Batman vs. Superman: Úsvit spravodlivosti

• Česko Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti (viac)
USA, 2016, 151 min (Special Edition: 183 min)

Réžia:

Zack Snyder

Predloha:

Jerry Siegel (komiks), Joe Shuster (komiks), Bob Kane (komiks) (viac)

Kamera:

Larry Fong

Ben Affleck, Henry Cavill, Amy Adams, Jesse Eisenberg, Diane Lane, Laurence Fishburne, Jeremy Irons, Holly Hunter, Gal Gadot, Kevin Costner, Scoot McNairy (viac)

V obave, že činy nadpozemského superhrdinu z Metropolisu ostanú bez kontroly, nastúpi proti nemu impozantný ochranca Gotham City, zatiaľ čo svet váha, akého hrdinu vlastne potrebuje. A kým sú Batman a Superman vo vzájomnej vojne, rýchlo vyvstáva nová hrozba, ktorá ľudstvo stavia do väčšieho nebezpečenstva, než doteraz poznalo. (Continental film)

KR4T4S

Kinoverze je lepší než prodloužená, která se znatelně táhne (a to mám rád, když film trvá tři hodiny - ještě když se natáčelo, přál jsem si, ať to je dlouhé). Affleck jako Batman super, jako Bruce Wayne slabší. Eisenbergův Luthor mě baví hodně. Cením si i snů/flashbacků. 85% ()

Sdoom

Viděna prodloužená verze a nebylo to špatné. Na to, že má film 3 hodiny, tak má docela slušné tempo. Je zde docela vyvážený mix akce a dramatického vývoje. Affleck mi tentokrát až tak nevadil, stejně tak Cavill mi přišel míň homo než v Man of Steel. Nicméně spousta vyložených scénáristických nesmyslů sráží film docela dolů do tříhvězdičkového průměru. (HD, orig.) ()

Jungolink

„... the world only makes sense if you force it to.“ – Páč jsem trochu masochista a nemám rád shnilá rajčata (či jakoukoliv jinou dekadentní potravinu), podíval jsem se rovnou na tříhodinovou Ultimate Edition a ke svému překvapení jsem zjistil, že to není taková zatraceníhodná zrůdnost, jak se mi internety snažily namluvit. Jasně, byla tam rovnou celá legie logických, narativních i klišoidních přehmatů a přešlapů, ale... nenachází se v obdobné situaci každá druhá komiksová adaptace, kterou nám filmový průmysl euroatlantického prostoru cpe pod držku? To, co Nolanově trilogii či MCU bez problémů projde a u X-menů jsou nad tím diváci schopni u lepších dílů přimhouřit oko, u dílů horších pak radši takticky odvádět pozornost zpátky na díly lepší, se najednou (z pro mě nepochopitelných důvodů) stává neodpustitelnou herezí. Asi začnu revanšisticky přehvězdičkovávat komiksárny... >:) ()

Arkanoid

Nechápem výčitky k tomuto filmu a zároveň lepšie hodnotenie marvelovskej obdoby, samozrejme myslím Civil War. Videl som plnú, trojhodinovú verziu DC filmu, film bol konzistentný, všetko do seba zapadalo a žiadnu scénu by som nevynechal. Sny a predstavy efektne doplnili epický dej a vystupňovali atmosféru radikálnych rozhodnutí hrdinov. DC film sa zameral na dvoch komixových hrdinov, marvelovský Civil War prejavil taktiku zobrazenia psychológie svojich hrdinov, ktorá by sa dala nazvať z každého rožku trošku, bolo to o každom jednom Avengerovi, až v závere sa film užšie zameral na menej postáv (Civil War neodsudzujem, len porovnávam, užil som si ho). Vďaka zameraniu sa na menej postáv v Dawn of Justice už od začiatku deja bolo pre mňa jednoduchšie sústrediť sa na motivácie oboch hrdinov, pričom budovanie ich psychológie bolo pre mňa oveľa intenzívnejšie. Voči Snyderovi nemám výčitku, Dawn of Justice mal dokonca spoločné klady s jeho masterpiece filmom, Watchmen. Tam takisto budoval psychológiu dlho, a stupňoval ju, pričom do deja miešal politickú atmosféru a vplyvu superhrdinov na svet. Tieto filmy sa líšia len počtom postáv, Podobajú sa dĺžkou akčných scén. Žezlo prebraté po Nolanovi Snyderovi právom patrí, postave Batmana dal nový rozmer, ktorý sme u Nolana nevideli a dokázal ho naplno využiť. Batman plný nenávisti, snažiaci sa zanechať po sebe odkaz, ktorý by ho definoval, tu ešte nebol. Ben Affleck nie je Christian Bale, ale svojej úlohy sa zhostil naplno a dal zo seba von všetko, čo mohol. Jeremy Irons ako Alfred Michaela Cainea prekonáva a necháva ho ďaleko za sebou. Cavill v Snyderovom podaní je vhodný Superman a jedine pod jeho taktovkou sa mi táto komixová postava v hranom filme páči. Einsenberg spolu s úlohou Zuckerberga Social Network najlepší výkon kariéry. O správnu atmosféru jednotlivých scén je taktiež postarané. Zimmer sa spolu s Junkie XL vhodne dopĺňajú. Záverečný pohyb hliny je pre mňa rovnako fatálnym momentom ako záverečné roztočenie Cobbovho totemu v Inception. DC fanúšik, aj filmový kritik po tomto filme odchádza spokojný po všetkých stránkach. Ak chcete kultovú komixovku a Snyder má v ruke námet, stačí len čakať. ()

