Muž v temnote 2

• Česko Smrt ve tmě 2 (viac)

Pokračovanie úspešného hororu sa odohráva niekoľko rokov po násilnom vniknutí do domu, kde Norman Nordstrom (Stephen Lang) žije v ústraní, kým ho nedobehnú hriechy z minulosti. (Itafilm)

Flego

Obaja scenáristi si vymenili režisérske pozície a vznikla očakávaná dvojka. Lenže keď nie je o čom, ťažko sa stavia film. Scenár pokulháva, oproti jednotke ide o zásadný posun dolu. Slepec má síce diabolskú charizmu, dej ponúka drsné scény, ale všetko to pláva v priemerných vodách. ()

honajz

Tohle se mi líbilo daleko víc. Home invasion vystřídá zhruba v půlce skvělá revenge historka, záopráci jsou prostě záporáci, a i když to chvíli vypadá na rodinnou idylku, stejně tušíme, že to tak jednoduché nebude. Ze slepce se sice nestala vyloženě kladná postava, ale konečně jsou jeho motivace ušlechtilé, a dokonce dojde i na další repliku o Bohu, která, na rozdíl od jedničky, není nihilistická. Závěr tak přes to, co se stane, vyzní vlastně neuvěřitelně pozitivně. Bál jsem se, že mi bude ta malá, přemoudřelá holčička vadit, ale i ona je tady za v podstatě normální holku, což mne potěšilo. Tenhle styl skoro už akčního filmu mi sedí víc, i s těmi určitými stereotypy žánru, přesto má zajímavý děj s určitými zvraty - ten jeden se vůbec nedal odhadnout, ale byl docela síla - a vadí mi jen občasná vata a občas samozřejmě údiv, že to do něho ve chvílích, kdy mohli, nenasypali ze všech revolverů. Ale celkově se mi to líbilo a beru to jako samostatný film, protože jednička se snažila být tak jiná, až se na ni nedá koukat. ()

TheEvilTwin

Sequel, o který doslova nikdo nestál, ale když byl oznámen, vlastně jsme se všichni těšili, protože jednička byla absolutní pecka příjemně oživující žánr, která dokázala originálně zabavit. To se o druhém díle ale říct nedá. První půlka šlape jak hodinky a přes neustálou nálož akce divák nestíhá koukat na čas a nenudí se, ale jakmile se pokračuje do druhé poloviny filmu, už to začíná drhnout. V mezičase, kdy se zde až moc řeší příběh, si divák uvědomí, jak moc mnoho věcí vlastně nedává vůbec smysl, mnohdy jsou až za hranou reality a závěrečná akce film nijak nezachraňuje, jelikož se po vydařených mlátičkách v první půlce už nevyšplhala na jejich úroveň. Stephen Lang je na svůj věk pořád drsný borec, hlavní dějová linie není špatná, vraždy jsou na jednu stranu někdy dost povedené a krvavé, ale jindy zase kontrastně strašně sterilní a mimo záběr, čemuž moc nerozumím... Dobrým krokem filmu bylo taky postavit válečného veterána do role anti-hrdiny, kdy v prvním díle jsme jej chtěli mrtvého, ale zde jsme mu víceméně fandili, a to i přesto, že jsme se dozvěděli pár nepříjemných věcí z jeho minulosti. Suma sumárum neurážející akční mordovačka, od které jsme sice čekali víc a pro fanoušky jedničky je to spíše krok zpět, ale na zabití večera je to více než dostačující záležitost. ()

SOLOM.

První díl mě docela zaujal svým námětem. Měl jsem k němu sice jisté výhrady, ale nakonec si ode mě vysloužil lehce nadprůměrné ohodnocení. Takže jsem se na toto pokračování i docela těšil. Zvláště když se v poslední době stal Stephen Lang mým oblíbencem. Jediné z čeho jsem měl obavy, byla výměna na režisérském postu. Do křesla tentokrát usedl režisérský panic leč scénárista obou dvou filmů. A v porovnání těchto dvou kousků si nakonec vedl přece jenom hůře. Zatímco jednička mě zpočátku moc nebavila, ale postupem času se z toho stala pěkně surová podívaná s dobrou atmosférou, tak u dvojky jsem zažil přesný opak.   Tady mě zase nejvíc bavil začátek. Do chvíle, kdy byl slepec přemožen a jeho dům lehl v plamenech, to byla rovněž pěkně drsná podívaná. Členové gangu byli pěkně ujetí, zvláště pak ta bratrská dvojice blonďáků – vražda ženy v autě i topení Phoenix v kovové bedně + souboj a výbuch ve sklepě – parádní pasáž. Opět z toho byla cítit solidní atmosféra a pach krve ve vzduchu. Jenomže tvůrce se tentokrát rozhodl, že nechce celý děj nechat zas jenom v baráku (potažmo skleníku) a tak se následně přesuneme do úkrytu gangu. A tady začala kvalita filmu upadat.   Seznámení s matkou bylo tvrdé a svým způsobem až nechutné. Mladé děvče konečně pochopí, proč její skuteční rodiče po ní tolik touží a i zbytek diváků v tu chvíli začne nejspíš fandit slepci, který taky rozhodně není žádný svatoušek. Ponurá atmosféra se pomalu ale jistě začala vytrácet a na scénu přišla ne moc povedená akční pasáž (střelba ve vodě dosti nereálná). Pak to vzalo rychlý spád a přišlo krvavé finále. Nevím, ale prostě mi ta druhá polovina přišla strašně moc uspěchaná. Don't Breathe 2 tak sice určitě nezklamal, nicméně první díl se mi líbil víc.60% ()

