Jason Bourne už poskladal skoro všetky črepiny svojej rozbitej životnej mozaiky. Potrestal väčšinu tvorcov zvláštneho programu, ktorý z neho stvorili stroj na zabíjanie. Chce hodiť minulosť za hlavu a žiť ďalej v jednoduchej prítomnosti, ktorou sú ilegálne boxerské zápasy. Z tohto komfortu ho vytrhne bývalá kolegyňa, skúsená agentka Nicky (Julia Stiles), ktorá mu pripomenie, že odpovede na tie najdôležitejšie otázky ešte nedostal. Keď sa Jason vzápätí takmer stane obeťou nájomného vraha, znovu sa pustí do boja s Agentúrou, ktorú teraz reprezentuje tvrdý riaditeľ Robert Dewey (Tommy Lee Jones) a nebezpečne bystrá analytička (Alicia Vikander). Bourne sa znovu ocitá na dobre známej horúcej pôde, v prostredí, kde nemôže veriť nikomu a ničomu. V prostredí, v ktorom si prežitie vyžaduje, aby si spomenul na to, čo sa naučil v programe, vďaka ktorému ako agent skončil. (CinemArt SK)

BoXBe

Jason Bourne je super :) Poslání není tak silné, poselství víc, všechny scény jsou skvělé, nemá to chybu, dlouho jsem si kino tak neužil. Skvělá Athénská scéna. Jeden z nejslabších hereckých výkonů Tommy Lee Jonese, příjemný objev v Alicii Vikander, Cassel na jistotu. ()

WolfR

Bourneův návrat po letech je sice po akční stránce pořád pecka (hlavně bitka Damon vs. Cassel), ale po stránce příběhu je to velké vaření z vody. Zbytečný doslov k bezchybné a uzavřené trilogii, 3 hvězdy. ()

otík

Často se mi to nestává, abych o filmu nevěděl, co napsat, ale tentokrát to nastalo. Šel jsem na pátý díl Bourna (čtvrtý s Bournem!) s nadšením, že se opět setkám se svou oblíbenou postavou a užiju si v kině dvě hodiny pořádné jízdy. Jenže jsem se dočkal filmu, u kterého jsem se na začátku pousmál, když jsem uslyšel ústřední melodii, pak jsem civěl dvě hodiny na plátno zcela bez emocí a na konci jsem se opět pousmál, když zazněla typická bournovská písnička k titulkům v moderním hávu. Tím nechci říct, že tento díl Bourna je špatný film – to ani v nejmenším. Jenže mi přijde, že bournovské téma už je vytěžené a že Bourne nemá divákům co nabídnout. Všechny ty souboje muže proti muži, střílečky, automobilové honičky či davové scény jsou výborně natočené, ale dnes už to nepřekvapí. Naopak překvapí, že film po akční stránce spíše připomíná starší snímky a ne onoho nadupaného frajera, který jezdí na motorce po střechách a skáče z balkonu na balkon. To, jak změnil bournův styl Jamese Bonda, je zde zcela zapomenuto. Bourne je unavený, nechce bojovat, nechce utíkat. Nevím, jestli tohle je bournovský divák ochoten tolerovat. Bojím se, že ne. Divák jako já očekává odhodlaného, přímého a adrenalinem prošpikované agenta, který ještě neřekl poslední slovo. To jsem ale v tomto filmu nedostal. A přitom Greengrass se snaží a točí vše tak, jak jsme u něj zvyklí. Holt ne vždy to vyjde dokonale. Uvidíme, zda Damon ještě Bourna oživí, ale něco mi říká, že už by to chtělo novou krev. Nakonec je mi na konci recenze docela smutno, protože Damonova Bourna mám rád a fandím mu. Ale třeba se jednou dočkáme postaršího Bourna, který bude někomu mladšímu takovým pořádným protivníkem, jako byl zde Vincent Cassel. Tomu tentokrát film patří a ten rozhodně do starého železa nepatří. PS: nemohu nesrovnávat s Craigovskou sérií Bonda. Vrchol přišel ve třetím díle, čtvrtý díl už jen dojížděl na vlně slávy. Tady je tomu podobně, akčně se tento díl s Bournovým ultimátem opravdu srovnat nedá. ()

