Jason Bourne už poskladal skoro všetky črepiny svojej rozbitej životnej mozaiky. Potrestal väčšinu tvorcov zvláštneho programu, ktorý z neho stvorili stroj na zabíjanie. Chce hodiť minulosť za hlavu a žiť ďalej v jednoduchej prítomnosti, ktorou sú ilegálne boxerské zápasy. Z tohto komfortu ho vytrhne bývalá kolegyňa, skúsená agentka Nicky (Julia Stiles), ktorá mu pripomenie, že odpovede na tie najdôležitejšie otázky ešte nedostal. Keď sa Jason vzápätí takmer stane obeťou nájomného vraha, znovu sa pustí do boja s Agentúrou, ktorú teraz reprezentuje tvrdý riaditeľ Robert Dewey (Tommy Lee Jones) a nebezpečne bystrá analytička (Alicia Vikander). Bourne sa znovu ocitá na dobre známej horúcej pôde, v prostredí, kde nemôže veriť nikomu a ničomu. V prostredí, v ktorom si prežitie vyžaduje, aby si spomenul na to, čo sa naučil v programe, vďaka ktorému ako agent skončil. (CinemArt SK)

verbal

Nikdo neumí natočit honění na veřejných místech lascivněji, dynamičtěji a lépe než Pavlík Zelenýtrávník! Prostě paráda. Ale když už to trvá bez přestávky dvě hodiny v kuse, jednoho začne dost bolet předloktí. Z toho nerozhodného mačkání ovladače a nutkavého ojíždění tlačítka FFW. Také důvod toho honění nemá moc kozy a je celkově takový tristní. Tedy pardon, chtěl jsem samozřejmě říct na piču! Postavit v roce 2016 zápletku na zneužívání osobních informací ze sociálních sítí tajnými službami, tedy na něčem, co už tady Gůgl s Assbukem úsměvem a nejvyšším požehnáním dělají dobrých dvacet let, a všechny ovce jej blahoslaveně přikrmují, je stejně nadčasové, jako natočit třeba moderní napínač o tom, jak nám tu ten známý zlodinec a pečenáč Sóroš s posvěcením Trampova klubíku vykrmuje cigoše a tahá do Evropy zislamizované čmoudy. Jinak Démon stále nakažen patrně po nechráněném styku rigorózní Afflecksií , tedy urputně kožený a květnatě dialogový (stačilo mu za celý film několikrát říct „Ájem grůt!“), a jen těžko se mi smiřovalo s fucktem, že skoro ředitelkou Síajej je tu jakási podivná švédská šestnáctka, která se sice ostokundu snaží tvářit dospěle a jako děsná barakuda, ale jednoho nepřesvědčí ani o tom, že už se holí, natož menstruuje. Takže natrženo a sešito, jedná se zatím o nejhnusnějšího, nejotravnějšího a nejtupějšího Berna, a to do toho počítám i ty s Ryčrdem „Oližžalud“ Čembrlejnem, avšak pořád je to zábava, ač místy dost úmorná. ()

Douglas

Častým důvodem odmítnutí snímku je skutečnost, že samotný Jason Bourne se jeví být - zejména při porovnání s předchozími filmy - příliš jednoduchým, slabým a málo motivovaným hrdinou. Ačkoli však Bourne představuje titulní postavu filmu, tentokrát není jeho hrdinou, nýbrž naopak nástrojem ostatních postav! Svoje vysvětlení práce s postavami, výstavbou vyprávění a střihem rozvíjím ve svém upřímně nadšeném rozboru, který jsem po příchodu z kina sepsal: Poznámky k filmu Jason Bourne: zrcadlení a vývoj. ()

