Koruna - Série 4

(séria)
Veľká Británia, 2020, 9 h 4 min (Minutáž: 50–60 min)

Tvorcovia:

Peter Morgan

Scenár:

Peter Morgan

Hudba:

Martin Phipps

Olivia Colman, Tobias Menzies, Helena Bonham Carter, Gillian Anderson, Erin Doherty, Emma Corrin, Josh O'Connor, Claire Foy, Emerald Fennell, Marion Bailey (viac)

V osmdesátých letech řeší Alžběta spory s premiérkou Margaret Thatcherovou. Princ Charles se ožení s Dianou, ale v manželství jim to vůbec neklape. (Netflix)

campix

Jeden z nejlépe řemeslně udělaných seriálů vůbec pokračuje svojí čtvrtou řadou a tzv. druhou generací hereckého obsazení. Tentokrát jsou nosným tématem hned tři velké ženské postavy britské společnosti druhé poloviny 20.století. Cast Margaret Thatcher a Diany se velmi povedl (i když druhé jmenované jsem musel přijít na chuť). Bohužel se The Crown tak trochu vyhýbá opravdu velkým a kontroverzním událostem, které jsou často jenom načrtnuty a důležitější je jejich dopad na mocenskou politiku a vztahy mezi členy rodiny. Asi je to záměr, ale já bych si dokázal představit výbušnější a důstojnější situace ohledně IRA nebo Bitvy o Falklandy. Uvidíme jak pojme pátá série Dianin skon. Očekávám, že do kontroverze se ani tady nepůjde. ()

dO_od

// Místo pohádky tragédie. Nemá smysl počítat, kolikrát mě seriál překvapil, dojal, rozlítil, nebo rovnou deprimoval, stejně tak se nebudu dlouze rozepisovat o tom, jak si to všichni hrozně dávají, od Olivie Colman až po nováčka Emmu Corrin, tohle jsou Emmy výkony kam se podíváš. Asi nejvíc mi letos imponovala hudba, se kterou se tvůrci naučili pracovat tak, aby nezastiňovala obraz, jako tomu občas bylo v předchozích řadách, ale když už se některá z melodií ozvala, tak to stálo za to. Stejně tak se mi líbil střih i zvolená forma vyprávění, konkrétně u páté a sedmé epizody. Některé epizody jako osmá měly za mě o něco slabší linku, ale v porovnání s občasnou vatou předchozí série to furt bylo značné vylepšení. Stejně jako na konci druhé řady mě pak mrzí, že si zase budu muset zvykat na nové tváře, ale to už holt k tomuhle seriálu patří. 9/10 ()

Necrotongue

Má očekávání nebyla u čtvrté sezóny vysoká, počítal jsem s další oslavou osoby, kterou jsem opravdu od prvního pohledu nemusel, ale tvůrci mě dokázali mocně překvapit. Všechno jsem podrobněji popsal v komentářích k jednotlivým epizodám. Tento seriál na mě působí svým neutrálním přístupem, protože rozebírá záležitosti z různých úhlů pohledu, a každý tak schytá patřičnou dávku kritiky (nebo pochopení). Není možné, abych znovu nezmínil skvělý výkon Gillian Anderson v roli Margaret Thatcher, to jsem si opravdu užíval. Na pátou řadu se tak můžu po těchto zkušenostech oficiálně těšit. ()

MoiJe

Prvé série dávali pocit, že kráľovná je človek, a len sa snaží všetko podriaďovať korune. Tieto dve už je to len stroj plniaci funkciu koruny, s absolútnym minimom ľudskosti. Strašne nesympaticy dysfunkčná rodina, všetci do jedného. Anyway, Thatcher a Dianu si už zo správ pamätám z vlastej mladosti, tak istým spôsobom je tento dramatizovaný insight pre mňa stále relatívne zaujímavý. ()

vydumnica

Ešte som len v polovičke, ale už teraz je Season 4 pre mňa 5hviezdičková a teda zatiaľ NAJLEPŠIA!!! Áno po pozretí celej štvrtej série len potvrdzujem, že je naozaj najlepšia a to hlavne vďaka Margaret Thatcher a Diane a Charlesovi, je tam toľko emócií, herecké výkony sú FANTASTICKÉ!!! Teším sa na piatu. 90%. ()

• Skutečný Michael Fagan prohlásil seriálový děj za nesmysl, nelíbil se mu jeho herecký představitel a tvůrce kritizoval, že s ním incident vůbec nekonzultovali. Tvrdil, že údajný rozhovor byl krátký, zdvořilý a nekonkrétní. Podle jeho tvrzení byla královna vzhůru, seděla na posteli a překvapeně se zeptala, co tam dělá, načež prakticky okamžitě vyběhla z pokoje vyhledat pomoc. Důrazně odmítl, že by královnu požádal o cigaretu, protože „by to bylo drzé a neuctivé“ a rovněž odmítl, že by mluvili o Margaret Thatcher nebo její politice. (kenny.h)
  • V průběhu epizody a v závěrečných titulcích zazní skladba americké zpěvačky a skladatelky Stevie Nicks „Edge of Seventeen“. (Gtados)
  • Když Charles (Josh O'Connor) vstoupí do katedrály sv. Pavla, tak následující záběry z interiéru jsou z Westminsterského opatství. (Natabar)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů