Exodus: Bohovia a králi

• Česko EXODUS: Bohové a králové (viac)

V starovekom Egypte je vládca rovný Bohu. Jediným priateľom faraóna Ramzesa (Joel Edgerton) je Mojžiš (Christian Bale), s ktorým vyrastá od detstva, kedy ho našla a zachránila kráľovská rodina. Z priateľa sa však stane úhlavný nepriateľ, keď sa Mojžišovi zjaví iný Boh a on sa ho rozhodne nasledovať. Boh ho poverí neľahkou úlohou, vyslobodiť svoj ľud z egyptského zajatia, priviesť ho do Zasľúbenej zeme a byť jeho vodcom aj prorokom. Mojžiš túto úlohu prijme a žiada faraóna o prepustenie izraelského ľudu, faraón však odmieta. Hospodin potrestá krajinu zničujúcimi udalosťami a postupne zošle na Egypt desať rán - krv, žaby, komáre, ovady, mor dobytka, vredy, krupobitie, kobylky, tmu a smrť prvorodených, až kým oslabený faraón nakoniec nepovolí odchod Židov do Zasľúbenej zeme. Po odchode Mojžiša a 600 000 otrokov však Ramzes mení názor a vyráža so svojím vojskom, aby ich dostihol a znovu všetkých uvrhol do zajatia. Jeho armádu však zničia vody mora, ktoré sa pred unikajúcim Mojžišom a jeho národom rozostúpia, ale egyptské vojsko zaplavia a zahubia. (TV JOJ)

Flego

Notoricky známy príbeh dávnych čias by si zaslúžil poctivejší prístup. Po prvé filmové triky to bolo utrpenie, potom sa to rozbehlo ( hoci vďaka vizuálu ), ale celkový dojem je zmiešaný a bohužial sa táto áčková produkcia dostala do béčkových vod. O trestuhodnej nevyužitosti Kingsleyho a Weaver je zbytočné hovoriť. ()

VášaVF

Noe od Aronofského byl krok vedle a různými odchylkami od biblického vyprávění film utrpěl a stal se nekoukatelným. Exodus pana Scotta ve filmovém zpracování obstál podstatně lépe a určitě je nadprůměrnou podívanou, která si zaslouží vašich 151 minut pozornosti. ()

BMW12

Ridley Scott se po dvou nepovedených filmech opět vrací na výsluní. Rozhodl se zfilmovat příběh o Mojžíšovi, který už má několik filmových zpracování. A povedlo se, příběh asi ničím nepřekvapí, je celkem podobný tomu, který známe z Bible. I když tady nám Mojžíše představují hlavně jako generála a bojovníka. Ale líbilo se mi to zpracování, sice některé momenty bych trochu pozměnil, například se ještě více věnoval těm deseti Božím ranám seslaných na Egypt (přišlo mi, že to přešlo moc rychle), ale jinak to bylo dobré. Výborný byl i casting a Christian Bale i Joel Edgerton své role zahráli skvěle. Líbila se mi také epičnost filmu, podpořená velmi dobrým soundtrackem. ()

Jinny

Druhý film na motivy Starého zákona za poslední dobu a znovu je výsledek rozpačitý. Oproti filmu Noe se sice Exodus odehrává v realističtějších kulisách, ale znovu se filmaři spíš zaměřili na "velký úděl" postav než na postavy samotné. Animovaný Princ egyptský byl příběh muže jménem Mojžíš, který se kvůli svému lidu rozejde s faraonem, který pro něj býval jako bratr. Exodus je příběh muže, který má za úkol vyvést svůj lid z otroctví (nebo že by měl jenom vidiny?) Po slibném úvodu, který slibuje kostýmní drama s charismatickým Balem, následuje očividně sestřihané převyprávění příběhu, který znáte (s čestnou výjimkou Jehovy jako malého kluka a jakýmsi vědeckým vysvětlením ran egyptských). Ve filmu zaznívá jenom obhajoba toho, co Mojžíš dělá, ale to, co divák skutečně vidí, si snadno může vykládat jinak. Nebo bych aspoň ráda věřila, že je Ridley Scott takhle sofistikovaný. ()

rikitiki

Ateistický Mojžíš bez zázraků a s přirozeným vysvětlením katastrof včetně rozestoupení moře a deseti ran egyptských netrpí jen kobylkami a morem, ale především přeukrutnou nudou. Přímo děsnou. Nepodařilo se přesvědčit, že mezi postavami fungují nějaké vztahy - Mojžíš a Ramses, Mojžíš a manželka, Mojžíš a izraelité - prostě nic, suchopárno, žádná emoce. Proto film působí velice ploše, jak jako kresba, nikoliv jako příběh. Což ještě posiluje chorálová hudba v každé druhé scéně. ____ Proč se v tom objevili Bale, Weaver nebo Kingsley (ti dva ve štěcích) může vysvětlit jen to, že si nepřečetli scénář a nalákalo je jméno režiséra, který však bohužel už po léta žije jen ze své minulosti, nikoliv z aktuální tvorby. _____ Co je platné, že marnotratná produkce skoro znovu postavila celý starověký Egypt včetně faraonova vojska, když se mezi opulentními kulisami plácají jen figury bez charakteru a vlastností. Dokonce ani Moše není příliš zajímavá postava. V začátku přisluhuje a poslouchá, jeho přerod v židovského proroka však nedoprovází žádné důraznější psychologické hnutí nebo podnět - prostě se flákne do hlavy a je to. Přitom možností pro důvod prozření by bylo mnoho, šok ze zjištění, že je žid, zděšení nad krutostí k otrokům, vyvržení …. To vše sice ve filmu je, ale Mojžíš tím prochází jaksi nezúčastněně. SHRNUTÍ: Moše se vydal na pochod, patrně z nudy. ()

Ivoshek

Christian Bale je tentokrát Jewish Bale. Má to výborný davový scény a triky, třeba rozestoupený moře je výborný. Jenže jako celek je to nuda, kde chybí nějaký zásadnější příběh, který by mě bavilo sledovat. Jediný, co mě bavilo, bylo srovnávat to s literární předlohou (několik ran vynechali a několik spojili do jedné), jinak ale IMHO promarněná příležitost. ()

SLOTH

Terorista Mojžíš ( pardon chtěl jsem napsat Moše) vs. Ekoterorista Noe. Nevim, který z těhle filmu je horší a poprosil bych velké režiséry, aby se už vykašlali na tu bibli. Není to prostě vono ()

luka4615

Při sledování filmu EXODUS: Gods and Kings mi byla okamžitě jasná jedna věc. A to ta, že Ridley Scott je i pořád po těch letech nezpochybnitelný mistr vizuální stránky filmu. Ale stačilo to na to, aby se film dostal na pomyslný vrchol a zazářil? Ani zdaleka. Příběh Ramsese, Mojžíše a Sedmi Ran Egyptských je podávám zdlouhavě, mnohdy zmateně a v případech kdy na scéně neexceluje Christian Bale i bezvýrazně a nudně, což v kombinaci s hluchými místy nedělá zrovna dvakrát dobrý dojem. Je mi až skoro líto, že musím říci, že EXODUS: Gods and Kings je v otázce kostry příběhu podprůměrným snímkem u kterého akorát stojí za zmínku skvělý vizuál a skvělý Christian Bale, který i navzdory tomu že se snaží hrát ze všech sil, celý film nezachrání. Tak snad příště Ridley... ()

JASON_X

Děsil jsem se podobné hrůzy, jakou byl Aronofskyho filmový potrat Noah. Děsilo mě, že Mošeho má hrát učebnicový Árijec Bale (i když je to můj velký oblíbenec). Děsilo mě pak ještě víc, že egyptského faraona (ať už se ve skutečnosti jmenoval jakkoliv) bude hrát xichtově naprosto nevhodný Edgerton. Nebo ten anglosaský týpek který hraje Jošuu... A vrcholem nepochopitelnosti byl pro mě trainspottingový Spud jako egyptský vědátor. Na tyhle detaily jsem fakt hodně citlivej, to měl radši Scott ty svoje postavy zaplácnout nějakými bezejmennými španěláky, kterých je v Kalifornii jak nasr... jako much. Nebo jako kobylek. Nejvíc jsem se ovšem děsil toho, co se zajímavou lyricko-epickou židovskou pohádkou 'O Mojžíšovi' provede nelítostná hollywoodská filmová mašinérie. Ale dopadlo to docela dobře. Příběh se jakž takž drží Tóry, i když je v něm samozřejmě fůra úliteb diváckým masám a něco v něm naopak chybí (těšil jsem se třeba na mou oblíbenou pasáž o soupeření s egyptskými čaroději). Po vizuální a výpravné stránce je pak film nádherný, hodně působivé byly třeba egyptské rány nebo závěrečný přechod moře. A na rozdíl od herců (kromě Turtura a Kingsleyho) mi sedly všechny herečky, skvělá byla Sigourney Weaver jako tvrdá a nelítostná královská matka, líbila se mi velekněžka, Mirjám i Cipora se svým po berbersku tetovaným fejsem. No a když pominu (a prominu) ty modrooké Egypťany a Hebrejce, nebo indoevropské Chetity vyobrazené v bitvě u Kadeše jako dredovaté opičáky, nebo Jahveho zjevujícího se v podobě krajně nesympatického a protivného spratka, tak musím dát aspoň čtyři, tolik koukatelných velkofilmů se zase nerodí. ()

