Avengers: Endgame

• USA Avengers: Endgame (viac)
USA, 2019, 182 min

Predloha:

Stan Lee (komiks), Jack Kirby (komiks)

Kamera:

Trent Opaloch

Robert Downey Jr., Chris Evans, Mark Ruffalo, Chris Hemsworth, Scarlett Johansson, Jeremy Renner, Don Cheadle, Paul Rudd, Benedict Cumberbatch (viac)

Záverečené dejstvo ságy Avengers od štúdia Marvel. Po zničujúcich udalostiach, opísaných vo filme Avengers: Nekonečná vojna, sa svet ocitol v troskách. Polovica všetkých bytostí bola vyhubená. Avengers sa so zvyškami svojich spojencov ešte raz dajú dohromady, aby zvrátili Thanosove zločiny a znovunastolili poriadok vo vesmíre. (Saturn)

Hanyou

Neskutečná pocta originálním Avengers. Z kina jsem odcházela plná dojmů, ani jsem nedokázala pořádně popsat o jaké dojmy se to vlastně jedná, ale všechny byly veskrze pozitivní. Tenhle film je epický, je dojemný, je vtipný a je opravdu dokonalým ukončením jedné ságy. Nedovedu si představit fanouška MCU, který by nebyl spokojen. ()

Helo

Čistej (tohle slovo jsem snad ještě nepoužil, o to větší sílu v tomhle komentáři má) NERDGASM. Skvělý zakončení dlouhatánský ságy, který není vůbec takový, jak jsme si představovali a přece funguje na všech frontách, protože i když to mělo skoro 3 hodiny, uteklo to jako epizoda krátkýho seriálu a v prodlouženým závěru jsem si u každý scény říkal, ať to ještě neskončí - což jsem si naposled říkal asi někdy kdysi u Návratu Krále. Ne, sice to v člověku (alespoň ve mně) nezanechalo až takovej dojem a plnou hlavu myšlenek a všeho, jako tenkrát Návrat Krále, to se už asi nikdy žádnýmu filmu nepovede. Jako závěr jedný Avengers ságy to ale přesně plní to, co by mělo - baví to, probouzí emoce, dojetí, překvapuje a hlavně smysluplně uzavírá (SPOILER nad cestováním v čase je vždycky potřeba přimhouřit oči a platí to i tady KONEC SPOILERA). Vlastně jediný, co prostě vytknout musím, je hudba. Avengers theme je super, ale jinak je tu ta hudba prostě strašně nevýrazná a nezapamatovatelná a to si tenhle film nezaslouží. Ale to je tak nějak problém celýho MCU, nejen tohohle filmu, protože když už s v některým filmu dobrá a zapamatovatelná hudba objevila, v dalších dílech jí povětšinou trestuhodně opomenuli. ()

PogoJoe

Angličtina má takové kratičké pro tenhle film celkem výstižné slovíčko: epic. PS: Kapitánce nový sestřih moc nesluší, zato z Thora je konečně ten správný severský viking :-) ()

stration

Pro mě rozhodně zklamání. Po emocionální pecce Infinity War je výsledek slabší. Nepůsobily na mě emoce, první dvě hodiny jsem se dokonce nudil. Akce je parádní, některé vtípky fakt dobré (někdo mi nadělal do kalhot), hudba grandiozní. Ale celkově se tam na tak dlouhý film stane hrozně málo věcí. Navíc konec je straaaaaaašně natahovaný a snad každá postava musí mít ten svůj konec. O předání štítu Kapitána Amerika se radši rozepisovat nebudu. Všechno je to prostě rutina a některé svízelné chvilky našich hrdinů jsou řešeny zcela nelogicky. Prostě někdo přiletí, něco se náhodou stane a hned je situace jiná. Thanos je ovšem skvělý a spolu s Thorem a pochopitelně Iron Manem si kradou film pro sebe. Stálo to rozhodně za to, ale čekal jsem trochu víc. ()

Colby Sawyer

Endgame je přesně to finále, na které se čekalo. Je to epické, emotivní, zábavné a především je to jedinečný zážitek. Děj se ubírá hodně neočekávaným směrem a neustále překvapuje i dojímá. Najde se i několik okamžiků, kdy člověk musí zamačkávat slzu. Je úžasné, že toto finále jedenáctileté ságy, se povedlo ještě více, než jsem doufal. Nádhera! ()

Blackhand47

Je to tady, konečně je za námi jedna velká filmová éra, která se dějově točila kolem honu na Kameny nekonečna. Letos nás samozřejmě ještě čeká druhý Spider-Man, který definitivně uzavře třetí fázi, ale jeho film bude spíše takovým náhledem do budoucna, než epilogem pro některé postavy, jako je právě Endgame. S Infinity War nemá tenhle sequel moc cenu srovnávat, jelikož jde opravdu o tematicky zcela odlišné filmy. Zatímco u Infinity War jste z kina odcházeli trošku deprimovaní a v hlavě už vám šrotovalo milion teorií, Endgame je převážně pozitivní a krásně uzavírá několik příběhů, které se s námi táhnou už od první fáze. Po depresivní trojce je navíc čtvrtý díl Avengers žánrově převážně epická komedie a to doslova. Pokud jste si mysleli, že nejlepší vtipy a komické momenty vám nabídli Strážci Galaxie nebo Thor: Ragnarok, šíleně jste se mýlili. Russoovi dokázali vytvořit skvěle nahláškovaný snímek, který navíc mnozí označí asi i jako nejkomiksovější komiksový film vůbec. A i když je snímek opravdu dlouhý, ani si toho nevšimnete, jelikož se na plátně děje něco zajímavého každou vteřinu. Nebudeme ale chodit kolem horké kaše a řekneme to narovinu, hlavní náplní filmu je opravdu cestování v čase, což s sebou nese návrat mnoha již mrtvých postav z minula. A je jedno, zda se jedná o padouchy či pomocníky hrdinů, na scéně se jich objeví opravdu hodně. Ke všemu je zde také malé překvapení pro diváky Marvel seriálů. Ano čtete správně, na scéně se objeví jedna a pouze jedna seriálová postava. Abych ale nespoileroval, neřeknu vám kdo, kdy a z jakého seriálu se objeví, ale kvůli jistým potížím s právy můžete jistě odtušit, které postavy to nebudou. Co se týče hlavních postav, tak každá se s prohrou po Thanosově lusknutí samozřejmě vyrovnává po svém a stav jedné vás určitě velmi překvapí, ale také pobaví. Samozřejmě dojde i na pár smrtí, ale s tím musel počítat každý z vás. Poslední bitvu o spásu života nemůžou jednoduše přežít všichni. Podíváme-li se na rozvržení prostou jednotlivých postav, je to tady mnohem spravedlivější než minulé, kde to však v tak velkém počtu nešlo jinak. Nových charakterů jinak ve snímku moc není, jelikož se film snaží především uzavřít příběh těch starých. Navíc, jak jsem zmínil, čerpají tvůrci, co se postav týče, hodně z filmů minulých. Záporáci jsou pak tentokrát spíše na vedlejší koleji, ale o nich to jednoduše není. Thanos už si své odbyl a je na čase, aby Avengers dostáli svému jménu. Hlavní zápletka je možná trochu (no dobře, tak hodně) předvídatelná, ale na tom není nic špatného, když se tvůrcům daří splnit přání fanoušků, na jejichž naplnění čekají mnoho let. Minimalistická kampaň navíc film opravdu zachránila, takže i když v traileru nebylo nic řečeno, budete jásat vždy, jakmile se nějaká vaše teorie nebo oblíbená scéna z komiksů naplní. Pokud se to k vám navíc nedoslechlo, tak tentokrát na vás nečeká žádná potitulková scéna, což vám ale nebrání v tom zůstat do konce titulků, abyste uctili práci všech lidí, kteří na filmu a vlastně i celém univerzu pracovali. Stan Lee tu má pak tradičně cameo, ale zřejmě již úplně poslední. Těžko říct, kolik jich dopředu natočil a zda je studio bude chtít vůbec využít. Marvel bude asi na dlouhou dobu opravdu jediným, kdo se bude moci pyšnit tím, že vytvořil obrovskou ságu, kterou důstojně uzavřel a přitom si i nechal zadní vrátka pro mnoho a mnoho pokračování s novými i starými tvářemi. Jelikož film skončil tak, jak jsem víceméně čekal i chtěl, nemůžu dát jinak než plný počet. 100% () (menej) (viac)

runner85

!!!SPOILER!!! Tých posledných cca 30 minút bolo vyvrcholenie toho, načo sme sa po všetkých tých filmoch tešili. Bolo ta proste užasná podivaná ako sa všetci Avengers vrátili a spojili, aby porazili ten opičý potrat. No tá 150 minútová vata, ktorá sa ťahala ako sopel v kapesníku bola proste nuda. Obzriete sa čriepkami minulosti bolo síce určitá slabá náplasť ale tie rany to aj tak nezakrilo. Silné 2*..... a nie, neplakal som ()

Trevor

Zbytočne dlhý úvod, ktorý uspokojil iba skalných fanúšikov série. Tanos potom, ako zistí vďaka Nebulinim spomienkam čo sa stane necestuje do roku 1976 aby zabil Strangea ale na záverečný fight, ktorý je neprehľadnejší ako bitka o Zimohrad. Verzia ktorú som videl priniesla najviac smiechu pri pohľade na pivný sval Thora, teda 12 ročné publikum film uspokojil ale tých náročnejších sotva. Avengers plačú nad tým, že bejzbalový tým New York Mets nefunguje a ani bejzbal, ale Thor drtí Playstation po sieti s priateľmi bez problémov. A MLB sa hrala už vtedy, keď nás bolo na svete iba 1/3 terajšieho počtu, aj bez Tanosovej pomoci. Priemerný záver (dúfam) ságy. ()

Lenka.Vilka

Do kina jsem šla s tím, že se ze mě stal blokátor veškerých informací (voni věděli, proč jich dali tak jako tak málo a jsem za to ráda kvůli ostatním). Co příjemně překvapí, že i přes délku filmu zde není jediné hluché místo. Mrskaj to od začátku do konce v jakékoliv podobě. V akční, emoční, vtipné, nikde to nedrhne ani nepřešlapuje na místě. Je tam dost od všeho, co jsem chtěla. Nejsem sketa, žádné vykecání děje. Ale v momentě části děje v bílých oblecích nejde zarazit slzu zpátky do očí. Za těch deset let. Za ty vzpomínky. AVENGERS, DO BOJE! Jsem moc ráda, že to Marvel ukočíroval, protože takhle by to DC natočit nezvládlo. Díky za propojenost! A nebudu lhát, ta slavná výtahová scéná (na které má společně s chodbovými Marvel talent) z Capa, je jedna z nej v historii filmu. A tady to ještě vytunili. Ale vždy když ho slyším říct ta dvě slova, mám hned mrazivky, ale zároveň jsem se u toho lehce smála. Jo, a dnes ocením hodně první polovinu filmu, kde se "hrálo živě se vším" nebo "občas skoro se vším". To mi u současných filmů vadí nejvíc, přestože to je daň, abychom viděli všechny ty úžasné věci. V současné době je herec otrokem značek na svém těle, plátna a studia i ve scénách, které by šly venku, takže s láskou uvítám, že i ve filmu tohohle typu to jde občas i bez nich. Navíc ta rozloučka s postavami byla krásná a dojemná (jo, i Thor kvůli konci, snad to uvidíme brzy, doufám v holčičí týmovku, to by bylo super duper a jestli bude film s Natašou, bude pořádně studenej, a vyřešení jakou variantou se posune odkaz Capa byl očekávaný, protože druhou variantu odstavil předchozí děj, přestože za mě jemu hvězdy sluší víc). Navíc nám jemně naznačí, kam by to mohlo všechno směřovat. A je mi jasný, že kdyby na tom dělali jiný bratři, nebylo by to tak dobrý. ()

higuain

Na můj vkus až příliš časových paradoxů. Filmy s cestováním v čase mám docela rád, ale čím víc jsem jich viděl, tím méně dokážu ocenit ty nový. A v případě Endgame se obávám, že se tolik lpělo na fan servisu v podobě odkazů na předchozí filmy MCU, že se při tom tak trochu zapomnělo na logiku. A především proto je pro mě loňská Infinity War lepší. Taky to je monumentální blockbuster roztříštěný mezi spoustu postav a subzápletek, ale v porovnání s Endgame klade mnohem větší důraz na logickou návaznost a na to, aby všechna ta drahá sranda dávala i smysl. Jakkoliv je Endgame velkou a bez debat kvalitní filmovou událostí, která nenudí ani minutu z těch tří hodin, tak těch "ale" je tu víc, než bych po Infinity War čekal. Už jen ten Thor je tak strašně trapnej úlet, že bych tomu 5* dát nemohl. Druhá projekce je ale každopádně nevyhnutelná, protože bych musel být autista, abych to úplně všechno vstřebal napoprvé. ()

kajas

S každou novou marvelovkou tvrdím, že nejsem zarytý komiksový fanoušek. Jen několik málo dílků téhle skládačky jsem viděla víckrát (a pořád u mě vede třetí "Iron Man") a možná i to je důvod, proč jsem si tuhle podívanou neužila úplně naplno. Ano, první půlhodina plynule naváže na hodně ošklivou depresi ze závěru předchozích Avengers a totálně převrátí všechna divácká očekávání, což byl od tvůrců vážně geniální tah. S následujícím cestováním v čase asi počítal každý (i když budete možná překvapeni, kam až se s hrdiny podíváte) a všechno je skutečně promyšlené do detailu, vracím se ale k mojí předchozí poznámce a jenom zmíním, že jsem se malinko hůře orientovala, protože prostě neznám všechny filmy z kánonu nazpaměť. Popisovat tyto části filmu bez spoilerů dost dobře nejde a věřte, že čím méně toho budete vědět, tím lépe. Ty tři hodiny každopádně utekly rychleji, než by Thanos stačil lusknout prsty, závěrečná bitva mi způsobila mrazení v zádech a pak už jsem toho přes slzy moc neviděla. A protože vídám čím dál méně filmů, které ve mně vyvolají pořádné emoce, tady už musím přisadit. DYCKY HULK! ()

sofiapetra

Takové čekání a pak dostat tříhodinovou depku, za kterou je člověk ještě vděčný, tomu se říká opravdová láska.:) Vše ostatní viz baiskon108. ()

Vědma

Musím přiznat, že návraty do minulosti byly fajn a dobře provázané, ale příliš emocí ze mě tento velkolepý film nevyždímal. Ale co se dá dělat, nejsem jeho cílová skupina. ()

Aleee89

Dlouho jsem váhala, jestli dám tři, nebo čtyři hvězdy. Film se zpočátku vlekl, postavy filozofovaly a řešily, co a jak, a já se v tom trochu ztrácela. Jednak proto, že už si moc nepamatuji, co přesně se odehrálo v minulých dílech, jednak proto, že se mi pletou i někteří hrdinové. Ale pak přišla akce, poslední půlhodina přinesla emoce, ve snímku se objevily vtipné narážky... Takže se nakonec kloním k hodnocení vyššímu. ()

Vision se vrátí ve vlastním seriálu

Vision se vrátí ve vlastním seriálu

25.05.2024

V minulých letech se komiksácké studio Marvel s oznamováním nových projektů trošku urvalo z řetězu. Po vrcholné éře, kdy hlediště kin praskala ve švech pod nápory chtivých diváků, kteří potřebovali… (viac)

Druhý Gladiátor byl extrémně drahý

Druhý Gladiátor byl extrémně drahý