Koruna

• Veľká Británia The Crown
Veľká Británia, (2016–2023), 55 h (Minutáž: 39–72 min)

Tvorcovia:

Peter Morgan

Claire Foy, Olivia Colman, Imelda Staunton, Matt Smith, Tobias Menzies, Jonathan Pryce, Vanessa Kirby, Helena Bonham Carter, Lesley Manville, Josh O'Connor (viac)

Seriál sleduje politické soupeření a osobní životy za vlády královny Alžběty II. a události, které určovaly dějiny druhé poloviny 20. století. (Netflix)

mad_ness

Mmmmmmm či len ľúbim drámy, ktoré nie sú súčasťou môjho života! Je to vizuálny luxus, z ktorého nejeden divák dostane chuť na čaj. A tá podoba princeznej Margareth ... w-HOA! Páči sa mi, že ľudia už pred viac ako polstoročím vedeli, čo znamená správny shippping, veď presa plukovník Townsend bol vskutku hot. No a niet sa čo čudovať Bete, keď vyzerá ako zaočkovaná proti úsmevu, tá žena nemá žiadny chill. Taaaak už len Victoriu a potom sa už pôjdem učiť. ()

Alementina

Lidsky, citlivě, nepodbízivě a historicky velmi zajímavě podaný seriál. Hodnotím v půlce 3. série a přestože tempo je spíše pomalé, tak se těším na další díly a poprvé, poprvě, je to seriál, na který se dívám se ségrou i mámou a všem se nám to líbí, ony mají jinak úplně jiný vkus. ()

slord

Nahliadnutie za oponu kráľovskej rodiny nebolo nikdy také impozantné. Proste bola radosť sledovať každý dialóg, každý segment tohto kvalitného počinu. Herecké výkony skvelé a každý herec dával do svojej postavy všetko a na obrazovke sa to ukázalo v plnej kráse. Hltal som každú epizódu všetkých štyroch sérii a užil som si to vo veľkom, na ďalšiu sériu sa nemôžem dočkať.  9,5/10 ()

Remedy

Koruně jsem se od jejího začátku velkým obloukem vyhýbal. Po zhlédnutí dosavadních 4 sérií musím konstatovat, že to byla obrovská chyba! Upřímně jsem nečekal, že by mě seriálové zpracování osudů britské královské rodiny mohlo až takhle strhnout, neboť vyjma pár zaškobrtnutí se skutečně jedná o strhující a emotivní jízdu od začátku až do konce. Hudební kompozice jsou zde kapitolou samy o sobě, protože působí v dobrém slova smyslu majestátně a v mnohých pasážích (v první sérii je to asi nejvýraznější) pozoruhodným způsobem umocňují emoční zážitek. Navíc mi skutečně přišlo, že takhle silné obnažení britské monarchie na televizních obrazovkách je v podstatě unikátní. Nejvíc mě na tom stejně ale bavily ty jednotlivé osobní roviny, ve kterých bylo občas drsně a (ne)lidsky zobrazeno, že Koruna je vždycky na prvním místě, a to zejména na úkor lásky i možnosti dělat vlastní nezávislá rozhodnutí. Kontrast mezi tím nablýskaným pozlátkem, křečovitě konzervativním vystupováním s chladnou odtažitostí a totální osobní vyprázdněností včetně neustálé tenze potlačování vlastních emocí, je zde podaný takřka dokonale. Koruna proto funguje jako rozmáchlá a velkolepá historická podívaná, ale také jako intimní psychologické drama, které (ne)prvoplánově polidšťuje jednotlivé členy královské rodiny. [85%] ()

L_O_U_S

Po čtyřech sériích hodnotím pěti hvězdami a věřím, že mě zbývající série nezklamou. Kromě hereckých výkonů je třeba vyzdvihnout také to, jak vás každý díl seriálu z prostředí nejslavnější dysfunkční rodiny na světě pohltí a jak ty, kterým jste v minulé epizodě fandili, tentokrát nesnášíte, abyste jim v příštím díle zase fandili. (1 344.) ()

lucifrid

Má očekávání byla stokrát překonána, protože to, co nám Peter Morgan přinesl, nemá obdoby. V seriálu se sice dočkáme několika historických nepřesností, u emocionálního zobrazení jedné či dvou postav budete možná trochu skřípat zuby, ale jinak je to naprosto okouzlující drama, jež se takto mohlo klidně slovo od slova odehrát. Všichni herci se do svých rolí přímo narodili, ale nejvíce zde září Claire Foy jako mladá královna, John Lithgow jako Winston Churchill a také Matt Smith jako vévoda Philip. Nesmím ale vynechat ani nezapomenutelného Jareda Harrise, který vám jako král Jiří VI. vžene nejednou do očí slzy dojetí. Co lze vyzdvihnout dále? Skvělý suchý humor Tommyho Lascellese, nádhernou hudbu, překrásné scenerie a emoce prýštící z každého záběru na pozadí historických událostí. The Crown je pro mě nejlepší novinkou, ne-li seriálem, sezóny. ()

