Multimilionár Tom Mullen (Mel Gibson) je zakladateľ a majiteľ úspešnej leteckej spoločnosti, ktorý žije s manželkou Kate (Rene Russo) a 12-ročným synom Seanom (Brawley Nolte) v luxusnom byte v New Yorku. Pri dobročinnej akcii však Tomov syn uprostred stovky ľudí náhle zmizne bez stopy. Neblahé tušenie rodičov sa čoskoro potvrdí: Sean bol unesený a zločinci žiadajú od Toma výkupné 2 milióny dolárov, ktoré treba doručiť do 48 hodín - inak chlapec zomrie... Špecialisti z FBI odporúčajú výkupné zaplatiť, ale pri odovzdávaní peňazí sa dopustia osudovej chyby a jedného z únoscov zastrelia skôr, než stihne čokoľvek prezradiť. Tomov syn sa tak ocitá na prahu smrti, navyše ďalšie pátranie FBI je bezvýsledné. Vzápätí Tom dostáva od únoscov druhú šancu a nové inštrukcie. Cestou na určené miesto však Tom náhle pochopí zdrvujúcu pravdu - ak zaplatí, nikdy viac svojho syna neuvidí. Únoscovia totiž nebudú mať dôvod vrátiť dieťa rodičom a radšej ho ako nebezpečného svedka zlikvidujú. Dané slovo pre nich nič neznamená a všetky kroky FBI zatiaľ situáciu len zhoršili. Je treba konať! Tom preto úplne zmení taktiku a ujme sa iniciatívy - v priamom televíznom prenose osloví šéfa únoscov, ukáže mu 2-miliónovú hotovosť a sucho oznámi, že z peňazí nedostane ani cent, pretože už nie sú výkupným, ale odmenou za jeho hlavu. Ako sa zachová únosca? Druhé kolo boja o život Tomovho syna sa začína... (TV Markíza)

Taffey

Naprosto souhlasím s komentářem Morien. Bohužel musím konstatovat, že výkon Mela Gibsona byl ne nepodobný výkonu Michaela Clarke Duncana v Zelené míli. To bylo taky umělé vytlačování slz. Mel tyto scény nikdy neuměl, neumí a umět nebude, Morien to popsala naprosto přesně. Když Mel hraje tyto scény, tak se chová jako začátečník, který ví, že když má zahrát smích nebo naopak vzlykot, že musí pohybovat rameny nahoru a dolů. Mel je herec pro úplně jiné role. Mě Výkupné hodně zklamalo, sice jsem byl rád, když Garyho sejmuli, ale celkově tedy žádná sláva. takových 50% maximálně. ()

topi80

Velmi dobré. Situace, kterou Tom (Mel) rozehrává s sebou nese nejen rozbušku napětí, ale též škodolibý úsměšek směrem k únosci, který je pak nucen improvizovat. A i když si i v tomto filmu klišé sedne přesně tam, kde ho očekáváme, lze říci, že film za zhlédnutí určitě stojí. ()

Shitonit

Mel se snaží,ale je to houby platný, natahaný scény mi trhaly nervy, dějově se to drží docela pohromadě, snad je to i dost dobře natočený, chytlavý, ale ten film průběžně ztrácí koule, šťáva z toho vytéká pomalu a pooomalluu, až někde ke konci nezbývá nic, co by mi řeklo..JES! to je pecka. Tohle tak nějak pomalu vyšumí, asi jako tři dny otevřený šáňo. Taky potěší, když nic jinýho není, ale ten šum v tom prostě není.. ()

celticek

Tak jsem se zase evidentně díval na jiný film než všichni ostatní. Ani Mel tady není, co býval. A ten zbytek je přímo tragický. Trochu zajímavé to začne být, když tatínek místo výkupného nabídne odměnu. Pak už se ale příběh sesype jak domeček z karet a vrchol je, když mastermind únosců si přijde pro odměnu o nějaký ten den dřív. Debil. To by trklo i "kolegu" z práce, který doteď shání nízkofrekvenční píšťalku na psa. Hrůza. Russo - to se jen tak nevidí - šílený "výkon". Lindo zažil svůj největší úspěch asi v Romeo musí zemřít. Jinak si ho nevybavuji v ničem jiném. ()

PetiRe

Na devadesatky asi slusnej zapich. Kazdopadne s pribehem plnejch nesmyslnejch detailu, velkejch mezer v souvislostech a take plnej iracionalnich rozhodnuti a chovani hlavnich postav. Takovej prumernej beckovej film, dobrej na podivani. ()

departed

Perfektní šablona na film napínavý od začátku až do konce. Já osobně byl napnutej, jak guma u trenek a zároveň to ve mě vyvolalo i stejný pocity, jako kdysi hodně dávno, když jsem viděl poprvé Phone Booth a ani na chvilku jsem nemrkl, aby mi nic neuniklo. Scénář ani nemusí být nejsofistikovanější, když tempo pořád jede a nepolevuje. Nedáváme u filmů náhodou na pocity? Když mi film odsýpá a baví mě, na co bych si měl stěžovat a kde hledat chyby? Tyhle devadesátkový thrillery mě běrou. Atmosféra šedýho New Yorku, špinavých ulic, zkorumpovaných poldů, pochybných milionářů, obyčejných socek, žlutých taxíků apod... mmmmm. ()

papadoce

Ron Howard to na režisérskej stoličke vie. Fantasticky pracuje s atmosférou, vie vygradovať dej, ak treba z diváka vytlačí aj slzu, proste gdo umí, ten umí. Navyše Mel s René boli v danom čase v najlepšej hereckej forme a boli výborne dopĺňaní Siniseom, Lindom a ďalšími. Pre rodiča to musí byť jedna z najväčších tragédií vôbec, keď mu unesú dieťa. Nechcem si ani predstaviť to šialenstvo, ktoré by sa ma zmocnilo. Výkupné je výborný thriller s trošku sladkým koncom, avšak svoju kvalitu si zachováva aj po dekádach. Inak ako na piatich to teda ani skončiť nemôže. Palec hore. ()

maeb

Překvapivě kvalitní thriller. Napínavý souboj dvou tvrdohlavých mužů. Gary Sinise vynikající, Mel Gibson slušný, Rene Russo...no, alespoň není na plátně zas až tak často. Film, který má spád i atmosféru, co víc si přát? ()

Fanak

Tenhle film mě při prvním a druhém shlédnutí naprosto přikoval ke křeslu. Velmi snadno se stotožníte s tímhle tatíkem, který odmítne sedět s rukama v klíně, když jeho syna unesou. Není totiž žádným hrdinou. A to je rozhodně každému blížší než neprůstřelný superman. A pointa? Vynikající! ()

Jaromír

Wow, tak tomu říkám thriller, těch zvratů a napětí, jsem nadšen :). Ukázková definice thrilleru, která se jen tak nevidí a člověk do posledního momentu neví, jak to vlastně dopadne, pak začíná tušit a najednou je zase všechno jinak. Perfektní film, miluji thrillery :). Nejlepší na něm je duel "dobra" a "zla", kde každé neustoupí ani o krok zpět a snaží se dosáhnout svého :). Perfektní akce. ()

pekas

Standardní hollywoodský akčňák. Dnes o 13 let později nic o čem by se psalo domů, ale na odreagování pořád solidní zábava. A solidní 4 hvězdy. ()

amyth

Nebýt trapných posledních 5 minut - respektive kdyby to neskončilo nesmyslným fyzickým soubojem 1na1 s následnou přestřelkou - tak by ten dojem byl lepší. Takhle je to lehký nadprůměr - mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami. Ale vzhledem k mizernému hodnocení (desítková stupnice je mnohem lepší) zde, které nečiní rozdíly mezi průměrem, nadprůměrným a výborným dám 4 ()

Boudyy

Gibson hraje velmi dobře, ale Sinise (mimochodem můj oblíbenec) zahrál chladnokrevného záporáka výborně a Gibsona trumfnul. Potěšil mě velmi netradční námět. Film s mnoha zvraty, v němž si nemůžete být dopředu moc jisti dalším průběhem, je určitě zajímavější a napínavější než klasický snímek dle šablony. Já musím Howarda pochválit, natočil jeden z mých nejoblíbenějších thrillerů, které můžu vidět mnohokrát a nepohrdnu ani po letech. ()

GordonCZ

Zaplatili byste, kdyby vám unesli jediného syna? Mel Gibson v tomto filmu řeší stejné dilema a my tak můžeme sledovat nejen souboj únosce vs. policie, ale také jak se s takovou kritickou situací snaží vyrovnat oba rodiče uneseného chlapce. Situaci v jeho znovuzískání však komplikuje fakt, že vůdcem únosců je policista, který zná všechny běžné policejní postupy, kterými se mu agenti z FBI snaží dostat na kobylku. A jak se celé drama spirálovitě stupňuje, stane se jediným možným východiskem fatální řešení... ()

iz67

Přehrávající Gibson, moře malých detailů, které z toho všeho dělají velice nerealistickou věc. A moc to nešlape. ()

Wooke

Celkom taký obyčajný thriller, Mel...takto to nepôjde. Dobrý film, ale žeby ma nejako ohúril, nepovedal by som. Podobných filmov už totiž bolo a je veľa. ()

Pitryx

Děsná ptákovina, kterou zachraňuje jen herecký výkon Mela Gibsona. Děj zpočátku děsně stagnuje, pak sice něco obrátek nabere, ale jaksi tomu něco chybí. Nesympatická manželka /jeho/, přihlouplý příběh o tom jak si únosce oblíbí oběť, to vše okořeněno špetkou politiky /úplatek, stávka/ mně prostě neoslovilo. Stopáž zbytečně dlouhá. 2012032411116/11632 ()

Tominni

Drama o únosu syna majitele jedné letecké společnosti. Drama, kde se standardní schéma únosu postupně mění, výkupné se mění na odměnu pro toho, kdo najde pachatele......2 hodiny plné napětí a jako bonus Mel Gibson v hlavní roli. ()

kubilov

"Zahoď to, nebo ti rozstřílim pracky!" Jakože really!? Áčkoví herci v tehdejších devadesátých letech se sešli pod taktovkou zručného řemeslníka Rona Howarda u filmu, který originality moc nepobral, ale zato je alespoň dostatečně dynamický a poctivě zrežírovaný, což tak akorát vychází na 3*, jelikož více smyslových vjemů ve mně po několika dnech film nezanechal. ()

Hardy, Oldman a vraždění na sovětský způsob

Hardy, Oldman a vraždění na sovětský způsob

23.03.2013

Je libo dobovou kriminálku s prvky konspiračního polit-thrilleru? Se špičkovým obsazením? Odehrávající se v Sovětském svazu ještě za Stalina? Zdá se, že Ve stínu dostane z Hollywoodu tučnou… (viac)