MsUtahraptor

Polovina "problémů" by se vyřešila, kdyby někdo jednoduše dal Batmanovi přes držku a vysvětlil mu, že se svět netočí jen kolem něj a jeho ega. Dalších X procent by odpadlo, kdyby se Superman (Má to být reportér, proboha!) přestal se vším sr*t a rovnou přešel k věci. Zbytek připadá celonárodnímu americkému přesvědčení, že má USA přirozené právo kritizovat, kontrolovat a k tomu ještě patent na pravdu. Mimozemská technologie s všem přístupným, srozumitelným návodem ke zneužití také moc nepomohla... Poučení: Strach, blbost a testosteron nakonec zaviní zkázu lidstva. pozn.: Nemít možnost film v pravidelných intervalech zastavovat a hlasitě si zoufat, jací jsou ti chlapi voli, nejspíš bych ho nezvládla celý. (Bohůmdík za Dianu!) ()

Forsberg11

Vybral som si jednoznačne režisérsky zostrih a musím povedať, že tie tri (zo začiatku desivé) hodiny mi ubehli na počudovanie veľmi rýchlo. Zach Snyder kráča v šľapajách "jednotky" a brutálnej akcie je tu znovu neskutočne veľa. Ben Affleck je podľa mňa skvelý Batman, má charizmu, postavu, hlas aj "temnotu". Na druhej strane Hanry Cavill sa pre rolu Supermana celkom určite narodil. Veľmi ťažko by ste momentálne hľadali herca, ktorý by na túto rolu pasoval viac. No a záverečné minipredstavenie Wonder Woman tiež stálo za to. Posledné filmy od DC mi prídu o niečo temnejšie, surovejšie a vážnejšie ako Marvelovské kúsky. A som aj rád absencii humoru. Ten mám rád, ale je ho dosť v iných blockbusteroch. Bude to ešte zaujímavá sága. (Director´s Cut verzia) 70 %!! ()

Melios odpad!

Zack prečo? Respektíve PREČO DC PREČO? Tak dobre rozbehnutý film a tak ho sprepáčením doj*bať! Koniec je príšerný a pokiaľ si myslíte ,že nič horšie ako Batman a Robin nejde natočiť ,tak tento film je priamy príklad toho ,že to ide! Nenávidím vás Warner Bros! Odpad ,odpad a ODPAD! Vypichnite mi voľakto oči ,alebo aspoň tento film zakážte v Strednej Eutópe nech konečne skončí moje utrpenie! ()

