Prezidentka Sally Sheridan je zastrelená behom slávnostného prehlásenia v Deň nezávislosti. Toho pred voľbami využíva k nárastu vlastných preferencií jej brat senátor. O tri mesiace neskôr objaví postarší pár na strome zraneného muža s padákom. Mladík si ale vôbec nič nepamätá a jedinou stopou je tak tetovanie na jeho krku - "XIII". Postupne sa rozpamätáva na tajnú operáciu, ktorej úlohou malo byť zvrhnutie vlády v USA. Objavujú sa aj ďalší agenti s vytetovanými číslami. Kto má záujem zvrhnúť vládu a kto má na krku vytetovanou rímsku jednotku? (oficiálny text distribútora)

Djkoma

Tahle kopie Bournea není špatná, ale měl jsem s ní prostě smůlu. V televizi běžel rozdělený na dvě části a v trochu pozdním čase, ale nebránilo mi to se podívat. Avšak po necelé minutě jsem si tak řekl (spoiler=nečíst pokud jste neviděli) tohle určitě dělá její bratr a chce se stát prezident skrze smrt své sestry prezidentky (konec spoileru). Bohužel to tak bylo a já jenom 2*87 minut čekal, až mi to řeknou i samotný film skrze herce... Tato průhlednost mě naprosto odradila, přestože jinak je film docela slušný, i když recykluje zavedené a funkční postupy z agentovských akčních filmů posledních let (zmíněný Bourne hadr). Proč už se u dnešní tvorby netají dech a nečeká se do poslední minuty na rozuzlení neprohlédnutého příběhu? Jinak Stephen Dorff měl svůj nejlepší rok v Bladeovi a to se už nikdy nevrátí... ()

Radiq

Když se na to podíváte okem, které nikdy nevidělo Agenta bez minulosti, tak hvězdu přihodíte. Ale tohle má hooodně nedostatků. Jedinej zajímavej dostatek je to očíslování spiklenců římským tetováním. Ale co bylo třeba strašně otravný, tak ty cukavy záběry do minulosti (poznáte podle roztřeseného obrazu tónovaného do světlemodra). Nejen, že byly zmatené, ale hlavně se v nich furt opakovalo něco, co jsme už jednou ve filmu viděli. Na konci prvního dílu se navíc do 5 minut nasoukalo tolik informací (z minulosti), že dívat se na film v igelitovým pytlu, tak ten praskne. Přestřelky přehnané, ale ne digitální. Postavy chatrné a nesympatické. Je to prostě klasickej telefisní film, takže od toho nemůžete moc čekat. A ten komplot, to taky bylo trošku přehnaný. ()

Chrustyn

Velice zdařilý miniseriál v "bourneovském" stylu. Komiksová předloha se mi vyhnula, takže si nejsem jistý jak moc se od ní seriál liší ale mám za sebou alespoň tu počítačovou, kde určitá podobnost je. Příběh je veskrze jednoduchý a běží na populárním tématu spiknutí ve vysokých kruzích, na které se pokouší přijít agent se ztrátou paměti, který objevuje, že ve svém životě asi nebyl kuchař i když má šikovný ruce. Filmu by rozhodně slušel vyšší rozpočet spojený se standardní filmovou délkou ale na druhou stranu snímek běží pořád dopředu jeho tříhodinová délka nenudí, herci jsou více než slušní a těch pár akčních scén také nevypadá zle. Jsem zvědav jestli se dočkáme pokračování, které naznačuje otevřený konec. ()

xavierr13

Špionážna dvojdielna miniséria, pojednávanie o vražde prezidentky USA. Jej vrahovi sú na stope, avšak ten vďaka zraneniu ztratil pamäť a na nič si nepamatuje, tak netuší, kdo ho chce zabit. Finále o všetkom ukáže, že nič nemusí byt tak, jak sa zdá. Korupcia smeruje pochopiteľné do najvyšších miest a vrah nakoniec môže byt niekdo úplne iný. Vrelo doporučujem, Val Kilmer v role zlého je super. ()

UncleG

Tak, prosímvás, právě jsem dostal pokyn z produkce, že jsme krátký. Musíme ještě něco dotočit. Ty si stoupni sem a ty sem. A jedem. Klapka! - Ale rejžo, co máme říkat? - Tak kdo je tady herec? Já snad? Prostě něco povídejte, vy dva hejhulové, a tvařte se tajemně. Akce! – To jako fakt jedem, rejžo? – Nezdržuj a hraj, hergot. – Ehm, tak dobře… „Řekni mi to“ – „Neřeknu.“ – „Neřekneš?“ – „Ne.“ – „Ale řekneš! Musíš mi to říct“ - „Neřeknu, já to nevím“. – „Vím, že to víš. Koukej to říct.“ – „Ne, neřeknu, nevím nic.“ – „Proč mi to nechceš říct? Kdo za tím stojí?“ – „Neřeknu. Leda bys mi řek ty, s kým jsi mluvil.“ – „To ti nemůžu říct.“ –„Řekni mi to.“ – „Já jsem s nikým nemluvil.“ –STOP! Výborně! Přesně tohle potřebujme. Sjedeme to ještě šestkrát. Ty jdi pryč a pošli sem tamtoho. Ale nechoď daleko, za chvíli se prohodíte. …Ehm, tak nevím jestli jsem scénu z natáčení citoval úplně doslova, ale podstatné je, že minisérie XIII neobsahuje nic, co by se nevešlo do obyčejného devadesátiminutového filmu. Stopáž je možná ze 60% o ničem. Zbytek času se řeší nějaké nedomrlé, vylouhované, tisíckrát vykradené spiknutí. A tak zase vzniknul jeden úplně zbytečný televizní film, jehož absence v dějinách kinematografie by se rovnala asi stejné ztrátě, jako kdyby v roce 1813 neflusnul námořník do Oceánu. ()

• Snímek byl natočen na motivy stejnojmenné komiksové knižní série od Vana Hamma. (Terva)
  • V počítačové hře XIII je prezident Sheridan muž. (awful)