becki_tu

Po nevýrazném a těžko uchopitelném Konzultantovi se Ridley vrátil k žánru, ve kterém si je jistý v kramflecích. Líbí se mi, že Ridley sahá po digitálních tricích jen v nutných případech a co jde, tak řeší kulisami a pečlivě volenými exteriéry. Bibli jsem nečetl a tak byl pro mě film i cenným vzdělávacím prostředkem v oblasti právě Starého zákona. Menší připomínky mám snad jen k absenci krve kvůli přístupnost (což není chyba Scotta) a k minimálnímu prostoru, který dostaly vedlejší postavy. Třeba taková Sigourney Weaver si svoje scény zřejmě stihla odehrát během obědové pauzy. Jinak vizuálně opět úchvatné, hudebně tématické a myšlenkově zajímavější, než si je většina konzumních diváků ochotna připustit. Stačí se jen zamyslet nad současnými paralelami Mojžíšova příběhu. ()

Morholt

Podle většiny ohlasů jsem čekal další Scottův historický průšvih, ale nestalo se tak. Ridley se nesnažil Exodus nějak inovovat, potažmo přistupovat k deseti ranám či přechodu moře z "vědeckého" pohledu, ale naservíroval tohle starozákonní fantasy přesně tak, jak ho známe. Jen, narozdíl od svých předchůdců, biblické postavy kapánek polidštil, takže na fanatického Mojžíše bouchajícího holí do vody rovnou zapomeňte. A líbily se mi i promluvy s Bohem, který tu nebyl ani dědulou na obláčku či hromovým hlasem přicházejícím shůry. No a na co mohl vsadit Scott především, to byl rozpočet a myslím, že to bezezbytku udělal. Efekty měly úroveň, kulisy pompézní a komparz početný. Co jsem chtěl, to jsem dostal, což se v Ridleyho případě stalo po dlouhých sedmi letech. 75% ()

Lucasion

Pane Scotte ušel jsi opravdu dlouhou cestu od Gladiátora, ale ušel jsi i dlouhou cestu od Království nebeské. Ale jak jsi naposled překvapil Robinem Hoodem, tak Exodus se ti skutečně nepovedl. Stále nemohu pochopit, jak tě vlastně napadlo zfilmovat tohle biblické téma. Chápu, že tvoje historické filmy mají skoro tři hodiny, ale nechápu, proč z toho děláš tradici. Bohové a králové ten daný čas vůbec nevyužívají. Zatímco právě zmiňovaný Gladiátor nebo Robin Hood jsou podobně dlouzí, tak přesto se v ději neustále něco děje a atmosféra děla své. Tento film prostě ne. Atmosféra je zkrátka nulová a tak si nemůžeš roztahat takovýto velkofilm na 151 minut. To prostě nejde. Krom toho je Bale absolutně nevýrazný. Je to jeho absolutně nejslabší role dosud. Tady to příklad, kdy ani herec nedokáže nic dělat s celým filmem. I když tento historický velkofilm sleduje velmi dobře a věrohodně příběh z bible, tak v žádném případě není pestrý. A kde není atmosféra, tam není napětí. A tam kde není napětí, není ani historické drama. Exodus je nejslabší film od Vás. Bohužel, ale jsem rád, že jsem ho v kině vynechal. (48 %) ()

Sawy

Nejlepší film Ridleyho Scotta minimálně od Dobrého ročníku. Kromě tradičně velkorysého vizuálního pojetí, které na velkém plátně opět bere dech, totiž režisér po delší době přichází navíc i se zajímavým konceptem, kdy místo sterilní biblické vyprávěnky ála Desatero přikázání servíruje z náboženského hlediska poměrně problematickou podívanou. Relativizace "kladného" Mojžíše a "záporného" Ramsese, vedení jejich vztahu i herecké ztvárnění obou představitelů dává filmu šťávu, stejně jako vyobrazení starozákonního Boha jako arogantního fracka, který nesnese odpor a konkurenci jiných náboženství. Takovým přístupem mě Scott překvapil a EXODUS to v mých očích výrazně povyšuje nad naprostou většinu podobných velkofilmů poslední doby. Jen škoda, že navzdory velkorysé stopáži film opět působí hrozně přestříhaně a občas uspěchaně, takový příběh si zasloužil tři hodiny, pestřejší paletu postav a konfliktů mezi nimi. A rozšířená verze v nedohlednu... I tak ale palec jednoznačně nahoru. 85 % ()

ScarPoul

Princ egyptský v hranej podobe. Bohužiaľ Exodus postráda jeho emotívnosť a spiritualitu. Scott vie pracovať s peniazmi. Wolského kamera je plná náletov a odjazdov a dava vyniknúť nie len všetkým dekoráciam a kostýmom, ale aj krásnym prostrediam. Postavy nevyužité. Hlavne tie ženské. Aký má zmysel dať do filmu krásne dievčatá a ukázať ich na pár minút. Akčné scény majú tempo a sú dobre nasnímané. Bale ťahá cely film. Ale jeho motivácie sú strašne chabé. Ramzes mu položí otázku, kto by uctieval takého zákerného Boha a v tomto musím súhlasiť s egyptským vládcom. Boh je tu vykreslený ako namyslený parchant. Mojžíšovi to stačí. Je to predsa akčný hrdina. Keby to bolo myslene ako satira tak to pochopím. Toto sa ale tvári tak vážne až si cely čas hovorím, kde sa stala chyba. Z celej Biblie mam Exodus najradšej. Ale okrem dobre spravených egyptských rán ktoré vďaka vnútornej logike borili kresťansky mýtus, je film hlúpo americký a bez využitého potenciálu, emócii a ešte je k tomu hlúpy. Gladiátor nového milénia. Vždy keď vidím Ridleyho film tak je mi ľúto Tonyho. Od neho totiž vždy prišlo to, čo sme čakali a nie nejaká pózerska hra na umenie.. ()

Luboshmir

Je to divné, kreslená verze byla asi 100x lepší .. Scott umí velkolepé scény, ale to bylo tak vše, bylo to nepřehledné, dialogy špatné, herecké výkony dost podivné, ta scéna když překračují moře je odfláknutá nejvíce. 60% a o mám tyhle filmy vždycky rád ()

Lacike

Prva hodina s minimom nabozenskych prvkov bola velmi dobra. Vadila mi len absencia brutality v uvodnej velkolepej bitke. PG-13 historicke bitky su proste nefunkcne. V tejto casti mi nevadila ani skratkovitost deja, vdaka comu dost divne vyznie, ze niektore zbytocne postavy, ktore sa mihnu skoro len na par sekund su hviezdne obsadene. Zachranuje to ustredne herecke duo, ktore hra bezchybne a svojimi vykonmi filmu dodavaju napätie. Lenze po hodine sa ich cesty na dlho rozdelia a do popredia sa dostanu biblicke prvky. To nie je moja salka kavy, ale vyslovene mi nevadia pokial su zakomponovane nejak zmysluplne do pribehu ako napriklad v nedavnom Noemovi. Lenze Scott chcel byt asi originalny a tak sa snazi vsetky biblicke prvky nejak racionalne vysvetlit. Vdaka tomu na mna pôsobili neprirodzene až neskutocne otravne. Ked tento pribeh chcel natocit bez nadprirodzenich prvkov, tak sa mal rovno vysrat na vsetky tie prvky a dopadlo by to ovela lepsie. Proste ako klasicky historicky velkofilm. Takto vysledok nefunguje ani v jednom smere. Maximalne ako ruhanie, ktore ma nasrat veriacich. Kedze nie som veriaci, tak mi to bolo jedno. Pritom je mi luto, ze film dopadol tak nemastne, neslane lebo vyprava je velkolepa a nadherna a vsetky digitalne triky su bezchybne. Nejaky poriadny klasicky historicky velkofilm z prostredia Egypta by som si pozrel s chutou. Kludne aj od Scotta. Stale na to ma. 4/10. ()