Lauri

TOP10! Miluji britskou historii, takže když jsem se dozvěděla o tomto seriálu, má vnitřní intuice mi napovídala, že asi budu muset nepatrně přehodnotit svou seriálovou top desítku. Stalo se. První série je jeden z nejlepších kousků, jaký kdy (nejen britská) televizní produkce vytvořila. Herecké obsazení absolutně bez chybičky (prosím v lednu glóby do správných rukou, ju?), nicméně vyzdvihnout se musí i scénář a soundtrack. Není nic, co bych vytkla a pokud se laťka udrží, máme tu jeden z největších masterpieců ever :). ()

Katarine

Už od prvních minut mi bylo jasné, že sleduji něco opravdu velkolepého. Snad jediné, co mi lehce vadí, je ta heroicko-epická hudba Hanse Zimmera. Do té britské elegantnosti mi zkrátka vůbec nesedla. ()

easaque

5* včera jsem dokoukal tuhle populární sérii, která stále není dokončena, což není divu, když sama královna Alžběta II. ještě žije a je stále určitě mnoho životních příběhů, které se dají vyprávět. A rozhodně jsou to zajímavé příhody a hlavně z nich vyplývající zkušenosti, že ani vysoká šlechta nemá na růžích ustláno. Spíš naopak a osobně bych si to s žádnou z postav nechtěl vyměnit. Nejsem naivní, že se vše odehrálo, tak jak je prezentováno, ale události jsou zdramatizovány velmi přesvědčivě. Navíc je seriál kvalitní i po estetické stránce, jak výprava tak i kostýmy a k tomu samozřejmě dobře vybraní herci. Jediné mínusko je jen kvůli tomu, že jsem si jako divák déle zvykal na změnu v obsazení po dvou sériích, ale to asi nešlo udělat jinak. Naopak velké plus je za nevtíravé vtipy a nadsázku, která po celou dobu seriál osvěžuje a svým způsobem nedostupnou monarchii polidšťuje ;-). Nezbývá tedy Netflix pochválit a těším se na pokračování v listopadu 2022. [ PŘÍBĚH: 3 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 3 /// CASTING: 3 (3*MAX) ] ()

M.i.k.e

netuším do jaké míry je historicky správně,ale i přes pár hluchých míst to Netflix zase dokázal.Má sice v mých očích i lepší kousky,ale tahle ve finále hodně smutná,výpravná a historická podívaná opravdu stojí za to.Claire Foy Alžbětu ve svojí prvotní rozpolcenosti a konečně totální svázanosti dala s přehledem,stejně jako Lightgow dal Churchila...a v mnoha ohledech všechny zastínil...80% ()

