Multimilionár Tom Mullen (Mel Gibson) je zakladateľ a majiteľ úspešnej leteckej spoločnosti, ktorý žije s manželkou Kate (Rene Russo) a 12-ročným synom Seanom (Brawley Nolte) v luxusnom byte v New Yorku. Pri dobročinnej akcii však Tomov syn uprostred stovky ľudí náhle zmizne bez stopy. Neblahé tušenie rodičov sa čoskoro potvrdí: Sean bol unesený a zločinci žiadajú od Toma výkupné 2 milióny dolárov, ktoré treba doručiť do 48 hodín - inak chlapec zomrie... Špecialisti z FBI odporúčajú výkupné zaplatiť, ale pri odovzdávaní peňazí sa dopustia osudovej chyby a jedného z únoscov zastrelia skôr, než stihne čokoľvek prezradiť. Tomov syn sa tak ocitá na prahu smrti, navyše ďalšie pátranie FBI je bezvýsledné. Vzápätí Tom dostáva od únoscov druhú šancu a nové inštrukcie. Cestou na určené miesto však Tom náhle pochopí zdrvujúcu pravdu - ak zaplatí, nikdy viac svojho syna neuvidí. Únoscovia totiž nebudú mať dôvod vrátiť dieťa rodičom a radšej ho ako nebezpečného svedka zlikvidujú. Dané slovo pre nich nič neznamená a všetky kroky FBI zatiaľ situáciu len zhoršili. Je treba konať! Tom preto úplne zmení taktiku a ujme sa iniciatívy - v priamom televíznom prenose osloví šéfa únoscov, ukáže mu 2-miliónovú hotovosť a sucho oznámi, že z peňazí nedostane ani cent, pretože už nie sú výkupným, ale odmenou za jeho hlavu. Ako sa zachová únosca? Druhé kolo boja o život Tomovho syna sa začína... (TV Markíza)

Dever

Soundtrack James Horner: 1. The Kidnapping - James Horner ,2. Delivering The Ransom - James Horner ,3. The Quarry - James Horner ,4. A Two Million Dollar Bounty - James Horner ,5. Parallel Stories - James Horner ,6. A Fatal Mistake - James Horner ,7. A Dark Reunion - James Horner ,8. The Payoff/End Credits - James Horner ,9. Rats - Billy Corgan/Matt Walker ,10. Worms - Billy Corgan/Matt Walker ,11. Spiders - Billy Corgan/Matt Walker ,12. Lizards - Billy Corgan/Matt Walker ,13. Worms Part 2 - Billy Corgan/Matt Walker ,14. Squirrels With Tails - Billy Corgan/Matt Walker , ()

golfista

Jedním slovem - zklamání. I když mám rád Mela Gibsona i Gary Sinise, tak tenhle výtvor si s Ronem Howardem do první přihrádky asi nedají. Z děravého scénáře se asi nic víc udělat nedalo. ()

Lima

Hra na kočku a myš, ve které se ale myš z kočky strachy nepodělala. Znamenitý thriller, který předestírá úvahu, že s únosci se nevyjednává i za cenu rizika ohrožení života unesené osoby. Já se s tím ztotožňuji a Mel Gibson to nemohl zahrát lépe. ()

Tosim

Já budu zase absolut: vynikající thriller. Pochopil jsem z něj, že postava, kterou hrál Mel Gibson (skvěle) postupovala proti všem pravidlům, podle kterých se takové únosy řídí. To je myslím pro rozehrání příběhu (který je plný napětí od začátku až do konce) velmi dobré. Film se toho drží po celý další děj a my máme proti sobě dva neústupné chlapíky (tím druhým je Gary Sinise, také skvělý) a jen čekáme, kterého jeho nervy opustí dřív. A o závěru filmu ani nemluvě. (Skvělý.) ()

Isherwood

Na scénáristicky velmi chytře vymyšleném poločasovém dějovém zlomu, je víceméně postaven celý snímek. To kvůli němu jsme „nuceni“ sledovat první polovinu, v níž se nedočkáme ničeho nového krom klasické hry na kočku a myš. Ta druhá však spoléhá na efekt „něčeho nového“ a hlavně na sílu hereckých výkonů. Duo Mel Gibson Renee Russo se skvěle doplňuje už od dob třetího dílu Smrtonosné zbraně a tady jim to opět sluší více než obstojně. Avšak fascinující chladnokrevný záporák Garyho Sinise se nakonec stal hlavním trumfem v rukávu režiséra Rona Howarda, který kromě už zmíněné atmosféry zvládnul na výbornou též celkové vyznění snímku, zvláště pak konec, jenž mohl všechno poctivě vybudované pohřbít hluboko pod zem, ale místo toho je nakonec velmi rozumným kompromisem mezi decentní úlitbou hollywoodskému božstvu se všemi potřebnými klišé a proti tomu stojící předcházející inteligenci. Zdatně odvedená filmařina, proti níž není výtek. ()

Radyo

Upřímně, čekal jsem od toho více, ale nakonec to nebyla tak špatná podívaná. Mel Gibson, Gary Sinise i Renee Russo předvádějí takové své spíše průměrné výkony, a ani ostatní herci nejsou nijak zvlášť výrazní. Drama to nakonec bylo, ale přece jen tak nějak kalkulované a předem očekávané, tudíž nepřekvapivé. ()