Necrotongue

Slepý děda se nám po pěti letech vrátil, a abych se přiznal, nebyl to návrat na který bych se nadšeně těšil. První film jsem totiž ohodnotil velmi vysoko a z pokračování jsem měl velké obavy, protože jsem počítal s těžkým propadem v kvalitě. No, propad tam byl, čekal jsem ale něco mnohem horšího. Děda byl tentokrát méně démonický a ve srovnání s tou přehlídkou zmetků tu byl skoro za Dušína. Příběh na mě působil citelně slabším dojmem, tvůrci se nevyhnuli momentům, v nichž byla logika vyloženě na obtíž, ale dokázali situaci zachraňovat dobře zvládnutou akcí a slušnou hloubkovou kontrolou lidské anatomie. 4*-  P.S. Fakt mě moc bavilo ukládat tuto recenzi/ komentář po každé větě, protože se opět opakovaně zavíralo to vyjebané vyskakovací okno. Omluvte, prosím, mou klačtinu. ()

ARI50

Krvelačný nářez dvojky, příběh byl hodně slušný, děda se snažil trošku napravit a když běží minuty chápete proč. Znrdi rodiče co bych upálil zato co chtěli provést. Podle mě skvělé ukončení série. Slepý děda byl prostě bouchací dynamit. ()

JASON_X

Tak v první řadě jsem si nejdřív zopákl jedničku, hned jí ještě jednu hvězdu přihodil a pak šel teprve na dvojku. A nebudu to prodlužovat: po mém počátečním drobném rozčarování a mírné nedůvěře ("Co tam hergot dělá zase ňáká malá holka?!") musím nakonec zvednout palce nahoru. Sice je to spíš komedie než thriller, samozřejmě komedie nechtěná, ale zároveň je to tak kulervoucí bizár, že jsem na to zíral odzbrojeně a bez protestů, retardovaně se culil a můj mozek tiše a spokojeně předl v nízkých otáčkách, téměř jako ve stavu meditace. Znáte videofilmy o nevidomých mistrech kung-fu, kteří porážejí vidomé bojovníky jednoho za druhým? Náš slepý veterán je lepší! Taky jste u Bird Boxu nadávali, že slepci jezdí auťákama, plují loděma a pohybují se v neznámém prostředí nějak podezřele suverénně? Opět vítězí náš slepec, který chodí po vybydleném Detroitu jen s cizím čoklem, leze po cizích barácích, s jistotou vypíná pojistky a likviduje nabušený a vycvičený pořezy. A ta holka byla nakonec taky docela správná, líbilo se mi třeba, jak radikálně přeťala mateřské pouto se svou matkou (s kým taky jiným). ()

luka4615

Byť toto pokračování ani zdaleka nedosahuje takových kvalit jako první díl, tak i přesto je zde nabíledni poznamenat, že  Don't Breathe 2 nabídne nenáročnou atmosférickou podívanou s několika velkolepými hororovými momenty. Jako ponurá jednohubka na volný večer tedy tento snímek funguje v rámci svých možností opravdu vydařeně, takže touto volbou určitě chybu neuděláte. Dobrá práce! ()

oLí

Jako sori voe ! Ale ta zápletka s matkou a transplantací srdce wtf ? Proč ? Ten týpek neměl snad ani sanitářskej kurz ! Takhle snad nevypadá ani veterina v zemích třetího světa. Borec jde sám transplantovat srdce, to mě dodělalo a detaily jako proč měl rukavice, když si je hned znesterilnil nasazením roušky apd snad ani nebudu dál pitvat. Co tenhle nápad měl bejt ? Je fakt, že tady se jela jedna scénáristická perla za druhou a i když jsem chtěl a očekával po celkem solidní jedničce slabší to samý, tak jsem byl právem dost zklamanej, hrozně moc pí*ovin, strašnej bullshit za 3/10. ()

Morholt

V jedničce se ještě daly slepcovy schopnosti přijmout, ale tady už působí skoro jako Daredevil. Ale na druhou stranu proč ne? Jo to našláplé, krvavé a Langovy to zlého bastarda bezvýhradně žeru. Jestli se ovšem něco povedlo dokonale, tak je to sestava záporáků. Tahle partička byla složená z té nejnižší moráolní spodiny přičemž vrchol jejich dna přišel cca v posledních dvaceti minutách. To mě fakt překvapilo. Kvalit prvního dílu film sice nedosahuje, ale jako lehce přitroublé béčko funguje na jedničku. 70% ()