vydumnica

Veľmi kvalitný seriál, každá séria je výborná, ale dnes po dopozeraní štvrtej musím povedať, že Season 4 je najlepšia! The Crown sa môže pochváliť fantastickými hereckými výkonmi, krásnou hudbou, výbornou kamerou, kvalitnou a do detailov vypracovanou výpravou a kostýmami, skrátka všetko je super! Sledovať tento vynikajúci seriál je nielen umeleckým zážitkom, ale je to zároveň aj užitočne strávený čas pri telke, človek sa totižto všeličo zaujímavé dozvie. The Crown nie je len o Alžbete II., ale o celej Royal Family a politické udalosti sú väčšinou na pozadí. Prvé dve série boli skvelé predovšetkým vďaka Claire Foy, ktorá ako mladá Alžbeta bola úžasná a tiež som si veľmi obľúbila Vanessu Kirby ako princeznú Margaret. Skvelý bol aj John Lithgow ako Winston Churchil. Tretej sérii som tak trochu nevedela odpustiť preobsadenie všetkých hercov, i keď tí noví boli tiež veľmi dobrí, nebolo to ono. Nechcela som tam Oliviu ani Helenu, ale Claire a Vanessu! To bol ale môj osobný problém, kvalitu seriálu to vôbec neovplyvnilo. A tak prišla štvrtá séria, ktorá ma úplne nadchla. Gillian Anderson by som dala Golden Globe plus ďalšie ocenenia, pretože ako Margaret Thatcher bola tak dobrá, že to ani slovami neviem opísať. Jej herecký výkon považujem za najlepší v The Crown. Wow a ten jej hlas, dá sa to vôbec nadabovať? To je jeden z dôvodov, prečo si ani neviem predstaviť pozerať tento seriál v inom jazyku ako v origináli. Perfektní boli aj Josh O'Connor a Emma Corrin ako Charles s Dianou, wow, klobúk dolu! Samozrejme aj Olivia Colman je výborná herečka, len mne osobne ako kráľovná až tak nesadla a ani Helena B. C. ako Margaret, zato "nový" princ Phillip a to Tobias Menzies mi bol ešte sympatickejší ako ten pôvodný. Pochváliť chcem aj Erin Doherty ako princeznú Anne. Všetky diely s Margaret Thatcher a s Charlesom a Dianou boli super, čiže celá Season 4, ktorá je skutočne geniálna. Odporúčam každému a nevylučujem, že si The Crown ešte niekedy pozriem. EDIT: Z piatej a šiestej série boli najlepšie Elizabeth Debicki ako Diana a Lesley Manville ako Margaret. Imelda Staunton zažiarila až vo finále, áno tiež bola skvelo obsadená ako kráľovná. Celkovo hodnotím seriál na 4 a pol*. ()

joker.george

1. série První epizodu mi trvalo, než jsem seriálu správně porozuměl a zorientoval se v něm. Místy mi to připomínalo dokument, a to konkrétně vypiplanými kostýmy a kulisami, výpravou, které jsem si všímal, herci, z nichž někteří pro mě budou neodlučitelní od postav, které ztvárnily, a možná i kamerou. Druhá věc bude historická autenticita, která byla upravená pro účely vyprávění. Ale ani toto není problém, protože dílům se ustavičně dařilo mě do příběhu vtáhnout. Navíc nebyly vyplněny vatou, protože si v průřezu několika let mohly vybírat nosná témata nebo jim pomáhaly se jimi stát. (Netflix) ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------2. série Chyběla mi výraznější červená niť, která by se táhla celou sérií. Tím všechny výtky končí. I přes epizodičnost jsem si totiž jednotlivé díly užíval, zvlášť když se občas pracovalo i s chronologií. Znovu jsem se setkal se skvěle napsanými postavami a s herci, se kterými se budu těžko loučit. Druhá řada byla velkolepější, ale komornost ani dramatičnost nezmizely, o kvalitě nemluvě. Například jedno oholení knírku s sebou neslo tolik napětí a takovou katarzi, jako když se rozhodovalo o budoucnosti samotné země. A než se dostaví pokračování, tak si ještě nejednou poslechnu hlavní hudební motiv. (Netflix) ()