iXtr3m3

Mám to za sebou. Nech to vo svete dopadne hocijako, mňa to nesklamalo a keďže som večný fanúšik aj animovaných komixov od DC, môžem potvrdiť inšpiráciu v nich (Dark Knight Returns, All Star Superman, Flashpoint Paradox atď.). Film inak ťažko hodnotiteľný, nakoľko je temný ako spracovaním, tak aj zameranim a rovnako aj zasadením do dvoch svetov-miest, takže niekomu to sadne, niekomu nie. S ostatnou komixovou tvorbou absolútne nezrovnatelné, nakoľko je to o toľko temnejšie ako zbytok žánru, že aj fantastický Civilný Kapitán Amerika je stále väčší komix aj napriek menej výbušným scénam. Teraz som to nemyslel ako zhodenie filmu samozrejme, skôr mi ide o to, že každý snímok z týchto diametrálne odlišných tvorieb je fakt tak veľmi odlišný svojim spracovaním aj cielením, že to je ako zrovnávať Apple a Samsung, čo je večná vojna, aj keď v princípe ide o to isté, ale uchopenie veci je extrémne odlišné. Komu sa nepáčil Man of Steel, ten zavrhne aj BvS, komu sa naopak páčil, ten dostane stret dvoch najväčších hrdinov komixov všetkých čias v super spracovaní. A Batman? Pre mňa peckový a aj keď je to možno zaujatosť, mňa nesklamal a kto pozná Afflecka, tak vie, že jeho raná tvorba sa tej súčasnej neťahá ani po členky a to ako režijnej tak aj hereckej. Dokonca aj Lex bol v jeho malom priestore dobré psycho... O dosť temnejšie a psychologickejšie a možno na prvý pohľad ťažšie stráviteľnejšie ako Man of Steel, ale to bol aj Dark Knight oproti Batman Begins a ako to nakoniec dopadlo, že? P.S. Už sa neviem dočkať rozšírenej verzie na jeseň. Keďže Man of Steel bol u mňa 110%, čo som si potvrdil doma novou projekciou v 3D noc pred BvS, tak tomuto nemôžem dať menej, takže 115%. Dúfam, že pri Justice League to bude aspoň na 150% :) Videné v 3D, ktoré bolo jediným vážnejším neduhom filmu ako takého, ale to bol dôsledok toho, že to bolo primárne pre iMax a nie bežné 3D kiná. P.S. DRUHÉ ZHLIADNUTIE V 2D. Po druhom zhliadnutí v 2D musím pridať a je to fakt že bomba. Prvá vec, 3D je absolútne zbytočné, v 2D je všetko svetlejšie (v rámci možností samozrejme), extrémne detailnejšie a aj samotný Doomsday je bombardér. Nakoľko som odchovaný aj na klasických komixoch a taktiež animovaných a nielen na hollywoodskych stvárneniach, tak je to fakt že bomba. Batman je hustý jak sviňa, niečo medzi Dark Knight Returns a Flashpoint Paradox (kde to bol niekto iný, ale nechcem spoilerovať), neserie sa s nikým a kým Superman, aj popri veľkých stratách v princípe a v rámci možností primárne zachraňuje životy, tak Batman kosí všetko v rade, láme ruky, nohy, väzy, strieľa ťažkotonážnymi zbraňami a koho nezabije sám, toho označí a zabijú ho vo väzení. Wonder Woman je napriek plochej herečke taktiež hustá a už sa teším na jej sólovku v rôznych časových líniach. Alexander Luthor je pravý mix medzi Luthorom originálnym, t.j. megalomanom s neobmedzenými finančnými a technickými možnosťami a zároveň Jokerom, kvôli svoju psycho egu. Alfred aj v tých pár štekoch valí jednu sarkastickú poznámku za druhou a je platným členom Bat tímu. Flash aj napriek nesympatickému hercovi má dve krátke cameá, ktoré svedčia aj o inšpirácii vo Flashpoint Paradoxe, Aquaman pri prvom pohľade nevyzerá nič moc, ale potom jeho štart s rázovou vlnou všetko napraví, takže snáď bude ako skutočný Aquaman z komixov, ktorý bol takmer rovný samotnému Supermanovi až na to lietanie, no a nakoniec Cyborg, aj keď toho moc nevysvetlili o danom projekte, podľa technológie to vyzerá, že to nebude nič pozemské, čo by nasvedčovalo mimozemskej morfovacej technológii, ktorú mal aj v komixoch. V podstate celkovo zložka Meta-Human veští dobrý úvod do Justice League ako takej. Komu sa film zdal uponáhľaný, tak je to preto, lebo je daný jedinec zmlsaný rozsiahlymi fázami v Marvel univerze a zároveň treba myslieť na Režisérsky zostrih, ktorý bude o pol hodiny dlhší. Kto riešil Marthu ako WTF, tak vôbec nevidel súvislosti, ktoré jasne ukazovali, že Bruce bol na nej fixovaný viac ako niekto iný, takže s prihliadnutím na jeho nočné mory sa s ním jeho psychika po toľkých rokov bojov, zabíjania a antizločinu pohráva. Rovnako aj Supermanove vidiny nasvedčujú o jeho stálom boji s ľudskou povahou a zároveň nemožnosťou byť všemocný a všadeprítomný. Lois síce len vypĺňa priestor, ale ani jej odbočka v deji nie je len samoúčelná, ale má poukazovať na konšpiráciu okolo samotného Supermana. Lex je brutálny manipulátor, ktorý sa pohráva s každým od ľudí až po samotných hrdinov či polobohov a je si vedomý svojej jedinečnosti. Jediná osoba, ktorá bola naozaj najviac len a len do počtu, tak bola Martha Kentová, ale nebyť nej, tak by chýbalo premostenie od hlavnej myšlienky, cez prerod Batmana až po jeho samotné grandiózne predfinále s bombovou lomenicou v hale. Samotné finále tiež nevidím tak čierno ak teda neberiem do úvahy nočné spracovanie :) Neviem si predstaviť lepšie stvárnenie,aby v ňom vynikla osudovosť, temnosť a zároveň epickosť. Kto poukazuje na búranie celých miest, tak čo očakáva od Supermana, ktorý dokáže zničiť aj celú planétu? Ak chce niekto niečo reálne, tak potom nemôže vôbec pozerať filmy zamerané aj na Supermana, nech si pozrie Netflixovského Daredevila. A vôbec, všetky keci, ktoré niekto vypichoval vrátane kritikov, nemali svoje opodstatnenie, od samotných temných vízii hrdinov, ktoré poukazujú na ich osudové životy a rozhodnutia, voľby, výhry aj prehry a celkovo komplexnosť, ktorú Marvel absolútne postráda (oni to ale vynahrádzajú zasa počtom postáv, takže tam neprichádza niečo také do úvahy, keď vo filme vystupuje nad desať hrdinov, tak aj čo i len jedna vízia na hlavu by z filmu urobila nekonečný príbeh. Absenciu vtipu neriešim, pretože to je proste DC trademark. To je ako keby som vypichoval Emmerichovi jeho večné globálne katastrofy, Burtonovi jeho fantasmagórie, Marvelu napríklad naopak prílišný vtip, aj keď dobre spracovaný a tak by som mohol pokračovať dokola. Čo nemalo priamo príbehové opodstatnenie, malo efektné vyústenie, čo je zasa podstata hollywoodu, snáď niekto nečaká u takéhoto typu oscara za scenár alebo námet, ktorý je v desaťročiach komixov tak prevarený, že už ani viac nemôže byť. Malo to neskutočný adrenalín, temnotu, drsnotu, nekompromisnú akciu, vymakaný hudobný podmaz, ktorý skvelo naväzuje na MoS, čo napríklad nerobí ani Marvel a má každý OST iný, malo to scény, pri ktorých sa opätovne dostavili zimomriavky na chrbte viď. prepojenie úvodu z MoS z iného uhla pohľadu, bombový batmanov attack v jeho autíčku, ktorý smelo konkuruje Batman Begins a prvému stretnutiu polície z jeho Batmobilom, Batmanov vstup do haly, keď to začne ťahať so Supermanom, bombastický súboj so Supermanom, na ktorý čakal snáď celý svet a ukázal, že Batman je kvôli Supermanovej podstate byť vždy hlavne dobrým, vlastne lepší ako samotný Superman, čo sa ukáže aj v súboji samotnom, kde nejde len o silu, ale aj pripravenosť atď. V podstate Batman si kradne s výnimkou finále v podaní súboja bohov takmer každú scénu pre seba, čo je fajn, keďže Superman už úvod do nového univerza má za sebou a aby som Batmanovi nekrivdil, tak vo finále síce neprispeje moc, ale o to zásadnejšie poslednou svojou možnou ranou. Malo to dokonca aj emócie, jednoducho všetko, čo sa len od takého filmu dá chcieť. Už aby tu bola režisérska verzia, viem si predstaviť, čo všetko tam bude, napr. útok Batmana na Lexcorp, Lexovo spoznanie budúcej hrozby atď. Zhrniem do jednej vety. BvS je megalomanská psycho analýza zrodu najväčšieho spojenectva medzi najznámejšími superhdinami všetkých čias so všetkým aj menej stráviteľnými aspektami, je to jednoducho dospelý film pre dospelých fanúšikov, ktorý ale zároveň vyžaduje znalosť DC vesmíru, pretože inak veľa vecí zostane nepochopených alebo zle vysvetlených. Po druhom zhliadnutí 120% a to nekompromisných, Kto chce hatovať, nech si vyserie oko, pošlem na neho Batflecka, hneď ho to prejde... :) P.S. Tretie zhliadnutie v Ultimate Edition deň pred Justice League. Čo v kinoverzii niekomu nesedelo napr. "Martha akože fail", čo sa mne síce nestalo, ale tupčekom vo svete áno, to tu bolo krásne doriešené flashbackom v správnej chvíli. Naozaj ultimátne spracovanie, ktoré je pre mňa ďalším míľnikom v komixovej tvorbe. P.S. Po zhliadnutí Justice League len dúfam a snívam, že raz vyjde podobný Ultimátny zostrih, pretože kratučké 2 hodiny boli jediným negatívom úžasného zrodu tímu známejšieho a silnejšieho ako konkurenční marvelácky Avengers. () (menej) (viac)

