal modrou pilulku, abych mohl žít v nevědomosti s pocitem, že tenhle film nikdy nevzniknul. 4/10. ()

Motinski

Nový Matrix dopadol úplne inak než som tipoval. Nemá ducha predchodcov ajkeď silu nostalgie ždíma najviac jak sa dá. Dokázal sa prispôsobiť súčasnosti a akčné scény fungujú skvelo. A toho som sa bál najviac, no dokonca aj Bullet time sekvencie a Kung-fu súboje má fakt že bavili. Námet aj scenár sú strašne ambiciózne a nato film doplatil. Resurrections je prekombinovaný, pseudofilozofický a neviem sa zbaviť pocitu že aj zbytočný. Prvá hodina si robí srandu sama zo seba, pomrkáva kritickým očkom po Hollywoode a druhá polovica to zmetie zo stola a stáva sa priamočiarou sci-fi zábavou. Možno bola chyba že som pozrel celú trilógiu a hneď išiel na toto. Nové postavy ma nechytili že vôbec (fakt že ani jedna), tie staré stratili šmrnc a Morfeus mi až liezol na nervy. Koniec ma dosť minul a vlastne celá záverečná tretina nebavila. 3* by si film možno aj zaslúžil ale Revolutions sa mi páčilo viac a ten pocit že toto nemuselo vzniknúť a všetci by boli spokojní mi výsledný dojem ťahá dole. ()

filmmovier

Je to zbytečnost, no. A je fajn, že si to Lana Wachowski uvědomuje a je to tím pádem zbytečnost naprosto vědomě. Náražky na hollywoodské poměry jsou sice fajn, a díky tomu je tenhle film taky plný super hlášek a roztomilých scén (potitulkovka), ale jinak nevím, co k tomu dalšího napsat. Keanu a Carrie-Anne samozřejmě skvělí, ale to oni jsou úplně sami od sebe, takže asi tak. (Staro)nové postavy veskrze nezajímavé, děj o ničem, akce je málo a je zcela směšná, vizuál na úrovni trilogie tu prakticky neexistuje. Ale čekal jsem mnohem větší průser a ve výsledku jsem se u toho i docela pobavil, takže holt průměr, no. Předešlé díly s každým dalším občasným zhlédnutím oceňuju víc a víc, tohle asi v klidu budu ignorovat. 50%. ()

A.Beech

Ja ani neviem ako mám hodnotiť tento film. Niečo ako béčkový John Wick 3.5 vs. Superman. Úplná zbytočnosť natiahnutá na neuveritelné 2,5h. Veľmi zmiešané pocity. Ak by som mal vybrať niečo dobré na tomto film, tak nemám naozaj čo. Prečo Keanu vyzeral ako John Wick? ()