sir-dave

Po všech těch proslovech Damona a Greengrasse, jak se vrátí pouze v případě kvalitního scénáře a dobré zápletky jsem se dost těšil, jenže suverénně nejslabší díl. To už i ten Bourneův odkaz byl o málo lepší. Nepomohl tomu ani ten ansámbl skvělých herců. Největší výtka je právě k ději, který je tak nějak nezáživný, plytký a kladli důraz spíše na akci. Akční bojové scény jsou střižené, že byste je nestíhali ani umrkat. Na druhou stranu to mělo částečně napětí a dobře byla provedená například demonstrace v Aténách. ()

mr.filo

Pravdu budou mít ti, kteří tvrdí, že Bourne svého maxima již dosáhl a nelze v jeho univerzu přijít s ničím zásadně novým. Také je pravda že Bond na Bourna nestačí. ()

flyboyeda

Pro me asi nejslabsi clanek serie. Kazdy z predeslych tri dilu mi prisel necim vyjimecny, specificky, strhujici. Tento dil neni spatny, neurazejici zanrova spotrebka, vlastne to pekne odsejpa. Ale spetka cehosi tolik typycka pro predchudce mi proste chybela, prestoze JB je stale jezdec... ()

Sabrewulf

Furt to samé dokola. Bourne furt jenom zdrhá a zdrhá, tajné služby ho furt nahání a vystopují div ne podle smradu z hoven a celý film je furt točený kameramanem - amatérem a stříhán střihačem -dementérem. ()

Cedr

Tragická "akční" kamera, nudná nenápaditá zápletka, ubohé výkony, nuda nuda nuda, tuctové po všech stránkách. Definice zbytečného filmu o který se nikdo neprosil. ()

chelseaman22

Už od prvního dílu jsem notně zmaten tím, jak BÓRN cestuje po celé ploše planety Země, tedy spíše utíká, nežli cestuje. Po nesmyslné čtyřce následuje nesmyslná pětka, v níž BÓRN utíká a utíká, přičemž divák nechápe proč. 22% ()

Script

Některé věci je lepší nechat být takovými jaký jsou. Plést do děje i Bourneova tatíka byla chyba. Stejně velká chyba jako předchozí díl s rozdílem, že zde akční scény více fungují. Měli to zakončit jako trilogii. ()

Motinski

O málinko lepšie ako Bournov odkaz, no nato že je späť Damon aj Greengrass tak príbehovo slabé. Film sa snaží vyždímať posledné kúsky nápadov ako by mohla séria pokračovať. Opäť tu máme skvelú akčnú stránku kvôli ktorej máme Bourna všetci radi, no pocit že už to nie je ono vo mne pretrváva aj dlho po dopozeraní. ()

Mirokukii

Točit film o tom, že nás sociální aplikace sledují, mi dnes už přijde malinko naivní, ale jestliže je to látka, která má Bournea vrátit do hry, tak díky za to. Greengrass opět opět podává svoji dynamickou, energicko-chaotickou, střihem nabitou akci, a v té je Bourne jako ryba ve vodě. Připočtu půvabnou Vikander, se svojí setsakra ambiciózní slečinkou a mám tu výborný thriller, u kterého jsem se převelice bavil. ()

Honzíno

Nesdílím nadšení s některými milovníky Bournea a Bonda, které pramení z promyšlenosti vyprávění a příběhu. ..Mírné spoliery následují.. Ba naopak mám pocit, že příběh funguje asi tak jako dvě hroší slepené epizody 24 se slabými a spíše wtf cliffhangery. Bourne mlčky proplouvá hi-tech sítí příběhu, už ani o něj nemáme strach, protože se z toho vylíže vždy svou nesmrtelností (pády, bouračky atp.) nebo totální náhodou a berličkou (smska, nahrání do databáze občanů na poslední chvíli pro hladký průchod do USA, nehledě na to, že CIA musí čekat, že do Vegas pojede a jedině na letšiti na zmíněném místě ho nikdo nehoní narozdíl od lokací zbytku světa). Ve většině scén, kde bychom rádi něco viděli, ve výsledku ani nevíte, co se děje. Jsem zklamán. Konstrukt s postavou Cassela - osobní motivy vzájemného ublížení a zvrat s otcem byl i na mě ve stínu zvratů posledních dílů moc. Palce nahoru za standardně dobrou hudbu, rozpoznatelně navozený pocit nepříjemnosti z některých sekvencí a Alicii Vikander._Spolu s Občanskou Válkou můj prozatimní osobní aspirant na nejzbytečnější kino v roce 2016. ()

