Jason Bourne už poskladal skoro všetky črepiny svojej rozbitej životnej mozaiky. Potrestal väčšinu tvorcov zvláštneho programu, ktorý z neho stvorili stroj na zabíjanie. Chce hodiť minulosť za hlavu a žiť ďalej v jednoduchej prítomnosti, ktorou sú ilegálne boxerské zápasy. Z tohto komfortu ho vytrhne bývalá kolegyňa, skúsená agentka Nicky (Julia Stiles), ktorá mu pripomenie, že odpovede na tie najdôležitejšie otázky ešte nedostal. Keď sa Jason vzápätí takmer stane obeťou nájomného vraha, znovu sa pustí do boja s Agentúrou, ktorú teraz reprezentuje tvrdý riaditeľ Robert Dewey (Tommy Lee Jones) a nebezpečne bystrá analytička (Alicia Vikander). Bourne sa znovu ocitá na dobre známej horúcej pôde, v prostredí, kde nemôže veriť nikomu a ničomu. V prostredí, v ktorom si prežitie vyžaduje, aby si spomenul na to, čo sa naučil v programe, vďaka ktorému ako agent skončil. (Cinemart SK)

Vxxx

Každý Bourne film mi lezl na nervy o trošku víc a včera už mi ty nervy málem ruply. Tak zaprvé film začíná větou "I remember everything"... no už bylo na čase! Vždyť je to Tvůj 4. film! Takže jo. Dokázali mě vytočit v prvních 5 sekundách :D Navíc když jsme se za chvilku dozvěděli že si zdaleka nevzpomíná na všechno. Mluvím samozřejmě o taťuldovi. Dál.. Film bych bývala ohodnotila jako 60 % akční film, 20 % bullshit 20 % nuda. Díky skvělému hackování alá Falicity z Arrowa měním hodnocení na 60 % akční film, 30 % komedie, 5 % nuda a 5 % bullshit. Vážně. "v té místnosti s počítačem ve kterém potřebuji vymazat nějaké wtf složky je i jakýsi telefon. Použiji ho. Jsem sice přes půl světa daleko, ale to půjde!" ... Nope. Navíc, místo vymazání složek, ten počítač jen vypnula, takže to je bez bludišťáka. No prostě tragédie. Závěrečná honička v autech byla až moc dlouhá, ty masakry neměl nikdo přežít a jestli Bourneovi ještě jednou umře holka, tak už by se mohl psychicky sesypat a ty filmy by se mohly přestat točit. Díky bohu za krásnou Alicii Vikander, která mě udržela v bdělém stavu, protože její herectví film aspoň trochu nadnáší. 2* ()

SaNcHeZ_cz

To co mělo být triumfální návrat je ve výsledku jen pouhopouhým vybledlým obrazem dob dávno minulých. Jason Bourne ve své nové štaci zvládá díky dumbed down přístupu pohřbít nejen naděje na důstojného pokračovatele Bourneova ultimáta, nicméně snižuje úroveň celé série. Změna kameramana výrazně neprospěla a zjednodušený a nepříliš fungující scénář dávají dohromady spíše lehce nadprůměrnou žánrovku s několika chybami, než dalšího precizní agenta Bournea. Pokud vás neoslovil spin-off Bourneův odkaz, tohle můžete s ledovým klidem vynechat a nekazit si tak příběh, který se tu pokouší Greengrass a spol natahovat do rozměrů dalších několika dílů leč marně. [60%] ()

MartinezZ

Takže zklamání. Sice jsem nečekal zázraky, ale takhle odfláknutého Bournea taky ne. Na sebe se vršící streotypní klišé, až to bolí. Takže (spoilery): * Jason nám nějak zestárnul a ačkoliv bych mu věřil toho špióna, tak toho nepřemožitelného svalovce už ne. * Postava Nicky měla zůstat, hodila by se do budoucna. * Příliš mladiství Alicia neseděla do své role a pozice, maximálně tak na pozici, ve které kdysi byla Nicky - přílišná snaha o omlazení a více hi-tech pro případné další díly? * V Evropě známější herec si buduje Hollywoodskou kariéru rolemi postradatelných zlounů. * Zbytečně moc zbytečného zabíjení. * celý film, a příběh je pouhým oslím můstkem k očekávaným dalším dílům. * Nalomení Jasona k návratu do agentury? To jako vážně? * Mozek vymívající hollywoodská destrukce, nesedící do špionážního film. Celá ta honička byla zbytečná, nudná, opomenutelná. Jestli kvůli tomuhle bylo to dohadování o návratu Greengrasse s Damonem a odsunutí Rennera, tak to bych asi raději znovu toho Rennera s rozkrýváním tajných operací, klidně i nalomením nějaké současné ženské "džejsonky" pro případnou její odnož příběhu. Tohle byl ale naprosto zbytečný nudný a naprosto nic nepřinášející film. Prostě zklamání. ()

