Jason Bourne už poskladal skoro všetky črepiny svojej rozbitej životnej mozaiky. Potrestal väčšinu tvorcov zvláštneho programu, ktorý z neho stvorili stroj na zabíjanie. Chce hodiť minulosť za hlavu a žiť ďalej v jednoduchej prítomnosti, ktorou sú ilegálne boxerské zápasy. Z tohto komfortu ho vytrhne bývalá kolegyňa, skúsená agentka Nicky (Julia Stiles), ktorá mu pripomenie, že odpovede na tie najdôležitejšie otázky ešte nedostal. Keď sa Jason vzápätí takmer stane obeťou nájomného vraha, znovu sa pustí do boja s Agentúrou, ktorú teraz reprezentuje tvrdý riaditeľ Robert Dewey (Tommy Lee Jones) a nebezpečne bystrá analytička (Alicia Vikander). Bourne sa znovu ocitá na dobre známej horúcej pôde, v prostredí, kde nemôže veriť nikomu a ničomu. V prostredí, v ktorom si prežitie vyžaduje, aby si spomenul na to, čo sa naučil v programe, vďaka ktorému ako agent skončil. (Cinemart SK)

Autogram

Spočiatku trochu neprehľadný chaos, ale ku koncu sa to zlepšilo, nabralo na obrátkach a akčne pekne vyriešilo. Teda až na to obrnené vozidlo, ktoré riešilo dopravnú zápchu po svojom, to bola fakt debilná scéna. Na začiatku do filmu nemali čo dať, tak tam dali dlhé pasáže s nepodstatnými a nesúvisiacimi scénami z ulíc Grécka a podobne. Po výraznom zapojení krásnej agentky do deja je to lepšie a záverečný dojem z filmu je na štyri hviezdy, ale keď na to pomyslím celé, tak určite nie. –––– Nikdy nenájdete pokoj. Nie, pokiaľ neprijmete to, kým naozaj ste. ()

Guzo

Dobré akční scény jsou bohužel "vyvážené" zbytečně roztahanými a nudnými scénami okolo. Zkrátka chtělo to o 20 minut snížit stopáž a bylo by to hned o úroveň výše. Matt Damon na podobné filmy pořád má a klidně bych si dal další díl (opět s A. Vikander, které to tu sedlo). Celkově obsazení je opravdu hodně dobré, bohužel ani to netahá film do většího nadprůměru. 6/10 ()

Styxos

Největší problém čtvrtého Bournea je, že vlastně vůbec vznikl. Damon se celou dobu tvářil, že ho to nebavilo, Greengrassova úžasná akce je najednou líná jak kráva za rozpálenýho dne. Ten tam je nápaditost, kterou obsahovala dvojka a trojka. Greengrass akorát zkopíroval akční scény a navíc nezáživně. Fuč je i dravá hudba Johna Powella, který akorát vybral svoje staré motivy. Nejhorší je ale příběh, potažmo zápletka. Ta jako kdyby vypadla z nějakýho béčkovýho akčňáku - nebýt to Bourne, tak to tomu filmu odpustím. Jenže tohle je Bourne. Alespoň se to tak jmenuje. Prosím, pětku už raději ne. ()

Hollohlaway

Zápletka už v polovině vyšumí jak Celaskon a dráty spojující a v davu se ztrácející Jason Bourne už skoro nemá důvod se někam hnát. Řemeslně je to slušné a herecky dejme tomu, ale postrádá to motivaci v podstatě ve všem. Finální honička potěšila, jinak nic nepřekvapilo. ()

Dexter256

Jason Bourne: Podle mě si to drží pořád tu dobrou stopu jako první díly. Ano už tam něco maličko schází,ale na konečném výsledku to podle mě nejde až tak znát. Matt na to pořád má a stále perfektně hraje Agenta Bourna. Film hezky navazuje na všechny díly série a hezky si drží to tempo na které jsme byli zvyklí. Paul a jeho kamera to je prostě stálá paráda. Akce dobře udělané a přehledné. Bourn je zkrátka jeho. 75% ()

Fox85

Nic nového oproti prvním třem filmům, možná jen větší využití moderní techniky. Takže ano, díky, rádi jsme tě zase viděli, Jasone, ale možná je načase zmizet ze scény úplně. ()