Kuny27

Už ne, prosím! Tohle je zoufalství. Skvělá hudba, dobrá kamera, dobré efekty a ohromná síla "lidí¨. Stejně to prostě nefunguje. Děj a emoce nulové. Typ filmu "bůh je mrtvý." ... Co všechno si máme ještě vymyslet a koho všechno zničit, aby byl svět zachráněn? Kdo všechno má přijít za záchranu lidské dobroty? UŽ PROSÍM NEDOTÁČET - radši dejte peníze na užitečné věci než takovéto filmy. ÚSVIT SPRAVEDLNOSTI - prošvihl jsem něco? Nebo jsem nudou usnul v ten skvělý moment? Bavilo mě 5-10 minut z vyčerpávajících 150. ()

KennyNevym

Uz od zacatku bylo jasny, ze film bude nalejvarna tuny informaci, aby DCEU mohlo alespon trochu dohnat MCU. Na jednu stranu to chapu, ale u mnoha deje neznalich divaku to vyvola pomerne silne zmateni. Pro lidi co nevideli Muze z oceli a komiksy je nezajimaji, to je strata casu vubec na film chodit. Cekal jsem s cim DC prijde, aby se vyrovnali Marvelu, ktery s filmy narazil na zlatou zilu. Byl jsem dost skepticky a cekal jsem, ze jednoduse okopiruji styl Marvelu, ale byl jsem prekvapen. Je zrejme, ze Universum DC vsadilo na temnotu, ktera k tom krasne sedi. Nezbyva mi nez blahoprat a doufat, ze Liga Spravedlivich precezme kolik a bude pokracovat v slusne rozbehle stafete. ()

Dr. Wolfenstein

Spoilery. Film jako takový špatný nebyl, ale na MoS to rozhodně nemělo. Celkově se z toho dalo vytěžit mnohem víc. Nejsem sice nijak výrazně zklamaný, ale že bych z toho jásal, to se rozhodně říct nedá. Celá ta věc ohledně souboje byla dost náhodná. Batman se sice připravil, ale neměl žádnou jistotu, že Superman na jeho volání odpoví. Kdyby nebylo Luthora, tak by se na něj Sups nejspíš vykašlal a nechal tam Temného rytíře postávat v dešti až do božího rána. Jenže schodou náhod Luthor unesl Marthu a nařídil mu bojovat na život a na smrt. Lex sice věděl, že když Batman ukradl kryptonit, tak se chce nejspíš Supermanovi postavit, ale nemohl vědět kdy. Nebo už si to nevybavuju. Celé to působilo, že jednoduše všichni byli ve správný čas na správném místě a ve správném rozpoložení. A to není moc dobře. Souboj samotný se sice povedl, ale nakonec se všechno semlelo moc rychle. V jednu chvíli chce Batman Supiho probodnout kopím a za pár minut slyšíme "jsem přítel vašeho syna". (Nejspíš chtěl Marthu jen uklidnit, že je v bezpečí, ale v kontextu mi vyznělo kapku mimo.) Jinak Affleck si to dával hodně slušně, Gal Gadot jsme si sice nijak výrazně neužili, ale těším se až ji uvidím znovu v její sólovce. Dva "nejhejtovanější" herci z celého obsazení nakonec byli ti nejlepší. Cavill znovu potvrdil, že je jako Superman výborný. Ale jisté vyhrady mám k Luthorovi. Eisenberg ho zahrál výborně. Opravdu to byl prvotřídní psychouš. Hlavně nejlepší byla scéna na střeše, kde s tím maniakálním úsměvem házel Supermanovi fotky jeho matky. Problém mám spíš s tím, jak tu postavu pojaly. V nejednom komentáři už jsem četl to, co si myslím i já. Připomínal mi spíš do jisté míry Jokera. Nevadilo by to, kdyby ty filmy byly čistě supermanovská série, ale v tomto sdíleném universu už jednoho Jokera máme a dalšího nepotřebujeme. Luthor měl být spíš takový, jaký je v komiksech. Prostě vážnější. To už je spíš otázka vkusu. Tohle pojetí mi sice vyloženě nevadí, ale trochu mě to mrzí. Luthor byl i prezident, ale tohoto magora by do Bílého domu nikdo nepustil. Kdo četl Lex Luthor: Man of Steel, tak v něco takového jsem doufal. Chybělo mi v tom filmu trochu filozofičtější zamyšlení nad Supermanem, jako třeba ze zmíněného komiksu (Co když se zítra ráno probudí s tím, že ví, co je pro nás nejlepší? Proč by měl svět jen ochraňovat, když mu může vládnout?) Něco takového mi tam prostě scházelo. Nejblíž k tomu měla asi ta scéna z televize, kde se jednotliví lidé včetně oné senátorky nad jeho působením na Zemi zamýšleli. Ale líbilo se mi, že se nijak dlouho nepachtili s těma tajnýma identitama. Prostě Luthor věděl, že Sups je Clark Kent, Superman věděl, že Bats je Bruce Wayne... Souboj s Doomsdayem byl super, jen si mohli odpustit tu světelnou show kolem, když mutoval. No prostě tomu filmu bylo hodně co vytýkat, ale nakonec převládá to lepší. Myslím, že takové slabší 4* je zatím otimální hodnocení, uvidíme po druhém shlédnutí a jsem zvědavej co přinese ta o 30 minut delší verze. Po Ultimate Edition za 5*. () (menej) (viac)

