Batman vs. Superman: Úsvit spravodlivosti

• Česko Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti (viac)
USA, 2016, 151 min (Special Edition: 183 min)

Réžia:

Zack Snyder

Predloha:

Jerry Siegel (komiks), Joe Shuster (komiks), Bob Kane (komiks) (viac)

Kamera:

Larry Fong

Ben Affleck, Henry Cavill, Amy Adams, Jesse Eisenberg, Diane Lane, Laurence Fishburne, Jeremy Irons, Holly Hunter, Gal Gadot, Kevin Costner, Scoot McNairy (viac)

V obave, že činy nadpozemského superhrdinu z Metropolisu ostanú bez kontroly, nastúpi proti nemu impozantný ochranca Gotham City, zatiaľ čo svet váha, akého hrdinu vlastne potrebuje. A kým sú Batman a Superman vo vzájomnej vojne, rýchlo vyvstáva nová hrozba, ktorá ľudstvo stavia do väčšieho nebezpečenstva, než doteraz poznalo. (Continental film)

Disk

Batman vs Superman je výborný snímek plný úžasně temné komiksové atmosféry. Po minulém (a z druhé poloviny hrozném) Man of Steel jsem od Zacka Snydera nečekal takhle skvělý snímek plný komplexních vztahů. Herecky naprosto excelentní - trio Affleck, Cavill a hlavně Eisenberg si každý okmažik krade pro sebe. Mám z toho filmu absolutní radost. Jedinou výtku mám vůči Wonder Woman, ta postava se tam vůbec nehodila a působila tam trapně jako deus ex machina. 3D je v IMAXu využito skvěle a nijak neruší. 8/10 ()

Stegr

80% - Pro nefanouška těžce stravitelné, občas lehce zmatečné. Pro lepší pochopení rozhodně doporučuji vidět prodlouženou verzi, kde do sebe vše mnohem lépe zapadá. Jako fanoušek Batmana a DC jsem spokojen a v očekávání toho, co BvS může rozběhnout... ()

Pilda17

Temné jak má být, skvělá hudba, dobrá akce, opravdu jsem nečekal takovou jízdu. Zack Snyder překvapil a snažil se tento komiksový snímek došperkovat a možná to byla trochu chyba. Na druhou stranu jsem rád, že jde svou vlastní cestou a nevydal se podle zaryté šablony posledních komiksových filmů.. 6/10 = 69% ()

666teen

Ale no jistě! Jsem emzácký spasitel. Když si ale vezmu brejle a přehodím si vlnu zleva doprava, nikdo mě nepozná. A to je Super! Netopejr mě sice potrápí kriplonitem, ale nebojte se nic. Elasťáky jsou přece železná košile. ()

Cappuccino

Nepovažujem sa za fanúšika komiksov, a preto by nikto nemohol tvrdiť, že som si BvS užil vďaka zažranosti do univerza. Na druhej strane sa priznám, že posledné dni som sa snažil dobehnúť staré resty a zhliadnuť najnovšie DC filmy, vďaka čomu som sa dokázal parádne vžiť do sveta Metropolisu a Gothamu, no a zároveň dôkladne porovnať plusy a mínusy DC tvorby z posledných rokov. BvS je s prehľadom najrozsiahlejší a pre bežného diváka azda aj najnestráviteľnejší produkt DC za posledné roky. Zároveň je pre nadšencov ale najkomplexnejším zobrazením hrdinov, aké sa mi od štúdia z ich čerstvej tvorby dostalo. Affleck je odlišným a zaujímavým Batmanom, Cavill skvelým Supermanom a Gal Gadot alias Wonder Woman úžasným záverečným vstupom. BvS má viaceré chyby, ako napríklad vyššie spomínanú rozsiahlosť, pre mnohých hraničiacu s nudnosťou, nezmyselne natočenú scénu Batmanovho obratu v myslení (Martha!) a mnohé ďalšie, no mňa Snyder tentokrát naozaj dostal. (SE: 183 min) ()

-OverLord-

No páni. V první řadě bych chtěl upozornit, že tento film prostě nejde okomentovat nezaujatě, tudíž se bude jednat čistě o můj subjektivní názor. Je to ale něco tak velkého, že by se na to měl každý podívat sám a udělat si na to ten svůj vlastní. Bez pochyby se jedná o jeden z nejrozporuplnějších filmů posledních let, což je mimo jiné už teď znát i na hodnocení. Já se přiznám, že jsem šel na film hlavně kvůli Batmanovi, na kterém jsem zaprvé vyrostl a zadruhé považuju trilogii o Temném rytíři za vrchol moderní kinematografie. O to horší pro mě bylo zvyknout si na vše v novém kabátě, ale jakýmsi záhadným způsobem se mi to skoro podařilo. Píšu "skoro", protože už nikdy nemůžou vzniknout lepší filmy o Batmanovi, než byla trilogie Temný rytíř, a to bez debat. Proto také nemůžu tento film ohodnotit stejně, i kdyby byl sebelepší - což ale stejně není, takže je to vlastně jedno. Přišlo mi, že se Snyder pokusil natočit Nolana a dodat tomu temný vizuál a vyhrocený děj, ale neuchopil to úplně správně. Ono je ale také dost možné, že ze scénáře ani nebylo co uchopit. Nolan sám tento film produkoval, to ale nikdy nebude takové, jako kdyby seděl na režisérském křesle a hlavně si ten film sám napsal, takže by naprosto přesně věděl, jak to chce natočit. Ale zpátky... Prvních pár minut je celkem šok. Naštěstí se to po chvíli srovná a zmizí i WTF efekt. Superman jede celý film svojí dobrou rutinu a skvěle se na něj kouká. "Flek" se se svojí úlohou netopýra popasoval kupodivu slušně. Bruce Wayne je už postarší a šedivej chlapík, takže se díkybohu nejedná o remake, ale o hodně volné pokračování Batmana. Tělo mu nabouchali na počítači a kostým působí až nereálně vycpaně. Cavillovi bych na druhou stranu tu muskulaturu i věřil, protože ten uplej kostým dodává na autentičnosti. Batman se ale vrátil zpátky ke komiksům, a tak zase jezdí v dlouhém autě i po dlouhé rampě, což je fajn. Co mě ale vážně příjemně překvapilo, byly postavy Lexe Luthora v podání Jesseho Eisenberga, Gal Gadot jako Wonder Woman a v neposlední řadě parádní zpracování záporáka Doomsdaye, ze kterého šel strach. Škoda jen trochu nevýrazné hudby, protože Hans Zimmer umí setsakra líp a ve vypjatých okamžicích chyběla (až na jednu, možná dvě scény) ta správná "husina", kterou u Zimmera tak často a hlavně rád mívám. No a konec? Vzhledem k tomu, co se stalo, jsem čekal o hodně víc emocí. A posledních pár vteřin byl tak trochu á la Nolanův Počátek. Sečteno podtrženo, jedná se o komiksovou povinnost napěchovanou parádní akcí i destrukcí, kde vedle sebe a i proti sobě stanou dvě největší postavy DC Comics. Je tam vše, co tam být má, a i něco navíc ve formě několika cameo rolí jiných superhrdinů. Ačkoli film nijak dějově neohromí, tak věřím, že vzhledem ke scénáři to lépe natočit nešlo. Nemá cenu tomu ubírat na hodnocení jen proto, že to není další Temný rytíř, protože ten je jenom jeden (tři). ()

S.Quentin QUALE

Nikdy bych nečekal, že dostanu Transformers od DC Comics. David Goyer shořel (ani poprvé, ani naposled) jako papír, přičemž nejsmutnější na tom je, že nudná první hodina, ve které se jen žvatlá, je mnohem lepší než grande finale. Tam se topíme v přečerněným digitálním bordelu, kde je děj tak předvítalnej a trapnej, až jsem se styděl. Na závěr byla i stíhačka, takže stejně jako na začátku při do očí bijícím odkazu na 9/11 jsem zamáčkl patetickou slzičku, a šel dom probdět noc zpytováním svědomí, proč na ty hovadiny vůbec chodím. Chyběly mi emoce z Man of Steel, chyběla mi chladnokrenvost z Batman Trilogy, a nezachránil to ani plechovej RoboBatFfleck. Pravděpodobně zklamání roku, ovšem příslib do Untitled Batman Reboot tam docela je. 35% ()

Allien.9

Stále se vzpamatovávám ze šoku, ale na tomhle DCčku mi nevadilo vůbec nic. Co je trochu paradox, nejslabším prvkem filmu není ani absurdní versus (i kdyby se Batman stavěl na hlavu, vždy bude záležet jen na tom, jestli má nebo nemá kryptonit), ani Ben Affleck (za mě 100x lepší než umělý Bale), ani úchylně vyzerající Lex Luthor (Eisenberg nakonec naprosto famózní, kéž by takhle vypadal každý záporák), ani catwomanovská Wonder Woman, nýbrž akční scény, které jsou nesmyslně tmavé, nezajímavé a totálně bez šťávy. Přijít tenhle film před deseti lety, když byl kino-komiksový fenomén teprve v plenkách, byla by to pecka. Takhle jen 3,5*. ()

Rominator

BvS supluje několik nenatočených filmů a snaží se v kostce ukázat ikonické momenty ze Supermanova života, ale tohle není způsob jak dohnat konkurenční Marvel. Wonder Woman (Gal Gadot) by zasloužila nějaké představení, ale toho se neznalý divák nedočká a ve filmu je hlavně kvůli finální bitvě. V BvS lze zahlédnout i další budoucí členy Justice League (Flash /Ezra Miller/, Aquaman /Jason Momoa/ a Cyborg /Ray Fisher/). Joe Morton nepřekvapil a zahrál si opět vědce. Rozšířená verze by mohla pomoci, ale takový sestřih by musel mít tak 4 hodiny. HODNOCENÍ 60% ()

HAL

Ten scénář je naprostá zoufalost, půlka věcí nedává smysl, představování postav nula (vážně, zlatý Marvel, a to ho nemám moc rád), camea vedlejších superhrdinů radši ani nezmiňovat (Aquaman! proboha!, Batman a Robin se rázem stali kvalitním filmem) a celý ten příběh vůbec nemá žádný význam, výstavba děje je těžký chaos - vlastně se ani nedá říct o čem to celé bylo, jen že Lex je asi něco jako ukecaný anarchista, Bat se Supem se párkrát praští, načež přijde nejzrůdnější psychologický zvrat v dějinách filmu, výsměch na kvadrát, a pak už je to jen blikající digibordel s nějakým monstrem. A Gal Gadot, které to sekne, a je asi mimozemšťan. O motivaci kohokoli k čemukoli se nedozvíme vůbec nic, krom samotného Batmana. Batfleck celkově je tu jediný dost fajn, úvod s ním a počátek nepřátelství k Supovi vyloženě skvělý, ale stáčí se to pak do čím dál větší bizarnosti, místo jakékoli logiky jen wtf peklo se spoustou keců kolem. A přitom ani ta akce většinou není dobrá, když si odmyslím generické CGI výbuchy a další hroutící se domy, tak i ten aktuálně nový seriálový Daredevil ji má na mnohem vyšší úrovni, a to stál ani ne desetinu. 5/10 ///////// Edit 2021: Z BvS jsem si toho pamatoval už jen velmi málo a pro oživení před ZSJL, a i kvůli dojmům z této diskuze, jsem si ho včera zopakoval (poprvé jsem teď viděl ultimate cut, ale co přesně se změnilo tou přidanou půlhodinou nemám tušení). No kdyby to byl film "jen špatný", tak mě to asi ani tolik neštve - ale ono je vidět že ty nápady a dobré momenty tam jsou, že to povedený film být mohl... kdyby tam nebyly i ty hromady podřadné šmíry a ty dobré nápady zpracoval někdo jiný, a nebo aspoň Snyderovi hodně dupal po krku... Kéž by jediným problémem byla Martha, jeden z nejstupidnějších zvratů v dějinách filmů a můj oblíbený zdroj humoru a memů. Plot-holes o velikosti pyramid v Gize tu jsou rozeseté od začátku do konce a dělají z filmu velmi hloupou podívanou, kterou navíc ultimate cut zbytečně protahuje a ještě víc se tou délkou zdůrazňuje jaký nefunkční kočkopes tohle je. Problémem Snydera, Goyera a Chrise Terria a je nestřídmost, a lékem mělo být už v preprodukční fázi pročištění scénáře, ne naopak postprodukční prodlužování. Jsem fakt zvědavý jak dopadne čtyřhodinové JL bez kontroly ze strany studia, doufám že překvapí ale důvěru mám minimální - na JL se sice celoživotní packal Goyer už nepodílel, ale Terrio, který zavraždil i SW: Rise of Skywalker, tu bohužel zůstal - a mizerný scénář byl vždycky zásadní problém Snyderových filmů. Proto jeho nejlepšími filmy jsou Úsvit mrtvých, který psal James Gunn, a Watchmeni, které psal Alan Moore a dojebali mu je jen trochu. Ad Martha - Batmanova motivace k antipatii k Supermanovi se v rámci celého filmu buduje na velmi racionálních základech a je to překvapivě velice povedená složka filmu, když pak takhle absolutně přepne a své přesvědčení zahodí během pár vteřin, tak je to nejen směšné, ale dělá to z něj amorálního sociopata čímž se ta postava a celý film kolem ní postavený devalvuje. Ale i kdyby a opravdu bylo cílem aby jsme ho přestali brát vážně, ono je to hlavně fakt tragicky natočené. Na tom záleží - důležité a zásadní zvraty je nezbytné dobře prodat, a tady se to Snyderovi vůbec nepovedlo. Kdyby takhle hloupě odhalil Vader své otcovství, taky to ty Star Wars shodí. Což je škoda obzvlášť proto že jak Batman přeskočí do módu "Superman je kámoš, ne žrádlo", tak následuje asi nejlépe natočená akční scéna celého filmu, kdy brutálně pozabíjí stráže kolem Supovy mámy. V kině jsem si to tehdy neužíval protože jsem ještě během ní pořád facepalmoval, tady jsem se po tom parodickém momentu zasmál, od filmu si na hodinku odpočinul, a až pak v jiném rozpoložení pokračoval. A hlavně je škoda že tímto film neskončí, protože pak následuje úplně zbytečná hodinka průměrného mlácení digitálního bordelu, která neukazuje ani z akčního hlediska nic zajímavého, a která nemá nejmenší důvod tu existovat krom toho že Snyder chtěl ukázat že Bruce, díky tomu mu připomněl že má mámu, Supermanovi odpustil jeho božství a možnost že zotročí lidstvo už mu vůbec nevadí, že Wonderka se vedle nich bude bít a má super bič, a že Superman "umře", čemuž nikdo nevěřil ani na pikosekundu. Prostě jen set-up na Justice League, který v tomhle filmu jinak nemá co dělat. Celou tu poslední hodinu bych nejradši ustřihnul a spálil. Z filmu mám teď lepší pocit než tehdy v kině, byť mi na něm pořád vadí v podstatě to samé, ale teď tomu pomáhají hlavně věci za které film samotný nemůže - odstup od zajímavě působících trailerů a smíření se s příběhem je samozřejmě to hlavní, stejně tak nesrovnávat s TDKR komiksem který vše kolem té rivality superhrdinů a jejich souboje zvládá nekonečně líp, ale fakt že originy Wonder Woman a Aquamana už jsou teď venku (a jsou to lepší filmy) také velmi pomáhá, ty postavy v BvS samotném fakt nejsou uvedené moc dobře. A konečně kouskovat si to po částech je také dobré, na jeden zátah v kině to byla ke konci hodně ubíjející nuda. Na druhou stranu - film šel tehdy do kin dva měsíce před velmi podobnou Civil War, která s ním příběhem, i hloubkou a uvěřitelnou motivací charakterů, solidně vytírá podlahu. Bez toho náskoku by přijetí BvS bylo ještě mnohem tragičtější (a tohle píšu jako známý Marvel-hater) () (menej) (viac)

Satan

Komiksy jsem nepolíben a chápu, že je ve filmu spousta ikonických výjevů a pomrknutí na fanoušky původního média. Každopádně tvůrci si ukousli strašně moc velké sousto, které se v puse převaluje často velice dobře, ale ke konci už se těžko rozžvýkává (i když chápu funkci Doomsdaye jako pojítka k JL). Největším problémem filmu je to, že vypráví daleko více o podtitulu než o hlavním střetu. Filmu by strašně prospěl před tímhle setkáním ještě jeden sólo Batman nebo WW film. BvS najednou musí převyprávět spoustu dějových linek a motivací, což vede často ke zkratkovitosti a nevěrohodnosti (vzpomněl jsem si na TDKR, i když to je mnohem komplexnější a celistvější film, protože uzavírá trilogii). I tak ale smekám, protože pokračovat v ději z Man of Steel, ustanovit nového Batmana, začít formovat Justice League a do toho naverbovat Lexe Luthora a spoustu dalších postav, to je sebevražedný plán, který se sice často zaseknul, ale ve výsledku se jedná o výbornou práci. Herci jsou totiž do jednoho výborní, hudba je skvělá (hlavně WW a Luthorova theme) a Affleck vynikající! Bavila mě víc první půlka a spíš jsem se vždycky těšil na duel Wayne vs. Kent než Batman vs. Superman. Ad Ultimate Edition: motivace a pohnutky jednotlivých postav se prohloubily, dává to všechno větší smysl, ale výtky nadále trvají. Solidní 4* a fandím DC, protože mají dospělejší postavy a temnější svět. [Přesná stopáž: 183 min - Ultimate Edition] ()

2-Xtreme

Vždy som mal rád komixové filmy. A dokonca ich velmi rad nadhodnotim ked sa mi pacia napr. Sucker Punch od Snydera. Bavilo ma to aj ked som vedel ze to je somarina. Watchmeni su pre mna stale top medzi komixami. Od BvS som az tak neocakaval..popravde uz trailery hlasili moc digibordelu..no tesil som sa na tu temnu stranku filmu a hlave ze to nebude ako kazda tuctova marvelovka..vtipne. I ked ma film 150min, ubehol v pohode, nenudil, zabavil, ale nepriniesol do sveta komixu nic nove(okrem super noveho batmana) a zial Snyder film neukociroval a postupne sa mu rozpadal pod rukami. Vzdy clovek ocakaval co asi bude v dalsej scene pretoze vedel, ze tam musi byt to a to. Prva polovica filmu sa snazila vysvetlovat a otvarat dvierka tomu co ma prist.. suboj BaS..napriek tomu ze vo filme islo cely cas o Lexa :) potom prisla na rad poctiva akcna zabava bez zaujimavejsieho prvku..nejakej sceny ktora sa mi zaryje do hlavy. Film podla sablony ktoru divak dostal v traileroch. Neurazi..davam tak 7/10 ale DC oproti dobrym marvelovkam (cpt. Amerika) zatial taha za kratsi koniec. Verim, ze solo noveho Batmana to vykompenzuje. Chceli vo filme vsetko a ani pri 150min stopazi to tam nedokazali narvat tak aby to nebolo len z rychliku. Nadpriemerny film na ktory casom zabudem(par scen s Batmanom si asi zapamatam) ako na Man of Steel..a ten sa mi pacil viacej..ale uz ani neviem o com bol. ()

mzss1

|75%| Shlédnuto v kině ve 3D s českým dabingem. Co se týče verze, na kterou jsem šel, tak 3D moc v poslední době nemusím, ale časově mi to nevycházelo, abych šel jinak. Nicméně, tentokrát jsem trojrozměrný obraz zvládnul bez úhony, efektů zde moc nebylo a akce byla většinou přehledná. Nechci to 3D moc kritizovat, ale třeba akční scény v Paciffic Rim byly díky tomu otřesně nepřehledné. Dabing byl v poho – proti němu nemám skoro nikdy nic. No, rozhodně jsem nečekal nějaký světoborný zázrak, dostal jsem asi tak to, co jsem čekal. Jen jsem si myslel, že bude film dost přeakčnělý, nakonec teda nebyl, což je taky dobře, ale přesto mi něco chybělo. Dějem se to posune možná o kousek ve finále, které nám naznačuje, že nás čeká ještě dost přímých pokračování. Ve výsledku jsem přesto s tímto snímkem spokojen. Předchozí Muž z oceli byl lepší, to ale neznamená, že bych tohle nějak zahazoval. Výrazné chyby to nemá. Akce je pěkně natočena, jen není tak nápaditá jako v Muži z oceli. Henry Cavil mě opět baví – s ním problém nemám. Ben Affleck to zahrál celkem solidně, jen mi jako Batman moc nesedí. Má moc vážnou roli, dost netečný je, ale jako bavil mě – to neříkám, herec je to dobrý, jen ta role Batmana mi přišla docela rozporuplná. Jeremy Irons zvládl roli Alfreda obstojně, ikdyž Caina nemůže zcela nahradit. Amy Adams příjemná jako v předchozím dílku. Jesse Eisenberg mě docela zaujal – i ta role mi trochu připomněla Jokera z Temného rytíře, ale přesto Joker je Joker. ;) Zbytek herců bez připomínek. První půle snímku je taková pozvolná a to mi i vyhovovalo, příběh jednoduchý – postupně se nenáročně rozvíjel. Na úplném konci mě to trochu překvapilo, ale přešel jsem přes to v pohodě. Hudba od dvojice skladatelů Hanse Zimmera a Junkie XL se mi líbila, ale přesto má Zimmer lepší soundtraky. Co mám dále popsat? Akce byla přehledně natočená, ale v soubojích moc rychlá, třeba ke konci kdy se Affleck bil s několika protivníky. No, at už můj komentář vypadá jakkoliv, jsem spokojen, těším se na pokračování (kterých bude hodně) a další shlédnutí. ()

liskam

Čekal jsem, že Batman bude hodně mizernej, ale že to bude až takovejhle kleštěnec, to překvapilo i mě. Asi proto byl skoro celý film točený ve tmě. Tři hvězdy dávám za Luthora a Supermana. Po shlédnutí SE:183 minut jasné zlepšení! Za mě 65% ()

