Jason Bourne už poskladal skoro všetky črepiny svojej rozbitej životnej mozaiky. Potrestal väčšinu tvorcov zvláštneho programu, ktorý z neho stvorili stroj na zabíjanie. Chce hodiť minulosť za hlavu a žiť ďalej v jednoduchej prítomnosti, ktorou sú ilegálne boxerské zápasy. Z tohto komfortu ho vytrhne bývalá kolegyňa, skúsená agentka Nicky (Julia Stiles), ktorá mu pripomenie, že odpovede na tie najdôležitejšie otázky ešte nedostal. Keď sa Jason vzápätí takmer stane obeťou nájomného vraha, znovu sa pustí do boja s Agentúrou, ktorú teraz reprezentuje tvrdý riaditeľ Robert Dewey (Tommy Lee Jones) a nebezpečne bystrá analytička (Alicia Vikander). Bourne sa znovu ocitá na dobre známej horúcej pôde, v prostredí, kde nemôže veriť nikomu a ničomu. V prostredí, v ktorom si prežitie vyžaduje, aby si spomenul na to, čo sa naučil v programe, vďaka ktorému ako agent skončil. (Cinemart SK)

st.jim

Přišel jsem, viděl jsem, odešel jsem. Nejhorší JB, který byl natočený. Naprosto otřesná kamera, kterou musel držet v ruce člověk, který si dva dny nic nepíchl. Střihač zase musel na těch drogách být, protože tak rychlé střihy (hlavně při závěrečné honičce) jsem dlouho neviděl. Okoukané akce, vše mdlé, bez jakéhokoliv nápadu. Sedím v kině a čekám na nějaké kouzlo, které JB vždycky měl a pro které jsem ho miloval. Obsazení T.L. Jonesa má asi své opodstatnění. Jisté zkušenosti v chytání "zločinců" již má ze snímku Uprchlík. Každopádně téma patlání se v minulosti začíná trošku nudit. Kdo bude příště chytat Bourna a skončí pod drnem? Vtipné by bylo obsazení Harrisona Forda. Pokud se bude další JB ubírat stejným směrem, tak radši už nechci. Tato návštěva kina se proměnila ve zklamání z průměrného konzumního filmu. Na závěr místo klasického songu Extreme Ways mělo od Mobyho zaznít výstižnější Everything is Wrong. PS: Co ale Greengrassovi nikdy neodpustím, je odchod Nicky :(( ()

Tynyton

Kdyby to šlo, tak dám 7/10. Napínavé to bylo skvěle, ale na konci filmu jsem se nemohla ubránit pocitu, že jsem celou dobu čekala na NĚCO, a to něco prostě nepřišlo, takže jsem odcházela z kina celkem zklamaná... ()

viperDavid

Bourne je můj oblíbenec a teď vyměnili sexy kočku za nový model. Docela se to povedlo, ale začíná mi to připadat, jako jeden díl vedle druhého. Žádné velké překvapení se rozhodně nekonalo i když si drží stále svou kvalitu. Bohužel citím umíráček, snad další díl nekončící série přijde s něčím novým. ()

Johnny.ARN

Ludlum je proste pán. Vždy to budem hovoriť. V knihách si človek proste Bourna musí obľúbiť a preto som vždy v očakávaní, čo prinesie ďalší film. A tento bol presne taký, aký mal byť, neustála akcia, lietanie po svete, mnoho lokalít, Vikander, a súboje 1v1. Kto iný mohol byť lepší zabiják ako Cassel? Jedna nudnejšia pasáž v Berlíne, ale inak nadupané, akčné, logické. Žiaľ, nič nové to neprinieslo, ale o to predsa pri Bournovi nejde. Či? 4 z 5 ()

ivan_drago

Myslím, že tým "Cíájej" by měl velmi zvážit výraznou investici do svého kádru a pořídit si dopředu nějakého vyhlášeného zabijáka neb mi přijde nanejvíš nutné, aby už se s hrozbou Bourne někdo nadobro vypořádal... Ono neustálé hektické pronásledování po metropolích celého světa začíná výrazně pokulhávat a co bylo kdysi neotřelým počinem na poli akčního filmu, to se pomalu stává roztřeseným dinosaurem na pokraji vyhynutí... ()

SG_ever

Po 4. totéž v nové omáčce a jen ta finální scéna je takový mrkanec pro milovníky série. Není tak nabušená a koulervoucí jako 3. díl, ale je rozhodně zajímavější, než 2 . díl série (Bournův mýtus). Tak řekněme - 3. nejlepší díl série? (85%) ()