Praxis

Proti předchozím Bourneovkám o poznání slabší. Tak trochu jako kdyby si tvůrci řekli, že chtějí mít děsně supermoderní špionážní film, ale přitom se zbytečně patlali s postupy starými minimálně dekádu zpět. Ovšem Damon skvostný a Vikander byla vážně TOP! 70% ()

SonGokussj

Akce, napětí, tma, práce s kamerou, super. Příběh, pointa, důvod, tah, nula nula nic. Takhle by se dal shrnout poslední Bournův film. Úžasná zápletka, mystérie a skvělá práce jak se zvukem, kamerou, tak i hlavním hercem v prvním filmu - identita je naprosto fuč. Nejnovější Jason Bourne lze pozorovat jako diváky vynucené pokračování, které tak nějak přišlo, uplynulo a odplynulo. V celém filmu mi chybí razantní "cosi", co v prvním rozhodně nescházelo. Zde vidíme terminátora, kterého nic nezastaví, který neví co dělat, a tak pídí z místa na místo, aby rozšířil znalosti své minulosti, občas u toho někoho postřelil a poté se opět přesunul do ústraní. Mnoho příběhových děr, nejvýraznější asi "jakto, že ho podle xichtu nepoznali na letišti, když se můžou nabourat snad na všechny kamery světa a věděli, že poletí do Vegas"... Už od první "hacking scény", kdy holka křičela "2 firewally pryč, schází jeden", popřípadě v polovině filmu "je tam mobil, mohu přes něj vymazat všechna data na jeho ntb" mi přišly tak absurdní, že se vytratilo jakékoli napětí a už jsem si užíval jen ty akce. I scéna s výtahem byla stupidní. Na prvním filmu bylo krásné, jak to bylo vše naturalistické, přirozené. V rámci mezí. Zde už se opravdu díváme jen na neprůstřelného (a když postřeleného, tak "nevadí") terminátora zjišťující info, které divákovi stejně prozradí hlavní "klaďasové (CIA)" při žvástech o minulosti či budoucnosti. No, doufejme, že je tento film filmem finálním a já se za pár let opět rád podívám na první díl. Bohužel, nijakých 55% ()

JJ.Gibson

Jason Bourne je zpátky po neskutečně zpackaném Bourne Legacy s Jeremy Rennerem! Nicméně se v úplné parádě nevrátil. Některé místa ve filmu byly dobré, jiné méně, celá zápletka je taková nudná a Bourne je nezničitelný. Musím říci, že konfrontace s Vincentem Casselem byla dobrá a finální bitva nanejvýš výživná, ale celkově to nepřekročilo zážitek průměrnějšího akčňáku s lepšími efekty. Škoda... ()

filmsim

Když jsem se před rokem dočetl, že kvůli výbornému scénáři se vrátili k Bournovské sérii Paul Greengrass s Mattem Damonem, byl jsem na vlně obřího nadšení. První tři díly jsou výborná akční série, kterou mám radši než většinu Bondovek. Bournův odkaz už tak dobrý nebyl, filmu chyběl potřebný spád a hlavní hrdina nebyl příliš charismatický. Avšak při shlédnutí již pátého snímku z tohoto filmové světa jsem byl více než zklamán. Scénář je to poslední, co by v tomto filmu bylo originální. Většina akčních scén je horších než v předchozích dílech a celkově je tohle pokračování ještě nudnější než právě zmíněný Bournův odkaz. Matt Damon je v této roli stále skvělý, ale místy zkrátka nemá co hrát, vývoj jeho postavy je nepřekvapivý a vlastně naprosto zbytečný, jako celý tento film. Snímek do tohoto světa nepřinesl nic nového. Všechny postavy jsou nevyužité a dialogy jsou místy otravné. Hvězdné obsazení je absurdně nevyužité. Mít ve filmu báječnou oscarem ověnčenou Alicii Vikander, coby ambiciózní agentku CIA a představit jí tak, že na vás působí plytce a nesympaticky nebo zabijáka Vincenta Cassela, který ve filmu skoro není, nic nepředvede a je tam jen pro efekt, který se stejně nedostaví, je zkrátka na ránu. Celý film se strašně táhne, nic se tam moc neděje, občas přijde očekávaná akční scéna pomocí roztřesené kamery a na konci se to celé snaží zachránit pomocí našlapané dvacetiminutovky, která předvede báječnou autohoničku a celkem slušnou rvačku. Konec je pak stejně zbytečný jako celá zápletka. Stále je v tomto snímku feeling předchozích dílů, jen tomu chybí potřebná jiskra a něco navíc. Takhle se jedná o průměrný akční film se starým známým hrdinou, na který nebudete rádi vzpomínat. Nečekal jsem, že mě zrovna tohle pokračování takto zklame, ale už jsem dlouho neviděl takto znuděně podaný film. 5/10 ()