Enšpígl

Hned na začátku jsem dostal hackerskou zápletku, která mě přišla vysloveně vachrlatá, naštěstí jsem pak dostal luxusní řeckou akci, kde uprostřed pouliční války demonstrantů s policií probíhá ještě jedna, "neviditelná" mezi Bournem a CIA. Tady bych jenom podotknul, mě nikdo nemůže podezírat z fandovství třaslavý kamery, za to bych opravdu trestal ročním pobytem v Syrii nebo ve Francii, ale Paul má zkrátka svůj filmařský rukopis, který z Bourna dělá Bourna, kdo čeká klidné statické záběry ať si pustí filmy od Andrej Zvjaginceva a nevopruzuje mě s tím tady. Tempo má Burne tradičně hodně rychlé, takže i když není akce, pořád se někdo někoho sleduje, nebo se alespoň baví o tom, koho kdo má sledovat. Herci jsou většinou mistři oboru a těžko čekat , že by Tommy Lee nebo Vincent něco posrali, Alice je taky talent od boha + ještě čičina a Matt se Bournem narodil. Bohužel se najde i pár věcí ke kritice, především Paul kdysi říkal, že stvořili reálného agenta, ne žádnou další 007, no nevím ty pády z patého patra, kulka v břiše vše následků, no nevím, ale MI6 pozdravuje. Pak ještě ta pointa příběhu, to přece jenom by člověk čekal trošku promakanější scénaristickou práci, ale co, já si po dlouhý době užil film, který má akci, tempo a nenudil mě, čehož se mě v poslední době u blockbusterů zoufale nedostává. Něco mezi třema a čtyřma, ale za skvěle natočenou scénu Bourneho pádu z patého patra, přes drát na zem, dávám nahoru. ()

Isherwood

Že Greengrass natočí remake těch nejvíc ‚best of‘ momentů z minula mi nevadí. Vadí mi, že to dělá tím nejhorším možným způsobem, kdy si snad nechal od Universalu nasadit dramaturgy F&F, protože Jason Bourne je jedna dlouhá akční scéna, ve které ale absentují jakékoliv náznaky smysluplného děje. Tam, kde Gilroy minule dodal jednoduchou, ale údernou story, která stála na nejednoznačné minulosti agenta s amnézií, se tentokrát valí na diváka primitivní zápletka s těmi nejlevnějšími přesahy (Snowden, sociální sítě) a hlavního hrdinu odsouvá na pole nezajímavých a zbytečných figur, která prochází scénami jakoby mimochodem, přičemž ale víme, že vše vyřeší efektně, bez cavyků a přikrašlování. A aspoň právě tohle mělo nás, fanoušky, kteří trošku váhali nad smysluplností dalšího pokračování, ukovat do sedaček a dvě hodiny masírovat první signální. Jenže v tomhle film nakonec prohrává nejvíc. Jasně, Greengrass pořád servíruje epické akční výlevy, ale k čemu jsou, když Ackroyd tu roztřesenou kameru na rozdíl od Wooda nedává. Ty půlvteřinové záběry, které divák zpracovával někde v hlubinách mozku a teprve s lehkým zpožděním oceňoval jejich informační hodnotu, tentokrát nefungují. Chybí jim totiž jako celku pružnost a spád, kterou minule dodal šéf druhého štábu Dan Bradley. Výsledek je zoufalá a předvídatelná… nuda. Dost možná pravděpodobně i proto, že Bournea tentokrát nestopuje opravdu zásadní honec a to opojení z jeho taktického unikání, kdy je krok, či dva, před pronásledovali, je ta tam. Stárnoucí Tommy i hezká naivka Alicia na to nemají ani omylem a Cassel jakoby vypadl z devadesátkového béčka (některé flashbacky by měl být trestné). Stručně, letos jsem nešel z kina nasranější. ()

Malarkey

Jak kdyby se z příběhů Jasona Bourna stala rutina. A nejenom z příběhů, ale i z akce. A ta ještě k tomu všemu začíná mít koule až na konci filmu v momentě, kdy se film neBournovsky odehrává v USA. Nicméně je pravda, že na film jsem docela dost kritickej. Na druhou stranu si myslím, že první a druhý díl měl alespoň nějaký příběh zatímco tento je jen stále se opakující série uteč - najdi - zabij. Přitom filmařina Paula Greengrasse je stále poměrně přesná. Jen bych k Jasonovi potřeboval trošku nějakého oživení a Alicia Vikander to nezachrání, protože od ní dostanete přesně to, co si pod špionážním thrillerem představíte. Nic víc, nic míň. ()

