Sweet Tooth: Chlapec s parožím

• USA Sweet Tooth
USA, (2021–2024), 20 h 12 min (Minutáž: 38–58 min)

Svět zpustoší obří katastrofa a Gus, napůl jelen a napůl chlapec, se přidá k partě lidí a hybridních dětí, která hledá odpovědi na svoje otázky. (Netflix)

Malarkey

Přiznávám, že jsem tomu vůbec nevěřil. Kdo by také věřil příběhu, kde hlavní hrdina je malej kluk, kterej má jelení uši a parohy. Po prvním dílu jsem ale seriálu hezky pěkně podlehl. Podlehl jsem tomu postapokalyptickému dystopicky znějícímu světu, který je tady mnohdy znázorněn decentně, ale pořád důkladně, aby Vás atmosféra té doničené Ameriky pohltila. Také mě ale zaujal námět, který ač působí hodně šíleně, vlastně docela dobře funguje. Je to taková alternativní variace na The Last of Us. Tedy především, co se ústřední dvojice týče. Také to chvílemi neví, jestli to má být roztomilé a až dětsky hravé a nebo temné a brutální jak holokaust sám. Za mě ale dobrý. Po dvou sériích jsem spokojen a dost mě zajímá, kam se tento příběh posune dál. ()

JamesSi

Tahle recenze je z pohledu fanouška komixu: Omlouvám se, zda tenhle rant bude ve stylu “kniha byla lepší” nebo “Já jsem tu kapelu měl rád dřív než byla mainstream”. Já to vím, ale předem se omlouvám. Tak nám pohollywoodštili Sweet Tootha… Tohle je fakt, jako kdyby uřezali komixu všechny hrany, kladné postavy udělali kladnější a záporné hodili do levelu bondovských záporáků. Všechny postavy, které byly hodně tmavě šedé - Jeppard, doktor - jsou zde jen andílci, kteří byli donuceni dělat špatnou věc. Věci, jako náboženský fanatismus Gusova otce nejsou naprosto zmíněny (aspoň jeho charakter však nezměnili z asociálního lúzra na rodičovského role modela). Asi je pro amíky zcela v pohodě ukazovat brutální násilí, jen když "kladné" postavy neprovedou nic špatného. Jako slušné poameričnění taky beru dost, že z Jepparda místo hokejisty udělali amerického fotbalistu. Swaping rasy asi řešit nebudu, to nechám místní “slušné čecháčky”, aby se nad tím rozhořčili. A to mi upřímně přišlo, že první epizody jsou celkem dobré (až na pár stupidních rozhodnutí postav), ale někdy u třetí epizody mě už to trochu začalo štvát. Když jsme u těch stupidních rozhodnutí - je k naštvání, že ze spousty postav, včetně Guse, udělaly dost idioty (hlavně aby scény byly emotivní nebo napínavější). Neustále dělají hloupá rozhodnutí (zatajit nešťastnou nehodu, zapálit oheň ze vzteku, jít na vlak převlečení jako na Halloween)... U Gusa se to snaží odůvodnit stylem “protože je to jen dítě”, což zamrzí protože i on tak hloupé chyby v komixu nedělal. Potom jsou tu už naprosté blbosti typu - Furriové z PETA, který zachraňují zvířata a zároveň mají tygra v kleci. Nedává smysl, že mají tolik elektřiny, že mohou pohánět VR sety i internet (kde mohou Googlovat? Proč tuhle věc nepoužívají high-tech záporáci, když to umí i děti?). Tahle skupina v komixu vůbec není. Ještě mě docela štvalo znázornění Bobbyho. Vypadal jako stunt double pro Alvina a Chipmunky. Ještě bych řekl, že zde jsou občas reference, které odkazují na další komixy autora (Essex County? Proč Essex County, Colorado? Jeho Essex County se odehrává v Kanadě, Ontariu), ale ty jsou dost surface level. Nejde o naprostou tragickou adaptaci ve stylu Artemise Fowla nebo Percy Jacksona, ale nemohu říct, že bych byl spokojený. Od druhé epizody to jde víceméně vlastním směrem a na části komixu to jen dělá narážky. Bohužel to, čím to původní příběh nahradilo, je jen takové hollywoodské klišé… Většina dobrého pochází z komixu, většina špatného od scénáristů. Celý seriál je stylizován jako “pohádkové části” komixu, které jsou napsané pohledem Guse. Skoro jako by tvůrci chtěli, aby to vše divákovi přišlo “rozkošňoučké” v jednu chvíli a v druhou se tu mluví o lobotomii zaživa. NAPROSTÉ SPOILERY PRO CELOU SÉRII A PRVNÍ DVĚ KNIHY KOMIXU: Hlavně bych se zaměřil na postavu Jepparda - v komixu jde o hodně morálně šedou postavu. V polovině první knihy zjistíme, že jeho cíl dovést ho na místo, kde je “útulek” pro další hybridy, znamená to, že ho chce prodat do vládní laboratoře. Proč? Armáda u sebe měla pozůstatky jeho ženy, které chce pochovat. Jeppard Guse předá vědcům a pak toho začne litovat. Postupně se rozhodne spojit se se svým bývalým gangem, aby se do laboratoře vloupal a zachránil Guse. Namluví vůdci gangu - Abbottovi, že mu chce hybridy věnovat. Abbott totiž vycvičuje hybridy (převážně napůl psi/napůl děti) jako cvičenou zvěř schopnou kohokoliv rozsápat. V seriálu je linka Jepparda pouze to, že “nechce jít s Gusem a pak je jeho kamarádem”. Taková klišé postava ve stylu True Grit/Last of Us/Logan apod. Abbot je v seriálu spojený s armádou a je jen typickým generálským záporákem, jako např.: nejnovější Planety Opic. Abbotovi v komixu nešlo o lék, spíš později o pomstu za Jeppardovu zradu. Postava doktora je také naprosto jiná - v komixu ho potkává až když zkoumá Guse. Původně je otupělý, jaké hrůzy celou dobu dělal, ale když Guse objeví je šokovaný. Nejenže je to první hybrid, který plynule mluví, ale je nejstarší z nich a nemá pupeční šňůru. Doktor začne pomalu propadat do šílenství z toho, co celou dobu dělal. Zajímalo by mě jestli budou řešit, celou ságu “Bohů na Zemi” z poslední knihy (část na Aljašce). Protože jestli ano, zajímalo by mě jak znázorní genocidu původního obyvatelstva v 18. století (evidentně na tu kapitolu odkazují s lodním deníkem na půdě). TL,DR: seriál Sweet Tooth není nejhorší věc na světě a je pár epizod, které jsou vcelku skvělé (hlavně začátek a konec seriálu), ale pro mě je to mírným zklamáním. Apeluji na vás: Přečtěte si komix Sweet Tooth od Jeffa Lemira, a taky přečtěte si jeho Essex County, která už vyšla i v češtině. I když se trochu bojím, že lidi, kteří jsou nadšení z tohohle, se k původnímu dílu neobrátí. Edit: Teď jsem začal číst ofiko pokračování k původnímu Sweet Toothovi "The Return" a jde to překvapivě sci-fi stylem... Zajímavé. () (menej) (viac)

