Viktória a Abdul

• Česko Viktorie a Abdul (viac)

Skutočný príbeh neobvyklého priateľstva, ktoré vzniklo v priebehu posledných rokov pozoruhodnej vlády kráľovnej Viktórie (Judi Denchová). Keď mladý sluha Abdul Karim (Ali Fazal) prichádza z Indie do Anglicka, aby pomohol pri oslavách výročia kráľovninej korunovácie, nečaká, že si získa náklonnosť samotnej kráľovnej. Napriek okolnostiam sa medzi starnúcou vládkyňou a jej sluhom zrodí nečakané, no verné priateľstvo, ktoré však vôbec nie je po chuti jej blízkym a poradcom. Zatiaľ čo sa ich priateľstvo prehlbuje, kráľovná začína vnímať meniaci sa svet novými očami a s radosťou v sebe prebúdza dávno pochovanú a zabudnutú ľudskosť. (TV JOJ)

Ryuuhei

Opravdu netradiční příběh, který v podstatě odráží i dnešní rasismus - zde tedy spíše z politických důvodů. Výborné herecké výkony, hltal jsem každou emoci a celý koncept neobvykle silného přátelství jsem snímku naprosto uvěřil. Líbil se mi i ten překlen od komedie k těžkému dramatu, na jehož konci jsem si říkal, že to takhle přece nemůže skončit. ()

MickeyStuma

Překrásný dojemný snímek o jedné etapě života královny Viktorie, který to bude mít setsakramentsky těžké. A není divu, neboť celkově vyznívá hodně propagandisticky. Vypráví příběh ze sklonku života britské Královny Viktorie, ke které přijede z Indie obyčejný úředník, aby se zúčastnil jejího jubilea. Královna unavená z dvořanů a cítící se osaměle se prokáže laskavostí a zájmem o něj. Dojde k hlubokému přátelství, ke kterému dvůr nevzhlíží zrovna okázale. Královna projeví zájem o indickou kulturu a muslimskou víru, což ji přivede se dívat na svět jinýma očima. Projeví se u ní lidskost a pochopení, a tak přejde k činům, které jsou však v rozporu anglikánské církve, což pochopitelně vyvolá protesty královského dvora. Příběh je místy úsměvný, líbezný a hlavně citový. Slzu na konci všeho vyprávění může uronit mnoho divaček. Otázkou také je, jestli ukončení všeho dění plné krutosti a zášti vyvolá odpor. Ono to vypadá, jakoby k tomu snímek celou dobu směřoval. Muslimská víra je tu prezentovaná daleko lidštěji narozdíl od anglikánské církve. Na snímku si dali tvůrci hodně záležet a je to znát každou scénou. Za zajímavost stojí, že se tento snímek označuje jako neoficiální volné pokračování filmu ´Paní Brownová´ z roku 1997, kde si taktéž Judi Dench s chutí královnu Viktorii zahrála. ()

Martin741

Judi Dench bola skvela aj po 80 -ke ako Kralovna Viktoria. Neviem, do akej miery je to realne, nebavilo ma to zistovat, ale Viktoriu 1837 - 1901 zahrala Dench perfektne, obycajne dialogy prevladaju aj tu, to sa mi pacilo. Tvorcovia sa snazili vyhnut nejakym extra konfliktnym temam, slo len o to, aby sluha pomahal pri oslavach akehosi vyrocia kralovnej Viktorie, no a pritom si ho ona oblubila. Prosim viac takychto filmov, kludne i o kralovnej Marii I. katolickej, alebo hoci o Plantegenetovcoch, vladli 1154 - 1461. 70 % ()

Pavlínka9

Je to krásně barvité, živé a zároveň tak smutné, z pohledu té nabubřenosti a nasycenosti v porovnání s tou chudobou a jednoduchostí, se kterou přichází "chudý" Ind ke královně. Jsou tam hezká prohlášení - např. "Čím se liší od Vás", touha po učení a poznání, i se, a život, který královna žije, jak zmiňuje - už ji unavuje. Těžko říct, co bylo na tomto příběhu pravdy, kolik pravdy a zdali vůbec....Ale spojení dvou zemí, které vlastně spojené jsou, ale přitom tak rozličné. Judi Dench je královsky skvělá a ta kostýmy - ale ano - hodni Oscara :) ()

rikitiki

Královna se kamarádí s Indem, což aristokratické okolí nerado vidí, a tak Indovi furt hází klacky pod nohy. A tak to trvá asi čtyři hodiny - mého subjektivního diváckého času. Film se nikam neposouvá, jen v různých obměnách kopíruje stejnou situaci: přízeň královny, žárlivost dvora a mezi tím jeden Ind. ____ Připadalo mi to strašně neživotné. Jakoby filmaři našli jen pár fotek, na kterých je Viktorie s jakýmsi Abdulem a zbytek příběhu si zcela vycucali z prstu. Aniž by si dali nějakou práci s vytvářením zajímavých okolností nebo konfliktů. I ty, které se ve scénáři objeví (Indova nemoc, jeho lži při vykreslení politické situace v Indii), se přejdou, jakoby se ani nestaly. Charaktery všech postav jsou zoufale a nemotorně černobílé. ()

• Počas pobytu v Balmorale povie doktor Reid, že neznáša Škótsko. Jeho predstaviteľ Paul Higgins je v skutočnosti Škót. (Astonko)
  • Judi Dench (Victoria) bola na začiatku filmovania (09/2016) o mesiac staršia než kráľovná Victoria v čase, keď zomrela. (Astonko)