Indy

Najočakávanejší film prvého polroku je za mnou a dopadlo to ... veru dobre, ale nekritické nadšenie napriek tomu v ďalších riadkoch nasledovať nebude. Potenciál stretu dvoch najväčších komiksových hrdinov nebol využitý k absolútnej spokojnosti, ale to je už údel fanúškovských filmov, každý má očakávanie niekde inde. Zatratenie, aké BvS schytáva od niektorých recenzií a komentov je ale podľa mňa úplne vedľa, pretože film ponúka veľa, je udalosťou s veľkým "U" a nuda určite nehrozí ... Úvod je úžasný, asi naj z celého filmu, sprevádzaný "snyderovskými" spomaľovačkami a úžasnou Zimmerovou skladbou "Beatiful Lie" (asi top zo soundtracku). ... Ben Affleck je dobrý Batman, resp. Bruce Wayne, tie zamračené výrazy mú celkom idú ... Henry Cavill bol v Man of Steel lepší, tu to občas s jeho výrazmi škrípe ... Jesse Eisenberg ako Lex Luthor - tu som sa obával, že pôjde o smiešnu figúrku, ale celý ten Luthorov plán bol dobre vymyslený a excentrické uchopenie tejto postave sadlo, takže palec hore ... Gal Gadot ako Wonder Woman má menej priestoru, ale všetky jej scény sú fajn a na jej sólovku som celkom zvedavý ... Jeremy Irons ako Alfréd mohol mať nejakú tú peknú scénu navyše, je škoda, že takéhoto herca nevedeli viac využiť ... ale pome k titulu filmu, súboj Batmana so Supermanom mohol byť pamätihodnejší, chcelo to originálnejšiu choreografiu, viac nápadov, pretože kinematografia pozná lepšie súboje jeden na jedného a tu bol potenciál zahviezdiť, nestalo sa, aj keď scéna je to dobrá, mohla byť však výborná a mohli sa dostaviť aj zimomriavky - nedostavili ... akčné finále s Doomsdayom (ktorý stále vyzerá ako Cave Troll z Pána prsteňov) povedzme, že môže byť, ale ... zase je tu to "ale" ... proste unieslo by to aj väčšie a epickejšie divadlo. Potešil však úplný záver, čo je asi 15 minútový epilóg, ktorý krásne otvára dvierka pre Justice League. ... suma sumárum, film som si veeeľmi užil, takže to má za slušných 8/10 a oceňujem, že filmové adaptácie DC Comics idú svojou vlastnou cestou a nekopírujú Marvel. ()

zencitizen

Je nutné přijmout, že celý film je nazírán optikou paranoidního ego-Batmana, který zažívá klasickou mužskou úzkost z narušení dominance jednoho jediného alfa samce. Pravda twist z čirého hejtu do parťáctví působil poněkud voluntaristicky. Ale jak správně řekla přítelkyně, když jde o matky, pak je všechno jinak. Co se týče formální výstavby filmu - tam jsem byl naopak velmi příjemně překvapen. Skvělé je protkání filmu snovými vizemi, které slouží jako důležité emocionální podloží pro Batmanovy motivace. Navíc dávají smysl ikonicky topornému zobrazování Supermanových záchranných misí. Také Justice League je představena poměrně nenápadně a sofistikovaně. Co se týče akce, tak většina csfd i moviezone dětí, které ji zatracují, podle mě moc neví o čem mluví - řemeslně jsou provedeny naprosto přehledně a s brilancí, o které se Nolanovi může jenom zdát. Skvělé rozvržení mizanscény, vyprávění obrazem, sofistikovaná (na komiksový žánr) symbolika. Kritická recepce je jednou velkou záhadou a mimo jiné i důkazem, jak hysterické a stádní reakce dnešní doba sociálních médii dokáže produkovat. Přirozeně závěrečná Godzilla-Doomsday akce s chrleným ohněm je jako z jiného filmu. Jinak je tenhle překvapivě, opravdu dobrý a solidní. V rámci svého žánru. Přirozeně. ()

joora1

Zack Snyder se s Mužem z oceli vymačkal na maximum. Tam vše fungovalo nad míru dobře, ale další dva DC hrdinové už byly nad jeho kapacity. S Batmanem si uplně nevěděl rady a Wonder Woman to už bylo příliš. Digitální orgie a efekty vyčnívaly nad vše ostatní a propracovanost příběhu a jednotlivých postav tu velmi chybí. Co opravdu ale neprominu, to je chování postav v jednotlivých scénách a ději. Tam mi někdy rozum zůstával stát kolem. ()