MrHlad

Prověřený režisér? Máme. Herecká hvězda z minulých dílů? Taky. Natěšení fanoušci? Po ne moc povedeném spin-offu se jen třesou na reparát. Ideální podmínky na hit. Ideální podmínky pro dobrý film, jen jedna věc se nesmí pokazit. Příběh. A bohužel ten u Jasona Bournea dře a zatraceně hodně. Scénář jsem nečetl, tak nebudu psát, že je špatný, faktem ovšem zůstává, že návrat agenta, co se nemůže spolehnout ani na vlastní paměť, nedopadl tak, jak jsem doufal. Damon je pořád ve formě a greengrassovská akce se neokouká. Akční scény jsou pořádně dlouhé a skvěle gradují a plynule přechází z tichého sledování v ulicích města k nekompromisním honičkám. Prostě tak, jak to máme rádi. Dobře se na to kouká, dokud někdo nezačne mluvit. Film má totiž zápletku tak banální a tak béčkovou, že byste ji odpustili možná Dolphu Lundgrenovi, ale ne thrilleru, jenž má ambice být napínákem roku. ()

T2

Rozpočet $120miliónovTržby USA $162,434,410Tržby Celosvetovo $415,484,914 Tržby za predaj Blu-ray v USA $20,666,676Tržby za predaj DVD v USA $12,442,355║ no do kelu, tento rok 2016 je fakt prekliaty na nevydarené pokračovanie, a keď sa tomu nevyhla ani osvedčená dvojica Paul Greengrass a Matt Damon tak to už niečo znamená, je to sila, je to smutné, Bourne je po prvý krát nevýrazný a šlape si to len v šedom priemere /60%/ ()

Marigold

Jediný důvod, proč Bourne pokračuje, je, že nedovede skončit a fans nechtěli, aby skončil. Greengrass nenašel ideální motivaci a film tak nečekaně často pracuje s motivem náhody nebo poněkud chtěného zvratu. Ani slíbený přesah není z nejbystřejších, je to spíš snůška obvious motivů (kdykoli v nějakém filmu zazní Snowden, umře koťátko). Jenže Jason je pořád zajímavá postava a dilema, zda je lepší přijmout uměle vytvořenou identitu, nebo být někým, koho tak úplně neznám, je pořád cool. A humanoidní gpska Greengrass pořád nachází v chaosu slastné vzorce. Není to na úrovni posledních dvou dílů trilogie, ale pořád je to pure techno thriller pleasure, kterou umí jen Paul. BTW Alicia je opět skvělá a nabízí důstojný virtuální protipól kontaktního bijce Jasona. Jeho ofenzivní úprk mě jen tak neomrzí. Adrenalin, který mi v kině chybí, se tu pořád čile dealuje. ()

Renton

Na to kolik je tam (repetitivního a recyklovaného) pohybu a akce, tak to přesto zvláštním způsobem nudí a ani není příběhově zajímavé. A tak to jde dokola a dokola. Zbytečné "zmrtvýchvstání" trilogického JB. ()

KarelR

Hmmm... a na tohle jsme čekali 9 let? Tohle má být ten nápaditý příběh, který Damona s Greengrassem donutil k velkému comebacku? Nový Bourne samozřejmě není tragický, na to tu najdete až příliš schopné herce, zkušeného režiséra a hutnou (ačkoliv nikterak památnou) akci. Bohužel ale nemá absolutně co říct a raději se zbytečně patlá v minulosti, než aby odvážně hleděl kupředu. Sliby o tom, jak se Bourne vydá do "nového světa", se prostě ukázaly být totálně liché. Dvě zmínky o Snowdenovi totiž nic neznamenají a zbytek je úplně klasická, rádoby osudová naháněčka, z níž trčí pouze nevyzpytatelná Alicia Vikander. Vážně mi uniká, proč se Greengrass vydal zrovna tudy. A i když to je pořád lepší než Bourneův odkaz, pád z žánrové špičky do průměru prostě bolí. (6/10) ()

DaViD´82

Solidní a řemeslně skvostný, byť úsměvně naivně natuplý (a svým jakože aktuálním komentářem o pár let zpožděný), akční techno thriller snažící se ke své vlastní škodě až příliš věrně (a především neúspěšně) zremakovat Bourneovo ultimátum. Není to sice v žádném ohledu špatný film (až na scénář; Gilroy citelně chybí), jen je to pohříchu nedůstojná a zbytečná bourneovka. ()