Pajky3

1. série A je to tady, letos podruhé se pustíme do britské historie. Tentokrát se o to však nepokusí britská televize jako v případě Victorie, ale jeden z největších hráčů na trhu – Netflix. A pokud Netflix prohlásí, že jde o jeden z nejambicióz­nějších projektů, na kterém pracuje, tak snad ani nejde netěšit. Samozřejmě to hodně svádí ke srovnání právě s Victorií, která se podařila na výbornou, ale právě tyto ambice by měly seriál přeci jen posouvat o krůček výš. A po dokoukání první série musí říct, že přeci jen posunuly. Co se povedlo na výbornou je obsazení. Podařilo se ulovit žádaného „Doctora“ Smithe, který si roli sarkastického Philipa vysloveně užívá. Pak tady máme ostřílené a kvalitní herce jako Lithgow (Churchill) nebo Harris (král Jiří VI.), kteří splnili svou část v první sérii a odehráli své postavy na výbornou. A na závěr ta hlavní, tvář Alžběty si nyní budeme spojovat s Claire Foy. Ta možná zpočátku byla nenápadnou postavou ve stínu ostatních, ale postupem času si své místo na slunci našla. Navíc se zdá, že všem role sedí a dávají na své předchozí počiny snadno zapomenout, čehož jsem se trochu bál hlavně u Smithe. Kromě obsazení se mi samozřejmě líbí téma, které je ze zajímavé části historie a ze země, kde mě to zajímá. A nejde nepochválit také zpracování, tady se nešetřilo, což je hned vidět na úvodních scénách jako je královská svatba. Ale nejen tam jsou vidět kostýmy jedna radost. Celkově to šlape a jen těžko se hledají mínusy. Pokud bych však měl přeci jen nějaký mínus najít, tak to bude gradace v závěru série. Devátý díl s odchodem Churchilla z vlády byl mnohem silnější a dramatičtější než ten poslední. Bavilo mě to hodně a příjemným bonusem je, že se okamžitě můžete pustit do celé série. Teď je čekat na ty další... 2. série A ani druhá série nezklamala, i když pro mě osobně neměla takový drive jako řada první, kde se toho přeci jen dělo víc. Možná chyběla tak výrazná osobnost jako Churchill, i když místo něho se dostalo víc prostoru pro vývoj Philipa či Margaret. Ale herecké obsazení opět bezchybné a jsem docela zvědav na to, jak si to celé sedne až se po téhle sérii vymění všichni hlavní herci. Bude to jako sledovat úplně jiný seriál. 3. série Třetí řada jen utvrdila v tom, o jak velký hit se pro Netflix jedná. Nejenže se muselo čekat dva roky na novou řadu, ale diváci se museli připravit i na kompletní výměnu hereckého obsazení. Jak jsem se této změny obával, tak jsem si ji v podstatě ani nevšiml. Olivia Colman je velké herecké jméno, které na sebe strhává většinu pozornosti, ale i ostatní bez problémů své předchůdce nahrazují a ujímají se královských rolí bez jakýchkoliv komplikací. V této sérii mi asi nejvíce rozšířily obzory welšské epizody a už se těším na řadu čtvrtou. 4. série Čtvrtá řada už se událostmi a časem dostává blíže k místům, které jsou většině diváků známé. Na což jsem se i já těšil. Kromě samotné královny jsou na scéně hlavně dvě výrazné postavy, Margaret Thatcherová a Lady Diana. Obzvláště pak vztah Diany a Charlese je nosným prvkem této řady, což mě jako diváka bavilo, jen si nejsem jistej tím, že všechno skutečně bylo tak, jak se tady ukazuje. Ani to mi však nebrání v tom, aby byl zvědav na další hereckou výměny v příští sérii a jsem vážně mě zajímá, kam až Crown časově dojde. 5. série Pátá série opět přichází s výměnami hlavních představitelů. A zatímco u těch hlavních to není problém a jasně je rozeznáte, tak u těch vedlejších už je to horší. Vždy, když se objeví někdo, kdo už v příbehu byl předtím s jinou tváří, tak se ho/ji snažím zařadit a trochu mě to ruší od sledování. V této sérii není ve středu dění až tak moc samotná královna, která je tam víceméně od toho, aby přijímala špatné zprávy. Více se příběh soustředí na kolaps manželství Charlese a Diany a jeho následky. Je škoda, že závěr série působil tak nějak nijak, protože mu chyběla větší gradace. I tak předpokládám, že nás čeká zajímavá závěrečná řada. 6. série Závěrečná šestá série byla rozdělená na dvě části, ta první byla o princezně Dianě a její smrti, ta druhá pak o Williamovi a jeho dospívání a také o tom, jak se královna vyrovnává se zvyšujícím se věkem a nástrahami, které to přináší. Zakončení bylo pěkně udělané a příběh je pěkně uzavřený. The Crown se jako celek povedl a určitě patří mezi to nejlepší, co během poslední dekády na Netflixu vyprodukovali. () (menej) (viac)

Sammya

Na The Crown jsem čekala od jeho oznámení a musím říct, že nejsem zklamaná. Ač jsem Claire Foy předtím neznala, jako královna si mě získala. Matta Smithe jsem měla ráda už předtím a myslím, že jako princ Phillip je výborný, třebaže jeho postava mě občas vytáčí. Je mi jasné, že i když je to založené na skutečnosti, není to dokument, takže historické momenty musí člověk brát s rezervou, ale o tom to není. Je to o osobě královny Alžběty a o jejím životě, její rodině, jejích radostech a strastech. Proto mě moc nebavily pasáže věnované Churchillovi, což o to, John Lithgow se role zhostil dobře, ale stárnoucí prime minister už mi přišel nudný. Naopak mě bavilo sledovat romanci mezi Margaret a jejím milým, ačkoliv jsem věděla, že šťastného konce se nedočkám. Opravdu se těším na pokračování. ()

