Nadácia - Série 2

(séria)
USA, 2023, 9 h (Minutáž: 47–61 min)

Více než sto let po finále první série roste ve druhé sérii napětí v celé galaxii. Zatímco se Kleonové rozpadají, pomstychtivá královna plánuje zničit Říši zevnitř. Hari, Gaal a Salvor objeví kolonii Mentaliků s psionickými schopnostmi, kteří hrozí změnou samotné psychohistorie. Nadace vstoupila do své náboženské fáze, hlásá Seldonovu církev po celém vnějším okraji a podněcuje druhou krizi: válku s Říší. (FriggoCZ)

zipacna

Kdo tohle prostě bude brát jako doslovnou adaptaci Asimova, bude tady v komentářích brečet pořád. Já jsem se bavil první sezónu a dobře jsem se bavil i tu druhou. A hodně, ale opravdu hooodně doufám, že vznikne minimálně i třetí. Nemám rád Gaal, nemám rád Salvor, ale seriál mě zajímá. Zajímá mě ten vesmír, těch nejméně patnáct tisíc předchozích a nezmapovaných let, které jsou občas jen zmíněny v něčích poznámkách. Zajímají mě ty záhady, jako kdo vytvořil tělo druhého Seldona, kdo je Mule a jak bude ve třetí sérii vypadat galaxie. Těším se, že se konečně dozvíme, co je vlastně to Cloud Dominium a jakým způsobem existovalo vedle Impéria. A jestli takových mocenských lidských entit není třeba více. A proč třeba nepřivést dalšího robota, nebo třeba mimozemšťana... Prostě fascinující druhá řada. ()

Juklitz

Asi jako bylo jasné, že po první sérii se seriál nezvrhne v předělávku knížek, takže jediná otázka byla - jak moc to bude prznit předlohu a pak hlavně - jestli to bude dávat smysl aspoň. A bohudík - jo, celý narativ se tak nějak stočil k předloze, byť naprosto šílené zametání s postavami, vývojem událostí a tak vůbec - to tam zůstalo a dostalo ještě vyšší obrátky. Bohudík,  říkám - nějak došlo asi k revizi scénáře a když nic, tak to aspoň po Nadaci smrdí a ta sada skutečně nosných pilířů tam tak nějak je. Vlastně nutno říct, že tématická lavina Seldonova plánu je tu fakt velká, asi si tím seriál vynahrazuje skutečnost, že v první sérii na nějaký plán skrz řešení marginalit a naprosto zbytečných dialogů nebyl čas. Na druhou stranu, co zůstalo - Demerzel, tady je obří skulina a propálená šance seriálu, tohle nevím jak sešijí dohromady v další sérii. ()

Saur.us

2. série Goyer se dál nestydí a pokračuje v decimaci brilantní předlohy a v druhé sérii už jen zneužívá jména postav nebo jména míst k tvoření opravdu nezajímavého, nudného seriálu, na který se dívám snad jen ze setrvačnosti. Jediné plus: seriál mě dokopal znovu si přečíst předlohu. ()

warrenur

Opat kolisava kvalita epizod. Velmi kolisava. Celkovo vsak urcite nadpriemer. Viac diania na cisarskom dvore, lepsie pochopenie postavy Demerzel, ci opis zakladov a prezivania Seldon-ovho odkazu v zakladoch "nadacie". Rozporuplne, co je skoda, cakal som rozhodne zdvihnutie latky, pretoze niektore originalne sci-fi myslienky si ma ziskali uz v prvej serii. Snad predznamenany vyvoj v tretej serii nebude taky nalinkovany, ako by sa dalo predpokladat. I tak odporucam. 65% ()

MiMax

Neviem pre čo také nízke hodnotenia a kritické recenzie , nečítal som knihu a možno pre to sa mi seriál páčil. Zaujímavý sci fi serial, ktorý má v deji a príbehu zakomponované  skoro všetky prvky tohto žánru. Dobre sa na to pozerá, slušne vizuálne spracovanie , zaujímavé dejovo aj herecky uveriteľné  Všetko dáva zmysel , nenudí a napreduje ako má. Takže za mňa dobrá sci fi zábava. Dúfam, že bude aj tretia séria. ()

• Konec epizody je natočen v Prachovských skalách, kde se natáčelo od 17. února do 24. února 2023. (FriggoCZ)
  • Scény na planetě Korell se natáčely v Praze. Scéna, kde sedí král Korellu na trůnu před nastoupenou skupinou vojáků, se natáčela v budově Právnické fakulty Univerzity Karlovy. (Kjube)
  • V České republice se natáčelo od 7. dubna do 8. července 2022, a to na lokacích, jako jsou Ostrava, Sedlec, lom Homolák, Pardubice, Nevřeň, Střemy, Prachovské skály, Tisá, Dobříš, zámek Kačina, Kladno, Praha (například v budově Právnické fakulty Univerzity Karlovy) a Prague Studios. (CamilleS)