KoRner

Nemôžem tomu dať menej než omaľovankám z Marvelu, ktoré sú podobne tupé, avšak to maskujú všadeparodickým humorom. Snyder mal smolu, že nemohol predstaviť postavy už predtým a preto Batman má veľa zbytočných scén, na druhej strane ostatné postavy, človek neznalý vôbec nebude poznať. Epické finále bolo super, aj nekompromisný Batman, ktorý však v záverečnej bitke mohol mať väčšie slovo. Škoda tej predchádzajúcej bitky medzi dvoma hrdinami, ktorá je zbytočná a podľa mňa hlavný dôvod, prečo to kritici rozdupali. Lenže to už by nedával zmysel názov, však? Páči sa mi proste tá epickosť a temnota filmu, avšak na to prekvapenie na konci je akosi priskoro už v druhej časti. ()

wooozie

S konečným hodnocením počkám asi až na rozšířenou verzi, protože z kina jsem si odnesl hlavně to, jak neskutečně zkratkovitě to bylo sestříhané a celkově hrozně uspěchané. Affleckův Bruce Wayne je skvělý a dokonce i lepší než Batman, Superman extrémně upozaděný, Eisenberg (oproti přepáleným ukázkám z trailerů) naprosto v pohodě a Gal Gadot můžu naprosto kdekoliv, ale jako Wonder Woman je vynikající. Co určitě zamrzí je nevýrazný soundtrack Zimmera, který nemá až na výjimky žádný zapamatovatelnější motiv. Mám z toho celkově rozporuplné pocity, stejně jako víceméně každý, úspěch v kinech tomu ale přeji, o tom netřeba pochybovat. Nicméně základní nebo mírně nadprůměrné komiksové znalosti světa DC evidentně nestačí. Po zhlédnutí jsem začal procházet internet, abych zjistil, co všechno mi uniklo a upřímně, nakonec toho bylo více než dost. Skutečně Dawn of Justice není film pro masy, ale pro opravdové hardcore DC fanoušky. U nich ten filmový orgasmus naprosto chápu. Po druhé projekci a i následně zhlédnutých sólovkách půjde mé hodnocení určitě nahoru. ()

Darth_Jenda

Film, kterej je zralej v jednu chvíli na odpad a za vteřinu na pětihvězdu. Konečně Batman, co za něco stojí. Beník úplně nejvíc táhne film a kazí mu to akorát ten novej jouda Superman, kterýho pořád nenaučili novým výrazům xichtu a tak musí hrát tenhle britskej čumil největšího americkýho hrdinu s výrazem tramvajáka v půl 6 ráno. K tomu tam běhá pomatená pizdets Lojza Lejnů, která je NAPROSTO A DOKONALE VYMLETÁ!!!! Logika scény se světelným mečem, kdy ho hodí do vody, vyjde ven, vše si rozmyslí a skočí v panice pro něj, je naprosto neprůstřelná. Při scéně s umyvadlem jsem si málem crnknul, ale potom mi došlo, že to bylo myšleno vážně a není to jen Batmanův sen, ze kterého se probudí a radši ho spláchne deckou červenýho. Ke konci filmu se ze zoufalosti snaží pan Snajdr oslepit diváka a vkydne efekt "červený plátno", kde není nic vidět jen slyšíte "BRMM BUUM BÁÁÁC"... Takže prostě fakt úplně jako komix!!! No a perlička je epic music při nástupu zázračné paní, kterou slyšíte na Matějské mezi "ATENCIOOOOON AAAAA ATENCIOOOON". Při použití vysokoškolské matematiky mi vychází, že Beník za 8 hvězd, zbytek za -5, takže výsledná známka krásná 3. ()

Rudinsky

Ťažko povedať, čo sa v tomto filme posralo najviac. Pritom, zo začiatku je to celkom fajn - Snyder nás baví svojími vizuálnymi trademarkmi, Affleck je nečakane OK a odkazy na solídneho Man of Steel dávajú prísľub ekvivalentného pokračovania. Ba čo viac, Lois si vo vani napraví reputáciu vo veľkom štýle... Lenže potom sa to bez varovania switchne na absurdnú, bullshitom vypchatú skarikaturizovanú sračku bez akéhokoľvek konceptu, kde každý dialóg, scéna alebo neexistujúca motivácia postáv vyznieva do prázdna a napriek relinkom na komixové univerzum totálne podceňuje diváka. Pretože nefunguje zhola nič - ani sexy Cadot, ani Batmanov military dizajn, ani Luthor, ani Aquaman, ani Zimmerova hudba, dokonca ani Zackova réžia. A keď už prestávate veriť, že to môže byť horšie, príde na scénu kryptonský Pikachu, ktorého si DC kúpili vo výpredaji od Weta Digitals. Snyderovi som odpustil blbôstku v podobe Sovích strážcov, tu ale ako fatálne zlyhal. Starý dobrý Marvel... ()