P1tr

Jason Bourne je zpět a je to asi dobře. Stále jde o řemeslně poctivě natočenou akční jízdu, která rychle odsýpá a dokáže pobavit, ale za původní trilogií lehce zaostává. Problém je totiž v příběhu, který už působí jako nastavovaná kaše a je vidět, že téma je vyčerpané a tvůrci se museli hodně snažit, aby přišli s alespoň trošku smysluplným pokračováním děje. Nicméně i tak působí příběh jako recyklace již viděného a nic nového nepřináší. Proto je dobré divát se na nové Bournovo dobrodružství pouze jako na zábavný akční výplach, neboť v této poloze snímek funguje nejlépe. ()

herr_carter

že všech Bourneů nejslabší scénář ale zato automobilové honičky nyní vypilovány k dokonalosti,dobře se na to dívalo..........moje hodnocení = 7,5 z 10. ()

kenkaku

Velmi zbytečný film. Celá myšlenka a motivace JB mi přišla na vodě. Navíc je to stále pořád do kola. Ve chvíli kdy se ukázalo 10 složek s programy CIA jsem začal cítit průser, že budeme nafukovat. A ono jo... Do toho stupidní zběsilý střih (u soubojů nemá ani smysl koukat... pište si třeba SMS. jak to dopadne se dozvíte až se přestane klepat kamera a zběsile stříhat). Celkem to tedy považuji za nejslabší film (slabší i než "odkaz"). Chtělo by to trochu inovace pánové... takhle se na dalšího Bourna dívám celkem s despektem. ()

ZkuKol

Jestli se na takovej scenar ceka 9 let, tak nechci videt co jim tlacili do ruky pred tim. Jo a Greenfrass asi zcela zapomnel tocit akci, z kazdy sceny vidite tak pulku a jeste vas to moc nebavi. Kdyby mi nekdo tvrdil, ze to tocil Nispel a snazil se Paula kopirovat, budu mu to verit...50% ()

Soweek

Bourne nikdy nebyl můj šálek kávy, ale na Greengrassovi jsem vždy ocenil, že si pokaždé dokázal udržet tempo po dobu celého filmu a stopáž uběhla rychleji než jste čekali. U posledního Bourna tomu není jinak, ale film zbytečně shazují zásadní nelogičnosti ve scénáři a občasný technologický výsměch ala CSI Miami, který si dnes už může dovolit jen špatná komeide. "Prosím kamerový záběr 10x přiblížit, obraz zaostřit do HD, zazoomovat na oči, znova zaostřit do HD, sítnicový scanner, prohledat databázi všech světových organizací - za 1 sekundu získat identitu osoby" ()

toffy

Jason nikdy nesklame! Polovicu filmu som nedychal a tohto roku mi toto presne chybalo. A manzelka Danskeho dievcata - Wau ! Posledny song vo filme a ja s otvorenymi ustami. ()

Maynard.

No, tak Cpt.Phillips se povedl mnohem víc (poslední rejžův film). Tenhle Bourn měl sice tempo téměř stejný jako v předchozích dílech, taky si tady prostě nevydechneš. Ale pro mě už to bylo takový splácaný ze všech dílů. Zase mu tam sejmuli ženskou, sice teda né uplně jako milenku, ale kámošku. Včera, když sem se na tohle díval, tak to mělo ještě čevejnejch 70 % a hle, dneska už jen 69%. Což svědčí o tom, že čím víc lidí to vidí, tím klesá. A tenhle můj prazvláštní koment svědčí o tom, že mnohem víc než na tohle se soustředím na výhru Kabátů ve Zlatým slavíkoj :o). Sakra jim to přeju! A zároveň se omlouvám všem zarputilejm "protikabátníkům". Ty vole a teď to tam rozjíždí Farna, což je teda katastrofíren jak Praha :o)) ()

Sdoom

Příliš snadno zapomenutelný film. Měsíc po projekci si stěží vybavim, o čem to vlastně bylo. Na původní trilogii se Greengrassovi navázat stejnou kvalitou nepovedlo. Na jedno zkouknutí v pohodě, akční scény dobře natočené, ale dost zdlouhavé. Tenhle díl si už v budoucnu asi nepustím, narozdíl od původní trilogie. (HD, orig.) ()

Indy

Spokojnosť!!! ... nie je to síce taká pecka ako Bourne Supremacy a Bourne Ultimatum, ale našťastie som z toho nemal dojem ďaľšieho zbytočného sequelu. Je to síce tak trochu variácia na už videné, veru znieslo by to lepší scenár ... rovnako Greengrassov režijný štýl, kde sa kamera neustále nervózne hýbe je už moc dobre známy (to nie je výtka, ale tento štýl sa nikam neposúva) a akcii by neuškodila trochu väčšia prehľadnosť, ale chybičky prekrýva spoľahlivý Matt Damon, moja obľúbená Alicia Vikander (tá je dobrá vždy a všade a strihla si tu cellkom zaujímavú postavu) a adrenalínové finále v Las Vegas (kde vzduchom lieta nejedno auto 🚔🚖🚘). Komerčne sa filmu darí, takže snáď sa s Jasonom Bournom nevidíme naposledy. 8/10 ()

honzii

Je to jako esej na téma jak těžké je dnes natočit čtvrtý (v zásadě pátý) díl akční série a to i přes to, že zrovna tato série definovala moderní akčně-realistický film. Nový Bourne tasí stejné zbraně ale v nečekaných variacích. Ano, dozvídáme se nové informace a příběh má smysl, přesto sledujeme stále povědomé honičky, naháněčky, rvačky a špionážní triky. Nepřichází s ničím novým na poli filmových atrakcí a jakoby se tvůrci ani nesnažili na tyto pasáže upoutat pozornost. Lokace jsou často relativně neatraktivní, akce až na pár výjimek není originální nebo hravá. Vše jakoby říkalo: snažíme se odvyprávět příběh, nenatočili jsme to pro atrakce. A to je mi sympatické. Je to prostě fakt dobře odvedená práce, kde i očekávané je udělané kvalitně. Budiž toho příkladem postavy Cassela, Lee Jonese nebo Vikanderové. ()

