Batman vs. Superman: Úsvit spravodlivosti

• Česko Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti (viac)
USA, 2016, 151 min (Special Edition: 183 min)

Réžia:

Zack Snyder

Predloha:

Jerry Siegel (komiks), Joe Shuster (komiks), Bob Kane (komiks) (viac)

Kamera:

Larry Fong

Ben Affleck, Henry Cavill, Amy Adams, Jesse Eisenberg, Diane Lane, Laurence Fishburne, Jeremy Irons, Holly Hunter, Gal Gadot, Kevin Costner, Scoot McNairy (viac)

V obave, že činy nadpozemského superhrdinu z Metropolisu ostanú bez kontroly, nastúpi proti nemu impozantný ochranca Gotham City, zatiaľ čo svet váha, akého hrdinu vlastne potrebuje. A kým sú Batman a Superman vo vzájomnej vojne, rýchlo vyvstáva nová hrozba, ktorá ľudstvo stavia do väčšieho nebezpečenstva, než doteraz poznalo. (Continental film)

Dreadd

Neuvěřitelná splácanina různých, zdánlivě náhodných scén připomínajících Mad Maxe, Inception, Wolfenstein, Nolanova Batmana a kdovíco ještě, ve které bojuje ten nejhorší filmový Batman po boku s tím nejabsurdnějším superhrdinou a polonahou reklamou na Justice League proti příšerné kombinaci Hulka a lesního trolla, zatímco v pozadí vše řídí Lex Luthor a jeho představitel Jesse Eisenberg se z neznámého důvodu pokouší o parodii Jokera z Temného rytíře v doprovodu (otravně) zběsilého střihu, zatímco já se snažím pochopit, proč tam sakra na začátku prošel kůň v mlze. Naštěstí jsem měl dostatek vína, abych to dokoukal. ()

ghatos

Zhlédnutá tříhodinová prodloužená verze. Jo kdyby tohle točil Nolan ve svých nejlepších letech, tak by to mohlo jít. Ono už tak se vařilo z vody, aby ti dva se neměli rádi, takže to stálo na Luthorovi. Ten v podání Jesseho se chtěl vlísat mladší generaci. Šlo o takového kvaziintelektuálního Jokera hlavně gestikou, mimikou, mluvou atd. Vyloženě mě neurazil, ale na tak zásadní roli to bylo málo. Ve všem to bylo takové polovičaté. Hezky se to dá srovnat s Temným rytířem na akční přepadovce náklaďáku, kde je vše napumpovanější a zlejší. Ve filozofické rovině se také nepodařilo vytěžit spor, že dobrý nemůže být všemocný. Samotnou kapitolou je závěrečné monstrum. Mě to připadalo jako ošklivá želva mindža prdící elektřinu :) . Můžou vymýšlet kreatury jaké chtějí, ale horší bestie, než člověk není ;) . K hereckému obsazení - Ben ušel, Jeremy byl velmi dobrý, ale naopak třeba soudkyně byla o ničem. Zasvěcené i nezasvěcené komentáře nelhali. Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti je (pod)průměrný komiksový film. 52%. PS: Turkish Airlines? cha cha ()