Genero

Když mladý starověký pisálek Izák Makelele Roubíček, náležitě pyšný na své nejnovější dílo, pendloval po největších nakladatelských domech mezi Šálemem a Beršebou, všude uslyšel tu samou odpověď: Mladý muži, to se jako chcete pod ty polodementní pohádky ještě podepsat? Leč cesty Šéfa jsou nevyzpytatelné a jeho fascikl se stal i přes tyto porodní bolesti bezcelerem, který dnes číhá na každém hotelovém nočním stolku na západ od Teheránu. Přiznám se, že i já vlastním jeden pěkně macatý výtisk, který jsem zdědil po svém neposkvrněném papá. Díky svým rozměrům se znamenitě hodí jako podložka pod fíkus a na okraje jednotlivých stránek se dají krásně vepisovat malé kosočtverečky. Přesto je s podivem, jak často se po Bybli sápou filmaři, přestože výsledkem filmování Byble bývá nudná píčovina, která zpravidla znamená profesní sebevraždu. Jenže nejnovější adaptaci vede svou stařeckou, ale pevnou rukou samotný Ridley Scotta! To bude jistě při úprku národa, kterému Všemohoucí nedopřál předkožku, zase každou chvíli někdo konzumovat vlastní mozek, nebo mu z břicha vyskočí nějaký krvelačný parazit, jako ve všech ostatních filmech pana Scotty. Jenže s ubíhajícím časem to bylo čím dál tím víc stejné jako vždycky. Sem tam sice nějaké to posednutí Bohem a občasná potyčka hebkých, polonahých šermířů, ale ve většině scén jen sledujete, jak Mojžišovi rostou vousy. ()

Borrtex

Obrazově dokonalé a velmi blízko k vizuálnému epickému orgasmu. Téměř nerozeznatelné od PC vs Realita. Bezkonkurenční efekty a dynamická kamera doprovázéná věrohodnýma tvářema. Bohužel to je asi všechno. Někomu to stačí a řekne si něco jako "Obrovský Biblický příběh byl ztvárněn skvěle a jeho biblická "velikost" mu byla zachována." (právě díky efektům a dynamičnosti), ale mě to bohužel k dobrému dojmu nestačilo. Příběh byl možná zbytečně natahovaný a občas jsem se trošku nudil. Některé scény byly až nadmíru dlouhé a bylo jim věnováno příliš pozornosti, která byla na úkor ostatních scén. Ovšem jinak jsem se poměrně slušně bavil i když musím říct, že 90 minut by bylo asi lepší než dvě a půl hodiny :-) Takový pěkný průměr. 60% ()

Gwaihir

Kdo by neznal biblickou legendu o vyvedení židovského národa ze života v otroctví. Prostředí starobylého Egypta je určitě jedním z nejpůsobivějších dějišť příběhů, jaké si lze představit. Vyprávění o skutcích Mojžíšových začíná takřka dokonalým dramatem, pokračuje mysteriózně laděnou cestou poznání, postupně vtahuje do temného stínu deseti "morových" ran, vrcholí útěkem rozestoupivšího se Rudého moře a končí ve smířlivém duchu přetrvání víry. Doufám, že bude vydána delší verze, která mi vyvrátí některé pochybnosti, protože ačkoli je tempo celého filmu pomalejší, řada věcí zůstává zdánlivě nedotažena. Zatím jen 75 % ()

X-Men: Budoucí minulost v prodloužené verzi

X-Men: Budoucí minulost v prodloužené verzi

05.04.2015

Zatímco se vyhlíží prodloužený Exodus Ridleyho Scotta (kterého se vážně nedočkáme), aktivně se chystá delší verze jiného filmu od 20th Century Fox. Řeč je samozřejmě o comicsovce X-Men: Budoucí… (viac)

Koho zajímá Scottův Marťan?

Koho zajímá Scottův Marťan?

05.10.2014

Ridley Scott (Gladiátor) nám v prosinci představí historický velkofilm Exodus: Bohové a králové a už má na stole scénáře ke dvojkám Promethea a Blade Runnera. Jeho pozornost ale momentálně patří sci… (viac)

Ridley Scott chce točit Marťana a Blade Runnera 2

Ridley Scott chce točit Marťana a Blade Runnera 2

26.08.2014

Většina režisérů si mezi svými projekty nechává rozpětí alespoň dva roky. Ridleymu Scottovi ale dovolená očividně nic neříká, jelikož od přelomu tisíciletí natočil jedenáct filmů. Hodlá… (viac)

Ridley Scott natočí pokračování Promethea

Ridley Scott natočí pokračování Promethea

26.03.2014

Vetřelčí prequel Prometheus před dvěma lety rozlítil řadu fanoušků původního Vetřelce, širší veřejnost z něj ale nikterak pobouřená nebyla. A jelikož v pokladnách kin zůstalo 400 milionů dolarů, bylo… (viac)