Lachtaan

Zhlédnuto z nudy ve vlaku, kde má asi každý dlouhou chvíli. Pár měsíců před premiérou jsem si však dal posezení s třetím dílem série, který se zdá být pro všechny ale především pro mě samotného tím nejvystilizovanějším. A právě v momentě zhlédnutí Bourneova ultimáta jsem se začal těšit na připravovaný sequel, kde se po letech opět objeví můj oblíbený herec Matt Damon. Vikanderová mě tu popravdě trochu "srala", spíše ale šlo přímo o její postavu, než o její postavení se do titulní role v hollywoodském trháku. Přeci jen takových šancí ještě za svou mladičkou kariéru moc nedostala. Cassel si zde však dal záležet, abych v pár pomalejších scénách neusnul a s chutí si vyčkal na ty svižné, donutivší mě filmu neudělit nic jiného než plnou palbu. Za mě spokojenost, avšak i když pětihvězdičková, tak první a poslední. ()

terunka003

Smysl, všichni proti němu, všichni děsně vážní, vyvraždění poloviny návštěvníků v Las Vegas, proč? Snažila jsem se. Hodně. Ale nešlo to. Šla jsem do kina s partnerem, nikdy jsem neviděla jediný film o tomto chudákovi, proti kterému byla snad celá galaxie. Chápu, že jsem šla na něco, co jsem neznala. Ale tohle nemělo kromě jediné scény nic zajímavého, žádná hlubší myšlenka. Navíc herecké výkony, Damon kdyby brečel tak bych mu to uvěřila víc. Alicia začala a skončila být herečkou v jejím debutu Královská aféra. Jediný kdo vyčníval byl Vincent. Omlouvám se všem milovníkům tohoto hrdiny. Za mě absolutně ne. ..raději knihu o ovcích vyšetřující vraždu svého pastýře, to už je víc reálnější a smysluplnější.. ()

ywo666

No tu sú mi zas všetci velice presmradení. Prvotná trilógia je podľa mňa špička akčného žánru svojej doby. A špička akčných špionážnych filmov všetkých čias (sorry Cruise a Bond). Experiment s Rennerom nevyšiel a dostávame ďalší diel od starej zostavy. A je nám servírovaný ďalší výborný diel. Jedná sa síce z Damonovskej štvorky o najslabší počin, ale stále si drží vysokú kvalitu. Tempo je vražedné. Scény napínavé. Postavy zaujímavé. Akcia kvalitná. Našiel som iba dve malé chyby oproti predošlým dielom. 1. Absencia nejakého pästiarskeho duelu v strede filmu s elitným assetom. 2. druhý problém je zápas filmu priniesť niečo nové. Ak je v pláne 5ka tak už by to chcelo nový koncept. Ale aj tak sú obe chyby tolerovateľné, keď si predstavým ako tvrdo diváka občas skúšajú akčné filmy. 4* 80% ()

noriaki

Začnu pozitivně. Je to lepší než čtyřka a hraje tam Alicia Vikander. Tím klady končí. Kdybych přimhouřil obě oči, přidal bych k nim ještě Vincenta Cassela. Paul Greengrass se znovu nechal ukecat, Matt Damon uplatit, ale třetího do party bohužel nepřibrali. Tony Gilroy byl vystřídán neadekvátní náhradou a proto scénář stojí za starou belu. Zápletka je vachrlatá, občas nelogická a především laciná. Pak je skoro jedno že jsou akční pasáže perfektně nasnímané a přehledné. Příběh zkrátka nenahradí. Ani když je film dlouhá, skoro nepřerušená honička. Návaly adrenalinu známé z původní trilogie se ovšem nedostavily. Skončím taky pozitivně. Jen málo sérií má alespoň solidní pátý díl. Taken a jeho potupný pád do bahna zmaru, mluví sám za sebe. ()

mikestiff

Bourna jsem vždy miloval pro jeho realističnost, ale tady už nastavovali kaši až moc. Vyměnit Matta Damona za Toma Cruise, nepoznám rodíl od Mission Impossible :( ()

Thommie odpad!

Neuvěřitelné. Ale jasný návod všem, kteří nemají na vlastní scénář, nemají fantazii, ani důvod proč film točit. Vezměte předcházející díl, změňte jména postav, za blonďatou Joan Allen nasaďte tmavou Aliciu Vikander (toť vrchol imaginace) - no a je to! Příběh je navlas stejný. Reálie jsou stejné. Všechno je do puntíku stejné. Pokaždé jsem věděl, co přijde dalšího a nikdy jsem se nespletl. Jediné, co mi nevadilo, že Jason Bourne byl Jason Bourne. Motivace postav neexistující, atmosféra žádná. Jo a při rvačkách se vypíná hudba. To si režisér zapamatoval správně. OMG! ()

Cushing

Studený film. Zmatek, pak se vyznáš nějak. Ničení autíček dokonalé až do směšnosti, souboje muž proti muži nepřehledné, až na ten box na začátku. Dobře, že ten seriál skončil. Pokud. ()