Fr

,,UŽ SES MUČIL DOST DLOUHO, JASONE. MUČIL SES KVŮLI TOMU, CO JSI UDĚLAL. ALE NEZNÁŠ PRAVDU O TOM, CO UDĚLALI ONI TOBĚ...“ /// Damonovi už to chybělo (a mně taky taky!). Po nahrážce, přichází sebevědomej Bourne. Alespoň charakterem. Potěší i fajnovej soupeř Cassel. Jen ta zápletka je jaksi (slušně řečeno) „na vodě“. Co, kdo a proč tu lidé dělají má zajímavou formu, ale obsah je zlotřile jednoduchej. Navíc se mi zdá, že agent Damon může akční kousky závidět agentovi Buttlerovi, řádícímu v Londýně. Takže dobrý, ale chtělo by to novou krev! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Zajímá mě, jestli Jason najde konečně klid. 2.) Thx za titule „fceli medvidek“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE *** NAPĚTÍ * ()

EvilPhoEniX

Nejslabší Bourne a snad největší zklamání roku. Spousta lidí si stěžuje na slabší příběh, ten by mi však v akčním žánru až tak nevadil, ale on je tak neuvěřitelně mdle odvýpravěný, kde každý neustále něco řeší ( z minulosti, současnosti, budoucnosti) divák vlastně ani pomalu neví oč kráčí a tím nastává problém číslo jedna- Upoutání pozornosti a vtáhnutí do děje. Tak jsem si říkal, že me potěší alespoň herci a akce a bohužel i tam jsem se mýlil. Damon působí celý film unaveně a vypadá jako by ho role vlastně ani nebavila, Tommy Lee Jones je už starý pes a s hraním by mohl skončit, nemá už co nabídnout, Vincent Cassel jakožto hlavní záporák je ve filmu snad jen 25 minut a to především na konci, nedozvíme se jeho jméno a jediné, co ve filmu promluví je Copy That- zklamání jak hrom, světlým momentem je pouze překrásná a bystrá Alicia Vikander, která se za dva roky posunala do herecké ženské elity. A akce je velkým kamenem úrazu, jednak jí je žalostně málo dvě větší akce a asi 3 krátké minutové, z toho za zmínku pro mě stálo jen samotné finále, s famózní automobilovou honičkou a slušným závěrečným duelem, jinak vše ostatní je nepřehledné, rozklepané ,velmi nevzrušivé a bez krve. Když vezmu v potaz, že jsem se většinu stopáže i nudil, poněvadž o napětí a rychlém tempu zde nemůže být žádná řeč, vychází mi jedna z nejslabších kino návštěv roku. Bohužél, tohle je paskvil, který nenabídne ani žádný zvrat. 45% ()

novoten

Pokračování, kterému jsem se bránil a dost dlouho si přál, aby nikdy nevzniklo, protože původní trilogie funguje jako dokonalý akčně-špionský diamant, který nemá cenu dál brousit. A jak už ukázal Odkaz, pokračovat odjinud není nejlepší nápad. Přesto jsme tady a podle očekávání v něčem, co Greengrassovy předchozí příspěvky připomíná tak moc, že se jedná snad až o citaci. Mýtus vidím v konkrétních scénách či zvratech, zápletka zase parafrázuje Ultimátum a než si do sebe všechny flashbacky a domněnky pořádně sednou, moc lehký pocit jsem neměl, obzvlášť když je jedním z cílů překvapivě mizerný Tommy Lee Jones. V Damonově buldočí tváři to ale pořád je a i když akce tentokrát už trochu vykračuje ze zaběhlých mezí a koketuje s (na dosavadní poměry) překvapivou nerealističností, fyzičnost a nekompromisnost mi pořád zvedá adrenalin tak strašně nahoru, že mi vydržel celou cestu z kina domů. V kombinaci s návratem Nicky, nečitelnou Heather a nenapodobitelnou atmosférou se sice opravdu jedná o zbytečné rozrývání dořešeného, ale osobní podzápletka nakonec účel plní na jedničku. 75% ()

