Nadácia

USA, (2021–2023), 18 h 12 min (Minutáž: 45–69 min)

Predloha:

Isaac Asimov (kniha)

Jared Harris, Lee Pace, Slaney Power, Laura Birn, Leah Harvey, Terrence Mann, Mido Hamada, Geoffrey Cantor, Brian F. Mulvey, Cassian Bilton, Alfred Enoch (viac)

Seriál Nadácia zobrazuje skupinu vyhnancov na veľkolepej ceste za záchranou ľudstva a opätovným vybudovaním civilizácie počas pádu Galaktického impéria. (Apple TV+)

liskam

Prostě ani kočka ani pes. Po dokoukání tohoto seriálu mohu říct jedno, s Asimovovou Nadací se to srovnávat nemůže, je to nesrovnatelné. Tvůrci si pouze vypůjčili několik slov a několik názvů míst a jmen lidí a kolem toho vystavěli naprosto odlišný příběh, který se odvíjí zcela jinak, než předloha. Ani jako kvalitní sci-fi to bohužel moc nefunguje, zejména linka mimo Trantor který by měla být Afou a Omegou celé první řady. Za mě veliká slabota a zklamání, pouhých 35% a 2* ()

Jirka_Šč

Mám velmi smíšené pocity. Nevypadalo to vizuálně zle. Líbila se mi Lou Llobell. Místy to mělo pěknou hudbu. A sledoval jsem to s manželkou a dcerou, které knihy neznají a vnímaly to jinak. Asi by také bylo lepší, kdybych knihy neznal. Takto mě stále lezlo na nervy, nakolik se děj odchyluje od předlohy. Přestože jsem si na čtvrtém díle řekl, že sleduji něco, co neznám, nešlo na knihu úplně zapomenout. Škoda. Přitom nerozumím, proč museli překopat doslova všechno - x věcí u Asimova vypálilo logičtěji. ()

Hawaj

Je mi jedno jak to napsal Asimov či zda se to drží předlohy, nečet jsem to, ale hele todle byla dobrá scifárna a byla moc dobře udělaná. Sice trochu přemoudřelá, až měl člověk místy pocit, že některý postavy musej srát mramor místo hoven a žít v nadčasový a nadvesmírný nirváně jak byly eklektický, ale zapadalo to do sebe. Všechna čest. Výprava a skvělý vizuální efekty to posunuly ještě dál. Herecký výkony byly taky velmi dobrý. Lee Peace doslova rostl před očima a Laura Birn byla velmi slušně znepokojivá a uvěřitelná. Já jsem až na pár detailů velmi spokojenej. ()

Eterninox

S Asimovovou předlohou to mnoho společného nemá, a většina "kladných" postav (snad až na Harrisova Seldona) mi přišla značně nesympatická a nezajímavá. Naštěstí to dost zachraňovaly mocenské hry tří císařů, v čele se skvěle obsazeným Lee Pacem, a také vypiplaný vizuál a speciální efekty. Na vysokorozpočtovou adaptaci jednoho z nejzásadnějších děl moderní sci-fi je to ale i tak značné zklamání. 65% ()

quelhar

(Po první sérii:) Nejsem militantní příznivec předlohy, ale četl jsem ji. Nevadí mi změna pohlaví hlavních postav ani vymyšlené milostné vztahy. Kdyby tyto okolnosti autoři pojali zajímavě, klidně by z toho mohl být velmi dobrý sci-fi seriál. Tady však vyletěly peníze komínem. Zajímavá vizuální stránka je doslova to jediné, co je na seriálu alespoň ucházející. Největším problémem seriálu jsou scénář, který doslova ze všech hlavních hrdinů dělá naprosto nezajímavé postavy, a herecké výkony, které těm špatně napsaným postavám nepropůjčí ani trochu charismatu (čestnou výjimku tvoří Jared Harris a Lee Pace, první z nich ale není hlavní postavou, což čtenáře předlohy nemůže překvapit). O další sérii fakt zájem nemám. Tento seriál by měl co nejdříve upadnout v zapomenutí. Třeba to za pár let zkusí někdo jiný nějak jinak. Na závěr: Pokud je na vašem seriálu daleko nejpoutavější úvodní znělka, je něco opravdu hodně špatně. ()

• Natáčení 1. série probíhalo v Irsku, na Maltě a na španělských ostrovech Fuerteventura a Tenerife. (Martrix)
  • V České republice se natáčelo od 7. dubna do 8. července 2022, a to na lokacích, jako jsou Ostrava, Sedlec, lom Homolák, Pardubice, Nevřeň, Střemy, Prachovské skály, Tisá, Dobříš, zámek Kačina, Kladno, Praha (například v budově Právnické fakulty Univerzity Karlovy) a Prague Studios. (CamilleS)
  • V knihách Seldon (Jared Harris) nikdy nejde na Terminus. Ve skutečnosti jde o kritický bod zápletky – nejde tam nikdo, kdo má nějaké znalosti o psychohistorii. (mikki089)

WandaVision je nejstahovanějším seriálem roku

WandaVision je nejstahovanějším seriálem roku

29.12.2021

Hororový Hellraiser oznamuje obsazení

Hororový Hellraiser oznamuje obsazení

08.10.2021

Remake kultovního hororu Hellraiser byl před pár dny dotočen, tvůrci tak nyní mohou oznámit plné obsazení. Režisér David Bruckner (Temný dům) spolu s autorem originálu Clivem Barkerem údajně… (viac)

Apple má s Nadací velké plány

Apple má s Nadací velké plány

23.09.2021

Od té doby, co kabelovka HBO zaznamenala obří a zejména dlouhodobý úspěch se seriálem Hra o trůny, se ostatní snaží o něco podobného. Netflix to zkouší přes Zaklínače, Amazon bude mít Pána prstenů, a… (viac)