kingik

Snydere, jen klid, přestaň se bát. Já ti nic neudělám. Nebylo to nejhorší, ale musíme si spolu něco vyjasnit. Právě jsem si oholil hlavu, sjel jsem si i ohanbí. Říkej mně David Lu(líno)thor. Půjdeme spolu na procházku. To víš, máš za sebou náročné natáčení, pořád zavřený ve studiu, čerstvý vzduch ti jen prospěje. Ještě si ale musím skočit do domácích potřeb koupit smeták, izolepu, v trafice nakoupím pár comicsů s Baťamanem, Superhadrem a Wonderbra Woman, v Elektře svítící žárovky do očí. Bude to noční vycházka. Půjdeme tmou, světlo se bude hodit, hovno bude vidět, podobně jako v tom tvém filmu, ovšem za ÚSVITu dosáhneme SPRAVEDLNOSTI. Ptáš se jak? Klekneš si, já ti přilepím koule izolepou, následně tě po nich přetáhnu smetákem, pak budu listovat comicsy, jestli v nich najdeme trio hlavních comicsových postav v jednom sešitu. Cože? Něco jsi říkal?! Prý jsem lhal, když jsem říkal, že ti nic neudělám. Ty jsi ale taky sliboval nářezový film, v němž si dvě ikony comicsového světa budou rozbíjet budky a drtit sanice. A nakonec tenhle souboj zabírá pětiminutovku z více jak dvouhodinového filmu. Zack Snyder ideálně neustál ten přetlak osobitých postav stlačených do jednoho filmu. Na filmu není příliš znát jeho astronomický rozpočet. Na první větší akci se čeká přes hodinu. Film akcí nepřetéká. Nejvíce se jí nahromadí ve finální fázi filmu. Jenže někdo měl nápad všechny bojové scény zakomponovat do noční scenérie. Vychutnat si těch pár akčních sekvencí lze, pokud fandíte (A)flekatému stylu. Zbývá doplnit, že na tak ambiciozní film, je CGI nepříjemně rozpoznatelné. Dost oceňuji, že tvůrci potlačili humor. Žádné extra hlášky jsem z filmu nezachytil. Humor ve filmu nevyhledávám, proto tenhle krok do temného pojetí, hodnotím pozitivně. Herecká sestava dobře poskládaná. Ben Flekatec je solidní drtič sanic, vadil mně na něm jen ten efekt svítících očí. V kostýmu vypadal namrdaně. Henry Kejhák byl standardní Superhadrák. Nevadil, nezářil, nekurvil to. Gal Gadot mělo být víc. Do kostýmu Wonderbra se totiž nasoukala až ve finálním zúčtování. Šlo hlavně o fyzický výkon, který zvládala nadmíru šukatelně, mrdatelně, jebatelně. Lex Luthor byl poněkud novátorsky pojat. Nehrál ho žádný starý paprikáč typu Hackman, nýbrž svěží zloduch s tváří Jesseho Hajzlberga. Vedlejší role ani zmiňovat nemusím, neb se v nich neblýskl nikdo, koho bych mohl vyzvednout. Nejhorší na filmu je scénář. Třináctiletý (po)školák by jistě také nevyspravil řadu nepřehlédnutelných, v rámci limitu povolených nelogičností v jednání a motivacích postav, které původní a značně předimenzovaný scénář obsahoval, ale chtěl by se nářezově a pubertálně bavit, tudíž by do filmu kreativně napsal tak velkou porci akčních scén, že by se v kině všichni posrali. Znáte tu starou hlášku o tom, jak se někdo posral v kině? Tak u tohoto filmu se mně to nestalo. Když se dva comicsoví kohouti perou, divák to hravě sezobne. DC= dementní, dysfunkční i dobrý comics. Prostě všechno v jednom mega filmu. Stačí si vybrat. 70% () (menej) (viac)

DJ Obelix

Zacku, Zacku, co mi to děláš. Konečně jsem sebral odvahu se podívat na Batman v Superman: Dawn of Justice. Dával jsem tomu docela slušné šance, protože ona "ultimate extended tříhodinová verze" měla dobré ohlasy. Mno, jak to kulantně říct? To byla příšerná hovadina! Zacka Snydera jsem míval hodně rád. HODNĚ rád. Jeho prvotina - remake Úsvitu mrtvých - byla na svou dobu jako zjevení. Viděl jsem ji nesčetněkrát a i dnes si rád dám repete. Následující třístovka byly jedny velké vizuální orgie. Pekelně zábavné vizuální orgie. A po Watchmenech jsem už Zacka pomalu pasoval na jednoho ze svých tří nejoblíbenějších režisérů. Jenže ouha, něco se zvrtlo. Přišel Sucker Punch, Snyderova zfilmovaná masturbační fantazie, která nám dokázala, že bychom tohoto megalomana měli držet co nejdále od scenáristického pera. A pak už se dostal jako lodivod k nově vznikajícímu DC filmovému univerzu, čímž byla zkáza dokonána. Po veskrze průměrném Muži z oceli, který se vám vypařil z hlavy za 15 minut po opuštění kina (a to jsem ho viděl na FFku, nejlepším možném místě ke sledování komiksových filmů), přínáší Zack svůj Opus magnum - BvS. Změť příšerných snových sekvencí, "nenápadných" božských alegorií, otravného Lexe (který je spíš mixem mezi Riddlerem a Jeromem ze seriálového Gothamu - což bohužel nemyslím v dobrém) a vyvrcholením titulního souboje tak stupidním, že by se za to nemuseli stydět ani tvůrci filmů pro SyFy Channel. Přiznám se, že při závěrečné půlhodině už jsem usínal, takže mi pár minut rozhodně uteklo, ale nemám sebemenší potřebu si je doplnit. A ani z toho všeobecně opěvovaného Afflecka v netopýřím kostýmu nejsem kdovíjak odvařený. Ne, že by tu roli zahrál špatně, ale nechápu ty oslavné výkřiky. Ještě o něco hůř dopadl nový Alfred, ale tam je to nejspíš dáno, že ho mám zafixovaného i vizáží jako distingovaného anglického gentlemana. Suma sumárum, BvS se nepovedl (to jsem objevil Ameriku, co?). A to tak, že hodně! Seriálový Gotham je stokrát lepší volbou než tenhle předražený hřebíček do rakve kdysi slibného mladého režiséra. ()