HiddenDragon

Opravdu jsem neveril, ze by mohl byt novy DC pocin slaby, ale doufal jsem v neco lepsiho. Kdybych mel byt hodne objektivni, mozna by to bylo i na 3*, ale to bych uz to daval do pomeru s prumernym "Batman Forever" (1995) a zas takovy novy Snyderuv pocin neni. Presto mam ale pocit, ze Snyder muze byt vinen za to, ze v teto nove DC serii nastavil pomerne otravny vizual. V "Muzi z oceli" (2013), na nejz "BvS:DoJ" primo navazuje a prebira vsechny hlavni postavy, to jeste tak patrne nebylo a ten chladny ton kamery - takovy modrosedy odstin - Supermanovi slusel. Ovsem tady se k tomu pridava Batman a Zack mel asi pocit, ze to musi udelat jeste temnejsi. A vysledkem jsou misty vizualni blitky. Obraz je po vetsinu filmu neprijemne sedocerny - vpodstate tu neni jedina jasna barva a i Luthorova krev je cerna jak od upira. Toto celkove barevne nastaveni se proste nepovedlo. Spolu s rychlym strihem to ma asi za cil zamaskovat digitalni efekty, ale vysledkem je, ze v akcnich scenach (kterych je napr. s Batmanem zalostne malo) je fakt prd videt. Videoverze je trochu prijatelnejsi, ale zase u ni nejvic vadi zkresleni obrazu - mozna je to tim, ze film je tocen pro IMAX, kdezto na videu mate orizlou 2,4:1 verzi, diky ktere maji vsichni vertikalne "zdrcle" rozmery. Kdyz to srovnam s Marvelem, tak i kdyz tuto konkurenci mam mene radsi - napr. animaky maji horsi - v hranych filmech aktualni "dýsíčko" proste vizuelne valcuji. Jak mi u Marvelu obcas vadi ta prehrsel barev, na "BvS" je videt, ze snaha o "dospelejsi" a temnejsi podani se vymstila. Tohle bohuzel neni Nolan a jeho "Dark Knight". Vpodstate zadnou bitku jsem si poradne neuzil, protoze ji bud zakryval prach, tma, vybuchy, nebo jine lacine "figle". Pritom Affleck kupodivu ujde a snazi se vytriskat z Batmana (i Supermana :) co se da. Zbytek castingu byl fajn uz v "Man of Steel", jenom Irons jako Alfred nebyl dobra volba - pusobi jak rocker, nikoliv Brucuv mentor a opatrovnik. Eisenberg jako Luthor je rozporuplny. V nekterych scenach pusobil dobre, jinde trochu prehraval a byl spis jako neuroticky pubertak s mocnymi hrackami nez intelektualni machr. Dej je hodne rozharany - tuplem u Ultimate prodlouzene verze, kde jsou pridane sceny razeny casto tak hala bala, ze si uvedomite dulezitost strihace a proc reziserske verze byvaji vzdy horsi. Film je slepenec nekolika motivu - primo navazuje na "Man of Steel", bitva dvou hlavnich akteru je zase prevzata z animaku "Dark Knight Returns II" (2013) a zaver ze "Superman: Doomsday" (2007), resp. jejich papirovych predloh samozrejme. Tohle by jeste cele slo, ale je tu nekolik scen "ze snu" a superhrdinove tak obcas pusobi jak schizofrenici s preludy. Navic to cele Snyder pojal jako prequel k hrane "Justice League" tymovce a zaradil nekolik prvku, ktere zde postradaji dulezitost a smysl teprve ziskaji s nasledujicimi filmy. Cele to tedy vyzniva zmatene, nesouvisle a celou tu rozepri mezi hlavnimi aktery jsem vpodstate nepochopil (napr. to nesmyslne prekazeni Batmanovy honicky Supermanem). Nejvic mi srdce zaplesalo, kdyz se na scene objevila Wonder Woman (Gadot) v plne krase a do toho zaznel vyrazny novy hudebni motiv (zbytek hudby je krasny, ale uz jsme ho slyseli minule). To se tedy povedlo a zaverecna bitka byla fajn. Presto to na me pusobi jako rozpacity rozjezd k Justice League coop filmu, navic s casto neprehlednym akcnim vizualem. Kdyz to porovnam s logicky dobre vystavenou radou Marvelu (Phase 1, 2...) vzdy zakoncenou spolecnymi "Avengers" (2012, 2015), tak DC v tomhle "napodobovani" zatim zustava pozadu. () (menej) (viac)

Superman: Legacy nabírá další herce

Superman: Legacy nabírá další herce