Malarkey

Tahám z rukávu ještě nevyklepaný pavučiny a tak jsem se pustil do filmu Výkupné, ve kterém hraje můj oblíbenec Mel Gibson. Kolikrát si říkám oblíbenec, ale když si uvědomím, jaké důležité filmy jsem s ním neviděl, musím to okamžitě napravit. A tak jsem neváhal. Ve výsledku je Výkupné precizní kriminálka, která není vysloveně geniální, ale solidní je určitě. A to je podstatný. Napětí se dalo krájet celé dvě hodiny a tak zaručeně splnila svůj účel. ()

T2

Rozpočet $80miliónovTržby USA $136,492,681Tržby Celosvetovo $309,492,681║ dobre vygradovaný thriller /90%/ ()

Superpero

Film stojí na velice originálním scénáři a dobrých hereckých výkonech. Opravdu tenhle film je dost neokoukaný a občas jsem některé zvraty fakt nečekal a navíc když se režie zmocní Ron Howard nemůže to dopadnout blbě. ()

EvilPhoEniX

Velmi kvalitní Thrill podívaná! Film obsahuje spousta vzrušení a rychlých obratů. Klasická zápletka o únosu dítěte s velmi chytrým a zajímavým scénařem, kde Mel Gibson s únoscem solidně "vyjebe". Odplatu to sice nepřekonalo, ale "worth seeing" thriller definitivně! ()

tron

„Dobre sa pozri. Tieto peniaze vidíš prvý a posledný raz." Divákom sa Výkupné páčilo, takže nečudo, že pri štedrom (na komorný triler) rozpočte 80 miliónov na celom svete zarobilo fajnových 309. Čo je čudné, lebo je to fakt temný, mrazivý, pochmúrny triler s atmosférou, za ktorú by sa nemuselo hanbiť pomaly ani Mlčanie jahniat. Čo bol ostatne tiež komerčný trhák; diváci v danom desaťročí proste nemali strach a húfne chodili do kina aj na psychicky vyčerpávajúce trilery. Gibson bol vtedy na vrchole síl, takže si z ôsmych desiatok miliónov odkrojil šťavnatých 20. Dobro vo Výkupnom dostáva zabrať, ale v podaní cynického, beštiálne chladnokrvného obchodníka Gibsona to zároveň dáva zlu (zaujímavý Gary Sinise a jeho banda béčkarských a pravdupovediac veľmi amatérskych poskokov, čo je ale na druhej strane realistické) riadne vyžrať. Je pôsobivejšie, keď sú strany vyrovnané. Zápas je férovejší, napínavejší, zostane dlhšie v pamäti. Dokonca bývalá modelka Rene Russo (ktorá sa s Gibsonom samozrejme stretla už v Smrtonosnej zbrani 3) sa v niekoľkých scénach vzchopí k niečomu, čo pripomína herecký výkon. Výborný psychologický triler s diabolsky sústredeným Gibsonom. ()

dO_od

// Změna pravidel hry vždycky zabere. A je to nejspíš důvod, proč nehodnotím o něco lépe (a s přivřeným okem) - je to drsné, je to fér ale originální? Bohužel ne. Přesto, velmi chytrý a napínavý film, rušivým elementem tu byla prakticky pouze hloupá FBI a snad až příliš autistický herecký projev malého chlapce... nechci se posmívat, ale to mu jako vážně nešlo dát aspoň jednu scénu, ve které by se choval jako normální teenager, který je někde proti své vůli? Okay :( na konci to zase jednou zachraňoval Mel, slizký záporák a dotáhnutý konec (tak to má Ondra rád, áno) - silnější 3* a další shlédnutí nepravděpodobné. ()

Zeck

Klasický thriller, jehož hlavní představitel se moc klasicky nechová. Dobro a zlo je jasně definované. Člověk sice celou dobu soucítí s rodinou uneseného, ale na konci filmu, přece jen Garymu ty prachy přeje. Což je možná nemorální, ale člověk většinou přeje padouchům. Co vytknout? Byla by toho spousta, ale osobně se mi zrovna teď nechce řešit mírné nelogičnosti. Proto hodnocení podřídím čistě dojmu z filmu, který je na 70%. ()

H34D

Docela příjemný film dýchající atmosférou 90. let. Mel Gibson působil tradičně jako neohrožený sympaťák, ale přesto jsem mu v určitých místech měl problém uvěřit jeho vyhrocené emoce. Možná to bylo spíše scénářem, těžko říct. Nicméně film je docela povedený, možná až na lehce překombinovaný závěr, jen mi přišlo, že těžil hodně právě z těch emocí a to je pro mě osobně méně atraktivní varianta akčních thrillerů 90. let. 7/10 ()

igi B.

Nadprůměrně rutinní hollywoodština. Lepší než dobré. Dal bych tři a půl a tak raději dám čtyři. Pro Garyho Sinise... ()

dobytek

Už jsem si skoro myslel, že jsem konečně objevil nějakej film od Rona Howarda, kterýmu dám víc než 3 hvězdy, ale ke konci jsem z toho měl dojem jakýsi Béčkovitosti. Opět z toho vylez zase takovej ten Howardův tradiční šedivej průměr. ()

Hardy, Oldman a vraždění na sovětský způsob

Hardy, Oldman a vraždění na sovětský způsob

23.03.2013

Je libo dobovou kriminálku s prvky konspiračního polit-thrilleru? Se špičkovým obsazením? Odehrávající se v Sovětském svazu ještě za Stalina? Zdá se, že Ve stínu dostane z Hollywoodu tučnou… (viac)