JustMeeKatie

Jsem velký milovník komixových filmů, ale Batman vs. Superman jsem odkládala asi co nejdéle to šlo. Teprve včera jsem konečně na film měla náladu, tak jsem se rozhodla, že si ten 3-hodinový film teda pustím. Na začátek: Batman je můj absolutně nejoblíbenější superhrdina a protože jsem velký milovník trilogie od Nolana a v mých očích je "pravý" Batman Christian Bale, bylo pro mě dost dlouho docela těžké zkousnout, že mého oblíbeného superhrdinu si zahraje Ben Affleck (ačkoliv proti němu nic nemám). Superman je na druhou stranu postava, která mě nijak zvlášť nezajímá. Myslím si, že Henry Cavill se do role Clarka Kenta hodí fakt perfektně, ale už předchozí film Muž z oceli nebyl moc dobrý a označila bych ho za nejdemoličtější film, jaký jsem kdy viděla (to samé platí i pro tento film). Nicméně musím říct, že film byl dobrý, ale měl spoustu nedostatků. Já jsem viděla verzi, která trvala 3 hodiny a byť jsem se na první hodinu podívala odpoledne a na zbylé dvě hodiny večer, film se mi i tak docela dost táhnul. Přišlo mi, že tam bylo i několik docela nepodstatných scén - třeba Bruceovy sny. Musím se přidat k ostatním a také zmínit, že některé scény byly docela dost tmavé. Docela dost dlouho jsem čekala na to, co bude s Wonder Woman, na kterou jsem byla hodně zvědavá. Proto mě zklamalo, když ve filmu byla asi 15 minut a musela jsem překousat asi 2 a půl hodiny filmu než jsem ji viděla v akci. Každopádně mě tato amazonská hrdinka hodně zaujala a určitě si nenechám ujít její samostatný film. Co se týče Lexe Luthora, tak Jesse ho zahrála skvěle, ale přišlo mi, že tato postava až moc připomíná jemnější verzi Jokera. Co tedy říct závěrem? Dalo se to. Ale jediné filmy od DC Comics, které fakt miluju je zmíněná trilogie od Nolana. Jinak si troufám říct, že na filmy od konkurenčního Marvelu to prostě nestačí... ()

JohnSmith

Odpustil bych Snyderovi jiné pojetí Batmana než měl Nolen. Tady je to víc o komixu, kdežto Nolen se držel víc reality. Nicméně Snyder obrazově velice dobrý, i efekty nebyly špatný. Co ale bylo děsný byl Lex Luthor a téměř celá první polovina filmu (skoro 90 minut) o ničem a plná keců a nudy. Velké finále to moc nezachránilo. Ve srovnání s Mužem z oceli nebo Marvelovkami, to bylo prostě slabý. ()

Killda

První půlka překvapivě funguje a politický podtext pomalu vnadí na již očekávaný souboj... jakmile se k tomuto "gladiátorskému souboji století" konečně dostaneme, přichází zklamání za zklamáním. Scénář se náhle rozsype a směšné kličky tak vystřídají v závěsu úplné nesmysly. Snyder je patlal, který nejen že zabil zajímavou látku, ale i feeling předlohy. Nolan forever! ()

kklepkaa

No a je to. Snad nejhorší komiksovka, kterou jsem viděla. Ale nemuselo tomu tak být a můžou za to scénáristé. Půlku filmu jsem vlastně nechápala co se řeší. Trochu za to může i moje neznalost Justice League, ale s tím mají tvůrci filmu počítat, když jsme vlastně viděli jen jeden film z mnoha plánovaných a ještě k tomu ostatní postavy člověk vůbec neví kdo jsou (Wonder Women, Flash, Aquaman a toho posledního nevim - díky wikipedie) a nebo ví (Batman), ale neví že patří do téhle skvadry. Nikdo vlastně nedostal dost prostoru, přes flashbaky jsme si připomněli Batmanův příběh (zcela zbytečně) a Superman uvíznul na mrtvém bodě. Na výsledný pocit z filmu se hodí slovo rozčarovanost... ano jsem rozčarovaná. Spoustu věcí jsem si musela domyslet z načtených informací z internetu, postavy jinak jednaly vcelku nelogicky (vrátím se k tomu) a výsledná akce chete-li fight působil přepáleně. Dáme tam obra co má hafec schopností, spoustu výbuchů a hlavně dokázat jak ani jeden hrdina na něj ani trochu nemá. A co jsem myslela tou nelogičností? Pozor - mírný SPOILER! Například to, když Lois shodí kopí do té tůně nebo co to bylo, Superman jí zachrání a pak si domyslí, že je tam to kopí aniž by mu to Lois řekla a z předchozích scén je jasné, že o tom nemohl vědět, a vydá se ho hledat. No a takových scén tam bylo víc. Postavy asi umí číst dobře myšlenky. Bohužel to bylo tak okaté až to opravdu rušilo. Nemá smysl se v tom dál hrabat. Za mě prostě průšvih a po samostatném Supermanově filmu to mrzí o to víc, páč ten se opravdu povedl. Marvel stále vede. Ale třeba to napraví chystaná Wonder Women. ()