Qitek

Úplně na začátek chci jen říct, že i přes ten vlažný ohlas, který Bourne nakonec měl (teda tady u nás - ve světě má ohlasy slušný), jsem si říkal, vždyť o co Vám jde. Já nečekám nic víc (po trailerech) než jen recyklaci toho, co jsem na Bournovi tak miloval. Těším jak to všechno, zase posune Greengras na další úroveň. Jakou, to byla právě ta radost, se kterou jsem na Bourna šel. Veškeré přednosti, které kdy Greengrass měl, jsou zde spláchnuty do hajzlu a to především díky Barrymu Ackroydovi, který absolutně neví, jak naložit s ruční kamerou, která byla doménou Grenngrasových Bournů. To co fungovalo a podtrhovalo vizuál předchozích dílů, je zde největší, až nesnesitelně iritující slabinou. Miluji styl Greengrasových předchozích filmů, včetně Bournů až po Bloody Sunday. Takže jsem jeden z posledních, kdo by mohl prskat nad tím, že kamera je roztřesená. Tady, už to ale milé děti bylo opravdu na proliskání soudnosti a tři Ibuprofeny po shlédnutí. Jako sledovat třetinu každé scény přes roztřesený čmouhy? Akce mě nechala naprosto chladným (závěrečná honička má své momenty, zároveň jí přehlušuje bohužel účast debilních momentů a opět "mistr" Ackroyd ), snad s vyjímkou posledního syrového fightu. Z každé akce, kde někdo chodí sem a tam, zleva do prava, ten otvírá dveře, ten nastupuje do auta, tenhle volá, tihle jsou u obrazovek a sledují dění, kamera zoom in, zoom out, nahoru dolů, doleva doprava, kamera jakože nestíhá zaostřit, vchází "X"... puf puf, dva mrtvý... a takhle vlastně celej film. Už dlouho se mi nestala u filmu jedna věc v kině a to myslet a přát si příchod konce. Čelist mě z toho zívání bolela po představení víc, než po prvním úspěšném zhulení když mi bylo nevím kolik. Z každého Greengrasovýho Bourna jsem odcházel s nadšením a chutí vidět ho znovu. Z tohoto Bourna si neodnáším nic, byť sem si to strašně přál a vím, že znovu už ho nikdy neuvidím. Není to špatný film. Jen je zoufale nudný. ()

Jason Bourne se vrátí

Jason Bourne se vrátí

21.11.2023

Jakmile člověk získá Oskara za nejlepší cizojazyčný film, a k tomu tři další ceny Akademie, dveře do Hollywoodu se mu s nadšením otevřou. Své o tom teď může vyprávět režisér Edward Berger, jenž pro… (viac)

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

13.06.2023

57. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech už nám klepe na dveře, vše vypukne na přelomu června a července, kdy lázeňské město opět zaplní davy nadšených filmových fanoušků i… (viac)

Zemřel britský herec Albert Finney

Zemřel britský herec Albert Finney

08.02.2019

Ve věku 82 let zemřel britský herec Albert Finney, známý například z filmů Velká ryba nebo Dobrý ročník. Finney byl pětkrát nominovaný na Oscara, v roce 2003 pak získal Zlatý glób za hlavní roli v… (viac)

Jason Bourne míří do televize

Jason Bourne míří do televize

17.08.2018

Americká stanice USA si čerstvě objednala 1. sérii nového seriálu ze světa Jasona Bourna, spin-off pojmenovaný Treadstone. Jméno samozřejmě odkazuje na tajný program pro výcvik agentů, kterým prošel… (viac)