Lacike

Pred dvojkou som si zopakoval jednotku a to som nemal robiť. Jednotka má skvelý koncept. Parta sympatických zlodejíčkov vs. ultimatívny zmrd, ktorý je ale slepý. Vďaka tomu to bol celkom rovnocenný súboj a ja som mal komu fandiť. V dvojke je za hrdinu ten zmrd a ja som mu proste nedokázal zabudnúť všetko to svinstvo z jednotky a nemohol som mu fandiť. A to napriek tomu, že chránil roztomilé dievčatko pred ešte nechutnejšími zmrdmi. Ale súboj zmrd vs. dementní zmrdi pre mňa postrádal napätie. Iba som so zvedavosťou sledoval akými spôsobmi ich jedného po druhom likviduje. Technicky to je špičkovo natočené. Gore efektov je tu na môj vkus tak akurát a sú celkom originálne a úmrtia sú vynaliezavé a bolestivé. Potešilo ma aj niekoľko odkazov na jednotku pri akčných scénach. Ale po emocionálnej stránke mi tam všetci pripadali odporní. Tretiu hviezdičku nakoniec tesne udeľujem len vďaka finálnemu vykúpeniu Langovej postavy. Škoda, že to neprišlo aspoň v strede filmu a možno by som mu aj fandil. Ale ak vznikne trojka, tak na to už seriem. Nekonečne naťahovanú sériu založenú len na gore likvidáciách typu Saw, fakt sledovať nepotrebujem. Tento diel pekne spravodlivo zúčtoval so všetkými postavami. A aj psy si napravili svoju povesť. 5/10. ()

BoPo

Jednotka patrila k najzaujímavejším filmom roku 2016. Úspech nastal vďaka nasledujúcim veciam: zo zaujímavého, ale pritom jednoduchého nápadu sa podarilo vyťažiť maximum, prišlo tu dokonca k určitému príbehovému prekvapeniu a casting bol robený šťastnou rukou. Dvojka stojí príbehovo úplne samostatne, spája ju len ústredná postava. A je to bieda po všetkých stránkach. Dejú sa tu občas fyzikálne stupidity. Postavy sú zahrané hercami kategórie C. Postavy sú napísané tak, že lepší herci by z toho vymáčkli maximálne Béčko. A čo je najhoršie, tak TMA tu hrá len vedľajšiu postavu. ()

JohnCZ

Rozhodně to není o moc horší, než nervydrásající horová jednička. Je to jen jiné. Role se tentokrát prohazují a i když jsem nebyl při sledování až tolik napjatý, jako v případě prvního dílu, a to z důvodu, že nebezpečí je tentokrát o poznání méně děsivého charakteru, pořád je to kvalitně natočená a snaživě napsaná řezničina s jednou moc pěknou útěkovou scénou na jeden záběr. ()

corpsy

DON´T BREATHE je zrejme jeden z tých filmov, ktoré nepotrebovali pokračovanie. Ale žánrový fanúšikovia sa na kvalitu nahrnuli do kín a osud pre možný sequel bol spečatený. Menšiu inováciu sa mu uprieť nedá, tvorcovia sa rozhodne chceli vydať iným smerom a príbehom, opakovať sa v tomto smere by bolo jednoznačne mínusom. Predsa je snímok nezaujímavý. Scenár je pomerne nezáživný a réžia to už len potvrdzuje. ()

sidzej

Už je to síce slabšie, ale deduško Lang má stále dosť energie na to, aby sa vysporiadal s týpkami, ktorí chcú jeho "rodine" ublížiť....alebo je to naopak? Priznám sa očakával som trocha viac brutality (zopár vrážd bolo mimo záber čo je pri ratingu 18+ nepochopiteľné) a ani jumpscary už neboli také nečakané ako v jednotke. Navyše záver ma celkom sklamal, nechcem spoilerovať ale prípadnej trojky sa už zrejme nedočkáme čo je celkom škoda lebo by som nemal problém dať to celé znova. Je to medzi tromi a štyrmi hviezdami ale Lang ma fakt bavil takže sa prikláňam k vyššiemu hodnoteniu. ()

Ten Druhy

Prítomnosťou detského herca (herečky) je to tak trochu Sám doma - hororová edícia, no slepý veterán US Navy ma neprestal baviť. Svoj účel film splnil, remeselne bol zvládnutý veľmi dobre. Možno som dúfal, že sympatická žena, ktorá sa starala o 12 ročnú slečnu v hlavnej úlohe, bude mať významnejšiu, nielen epizodickú, rolu. Jej brutálny mord na začiatku ma zaskočil. Tak to ale bolo so všetkým, film potreboval 15 min. na rozbeh, našťastie. Žiadne dlhé motanie okolo horúcej kaše a žiadna nuda. Aj prekvapivý zvrat ako bonus. U mňa spokojnosť. ()

PauloZ

Škoda že to není líp propojené s prvním filmem. Jinak ale pořád hodně obstojná a napínavá jazda, která kráně obstojí proti většině žánrovek. 3.5* ()