LizianShaw

Shlédnuto opět po osmi letech. A Ben Affleck je pro mě stále nejlepší Batman. Je strašně zajímavé, jak Dawn of Justice výrazně ovlivnilo kariéry Afflecka, Cavilla a Snydera. Muž z Oceli a Úsvit měly naprosto nádherný politický přístup k superhrdinům, což se ve filmech skoro vůbec nevidí. V porovnání se Civil War je to těžké rozhodovat, ale myslím si, že Dc mělo hodně co mluvit Snyderovi do scénáře, a mnoho věcí, nebylo jeho rozhodnutí. Je stupidní, že musel vytvořit ligu hned po druhém filmu, takže spousta věcí je uspěchaná. Třeba Wonder Woman je zde zbytečná. Vadili mi pouze Doomsday (který si zasloužil více prostoru, než jen final boss) a ''Martha.'' Hodně jsem nad tím přemýšlel, a řekl bych SPOILER, že měl Supermana zabít Batman, nikoliv DD. To by bylo o dost závažnější na psychiku Bruce Waynea, a následující scény v JL pak dávaly o dost větší smysl. ()

strelenaL

Usvit spravedlnosti si děláte srandu. Totálně jste to zabili už od samého začátku! Jen díky supermanovi se to dalo ještě skousnout. ()

Ravi

Hodnotím SE, tedy 181 minutovou verzi. Myslím, že Snyder se tímto filmem úplně vyčerpal, ale položil pevné základy pro Justice League. BvS není vůbec špatný. Je daleko temnější a méně optimistický, než borci z druhého komiksového univerza. A to je dobře, protože DC sluší černá. Věřím, že tento film si nekladl za úkol diváka dostat, ani šokovat, ale spíše naladit, což se mu povedlo, alespoň v prodloužené verzi ano. Kde film naráží, je velmi umně skrývaná, ale všudypřítomná, heroičnost a také fakt, že svými odkazy drnká fandům dost na nervy, protože se dotýkají svědomí Temného rytíře, ba dokonce i původnímu Batmanovi. Naštěstí film bere tyto verze jako odvyprávěné a vlastně se jimi už více nezabývá, což je velmi dobře. Superman dostal nový prostor, aby ukázal, že ani on se neobejde bez pomoci, což se zvládlo, řekl bych, výborně. No a WW se prostě povedla. Jako úvod do JL - bomba. Jako samostatný film - spíše lepší průměr. 75% = 4/5 ()

Pedross800

Muž z oceli mě hodně bavil, pro mě to bylo naprosto nejlepší a nejpropracovanější zobrazení Supermana ever. Takže to propojení a návaznost byla super a ten Supermanův vnitřní boj i to jak ho přijímá společnost, to mě bavilo mnohem víc než ty akční scény. Ale tak nějak to nejrušivější a nejblbější bylo to naroubování tam Batmana. Ta cesta k jejich soupeření byla pitomá a nevěrohodná stejně jako jejich náhlé prozření a udobření, vážně to muselo být kvůli desetiminutovému vzájemnému souboji?? Škoda toho, jinak to dávalo smysl a nebylo to vůbec špatné. Viděna 3hodinová ultimate edition. Edit 30.11.17 na druhý pohled mně už to propojení těch dvou gerojů až tak moc nesmyslný nepřišlo takže jdu s hodnocením navrch, oproti srandičkovýmu Marvelu mně přece jen asi víc sedí ta ponurá nálada DC ()