Qitek

První Matrix v době vzniku jsem miloval. Bylo mi sedmnáct a kecy v kleci. Pokračování jsem nebral moc jako důstojné následovníky, ale v době vzniku to prostě nějakým způsobem makalo. Kvalitních "scifáren" se člověk zrovna nepřejídal (ne že by tomu bylo dnes jinak) a tak jsem byl rád alespoň za náplast. Navrch nesměla chybět choreografie, pouťové filosofické i osudové žvásty, aby se to všechno zabalilo do chytrého obalu s přesahem. Jak roky plynuli, Matrix v mých očích stárnul a stárnul. Starou dobrou zkoušku se zubem času přestával zvládat především díky pokračování, které mytologii Matrixu zcela pohřbili. V mých očích se Matrix proměnil z dnešního hlediska na "kdysi" formálně revoluční akční sci fi. Chtěl jsem se o Resurrections trošku více rozepsat, i když chytře už o tom napsali jiní, navíc jsem se unavil úvodem, stejně jako mě unavil úvod tohoto doslova paskvilu, který kdyby měl pod křídlem Netflix, vůbec by mě to nepřekvapilo. I průměrný televizní akční seriál má lepší akci, vizuál i herecké výkony. A ještě se to jakoby omlouvá za svou existenci? Prachy ale nesmrdí ne? Keanu Reeves se první hodinu snaží dívat jak vyhrabaný bílý králík, polyká na sucho, aby působil jaksi vyjeveně a tu druhou se tváří vlastně úplně stejně. Jestli to byl opravdu výsměch Lany Wachowksi samotnému studiu, jak se kdesi šepotá, nebo ne, je vlastně úplně jedno. Že se změní pravidla hry i vizuálno, ok. Ale, že vedle tohoto paskvilu bude i léty vyčpělý Matrix One působit ve "flashbacích" jako dílo od Bergmana, to mi hlava nebere. Lana sice pomrkává v dialozích na fanoušky, proč tenhle film existuje (tlak studia - "chceme pokračování, které je vymodlené především a jen kvůli zisku) a dělá si z toho vyloženě prdel - ok, přistoupím i na tuhle hru, ale film je tedy pak asi i těžkým fuck off(em) fanouškům. A taky jde údajně o velký fuck off Hollywoodu - ok, whatever fuck ever. Tak komu je pak tohle určený? Matrix Resurection je v mých očích především nechtěným fuck off(em) Lany Wachowski sobě samé a faktem, že od prvního dílu nenatočila jediný film, který by s každým dalším "dílem" neutvrzoval(a)- v mých očích sterilnost - jako režiséra a následně režisérky. Tímhle “osobním vzkazem” akorát svůj tvůrčí "suicide" potvrzuje. Že tohle oslaví náš "národní genderman", je vlastně i pochopitelné. Všechno to byl úmysl. Jasný. Ok. Chápeme. A? To bohužel neznamená, že ten film je dobrej. A pokud ano, "těším" se na dobu, kdy uvidím po všech čertech kvalitní film a dozvím se, že režisér je frustrovaný z kvalit snímku, ptž se snažil natočit sračku, všechny poslat na očko do prdele a ono se to všem líbí, ptž to je přece všechno jen "mrk mrk" na vnímavého diváka. Ježiši. Fuck you Lana. Never more. Nejzbytečnější film za poslední roky, žhavý kandidát na sračku roku a k tomu navíc základna lidí, kteří to správně pobrali a hate šíří jen nakrknutí funboyové původního Matrixu. Myslím že Fila někde řekl, že tohle není film pro děti (nebo teenagery). Já myslím, že je to přesně naopak. ()

BROKEN_

Od začátku, kdy se psalo, že bude film meta, že Neo bude herní programátor, který dělá hry pro Warner Bros. v Matrixu, tak se přiznám, lákalo mě to strašně moc vidět. A k mému nepřekvapení přišli také rozporuplné recenze, kde jedni tento film vyzdvihují a druzí nenávidí. Já jsem po těch recenzí ten film chtěl ještě víc vidět a cítil jsem, že se mi film bude líbit. Líbil se mi nakonec film? ANO! Strašně se mi líbí jak si v první třetině filmu, dělají tvůrci srandu z hollywoodu a scény, kde vymýšlejí vývojáři videoher pokračování Matrix 4 mi přišli zábavné a strašně pravdivé. Páč takhle funguje hollywood. A ještě jedna podobná scéna, kde šéf řekne Thomasovi o tom, že Warner Bros. udělá pokračování, ať už s něma, nebo bez nich. Tahle scéna přesně parodovala realitu, kde sami Warner Bros. prohlásily, že pokračování by vzniklo, ať už s Lanou nebo bez ní. Otázka zní, čeho bychom se dočkali, kdyby to neměla Lana. Lana totiž sama přiznala a vlastně se tím netajila, že film natočila, jako vypořádání se se smrtí svých rodičů. Proto oživila Nea a Trinity. Celkově dějová linka s Neoem a Trinity na konci filmu je pěkně milostná a hodně se mi to líbilo.... byl jsem dokonce i trochu dojatý. Film, ale přepne v půlce filmu do klasického Matrix filmu a člověk si řekne, “na co tady teda byla ta meta první část?“ . Inu sám nevím, ale fungovalo to na mě dobře a ve chvíli, kdy se film přepne na ten klasický akční sci-fi, žral jsem ten film i s navijákem. Akční scény v tomto jsou bezpochyby nejslabší z celé série. Ono se není čemu divit, jelikož na filmu již nedělá choreograf akčních scén Woo-ping Yuen, který se staral také o kameru při akčních scénách ( nebo alespoň to jsem slyšel ). I přesto jsou akční scény dobré ( souboj Neo vs Smith opět super a zase jsem si jejich souboj užil jako u původní trilogie ). Kamera je blíž a je tady také více střihu, pořád je to ale dobře nasnímané a je to stále přehledné. Takže ti co na akční scény nadávají můžu jen říct – není to o akci, ale o příběhu, a když už na akci dojde, je na rozdíl od jiných hollywoodských bijáků kvalitní. Ve druhé polovině nám film pěkně vysvětlí, co se dělo po Revolutions, jak je na tom Sion. Samotné finále, kdy se Neo pokusí osvobodit Trinity je za mě skvělé a přiznám se, že jsem měl několik minut během sledování husinu. Z hereckého obsazení kraluje za mě Jonathan Groff, kterého jsem žral v každé scéně.... i přesto mi strašně chyběl Hugo Weaving. Keaunu a Carrie to samozřejmě tahají nahoru. Zbytek obsazení fajn a hlavně potěší fanoušky seriálu Sense8 velká část herců, jako je Max Riemelt a další. Vizuálně, záběrováním kamerou se mi film velice líbil. Šel jsem si pro 4 hvězdy a dostal jsem je. Nevím, jak na mě bude film působit na další a další zhlédnutí, ale teď jsem spokojený a klidně bych si dal rovnou celou novou trilogii. Jo, až takhle jsem spokojený :-D . 7,5/10 ()