Alementina

Výborná akce, ochrana soukromí vs. Terorismus mi přijde dost aktuální téma, Matt je prostě Matt, nezklamal an chvilku. ja jsem naprosto spokojena. ()

erased

Před Bourne Legacy existovaly pochyby, jak může Bourne fungovat bez Greengrasse. Po Jasonovi už je ale jasné, že série naopak nemůže šlapat bez Gilroye. Jako dobře odvedená řemeslná práce sice tato Bournovská nástavba zabaví, ale hloupoučký a zároveň překombinovaný scénář z ní dělají spíš nepamětihodnou rutinu. Co ale překvapí nejvíc je to, že titulní postava je jaksi odsunuta na vedlejší kolej. S takovou by se už opravdu nic nestalo, kdyby místo tohoto filmu konečně vznikla Jason/Aaron týmovka. ()

gogos

Bourne vyzrál. Z tichého chlápka, který se skrývá a pátrá po své minulosti se stal kosič, který se nepárá s nikým a ničím. Průběh filmu tak spíše připomíná odklon od série s Rennerem, nežli původní špionážní trilogii o Bournovi. NIcméně akce je opět špičková, gradace parádní a ten závěr s honičkou ve SWAT autě přímo ženiální. Příslib toho, že by jednou mohl být Bourne lovcem místo kořisti tak dává naději na další zajímavá pokračování. Takhle je to v podstatě jen kopírování už viděného ve větším měřítku. Nicméně parádně řemeslně odvedené a zatraceně zábavné. 4* ()

Tony.cs

Oproti Mýtu a Ultimátu je to slabší, protože tady chybí ultimátní akce, tedy hlavně pořádný boj muže proti muži. Připomíná to spíše Agenta bez minulosti, který přechovával podobnou atmosféru. V rámci žánru jde ale stále o slabší nadprůměr. ()

Kaluž

Furt mě to baví a chci toho víc. Greengrass by si měl doplnit rest a sypat nám to v intervalu jednou za rok, ty jeho nápady mají koule. Bond může jen tiše závidět. ()

rt12

BOURNE nesmrtelný akční hrdina, který vždy přechytračí všechny tajné a zabijácké organizace. Dělá vše způsobem, který mi bere dech, po celou dobu mu fandím, všechno mu baštím i s navijákem a 123 minut ho miluju, PŘESTOŽE kápek přibral, zpomalil a ubylo pár vlasů, ()

decouble

Když pomineme tu trochu legrační zápletku o pomstě, je to opět nadmíru strhující thriller. Problematičtější je vnímaní Bournea, CIA a jeho postoji k týhle organizaci. Film se tak trochu tváří jako by se omlouval za to, že v minulých filmech CIA vypadala jako prohnilá instituce a zdá se, že se snaží říct, že systém (v němž se o nás stará CIA) není špatný, ale poškodilo ho několik zkažených jablek. Tuhle tezi podporuje postava poctivé mladé agentky, která se tváří jako docela slušná holka. Na konci filmu je ale zase návrat ke statusu quo, který v podstatě sděluje, že tahle instituce vábí svině asi tak jako se lepí mouchy na hovno. Problém ale je, že Bournea instituce jako taková nezajímá, takže skrze něj není lehké k tomu zaujmou nějaké přímé stanovisko. ()

scroochy

Film bez jakékoli invence. Vše už bylo několikrát viděno v předchozích dílech, jen s trochu jinými postavami a na jiných lokacích. Řemeslně i herecky je vše v pořádku, ale prostě tu chybí cokoli nového nebo překvapivého. ()

stration

Řemeslně dokonalé a pořád stejné. No jo, ale POŘÁD stejné. To je největší problém. Všechno už jsme s Bournem zažili, všechno už jsme viděli. Nakonec je už skoro jedno, kdo koho pronásleduje, když stejně víme, jak to dopadne. Příště může Bourne třeba pátrat po svém nočníku, který už čtyčicet let neviděl a o kterém mu zjevně neřekli pravdu. Škoda. ()