KASUGI

Ultravážná sračka s hromadou postav, které film nemá šanci stihnout pořádně představit. Téměř každé postavě padají z úst taková moudra, že většina dialogů je neposlouchatelná. Luthorova slova o hladových zvonech tesat do kamene pseudointelektuálních hoven. Marvel se směje "DíSíčku" kdesi z Olympu. ()

Autogram

Takmer po celý čas som si hovoril, do akej zlátaniny som sa to pustil. No na záver prišiel celkom rozkošný mazlíček a súboj všetkých súbojov a to ma akosi presvedčilo k tretej hviezde. ()

Almásy

tak ako hovorí POMO: pre fandov najlepší sex ich života. ako fanúšik DC som odchádzal absolútne naplnený, Snyder vytvoril akčnejších a menej filozofických Watchmenov, perfektný protiklad k oddychovým Avengerom. bring on the suicide squad! ()

Lektor

Ořezaný vypravěč (prodloužená bude nutnost) a nejspíš mě ještě čeká lehké vzdělávání v DC mytologii ("Luthor knows everything?") Jinak perfektní. Dokonce odpouštím i to, že duel Bat x Sup není highlightem téhle dvou a půl hodinové události. Akce ve skladu (Martha) dokonalá ! Postapokalyptická "pouštní" vize opojná a digifinále héroické. Snyder myslel hodně dopředu a já se začínám nebezpečně těšit, co bude příště. Snubák dojal. Geek ve mě zvítězil. 9/10. ()