Prochy38

Celé to stojí na sympatickém obsazení a originálním námětu. Hybridy jsou skvěle propracovaní a divák se v každém díle těší na dalšího, už ze zvědavosti. Příběh nic extra originálního, ale s s Gusem nejde úplně necítit, tak mu fandíme a jdeme s ním. Za mě super nápad, pohodový odpolední relax a už se těším na další řadu! ()

TheEvilTwin

Po třech dílech končím a nechávám slabší průměr. Sweet Tooth má slušný vizuál a zajímavý nápad, ale je pojatý tak strašně dětsky a pohádkově, že s tím raději přestanu teď, protože určitě nejsem cílovka. Čekal jsem survival postapo pro dospělé, místo toho máme lehkou pohádkovou story pro mladší teenagery. Někomu se to možná bude líbit a baví jej podobně laděné seriály, ale pro mě je to ztráta času, protože dívat se 8 hodin na jelena/člověka, který je až hodně cringe a otravný pro celé okolí, není to, v co jsem doufal... ()

misterz

Zaujímavé načrtnutie obrazu postapo sveta a pomerne nápaditý námet. Škoda, že sa to nedokázalo pretaviť do niečo dospeláckejšieho. Niežeby tento detský formát nemal niečo do seba, no predsa len je tu už tá veková bariéra. Decká ale budú nadšené. Možno by som pre nich trocha zjednodušil a zatraktívnil rozprávačský štýl a pridal pár wov momentov. Druhú sériu si však pozriem. Lepší priemer. 65/100 ()

• I když seriál vypadá jako reakce Netflixu na pandemii covid-19, tak komiks od Jeffa Lemira, který byl předlohou pro seriál, byl vydán už v roce 2009, scénář začal vznikat v roce 2016, natáčení začalo v roce 2019 a pilotní díl byl dokončen před nástupem pandemie. Ta natáčení přerušila. Premiéra seriálu proto byla až 2 roky po začátku natáčení. (Antro)
  • Přezdívka hlavní postavy Sweet Tooth znamená v češtině něco jako „mlsoun“ a Gus (Christian Convery) ji dostal proto, že mu chutná sirup. (raininface)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD