Astronaut Mark Watney (Matt Damon) počas misie na Mars takmer zahynie v prašnej búrke. Zvyšok posádky jeho lode opustí planétu vo viere, že zomrel. Watney však prežije a zostane na nepriateľskej planéte celkom osamotený. Má k dispozícii len skromné zásoby, a tak musí využiť všetok dôvtip, invenciu a technické znalosti, aby prežil a zároveň našiel spôsob, ako vyslať signál, že je nažive. V okamihu, keď sa mu to podarí, vo vesmíre nastane poplach. Milióny kilometrov vzdialená NASA a medzinárodný tím vedcov začnú neúnavne pracovať na tom, aby Marťana dostali späť na Zem. Súbežne s nimi sa posádka lode na ceste z Marsu pripravuje na odvážnu, vysoko riskantnú, ak nie nemožnú záchrannú misiu. Pri jej sledovaní v priamom prenose sa celý svet spojí a drží Watneymu palce, aby sa bezpečne vrátil domov. (TV JOJ)

filmmovier

3D nebylo nejhorší, ale kombinace této zbytečné věci a titulků je to nejhorší, co může být. Sice se na to dalo koukat, ale bylo to zbytečně tmavé a lehce z toho bolely oči. Takže ačkoliv tohle 3D považuju za hodně povedené (dokonce nejlepší od Avatara), pořád to nic nemění na tom, že 3D nesnáším a považuji ho za naprosto zbytečné (navíc s titulky) – ale naštěstí se na to dalo krásně koukat i bez brýlí – chvílemi. Knížka je samozřejmě lepší, ale film se jí vyrovná a není o nic horší, vlastně jsou na dost stejné kvalitativní úrovni. Přidaný konec byl fajn, jen mě mrzelo, že nezfilmovali tu písečnou bouři, asi nejzajímavější část knihy. Jinak tomu ale nemám co vytknout. Chlapec Ridley znovu potvrdil své nezpochybnitelné režisérské kvality a společně s Vetřelcem a Prométheem je to jeho nejlepší film (z těch, které jsem viděl). Možná bych ještě dodal, že ta podivná nová móda, že Sean Bean neumírá a poslední dobou všechno přežije, je více než podivná, ale budiž, roli měl dobrou. Luxusní efekty jsou samozřejmostí, všechny role jsou naprosto skvěle obsazeny (nejlepší role Matta Démona a ještě bych vyzdvihl Jésu Chastain, Kate a samozřejmě Chiwetela - ten je čím dál zajímavější), spoustu vtipu, rychle to uteče, nenudí to, má to skvělou atmosféru a kromě toho vtipu to má asi nejlepší hudební doprovod za hodně dlouho dobu – Waterloo a Starman jsou fakt pecky a ten film oživily a kupodivu to tam i docela zapadlo. Vynikající film, ke kterému se určitě budu vracet, stejně tak, jako i k té luxusní knížce. Tohle je dobrodružství mého života a někdy bych taky chtěl zažít to, co vesmírný pirátnindža Světlovous, Mark Watney. Na závěr ještě několik mých postřehů – naprosto nechápu to vítězství v kategorii komedie nebo muzikál (bože, proč?) – jako ano, Marťan je film, který by měl nějaká ta ocenění získat, protože si je zaslouží (např. film, režisér, herec, efekty), ale ne v této kategorii – ale co, nevadí, aspoň něco. A už nikdy, nikdy nechci jít na 3D! Naprosto nádherných 90%, stejně jako kniha. A už nikdy, nikdy nechci jít na 3D! Naprosto nádherných 90%, stejně jako kniha. Už nám servíruj toho Vetřelce, Ridley! ()

tatanapope

Film je celkem pěkný z dobrým nápadem, sem tam jemným humorem, ale celkem dost mě zklamal konec. Nejen, že byl nedomyšlený, ale i lajkovi je jasné na první pohled, že je to nesmysl za nesmyslem a absolutně nereálné. Škoda, potenciál to mělo ()

Skuby47

Sci-fi nepatří k mým oblíbeným žánrům. Děsí mne ta osamělost a bezmocnost člověka v obrovském vesmírném prostoru. V tomto filmu mě ale nic neděsilo. V poklidu jsem sledovala zvolna plynoucí rozvláčný děj bez dramatického napětí až do typicky amerického konce. Jen mi tak napadlo, při vzpomínce na osud ruské ponorky Kursk a aktuálně i argentinské ztracené ponorky, že životy řady lidí tady na Zemi nedokážeme zachránit, ale ve filmu jsme borci, kteří se pro jedince klidně vypraví třeba na Mars. Herecky to Matt Damon lehce zvládl i když mě emocionálně neoslovil. Tento žánr ani nějaké zvláštní herecké umění nevyžaduje. Technicky a hudebně to odpovídá současným možnostem, jen délka byla přehnaná a originalita chybí. Na podobné téma jsem už viděla lepší snímky. ()

Lachtaan

Scott možná dobyl svět Vetřelcem, mé srdce si získal prostřednictvím Marťana. Jeden z nejlepších herců současnosti se upsal roli ve skvěle plynoucím dobrodružném filmu, který se u mě řadí mezi TOP 3 v tomto žánru. Zamiloval jsem si jeho neohroženost, vynalézavost, propracované dialogy s postavami skvělého Ejiofora i Chastainové a tu neustálou snahu přebít megalomanský Interstellar z (tehdy) loňského roku. Na Nolanovu velkolepost asi Scott nedosáhl, vzal si k sobě ale excelujícího Damona, který už ty vesmírné zkušenosti nasbíral právě v konkurenčním Interstellaru a vytvořili společně minimálně pro mě vyšperkovanější dobrodružné drama se spoustou skvělých sci-fi prvků. Přestože se od vědeckofantastických záležitostí již hodně odkloňuju, podobně povedené dílko si nechám naservírovat, jak nejrychleji to půjde. ()

Avathar

„VESMÍR NIE JE VÁŠ KAMOŠ.“ Zachráňte astronauta Watneyho. Pohodový, pozitívny, feel-good film, žiadna veľká dráma (hoci o napätie, samozrejme nie je núdza). Čo rozhodne nemyslím ako výtku. Tónom sa jedná o akýsi protipól INTERSTELLARU, ktorý bol (chcel byť) taký veľký a ambiciózny, až sa v tom napokon trochu utopil. MARŤAN si rozhodne nekladie podobné ciele. Viem si síce predstaviť, že iný režisér by z námetu dokázal vykresať trojhodinový metafyzický psycho art, ale Scott a spol. sa vybrali cestou prístupnejšou „bežnému“ divákovi. Je to proste prototyp ideálneho popcornového filmu – inteligentný, technicky brilantný, so zaujímavým dejom, vynikajúcimi hercami a bez zbytočného patosu. A hoci je Watney skutočne najlepší biológ na Marse, nerobí sa z toho žiadna veda. Sám Damon to hrá štýlom: „No tak som skysol na Marse, so what, bitch?!“ A na pozadí príšerných popsongov (vo filme miestami vtipne využitých) svojej veliteľky sadí zemiaky za pomoci ľudských hovien. Sympaťák, ktorému proste budete fandiť až do konca. Rovnako ako jeho posádke, tak aj ľuďom „tam na Zemi.“ Ale tak iste, mohlo to byť viac psychologickejšie, možno viac tiesnivejšie, ale fuck it. Scott to režisérsky zvládol s prehľadom, výsledkom je svižná jazda a ja som si ju sakra užil. ()

skrblik007

Ridley dokázal, že ještě není úplně senilní, ba naopak - když se obklopí schopným štábem, dokáže vyprodukovat kulervoucí sci-fi drámo jako zamlada! Je to jasný důkaz toho, že stačí vykašlat se na zbytečnou megalomanii a mít cit pro řemeslo a správný tah na branku, epičnost se pak dostaví jaksi sama. Žánrová vyváženost, inteligentní scénář, chytlavý soundtrack a kvalitní výprava je to, co tenhle blockbuster katapultují mezi senzace roku, nikoliv efekty nebo patos. Takže bravo, Ridley! ()

ivan_drago

"megajvrovská" taškařice, netočená s takovým nadhledem, že Ridley Scott snad o svém věku lže... všechno je takové na pohodu a občas to vypadá, že NASA si film objednal na rekrutaci dobrovolníků na misi na Mars... Spojení záchrané mise Čína/USA, interní soutěž o nejvlastenečtější potlesk a uznalý pohled jsou jen třešničkou na tomto satirickém a bezesporu kvalitním pamfletu... ()

Johnny.ARN

Robinson Crusoe na Marse. Takto to na mňa pôsobilo celý film, len s tým rozdielom, že o Damonovi vedeli a snažili sa ho zachrániť. A sledoval to celý svet. Akože takýchto mindfuckov tam je viac. Scott je síce remeselník, ale mňa to neoslovilo v takom rozsahu ako som čakal. Celý čas buď pestujete zemiaky, niečo opravujete alebo máte monológy do kamery. Občas scény zo Zeme, kde Bean zase kraľuje. Obsadenie pomerne fajn, ale Penu a toho negra o chvíľu dajú aj na klobásu. A ako vravím, stále mi to prišlo ak Crusoe a v tomto ohľade to neprinieslo nič nové. A samozrejme predvídateľnosť. Na Intestellar sa to nechytá a Gravitácia, aj keď dejovo nefunkčná, ponúkla aspoň zaujímavý vizuál. Zachraňuje to ale sympaťák Damon a jeho úplne posledný monológ. Ten ponúkol myšlienku, posolstvo, na ktorú som čakal celý film. A o absolútne nevyužitom 3D ani netreba hovoriť. Mierne sklamanie. Škoda. 3 z 5 ( CC, 3D, Eurodiera, BA ) ()

viperDavid

absolutely fantastic. Matt dokáže z hovna vyrobit bramboru stejně jako Macyver ze sirky krabičku. Absolutně dokonalé, vtipem střihnuté sci-fi drama až do konce. Luxusní prvky humoru a drsné atmosféry. To se opět Ridleymu povedlo ()

Tosi

O opuštěného, všemi mastmi mazaného astronauta-botanika Damona jsem se bál vlastně jen na samém začátku filmu a to mě u téhle záchranné mise zamrzelo. Nedokázal jsem se zbavit dojmu, že film chytil nádech poklidné kolonizace Marsu Mattem Damonem, namísto skutečného napětí a strachu o život. Až tak mně to prostě nesedlo a tak kromě výborného Damona, mě bavily už jen "zázračné" vědecké výpočty NASA. 75% ()

Mrkvič

Já teda místy až tak nadšený nebyl. Začátek super a bezstresový, vycvičený přístup k problémům byl úžasný. Nebýt ale konce, který se zase připomněl jako vesmírný boj o přežití, nechal bych do na třech hvězdičkách. V první řadě mi vadilo povrchní vyřešení problémů. Takové Apollo13 stálo na komunikaci astronautů s týmem lidí, kteří zkoušeli a vymýšleli, jak je zachránit. Tady šup sem, šup tam a bylo za zvuků zábavné písničky hotovo. Ten odlehčený přístup ve střední pasáži je druhým problémem. Jedna písnička s vtipným komentářem by mi bohatě stačila. Pro mě je Gravitace se Sandrou Bullockovou bojující o holý (v některých pasážích krásně holý) život lepší. ()

Qitek

Kdyby to bylo špatně natočené, nestál by za kamerou Ridley. Takže jo. Hezky natočený. Odškrtnuto. Nic, ale nic víc. Naprosto průměrný áčkový film. ()

LadyPupu

MacGyver ve vesmíru, jo? Přemek Podlaha a jeho skleník ze zavařovaček je překonanej. Teď se pěstujou brambory na Marsu pod igelitem. Jsem se bála, že to bude další opruzující zážitek jako Interstellar (bla bla) nebo Gravitace (nudááá) a ejhle, ono to je fakt dobrý. Víc než dobrý. Díky Marťanovi například vím, proč se říká, že muži jsou z Marsu a pak taky vím, co mít u sebe, kdybych náhodou na tom Marsu ztroskotala (sazenice brambor, hromadu lepenky a CD s Glorií Gaynor, kde mi bude zpívat svůj hit I will survive). Dala bych 4 hvězdy, ale za tu použitou hudbu zvedám palec nahoru a přihodím pátou. ()

LiborGondek

Jako pěkný, ale že by to bylo něco úžasného... Proč na záchranou misi nevyslali posádku lodi Hermes hned? To vážně museli skoro rok letět k Zemi, aby se pak tu samou dobu zase mohli vracet zpět? 70% ()

Samuel7

Marťan byl další velké překvapení. Přes dvě hodiny uplynuly jako nic díky odlehčenému stylu, podpořenému skvělými písněmi od Bowieho či ABBY, vtipy a popkulturními odkazy - jako fanouška PP mě pochopitelně potěšil druhý "Council of Elrond" s Seanem Beanem. Napětí fungovalo, kde mělo. Matt Damon výborný, těžko říct, jestli podal lepší výkon on nebo Leonardo v dosti podobné roli v The Revenant. Harry Gregson-Williams přišel s další krásnou hudbou, ale Akademie ho bude asi navždy ignorovat. Hudební doprovod tu byl však skutečně prvotřídní. Nemohl jsem se rozhodnout mezi 4 a 5 hvězdami, ale vzhledem k tomu, že se nabízí srovnání s Gravitací, které jsem dal jen silné 4, tak zůstanu i zde u čtyř. Může za to hlavně konec, který byl na rozdíl od impozantního závěru Cuarónova snímku skoro béčkový. Jinak ale krása! Ty záběry z Marsu jen tak nezapomenu. ()

KRYSIOPICE

Ridley se dopustil mrtě drobných chyb, ty tam jsou časy precizního scifi jako Blade runner nebo Vetřelec. Skoro to vypadá jako by nestíhal uzávěrku. Nic méně film má spád je zábavný a je to zatím jediný počin zabývající se atraktivním tématem kolonizace marsu. Výborný je Hudební výběr- co jiného k vesmíru než Bowie...Naprosto zbytečný je dovětek k filmu co se stalo po záchraně, nemá účel a zbytečně natahuje film. ()

Ryuuhei

Na mě místy až přespříliš vědecké a to naznačení, kdy se věci v ději začnou hroutit, mi taky nepřišlo moc ideální a pokazilo možná očekávání, kdy to pravé drama propukne. Na druhou stranu, špatný film to není ani zdaleka. Děj se zbytečně nezdržuje, má tempo, i sakra velké napětí zejména ke konci, ačkoliv je už od začátku jasné, jak to celé dopadne. Jenže nemohu říct, že bych z toho úplně ztratil dech, jako jsem to po tom velkém oslavování filmu ze strany ostatních lidí očekával. Těšil jsem se na to celý rok, zkoukl, nelituju, ale myslím, že to budu muset buď ještě trochu vstřebat, později si to připomenout, nebo to jednoduše brzy pustím z hlavy. Ridley Scott holt opět dokázal, že sice někdy umí, ale maximálně tak dobře, ne excelentně. Taky vesmírné, leč trochu jinak orientované Interstellar, se mi líbilo o velký chlup víc. Výjimečně se nicméně shoduju se současným zdejším hodnocením, tudíž sám za sebe dávám velmi slušných 82%. ()

Helmutek

Hezky (= draze a profesionálně), ale naprosto předvídatelně a očekávatelně natočenej Robisnon 21. století - ne už zkejslej na pustym ostrově, ale v pustym kosmu. Nebo takový vesmírný a pohádkovější (naivnější) Zachraňte vojína Ryana - jen teda s rezignací na snahu o realističnost a syrovost, a naopak se zaměřením hlavně na ty hezký obrázky a ten dojemnej příběh, žejo. Za mě to není ničim hodnotný, ničim zajímavý, ničim stimulující - ty tři hodiny sice uběhnou celkem příjemně, ale dopadne to všechno přesně tak růžově, jak to celou dobu vypadá, a asi i proto, že nejsem Američan, tak jsem přesvědčenej, že za rok si z filmu nebudu pamatovat prakticky nic - natož abych kdy měl důvod pustit si ho znovu. Když nad tim tak přemejšlim, tak to pro mě selhává vlastně skoro ve všech charakteristikách, který definujou dobrej film, ale podprůměrný 2* se mi stejně dávat nechce - už jen proto, že sledování opravdu nijak nebolí a minimálně ty vizuální záběry marťanskejch scenérií jsou, musim uznat, dechberoucí. Další věcí, která se mi líbila (podtrhující profesionální filmovej štáb) byla vizuální stránka Damona - že se na něm opravdu ten dlouhodobej pobyt v uzavřenym prostoru podepisuje; ty zažloutlý zuby, různý vyrážky atd. Naopak zbytečnou a nedomyšlenou zkratkou bylo cestování Herma na tu marťanskou záchrannou misi - sedum měsíců pobytu jedný posádky na jednom místě bylo odbytejch titulkem "O sedm měsíců později", aniž by se film nějak pokoušel poprat se s tim, že přes půl roku by ponorka na palubě lodi už nejspíš měla nějaký hmatatelný výsledky a doutnající konflikty (zvlášť pokud jde o frustrovanou posádku, která se jede pokusit napravit svůj poslední fakap, při kterym na Marsu nechali chcípnout svýho kámoše). ()

Ryan Gosling se brzy podívá do vesmíru

Ryan Gosling se brzy podívá do vesmíru

20.04.2024

Čeká nás další film, jenž mnozí z nás budou možná s nadějí vyhlížet jako jeden z nejočekávanějších v daném roce. Alespoň to tak vypadá na papíře. Studio Amazon totiž sune kupředu svůj snímek Project… (viac)

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Lord a Miller poletí do vesmíru

Lord a Miller poletí do vesmíru

18.05.2020

Režiséři Chris Miller a Phil Lord si konečně vybrali svůj příští režijní projekt. Bude jím sci-fi od autora Marťana Andyho Weira. Hlavní roli v dosud nepojmenovaném snímku pak ztvární herec Ryan… (viac)

Weir, Lord a Miller chystají nový projekt

Weir, Lord a Miller chystají nový projekt

18.11.2019

Originální. To je slovo, kterým se v Hollywoodu příliš neplýtvá, o to zajímavější jsou ale případy jeho užití. Proto nám dělá radost, že vás můžeme informovat o novém originálním projektu autora… (viac)