AffectedFace

Někdy už je těch dílu prostě moc a jednoduše to zavání nezajímavostí.. Bourne se zbytečně moc hrabe v minulosti a podle mého měla série končit třetím dílem "ultimátum", které by mělo lepší zakončení a nebylo znovu tak zbytečně prohloubené.. Co se týče nového Bourna, akce prakticky podobná jako v předchozích dílech.. Hackerská zápletka byla dost zajímavá, ale obsahově jak jsem již říkal, moc hrabání do minulosti.. Kdyby se scénář radši soustředil na budoucnost, a jaká spojitost by mohla Bourna ještě čekat a rozvinout příběh do větších kořenů.. Chrochtal bych blahem... U filmu jsem se rozhodně nenudil a koumal jsem ty nejmenší detaily stejně jako u předchozích dílů.. V další spojitosti se asi bude jednat o další díl, přičemž nás zakončení opět vyfluslo... Devět let jsem čekal na krásnou podívanou, ze které jsem bohužel dostal jenom minulostí propojené částice... Do dalšího dílu to nejspíše bude dalších devět let, no já si rozhodně rád počkám, ale doufám, že z toho dostanu něco lepšího, než bylo tohle.. Matt Damon nám už taky hodně stárne, a jak na to tak koukám, na plastické operace si moc nepotrpí, takže jsem fakt zaujatý už teď.. :D Dozvěděli jsme se sice hodně věcí a tragickou smrt (bez spoileru). Alicia Vikander je ve filmu úžasná a je vidět, že to opravdu prožívá... Snížil jsem hodnocení ze 4 na 3 kvůli nepřehledně chaotické akci, z které občas až pálí oči. 45% - 5/10 ()

Lucjen

Vďaka trilógii o Jasonovi Bourneovi som Mattíkovi prišla na chuť. A že som ho fakt nemala rada. Dnes už viem uznať, že je výborný herec a ani tá charizma nie je úplne márna. Ale čo je tu naozaj márne je príbeh. Keď som niekomu povedala, že som bola v kine na nového Bournea, pýtali sa ma aké to bolo, o čom to bolo...Vedela som povedať iba to, že sa na to dobre pozeralo, že akcia bola super, schovávačky v dave nepostrádali napätie...Ale že zápletku som akosi nepostrehla. No nie je to tak úplne chyba snímku, v ten deň by si moju pozornosť nezískal ani keby bol sebelepší. Ale Mobyho Extreme Ways na konci potešila, ako vždy. ()

FilmFan24

Jason Bourne is back!!! Tentokráte tu máme celkem obyčejný příběh bez nějakých zvratů - námětově nejlepší je druhý Bourne Supremacy - ale opět tak perfektně natočený, že při akčních scénách tuhne v žilách krev. A i přes fakt, že nová bourneovka ve výsledku nic moc nového nepřináší, přesto tady máme výborný akční snímek, kde poslední minuty finále nám opět připomenou s kým to vlastně máme čest. Matt Damon JE Jason Bourne. Anebo že by to bylo naopak? ()

Jason Bourne se vrátí

Jason Bourne se vrátí

21.11.2023

Jakmile člověk získá Oskara za nejlepší cizojazyčný film, a k tomu tři další ceny Akademie, dveře do Hollywoodu se mu s nadšením otevřou. Své o tom teď může vyprávět režisér Edward Berger, jenž pro… (viac)

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

13.06.2023

57. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech už nám klepe na dveře, vše vypukne na přelomu června a července, kdy lázeňské město opět zaplní davy nadšených filmových fanoušků i… (viac)

Zemřel britský herec Albert Finney

Zemřel britský herec Albert Finney

08.02.2019

Ve věku 82 let zemřel britský herec Albert Finney, známý například z filmů Velká ryba nebo Dobrý ročník. Finney byl pětkrát nominovaný na Oscara, v roce 2003 pak získal Zlatý glób za hlavní roli v… (viac)

Jason Bourne míří do televize

Jason Bourne míří do televize

17.08.2018

Americká stanice USA si čerstvě objednala 1. sérii nového seriálu ze světa Jasona Bourna, spin-off pojmenovaný Treadstone. Jméno samozřejmě odkazuje na tajný program pro výcvik agentů, kterým prošel… (viac)