Darth_AK

Spoiler alert high level! Než začnu s celkovým hodnocením filmu, podotknu 2 věci- 1) Nejsem fanda Marvelu ani DC, na film jdu protože mě zajímá osud jakkéhokoliv mého oblíbeného hrdiny (v tomto případě Batmana). 2) V některých komentářích bylo poznamenáno, že kdo nezná komiks nebo se v tom univerziu nevyzná, ať na to nechodí-omyl. Snyder se měl dopředu rozhodnout, jestli to chce pro komiks fans, nebo pro mainstream diváky a selhal v tom. Já jdu na film proto, abych i bez komiksu pochopil o co jde, motivaci postav atp. A to se na mě nezlobte, zatím všechny filmy od Marvelu i DC (jen Nolanův Batman) dokázala stát samy o sobě a bez potřeby komiksu. Takže to není žádná obhajoba a mám plné právo to ohodnotit dle sebe, protože Snyder mi měl vše jasně vysvětlit-ne vytvořit zamotanej chuchvalec, v němž se vyzná málokdo. K samotnému filmu: Ani nevím jak posat cokoli co jsem viděl, protože střihač vše sestříhal tak brutálně, že si ani nejde pamatovat jak šly scény postupně. Z filmu mi po dvou dnech v paměti utkvělo jen pár věcí. Rozhodně můžu s klidným srdcem prohlásit, že režisér Zack Snyder definitivně umí dělat slow motion, to bez pochyby. Narval ho téměř do každé scény (od šustění obilí až po výstřel z děla, přes spouštění USA vlajky). Celkově první hodina je celá o ničem. Batman buď někde sedí, nebo se mu zdají noční můry, které do příběhu absolutně nezapadají a nepůsobí nikterak dramaticky, byť to byl asi záměr. Celkově se čas v kině neúprosně vlekl, takže nakonec nezbylo, než film vzít jako parodii a pochechtávat se nad "ujetostí" většiny scén. Ve chvíli kdy už to častokrát vypadalo že Snyder konečne vytáhne něco pořádného, tak to okamžitě zlikvidoval nudným prostřihem buď na televizi, nebo na americkou senátorku, která asi 20% filmu zabila jenom řečmi o tom, jak je Superman nebezpečný pro demokracii a o čem vlastně demokracie je (jako by to nestačilo říct jednou). Záporák Lex Luthor vlastně ani nedělá nic hrozného, má být pravděpodobně geniální, ale působí jako floutek co si jen tak hraje na písku, aby pak vytvořil Godzillu kříženou se zlobrem ze Společenstva prstenu. Od chvíle kdy má film "jakoby" stupnovat napětí mezi Batmanem a Supermanem, tak začne ztrácet naprosto. Motivace obou hrdinů je naprosto nesmyslná. Dobře dalo by se ještě pomyslet že Superman byl Lexem k boji donucen, ale Batmanovi je vlastně 80% filmu Superman ukradenej a pak se najednou rozhodne že je hrozba a tak si pustí světýlko a jde dělat bububu? Co to jako je?! Od jejich 5 minutového souboje (po asi 2 hodinách směřování k tomuto okamžiku by člověk tedy čekal víc) jde film definitivně z kopce. Batman a Superman se na sebe asi minutu dívají, aby pak Batman Supovi oznámil: "Jsem tady", což vůbec nepůsobí epicky, stejně jako Supermanův předchozí výlet na horu, jež sem taky nepochopil. Potká se tam s tátou a ten mu tam vykládá o povodni?! Superman se tváří jak kdyby to bylo něco extra seriózního, normální divák kroutí hlavou. Batman má však ale ve filmu solidně nejpitomější můru-vojáci v uniformách !Wehrmachtu! s logem Supermanem útočí na pouštní město?!....Po tom co Bat Supa porazí dojde k naprosto otřesné scénaristické výpomoci, kdy se spolu spojí jen proto, že jejich matky mají stejné jméno. Přičemž Supova přítelkyně zahodí kopí z kryptonitu (o tom ještě později). Batman vtrhne do budovy s uvězněnou Supovou mámou, kde chlap stojící za ní s plamenometem čeká schválně 10 minut než Batman dojde až k němu do místnosti, abych se od něj pak nechal zabít. Celé to korunuje Supova máma v reakci na to že je Batman přítel jejího syna: "To vím, máte pláštík." Následně si Batman zavolá Luxovi že přijde usmažit jeho a člověk už se jen popadá za hlavu. Film by měl v této chvíli gradovat, ale i tak Zack pořád stříhá na TV zpravodajství, čímž ničí i tu trochu zábavnosti akčních scén. Nakonec Sup vyletí s GodZlobrem až do mezosféry, americký prezident na ně vypustí "rudé ptáky", aby nakonec mohla Justice League skoncovat s netvorem na Zemi. Zde naprosto nelogicky dojde Wonder Woman, při jejímž nástupu hraje nějáké otřesné rodeo! Závěrečná digibrodelizace už nemá cenu, až na trapno-vtipné problémy s kopím z kryptonitu. Supova holka ho hodí do vody, pak sama od sebe se pro něj jde zase potopit, skoro se utopí, pak se pro něj topí Sup, a když ho vytáhne je taky grogy a ona to kopí někam zahodí?! V konečné dramatické scéně při smrti Supa už se smích nedá vydržet. Z poloviny ve slow motionu, emoce nikdy, nuda se skotským dudákem. Nakonec Batman řekne: "Jen intuice". A moje intuice mi říká, že si DC zavdalo an pořádný průser, protože to bylo otřesné. Samotné herecké výkony přitom tak hrozné nebyly! Affleck nad očekávání dobře, jeho Alfréd taky, Jesse ušel, Cavill se furt tvářil jako poleno. Ostatek už byl horší. Lois k ničemu-jen na zahazování kopí, Wonder Woman nesmyslně namontovaná, stejně jako všichni USA politici. 1* za tu vtipnou trapnost kvůli které jsem neodešel a 1* za Afflecka a Zimmerovu hudbu. Zklamání roku-aspoň prozatím. PS: A ještě opravdu pro jednou dodávám, že souboj DC vs. Marvel mě nechává naprosto chladným-to jen pro všechny co počet procent tohoto filmu považují za Marvelácké spiknutí. () (menej) (viac)