ivan_drago

A tady si lehounce nadhodnotím... parádní první hodinka vysublimuje v neskutečně otravnou, pseudofilosofickou  prostřední část, ustící v uspokojivé finále.... Premisa toho, že původní události našroubujeme na video hru je vpravdě geniální a škoda, že to zbytek filmu zabíjí... Film disponuje nekutečně bohatou směsicí atraktivních záběrů, které jsou ředěny až přílišným množstvím jak ze špatné telenovely... Stopáž klasicky přepálená a největším zklamáním jest pan Smith, jehož figura působí jako zvadlý koňský pyj... CAM - Carrie Ann Moss - už také těžko někoho přesvědčí, že je osudovou ženou a tak jediný kdo to zvládá je famozní Keanu Reeves...  První Matrix je jeden z nejlepších filmů všech dob... A tohleto vzkříšení je pouhý výkřik do tmy a nesmyslné stavění vzdušných zámků... I still know kung-fu.... ()

Johnny.ARN

Poľskí bratia si dali odrezať pipíky aby sa z nich stali poľské sestry a ich mojo ... je stále tam! Štvorka veľmi umne recykluje príbeh, recykluje postavy, otvára nové možnosti ale hlavne, nevybočuje z nastolenej línie. Skôr naopak. Ešte viac naráža na aktuálne témy, aktuálne problémy a to pekne na pozadí Matrixu, jeho novej verzie a možnosti, či skôr nemožnosti proti nemu bojovať. Pokiaľ Vám to príde ukecané, zmätočné a ako Cyberpunk na craku, nepochopili ste pôvodnú trilógiu. Ja som im to zožral celé a chcem pokračovanie! 5 z 5 ()

viperDavid

Někde jsem četl, že Keanu Reevs se vzdal části honoráře, jen aby hráli ti hreci co chce. No nevím, asi bych si vzal ty prachy, protože tohle je fakt průser. A to jsem matrix měl rád. Prvda je, že jen první díl, zbylé byli jako pěst na oko a tohle je jen dohra. ()

Mrkvič

Těšil jsem se hodně. Nejsem ani zklamán, ale zároveň nemám být z čeho nadšený. Scénáristicky si tvůrci s látkou poradili obstojně. Navrácení postav a jejich udržení v Matrixu, tomu mohu jen zatleskat. Skoro jsem si i říkal, že by se mi film líbil jako romantická komedie postavená na tom, že Thomas Anderson je autor slavné hry. Nakonec se ale zase vše zvrhlo do akce, která byla ozvláštněna jen pomalejším bullet timem a novou postavou psychologa. Hodně na škodu byla absence herců. Zvykat si na jiné obličeje, jejichž výměna nebyla ani nijak dějově vysvětlena, na výsledném dojmu dost ubralo. ()