Fancipal

Těžká to hlava, která nese korunu. O tom, že královna nemá život jako z pohádky. O tom, že trůn může být splněným snem i nevítaným prokletím. O tom, co se stane, když se střetne odpovědnost za osud národa s rodinným štěstím. O tom, jak se ze samoty stává nechtěný nejlepší přítel každého panovníka. O konečně tom, že vliv a moc nejsou to samé. Korunovační klenot domácí tvorby Netflixu je mistrovskou a komplexně pojatou výpravou do jednoho z klíčových období britských dějin. Očima velikánů tehdejší doby zjišťujeme, že slova jako respekt a tradice nejsou jenom prázdné pojmy, ale v podání Britů je to způsob a styl života. A tak si nakonec člověk uvědomí, že všichni můžeme Britům jejich systém vlády jenom závidět. Stomiliónový risk se Netflixu jednoznačně vyplatil a potvrdil, že dříve „kabelovka“ pro fanšmejkry se pomalu ale jistě stává králem televizní zábavy a tím, kdo určuje trendy a měřítka kvality. 1. Série: 95 %, Nejoblíbenější postavy: Queen Elizabeth II., Winston Churchill. ()

BoXBe

Rozehráno na jedničku, se ctí došlo do závěru první série. Nakonec, jeden, dva adorační filmy nebo více faktografických věcí bych si asi užil víc. Ale je to tvořené s úctou, a je více méně i radost i zábava absolvovat těch 10 epizod s těmito tvůrci, kteří mají své království opravdu rádi :) Po druhé sérii příjemný dojem, ale překonávání, že sleduju pouze romantické vrtochy a světové události unikají, naštěstí jsou královské sestry krásné ženy. Ve třetí sérii příjemný dojem, že se konečně věnuje seriál i Británii, ve čtvrté sérii úchvatná Diana a Thatcher, únavný Charles. Celkově, zhodnoceno, příjemně strávený čas, dobrý dojem, relaxační hudba a pocit, ale na druhé podívání někdy jen půlka seriálu, vztahy královské rodiny jsou mi fakt celkem jedno, jakkoliv dobře dramaticky zpracované. ()

laik_60

S ohľadom na TV produkciu, je seriál prebohatý vysoko výpravný, s kostýmami sa nešetrilo. Zaujímavosti vzťahov medzi kráľovnou a parlamentom (stretnutia s Churchilom to bola labuž) Rodinné udalosti a pletky sa vhodne spájali a striedali , s medzinárodnými i vnútropolitickými udalosťami čo dodávalo seriálu punc autentičnosti a vierohodnosti. Zaujímavá voľba aj voľba sprievodnej hudby. ()

Splasher

Začnu trochu ze široka. Když jsem si porovnal naše klenoty s ostrovními, tak se mi objektivně více líbí obě varianty (král/královna) Eduardovy koruny. Svatováclavská doplácí na svůj věk a přijde mi lehce přeplácaná. Pořád lepší než Svatoštěpánská (Maďarsko) a nebo žádná (Ahoj, Slovensko). _ Pokud působila korunovace archaicky v roce 1953, jak bude působit ta příští? Imperiální koruna se svého použití dočká jen velmi těžko. _ Zajímavé, že jsme si po roce 1918 ponechali jako měnu korunu a nedošlo na zvažovaný sokol nebo frank. _ Zde použitý význam slova Koruna má však jiný význam - institucionální. A přijde mi, že i Netflix se snaží svou Korunou ukázat, v jakém postavení se cítí na poli TV tvorby. _ Přestože je hlavní postavou královna, tak trochu nevděčně jsou nejsilnější momenty (emocionálně, ale i "scénáristicky") - 2. a 9. díl - věnovány odchodu krále a předsedy vlády. Claire Foy velmi dobrá, Matt Smith v pozadí stejně jako Philip a Harris dal zapomenout na Firtha. _ Otázka obyvatel UK a předplatitelů Netflixu je stejná: Vážně nám to stojí za to? ()

Obsazení Fantastické čtyřky potvrzeno

03.11.2023

Netflix chystá americkou Korunu

Netflix chystá americkou Korunu

14.10.2023

Streamovací gigant Netflix dobře ví, jaké seriály patří mezi jeho nejzajímavější. Stejně tak si jsou hlavouni z programového oddělení vědomi, že nic nejde natahovat věčně, většinou navíc nechávají… (viac)

Poslední řada Koruny má datum premiéry

Poslední řada Koruny má datum premiéry