DeathTheKid

BvS je extrémně rozporuplný film a řekl bych, že ne jen pro mě. Hlavní aspekt filmu je režisér, pokud se vám Snyderovy filmy líbí, máte náskok přede všemi, pokud ne, bude to složitější. Ale ani diváci, kteří ho nemusí nebo vůbec neznají a jdou do kina film nijak zvlášť nestrádají. Snyder to natočil dobře. A taky to natočil špatně. Jde o to, že film je plný scén, které plynou, prolínají se, jednou je to Batman, pak Lex, potom Lois, atd. A to je můj kámen úrazu, film jen plyne. Kdybych přišel 40 minut před koncem, nejsem schopen podle napětí říct, zda-li je film na začátku, v půlce nebo těsně před závěrem, protože to postrádalo napětí. A druhou věcí je prostor herců, který jsem vyloženě nechápal. Jakoby absolutně každá postava hrála vedlejší roli a ani jedna hlavní, nikdo nevyčníval (a teď nezmiňuji výkony), takže když si sečtu že byl celý film více méně nudný a k tomu jste neměli komu fandit, vyjde vám možná zklamání roku. Byl jsem spokojený s výkony, akcí, hudbou, střihem, vlastně vše bylo dobře a tak nějak špatně zároveň. ()

ZinedineCR7

Supermana nemam rád a Batman dostane minimum priestoru. Pôsobí skôr ako jeho učeň. Plus jeho oblek, zápletka pretkaná zbytočnými dialógmi a hlavne pokazená réžia od Snydera, mi znechutila zážitok, na ktorý som sa úprimne tešil. Justice League a podobné pičoviny už pôjdu mimo mňa. Fanušikovia komiksov sa tiež nemajú na čo tešiť. Snyder si ide svojou cestou... ()

greath

Zimomriavkový úvod, ani som pri ňom nedýchal. Bruce Wayne ide v obleku zachrániť Metropolis a chce pri tom nakopať prdel Supermanovi. Bohužiaľ bola to zároveň aj najlepšia scéna filmu. Zatiaľ druhý najsvetlejší bod tohto DC Universa. V pozadí už však počuť Jokerové HaHaHa a ja sa už neviem dočkať Harley Quinn v podaní Margot Robbie v Suicide Squad. ()

fiLLthe3DD

Počáteční nadšení po chvíli vystřídalo zklamání... "Man of Steel" měl dobrý děj, skvělého Supermana a jedinou chybu: závěrečný digitální bordel! "Batman v Superman" má dobrou atmosféru, skvělou Wonder Woman a hnedle několik chyb: nudny příběh, nezajímavé akční sekvence, záporáka, jenž svou zrůdnost projeví až po několika desítkách minut a závěrečný digitální bordel! Jednička měla k dispozici charismatického generála Zoda, který za svým cílem kráčel kupředu, zatímco dvojka má nezajímavého Lexe Luthora, u kterého divák ani neví, proč jedná tak jak jedná. Charakter Batmana se taktéž nestačil moc projevit. Ben Affleck ho sice hraje dobře, avšak samotný Bruce je v soukromí nudny a extrémně nezajímavý. I jako Batman není tak dokonalý, jak jsem si ho představoval. Superman to samé, avšak ten už má za sebou první díl, takže divák jeho chování a pocitům rozumí. Vůbec nejlíp dopadla Wonder Woman, která se zas pro změnu na plátně moc neohřála (na film jsem opravdu zvědavý)... Příběh se mi zdál strašně neucelený, nebylo poznat, zda-li je snímek o boji Batmana se Supermana či o boji Batmana a Supermana proti Luthorovi. Scénář byl nudný (především pasáže Lexe Luthora). Speciální efekty, kamera patřily k tomu lepšímu v tomto filmu. Zklamání, neskutečné zklamání, bohužel :-( ()

Superman: Legacy nabírá další herce

Superman: Legacy nabírá další herce