Nyck

Stěžovat si, že byl natočen nový Bourneův snímek, je jako láteřit, že jsem se přežral poté, co jsem si řekl o přídavek. Všichni ho chtěli, tak ho tady mají. Nedosahuje kvalit základní trilogie, to se ostatně ani nedalo očekávat. První tři díly jsou tak kvalitní, že pokračovat v nastavené laťce je téměř mission impossible. Celá dějová linka okolo Kalloura vyzněla do ztracena, ale osudu Jasona Bournea, toho jsme se nabažili do sytosti. Všechny nové postavy do děje zapadly, zejména pak Alicia, které by neškodilo se víc usmát, a Cassel, jemuž muže bažícího po pomstě věřím. Předpokládám, že do dalšího filmu už Matta neukecají, ale já jsem rád, že jsem se znovu mohl pobavit u téhle adrenalinové jízdy. PS: Závěrečná hudba je prostě ikonická, tu netřeba měnit. ()

hroubek

Když, jsem se dozvěděl, že se Jason Bourne vrátí s Greengrassem a Damonem na palubě, tak jsem byl nadšený. A tohle nadšení mě vydrželo, do té doby, než jsem si sedl do kina. Protože, jsem očekával návrat ve velkém stylu a prakticky jsem dostal film, který je dobrý, přesto se u něho nelze zbavit pocitu, že je trochu zbytečný. Bourneovo ultimátum pro mě byla krásná tečka za příběh, kde jsem dostal všechno co jsem chtěl. O to více mě mrzí jak vychtěně působí tento díl. Problém celého tohoto dílu je příběh, který je oproti všem předchozím dílům(počítám i Bourenův odkaz)slabší, prostě chybí Tony Gilroy. Když, opomenu, že příběh opravdu nenabízí nic moc převratného, tak jsem z kina odcházel dost spokojený. Greengrassův styl mě sedí, ale občas zbytečně tlačí na pilu, ale co si budeme povídat, akce mu jde pěkně od ruky, napínavé momenty, také zvládá a o atmosféře netřeba mluvit. Matt Damon si svého Bournea v pohodě odehraje a je vidět, že na to stále má jak fyzicky, tak i herecky. Tommy Lee Jones je hodně super a svého záporáka si dost užívá. Vincent Cassel je dobrý a ta zarputilost a hněv na Bournea je cítit už od prvního okamžiku, kdy je na plátně, což je dobře, protože o to více funguje závěrečný souboj. Julia Stiles je fajn, je je škoda, že se moc dlouho nezdrží. Riz Ahmed mě příjemně překvapil. Nakonec jsem si nechal Alicii Vikander, která je parádní a krade si hodně scén pro sebe a táhne film ve slabších chvílí nahoru a ke všemu má zajímavý vývoj své postavy. Ve filmu je dost akce od nepokojů v Athénách, únos v Londýně až po parádní finále ve Vegas. Každá akce je jiná a i jinak vypointová, takže jsem se u ní nikdy nenudil. Co film ztrácí na příběhu, dohání akcí a celkem zajímavými postavy. Čekal jsem více, ale i tak mohu s klidem říci, že se Jason Bourne povedl, i přestože kvalitativně nemá na první tři díly. ()

haj

Jednoznačně nejslabší díl série (bráno včetně Legacy), kde se sice rádoby pořád něco děje, ale ve výsledku se vlastně nic nestane. Příběh je věsměs o ničem a dává jen jakousi motivaci k tomu, aby Bourne utíkal před svými pronásledovali stejným způsobem v prakticky stejné davové scéně za zvuků stejné dynamické hudby jen v jiných lokacích. Akce, která byla už v předchozích dvou dílech od Greengrasse značně nepřehledná a chaotická, je ... ještě víc nepřehledná a chaotická, až prakticky postrádá smysl, protože kontaktní souboje vlastně nejsou ani moc vidět díky kadenci střihu a roztřesenosti kamery a že se vlastně někdo mlátí a že někdo někoho udeřil, to se dá spíš poznat podle zvuků než obrazu. Smysl tohoto způsobu natočení akce mi naprosto uniká, když nechci akci ukázat, tak proč ji do filmu vůbec dávat. Jako jeden z mnoha akčních filmů z produkční dílny Luca Bessona ok, jako další díl Bourna zklamání. ()

Jason Bourne se vrátí

Jason Bourne se vrátí

21.11.2023

Jakmile člověk získá Oskara za nejlepší cizojazyčný film, a k tomu tři další ceny Akademie, dveře do Hollywoodu se mu s nadšením otevřou. Své o tom teď může vyprávět režisér Edward Berger, jenž pro… (viac)

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

13.06.2023

57. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech už nám klepe na dveře, vše vypukne na přelomu června a července, kdy lázeňské město opět zaplní davy nadšených filmových fanoušků i… (viac)

Zemřel britský herec Albert Finney

Zemřel britský herec Albert Finney

08.02.2019

Ve věku 82 let zemřel britský herec Albert Finney, známý například z filmů Velká ryba nebo Dobrý ročník. Finney byl pětkrát nominovaný na Oscara, v roce 2003 pak získal Zlatý glób za hlavní roli v… (viac)

Jason Bourne míří do televize

Jason Bourne míří do televize

17.08.2018

Americká stanice USA si čerstvě objednala 1. sérii nového seriálu ze světa Jasona Bourna, spin-off pojmenovaný Treadstone. Jméno samozřejmě odkazuje na tajný program pro výcvik agentů, kterým prošel… (viac)