Lukoboss

Až je mně skoro líto tady psát něco negativního nebo vůbec snižovat hodnocení, ale nedá se jinak (přestože předchozí tři díly - ten úlet s J. Rennerem, ač ho mám rád jako herce, nepočítám - považuju za nejlepší trilogii, co jsem nejspíš viděl!). On totiž P. Greengrass umí výborně točit akci, zejména pak davový scény, jako jsou demonstrace, povstání nebo hromadný úprky lidí. Na to je frajer, a to zjistíme už na začátku při první honičce městem. Jenže jak se filmem prokousáváte dál, zjistíte, že tam vlastně nic jinýho není. A může za to scénář, protože je to celkově takový nahánění se za ničím - to ostatně uvidíte na konci. Má to taky zbytečně dlouhou stopáž, klidně by to mohlo tak 20min shodit - zejména jedna z posledních akcí je až nepochopitelně směšná (hlavní padouch ukradne před policajtama velkou SWAT dodávku - toho si nikdo nevšimne; Bourne ukradne policejní osobák, aby ho mohl pronásledovat - a to hned všichni vidí a hlásí do vysílaček, že podezřelý ujíždí v Dodge Challengeru. No a aby toho nebylo málo, tak SWAT dodávka projíždí kolonou, resp. proráží si cestu, a auta od ní odlítávají jak zahradní nábytek - fakt špatná animace. Ale asi o minutu později narazí do dvou osobáků, který se posunou cca o metr. Tak tady je asi něco špatně!). Tohle bylo jen pro ilustraci některých nepochopitelných scén, který bych v Bourneovi nečekal. I samotná postava J. Bourna je chvílema divná, jak byl v předchozích dílech skoro strojově přesnej, dokonale vycvičenej agent, tak tady se občas chová skoro amatérsky. Takže i když měl P. Greengrass k dispozici hvězdný herce, rozmanitý a zajímavý lokace a výbornou značku pod rukama, nepovedlo se mu navázat na předchozí vynikající díly. Je to bohužel úpadek. ()

klukluka

Já mám s tímto Bournem 4 poměrně velké problémy: 1. vykrádá předešlé díly, některé scény jsou skutečně dokonalými reminiscencemi již jednou viděného. 2. původně jsem Jasona vnímal jako citlivého, inteligentního kluka. Tady z něj bůhvíproč udělali nějakou stupidní mlátičku á la Wolverine, případně John Rambo. 3. od prvního dílu uběhlo kolik? 10 let? Nikam se přitom neposunula technika. Ocenil bych nějaké nové špionážní vychytávky, to byla jedna z věcí, které mě na Bourneovi uchvátily. 4. Ač špičkoví špioni v ohrožení života, chovaly se tentokrát hlavní postavy poměrně bohorovně. Domluvit si dostaveníčko v Aténách a nechat tam na ulici povlávat plavou hřívu, to zavání nerozumem. A podobných scén tam bylo bohužel vícero. Celkově to bylo trochu odbyté, řekl bych. Hoši museli vědět, jak jsou na to fandové natěšení... Měli si s tím dát víc záležet. Tohle má být absolutní špička žánru. Sami kdysi prohlašovali, že je James Bond mrtev, ať žije Jason Bourne. Po tomhle by ho Bond spolknul jak jednohubku. ()

Jason Bourne se vrátí

Jason Bourne se vrátí

21.11.2023

Jakmile člověk získá Oskara za nejlepší cizojazyčný film, a k tomu tři další ceny Akademie, dveře do Hollywoodu se mu s nadšením otevřou. Své o tom teď může vyprávět režisér Edward Berger, jenž pro… (viac)

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

13.06.2023

57. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech už nám klepe na dveře, vše vypukne na přelomu června a července, kdy lázeňské město opět zaplní davy nadšených filmových fanoušků i… (viac)

Zemřel britský herec Albert Finney

Zemřel britský herec Albert Finney

08.02.2019

Ve věku 82 let zemřel britský herec Albert Finney, známý například z filmů Velká ryba nebo Dobrý ročník. Finney byl pětkrát nominovaný na Oscara, v roce 2003 pak získal Zlatý glób za hlavní roli v… (viac)

Jason Bourne míří do televize

Jason Bourne míří do televize

17.08.2018

Americká stanice USA si čerstvě objednala 1. sérii nového seriálu ze světa Jasona Bourna, spin-off pojmenovaný Treadstone. Jméno samozřejmě odkazuje na tajný program pro výcvik agentů, kterým prošel… (viac)