Zaklínač

USA / Poľsko, (2019–2024), 30 h 55 min (Minutáž: 47–67 min)

Tvorcovia:

Lauren Schmidt

Predloha:

Andrzej Sapkowski (kniha)

Recenzie používateľa Martrix k tomuto seriálu (13)

Série 1 (2019) (S01)

Neznám ani knižní předlohu, ani hru...prostě mám rád fantasy a tak trochu jsem podlehl té mediální masáži. A výsledek? V náznacích vidím veliký potenciál, ale velmi to kazí scénáristi, kteří buď počítají s tím, že Zaklínače dobře znáte, nebo se spoléhají na to, že když rozehrají několik příběhů, tak diváka upoutají. To by klidně mohlo fungovat ... pokud by nebyla polovina postav které vypadají důležitě, hned v první epizodě odpravena. Takže to funguje asi takto...toto je matka tamté, co si její jméno nepamatuju, necháme ji říct pár vět, naznačíme nějakou skrytou hrozbu a šup...kaput. Toto je nějaká pipina, která má dilema...necháme ji se vykecat a šup...kaput. A tímto stylem je naloženo s několika postavami, které považujete za budoucí hráče a oni to jsou jen panáci na vykuchání. Naštěstí tady máme Geralta, který nejspíš do příští epizody vydrží a princeznu...tam to jisté není, ale třeba taky. Jinak Cavill je v pohodě, byť se tváří jako starší brácha Legolase. Zatím to je podivně tuhé a divácky nevstřícné. ()

Čtyři marky (2019) (S01E02)

Sapkowski vymyslel vcelku zajímavý svět, ale co se s ním udělali tvůrci tohoto seriálu, to je tedy mazec. Triky jsou skoro jako z Hvězdné brány, ale nevadilo by mi to. Co mě ale iritovalo hodně, byla neskutečně otravná postava barda a jeho blbý písničky, které totálně zlikvidovaly už tak velmi nevýraznou atmosféru celé epizody. Zatím chybí seriálu špinavost a právě nějaká atmosféra. Yennefer linka byla jako Harry Potter po polski... . Ještě tomu dám šanci, ale zatím zklamání. ()

O hostinách, parchantech a pohřbech (2019) (S01E04)

Bez znalosti knižní předlohy budete reagovat na spoustu dění s tak velkým zpožděním, že si budete připadat jako blbci. Díky tomu, že postavy vypadají pořád stejně a jejich jména nejsou zrovna k zapamatování(nemáte si je s čím spojit), nebudete první epizody vědět, jestli jde o flashbacky, nebo jiné linie vyprávění...prostě v tom budete mít bordel. Hranice mezi pohádkou a fantasy bývá tenká, ale v této epizodě je skoro neviditelná. Nebýt toho násilí, tak na mě zatím působí tento seriál podobně "složitě", jako další z příběhů o princezně Fantagiro. Zatím jsem zklamaný. Je tam spousta dobrých momentů, ale způsob jakým to tvůrci uchopili, dělá z tohoto pokusu nahradit GoT dalším solidním fantasy, jen úsměvný úprdek bokem. A to bez ohledu na to, jestli je to věrné duchu knihy. ()

Před pádem (2019) (S01E07)

Sedmá epizoda nás vrací na začátek vyprávění; scénáristi se nám snaží předložit kontext s děním v předchozích epizodách. Tím sice potvrzují, že je ten paskvil způsob vyprávění chtěný, ale v mých očích stále zůstávají hlavními viníky toho, že je potenciál námětu trestuhodně nevyužitý. Pi*ovinky s časovou osou, si mohou dovolit jen opravdu zdatní vypravěči, jako třeba Nolan ve Westworldu. Tady to uškodilo a to i přes náznak, že se to snad konečně srovná. ()

Série 2 (2021) (S02)

Knihami nepolíbený, mohu srovnávat pouze s řadou první, případně s jinými fantasy seriály. A v tomto kontextu je druhá řada konzistentnější než první a určitě jí prospělo kontinuální vyprávění. Na druhou stranu, v první řadě bylo o dost víc opravdu pěkných a atmosférických momentů. A i když třeba vzbuzovaly kontroverzi, působilo to jaksi originálnějším dojmem. Druhá řada jakoby byla ...jak já říkám eurobeer. Pivo pro všechny, ale bez osobnosti a originality. Fantasy seriálů se letos urodilo vcelku dost, přesto žádný z nich neprovázel takový humbuk a očekávání, jako Zaklínače. Ve výsledku to nebylo špatné, ale nad konkurencí pořád nijak zvlášť nevyčnívá ( Světlo a stín, Sweet Tooth: Chlapec s parožím, Kolo času, Viktoriánky ). Monstra fajn, ale bez zmiňované atmosféry a příběhu, to byly jen záminky pro vytasení meče. Vše se motalo kolem postavy Ciri...což nebylo na škodu, ale místy už bylo to...všichni jdeme po Ciri... krapet nuda. PS: Z komentářů zklamaných fanoušků je zřejmé, že se cítí podobně zrazení, jako já a mnozí další u Nadace.  Soucím s vámi. ()

Ztráty (2021) (S02E03)

Z nasraných komentářů vnímám, jak velkou výhodou je neznalost knižní předlohy. Pro mě je to podstatně zajímavější podívaná, než tragicky rozskákaná první řada. Zatím jsem spokojený. ()

Shaerrawedd (2023) (S03E01)