dr.horrible

Vizuál. Kostýmy. Soundtrack. Tak moc nadupané. No a scenárista Arga a David S. Goyer, vďaka ktorým je pár miest značne nablblých (najhoršie bolo to "Krvácaš?" "Budeš!" to som sa smial). Vlastne celkom dosť. Až mi je divné, že to v takto drahej veci nikomu vrátane Snydera nevadilo. Casting v pohode, Affleck dokonca dosť v pohode, Eissenberg ťažko za hranicou prehrávania. Ja neviem, ešte som ho takto nevidel, či nebude tiež chyba niekde inde. Úplne pochopím negatívne recenzie. Ale je to žrádlo! Batman, Superman a Wonder Woman v jednej scéne, to je ešte viac ako Kapitán Amerika, Iron Man a Spiderman v Občianskej vojne. Hodnotenie samozrejme značne preháňam, pretože ako hovorím; ja to žerem. Edit: Aj na tretíkrát tam nechávam plnú. Skrátka srdcovka. Reálne tak 70%. ()

InJo

Smutný případ očekávaného ambiciózního megablockbusteru, který se svým tvůrcům postupně rozsypal pod rukama. Slibný rozjezd, skvělý Affleck (i když se Batman chvílemi skutečně chová dost hloupě, ale to není chyba herce), dvě výborné akční scény, které bych si dal klidně okamžitě znovu (v obou figuruje jako hlavní "hvězda" Batman), sympatické (nolanovské) brnkání na struny temnosti, osudovosti a lehce srozumitelného filosofování. A to je bohužel zhruba vše dobré, co si po první projekci (kinoverze) vybavím. Ostatní herci jsou buď nevýrazní (a v nezajímavě napsaných rolích), nebo (pře)hrá(va)jící to, co už jsme od nich mohli vidět vícekrát (samozřejmě mám na mysli Eisenbergova Luthora). Nejhorší ze všeho je ovšem scénář, který by toho chtěl odvyprávět strašně moc, ale ve výsledku jen nelogicky plácá páté přes deváté a hlavně finišuje zaměnitelnou kýčovitou digibitvou, která se podle mě k předchozímu ději a stylu skoro vůbec nehodí a působí proto skoro jak z jiného filmu. Navíc pointa s "Marthou" je tak náramně pitomá a zoufalá (a bohužel to určitě neměl být žádný pokus o sebeparodii či nadhled), že si zaslouží vejít do filmových dějin. :) Neřadím se mezi skalní fandy "Avengers-filmů", ale mrzí mě a trochu i šokuje, že snad všechny doposud vzniklé jsou lepší a soudržnější než tahle nabubřelá (polo)týmovka... 60 % ()

IQ Tiqe

Špatný to nebylo, ale už mám snad všechny klišé z akčňáků okoukaný, tak spíš oceňuju originalitu nebo hlášky jako v podání Marvelu. Tady byly hlášky všehovšudy tři. Navíc film dává smysl jen za předpokladu, že je Luthor magor, přišlo mi to trochu násilně slepený. Gal potěšila. Ovšem nejlepší hláška přišla z publika po marném čekání na potitulkové scény: „Tak jsme tady za čůráky.“ ()

Superman: Legacy nabírá další herce

Superman: Legacy nabírá další herce