Ryuuhei

Po začátku, který zaujal doslova sebeparodický formát a naservíroval Neovo osobní drama zaobírající se tím, co je a co není skutečné, jsem nabyl dojmu, že to přece nemůže být taková tragédie a již jsem se chystal na udělení jistých 4 hvězd. Jakmile ale děj pokročil a začal nelogický, svět-bořící patos vypořádávajíce se s těžce uměle nastaveným dějem, mé nadšení se vytratilo jako pára nad hrncem. Pokročilý systém světa ovládaného stroji nebyl dostatečně vysvětlený a pozbýval tak na skutečném smyslu. Akční scény postrádaly to, čím vynikali předchůdci - byly zbytečně překombinované, bez nápadů, prostě jen bezduché mlátičky přervané efektem zpomalení a rádoby filozofickými vložkami záporáka (který nevzbuzoval žádný respekt - zlatý agent Smith). A to nahrazení některých herců typu Morfeus, či právě Smith? Ano, v ději bylo vysvětleno, že některé postavy jinak vnímaly samy sebe a jinak je vnímal svět. Ale stejně, bylo to tak patetické, že bych býval raději uvítal i to 3DCGI, které třeba perfektně fungovalo v nejnovějším Indiana Jonesovi, namísto letmých záběrů z původní trilogie. A ten závěr? Absolutní fraška, antiklimatická, idealistická debilita. Kdyby se film držel v sebeparodii od začátku, ještě bych mu to uznal, ale jelikož načal vážnější příběhové linky a od dobré čtvrtiny se i bral vážně, mi to přišlo zkrátka na hlavu. Ve výsledku nemohu jinak, film mě od půlky nudil a rozhodně nesouhlasím s tím, že je právě tohle jakékoliv smysluplné pokračování kultu. Blbost na entou. ()

rowdys

Matrix Resurrections je dalsim dokazom toho, ze koniec sveta sice s rokom 2000 neprisiel, zato nim ale velmi pomaly zacal a coraz viac nabera na obratkach. Ako si inak vysvetlit, ze v 2021 reziser(ka) po 20 minutach filmu posiela fanusikom in-your-face vysvetlenie toho, preco stvrty film vobec vznikol. Mnohi oplakavaju, ze sa na M4 nepodielal(a) aj Lilly Wachowski, no ja som naopak rad, ze aspon naoko si jeden zo surodencov zachoval aku-taku integritu. Kym original bol tiez metaforou na krizu identity, nestal v ceste inym interpretaciam. Resurrections je uz len priamociara Sense8-like alegoria s kulisou Matrixu. A tak sa pytam parafrazujuc jednu z postav: "Why use old code to make something new?" ()

koxin

Očekávání jsem měl absolutně nulová po přečtení všech recenzí prvního dne, že jsem uvažoval, že nepůjdu. Nakonec jsem (možná díky tomu) měl super zážitek, velké překvapení na začátku a skvělé oživení tohoto světa celkově. První Matrix byl skvělý thought-provoking mindfuck, další dva celkem nepovedené sci-fi akčňáky. Ressurections je v první třetině thought-provoking mindfuck a potom povedený sci-fi (a trochu akčňák). Zprvu jsem měl pocit, že tento film celou původní trilogii pohřbívá a směje se jí do ksichtu. Odcházím s tím, že tohle původní trilogii po letech zachránilo a matrixovskému světu to dalo hmatatelnost a imerzi, která se v původních sequelech vytratila. ()

Dreaker.24

No jo, matrix už hold není co býval, tak nějak jsem trošičku očekával že to nebude nic světobornýho, ale aby z toho byl trhák, kterej po uzavřeném revolutions dával smysl, bylo fakt sakra těžký udělat, a po některých povedených scénach, se dá říct, že se s tím porvali ještě jakž takž v pohodě, světlými momenty, byli (alespoň pro mě) krátké flashbacky, které mě připomněli krásu prvních dvou dílů. ()

Pátý Matrix je v přípravách

Pátý Matrix je v přípravách