tron

Takto to dopadne, ak všetci na celom svete chcú pokračovanie, ale vy ako režisér + vaša hlavná hviezda buď nemáte čas alebo sa vám proste nechce, idete robiť niečo iné, to vám ale tak úplne nevyjde a tak s napokon so sklonenou hlavou vrátite k sequelu.... ale už oň nikto nejaví záujem, prišiel skrátka príliš neskoro. Štvrtý (ak nerátame rip-off) Bourne dokazuje pekne krásne v praxi to, ako sa doba mení. Je totiž plus-mínus rovnaký, ako prvé tri snímky (či skôr dvojka a trojka, jednotka oproti zvyšku série pôsobí ako chudobný príbuzný). On sa nezmenil. Lenže to urobil chybu. lebo doba a svet okolo sa zmenili. Film v kinách síce zaznamenal slušný úspech (celosvetová tržba 415 miliónov vs. rozpočet 120), lež recenzie boli vlažné, nikto z kina nevychádzal vyložene nadšený a ani ja som sa nijako extra nebavil, hoci prvé tri časti sa mi páčili. Proste, doba sa fakt zmenila. Ale Jason Bourne nie. Čo je možno dobre... a možno zle. Neviem. Potešil ma zaujímavý koniec. Bavil ma Vincent Cassel. Dokonca aj obvykle unudený a rutinný Tommy Lee Jones z toho vyšiel fajn. Už horšie z toho vyšiel scenár, ktorý ma nebavil a občas iritoval nelogickosťou (zabijak nemá problém strieľať na verejnosti, ale keď má na muške Jasona, tak ho nezastrelí zo strechy, na ktorej práve je, ale začne komplikovane schádzať dole schodmi a zatiaľ Jason samozrejme utečie). Inak, je celkom zaujímavé, že tvorcovia proti mašine Bourne postavili 50-ročného Cassela, tak ale zas ani Matt Damon už nie je najmladší a Vincent má kondičku, akú by mu mohli závidieť dvadsiatnici. ()

dO_od

// Bourne is dead, long live Alicia Vikander! Uběhlo pár let, Matt Damon na pohled zestárl, fyzicky je na tom ale snad ještě líp, než kdy dřív. A konečně nastal čas uzavřít kapitolu "jak jsem se stal zabijákem a co teď se mnou dál." No, nebylo to sice příliš originální, ale příběh je asi to poslední, co by mi na posledním Bournovi vadilo. Co mě fakt trápí je magor Greengrass, který asi totálně zešílel a tak začal klepat kamerou i v momentech, kdy se zrovna netočilo. Tohle opravdu nebylo normální. A zesilující tendence filmu už vůbec nepomohla, z finální akce jsem neměl prakticky nic a přísahám, nebýt taktických akcí v úvodu a pak uprostřed filmu, úzce spojených s postavou kterou hrála skvělá Alicia, šel bych se svým hodnocením výrazně níž. Takhle v rámci možností "ok," pokračování jedině s ní a bez Greengrasse. Spíš, nechce někdo zavolat Gilroyovi s Limanem? Prosím. 6/10 ()

Jason Bourne se vrátí

Jason Bourne se vrátí

21.11.2023

Jakmile člověk získá Oskara za nejlepší cizojazyčný film, a k tomu tři další ceny Akademie, dveře do Hollywoodu se mu s nadšením otevřou. Své o tom teď může vyprávět režisér Edward Berger, jenž pro… (viac)

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

13.06.2023

57. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech už nám klepe na dveře, vše vypukne na přelomu června a července, kdy lázeňské město opět zaplní davy nadšených filmových fanoušků i… (viac)

Zemřel britský herec Albert Finney

Zemřel britský herec Albert Finney

08.02.2019

Ve věku 82 let zemřel britský herec Albert Finney, známý například z filmů Velká ryba nebo Dobrý ročník. Finney byl pětkrát nominovaný na Oscara, v roce 2003 pak získal Zlatý glób za hlavní roli v… (viac)

Jason Bourne míří do televize

Jason Bourne míří do televize

17.08.2018

Americká stanice USA si čerstvě objednala 1. sérii nového seriálu ze světa Jasona Bourna, spin-off pojmenovaný Treadstone. Jméno samozřejmě odkazuje na tajný program pro výcvik agentů, kterým prošel… (viac)