Knižní předlohu neznám, takže jsem ušetřen srovnávání. Jenže na druhou stranu...vnímám, že je nemálo momentů fanservice, takže je ocení jen fandové předlohy. Působí to na mě jako střípky seskládané jen tak, aby to trochu dávalo smysl. Silná linka, osudovost ...moc tím vším neprosvítá. A do toho ten "chuj ugdakany"....postava, která mi dost vadí; naštěstí to koriguje nádherná Yennefer. Takže nadšením moc nesrším, ale skouknu to asi celé...fantasy seriálů je jako šafránu, snad mě to chytne víc. ()

Zase spolu (2023) (S03E03)

Nebudu zastírat, že mi mnohem víc vyhovuje struktura, ale především epičnost vyprávění GoT. Že mě baví intrikaření, zvraty...no prostě chytrá "fantasy opera". Zaklínačem se tyto ingredience občas mihnou, ale jako celek je rozporuplný. Plný hloupostí...třeba že najednou skončí nejhledanější osoba bez svých průvodců. Srovnání s nejlepším fantasy seriálem je možná nefér a ukazuje spíš výjimečné kvality GoT, ale Zaklínač se v mých očích nedostane ani do fantazijní TOP 5. Super kvalitu, ale představuje postava Gerolta a Yennefer. A mnoho dalších, včetně monster. Přesto se tvůrcům nedaří uplést z toho všeho dechberoucí podívanou. Tato epizoda je plná dialogů, které sice prohlubují charaktery a tříbí vztahy, ale děj posouvají šnečím tempem. Někdo namítne, že zvrat přece přišel v podobě překvapivého skonu v závěru, ale díky němu jsem se třemi hvězdami dost váhal. Tohle nebyl šok a la smrt Eda Starka, ale spíš scénáristická zbytečnost. ()

Pozvání (2023) (S03E04)

Asi to k Zaklínači patří, ale z těch písniček i jejich interpretů, bylo mým uším na zvracení. K tomu všechny výtky z minula, ale násobeno dvěma. Přesto se našel prostor pro vytváření milostné linky mezi dvěma muži... . Jestli je v předloze homosexuální vsuvka netuším, ale vzhledem k tomu, co poslední roky VOD tragédi předvádí bych řekl, že jde o "vylepšení", ze kterého milovníci předlohy srší nadšením stejně, jako fandové Nadace a Pána prstenů. Nemůžu si pomoct, ale zatím bych tvůrce hodnotil jako špatnou volbu. Tohle chtělo silnou osobnost, která má koule postavit se studiu a prosadit vlastní vizi. Někoho, komu by po přečtení scénářů třetí řady, neutekla hlavní star. ()

Umění klamu (2023) (S03E05)

Skladba této epizody byla zajímavá a nejspíš ji ocenili ti, kteří mají velkou trpělivost...užívají si každou minutu, protože se jim dosavadní epy líbily. Pokud se vám ale doteď pod kůži nedostaly, tak jako mě, nejspíš se budete trochu nudit. Kontextové prolínání za zpěvu "...vše je klam ...", je totiž fajn vyfikundace, ale ve skutečnosti jen zdržuje. Stále se jen mluví, mluví, mluví. A divák doufá, že se díky tomu dozví identitu superčaroděje. Asi není spoiler když napíšu, že doufá marně, takže nedostane ani akci, ani odpovědi... . ()

Každý má nějaké úmysly, jenže pak dostane do zubů (2023) (S03E06)

Vůbec nic tam nedává smysl. Postavy se chovají divně, jejich síla, magie, schopnosti... je s nimi zacházeno tak, že to působí nevěrohodně. I fantasy by mělo mít promyšlený svět se smysldávajícími pravidly. Vše jde skončit a přesto se nepřátelům umožní dál škodit.... . Jeden fajn souboj a jo, nenudil jsem se, ale nic víc. I když je to asi nejlepší epka této řady, tak ze sebe víc než 3 a půl nevysypu. Tu půlhvězdu kdyžtak převedu do dalšího dílu. ()

Z deště pod okap (2023) (S03E07)

Ohavně zdlouhavá a nudná pasáž v poušti... normálně to nedělám, ale tentokrát jsem zrychlil přehrávání. Úmorná pouť...úmorná epizoda. Na druhou stranu...ilustruje proměnu Ciri, ke které by nejspíš jinak nedošlo. Resp. ukazuje její pravou tvář. ()

Cena chaosu (2023) (S03E08)

U seriálu Nadace jsem byl zvědavý, jak to vidí divák neznalý předlohy. Chtěl jsem vědět, nakolik je ta moje kritika způsobená lpěním na záměru autora a mému vnímání knihy. Nu a u Zaklínače zatížený předlohou nejsem. Vnímám sice přinasranost fanoušků, která je podobná jako v případě Nadace, nebo i Prstenů moci, ale nijak mě v hodnocení neovlivňuje. Všechny tři jmenované seriály jsou prostě bez ohledu na předlohy zmršeniny, na které bylo vynaloženo mnoho úsilí i peněz, ale byly svěřeny do špatných rukou-producenti, tvůrce, studio ... . Těch seriálů a filmů se holt chrlí tolik, že se k jejich realizaci dostanou i netalentovaní a nekompetentní lidi. Tím, že nejsem fanda knihy, jsem naštvanej jen středně...spíš jsem jen rozladěnej. Na mizerný fantasy seriály, si už asi začínám zvykat. ()

Poslední řada Koruny má datum premiéry

Poslední řada Koruny má datum premiéry

10.10.2023

Jak to vypadá s rebootem Highlandera?

Jak to vypadá s rebootem Highlandera?

31.08.2023

Sledovanost Zaklínače klesá