Ježiš Nazaretský

(TV film)
  • Česko Ježíš Nazaretský (viac)

Judea pred 2000 rokmi patrila k územiam Rímskej ríše. Mladá žena Mária (Olivia Husseyová) sa vydá za Jozefa (Yorgo Voyagis), keď jej anjel zvestuje, že sa stane matkou božieho syna, Ježiša Krista. Porodí ho v maštali v Betleheme, kde ju navštívia traja mudrci (James Earl Jones, Donald Pleasence, Fernando Rey), ktorí sa poklonia jej synovi a prinesú mu vzácne dary zlato, myrtu a kadidlo. O 33 rokov neskôr Ján Krstiteľ (Michael York) očakáva príchod nového mesiáša, o čom káže všetkým ľuďom. Mesiášom je Ježiš Kristus. Kráľovi Herodesovi (Christopher Plummer) sa jeho kázne nepáčia, pretože vyvolávajú medzi ľuďmi nepokoje, a preto ho dá zatknúť a neskôr popraviť. Ježiš (Robert Powell) dospel, učil sa a načúval starším, napokon z neho vyrástol duchovný vodca podrobeného národa. Učí a koná množstvo zázrakov, ale zápasí aj s diablom a jeho pokušeniami. Má svojich dvanástich verných druhov, apoštolov, ktorí ho verne nasledujú na jeho ceste. Po príchode do Jeruzalema vyhodí kupcov z chrámu. Cíti, že čoskoro zomrie, pretože jeho učenie sa nepáči žiarlivým kňazom, ktorí žiadajú od rímskeho miestodržiteľa Piláta (Rod Steiger), aby Ježiša zatkol a dal popraviť. Napokon miesto pobytu mesiáša prezradí Judáš Iškariotský (Ian McShane). Ježiša po mučení popravia ako zločinca na kríži... (oficiálny text distribútora)

Fingon

(hodnocení po první, devadesátiminutové části ze čtyř) - roztahaná nuda nabitá patetickými dialogy, mírné zlepšení nastává až po odchodu rodinky do Egypta, s rabujícími římskými vojáky a nakonec s pohledem na Salomé. ------ Po dvou týdnech dalších devadesát (šet) minut, hodnocení zůstává stejné, jen se mi tentokrát nepodařilo zachytit žádnou dobrou pasáž. ()

lemonova

Práve z dôvodu, že som kresťanka, nemám obzvlášť rada kresťanské filmy. Obvykle skĺznu do strašného pátosu, alebo sa snažia byť "súčasné" a vtedy vyznievajú povrchne. Väčšinou to skončí filmovou katastrofou. Doteraz neviem pochopiť, ako sa toto Zeffirellimu podarilo. Jeden z mála vzácnych filmov, ktorý skutočne funguje ako film a zároveň pre mňa stelesňuje posolstvo Evanjelia bez nánosov zbytočných banalít. ()

kobejn

Nad průměr to pozvedá plejáda slavných herců skoro v každý, třeba jen epizodní roli, viz.minutová role Claudie Kardinál, a i vhodně vybraný hlavní představitel a dále Zeffirelliho realizační schopnost, a i když je to dlouhý jak nechci říkat co, nenudilo to. V rámci možností, je to z těch klasickejch interpretací Ježíšova života, ta lepší verze. Líbilo se mi nepatetický obraz ukřižování, Římani se s tim asi moc nesrali. Zároveň člověk po zhlédnutí této minisérie nebo spíš maxisérie ocení Život Briana. Když se to tak vezme, tak Ježíš byl vlastně Father of All Superheroes a Supermanův bratranec, jenom lítat neuměl. Musí se to fakt brát všechno strašně s rezervou, hlavně to, že Ježíš konal zázraky a vstal z mrtvých, zbytek lze celkem chápat a brát. ()

salahadin

Nálepka "nejvěrnější zpracování" pro mě v tomto případě znamená "nejlepší", nejlepší film o Ježíši Kristu. Pro věřícího má tento film jistě svou hodnotu, ale myslím, že by jej měli ocenit všichni napříč názorovým spektrem. Ano jsem věřící a tento film obdivuji, nejen kvůli tomu, že nesází na megalomanské scény, ale naopak je velmi intimním. Zcela nadpozemsky zahraná postava Ježíše mu dodává nezaměnitelné kouzlo, obrovské charisma vycházející z jinak běžně vypadajícího chlapíka je přesně to, čím musel skutečný Kristus disponovat. Skloubení něhy a až strašidelnosti Kristovy postavy podbarvuje silná hudba, která tytéž esence obsahuje. Jarre složil až démonický motiv, neskutečně majestátní, který zní často z plátna. Nemyslím si, že jde o film používající zaběhnuté charaktery postav, těžko si dokážu představit Marii jako sveřepou feministku vzpírající se establishmentu a Josefa jako gaunera pašujícího přes Izrael drogy z Indie. Režisér používá postavy, jak jsou v Bibli charakterizovány, to není neoriginalita! To je to, proč vůbec točí takovýhle film...o Ježíši Kristu, Synu Božím. ()

vydumnica

Ježiš Nazaretský je extrémne dlhý TV film, aj môj komentár bude veľmi dlhý. Začnem tým, že ÚPRIMNE obdivujem všetkých ateistov, ktorí si dali tú námahu a pozreli celý film a takisto obdivujem každého, kto to dal celé za jeden deň! Mne to trvalo vyše týždňa, pozerala som na etapy, a ani som to nestihla dopozerať počas Veľkonočných sviatkov, ako som dúfala. Vzhľadom na dĺžku je najväčším PARADOXOM tohto filmu, že niektoré dôležité udalosti z Nového Zákona tu pôsobia uponáhľane a akoby narýchlo odbité (napr. Ježiš v Getsemanskej záhrade - vedela by som si to predstaviť oveľa krajšie), kým na druhej strane tu máme viacero zdĺhavých scénok, ktoré by sa dali parádne zostrihať. V dobe vzniku bol Ježiš Nazaretský Franca Zeffirelliho určite považovaný za najlepší film o Ježišovi Kristovi. Dnes už divákov asi tak neosloví. Kedysi by som možno udelila plný počet (hoci z detstva mi utkvela v pamäti len prvá časť), dnes som už rozmaznaná nádherným seriálom THE CHOSEN, ktorý je pre mňa oveľa krajším, zaujímavejším, osobnejším spracovaním Ježišovho života. Nedá mi to neporovnávať, ale aj Ježiš z The Chosen (Jonathan Roumie) je pre mňa ten najideálnejší predstaviteľ Ježiša. Nechcem krivdiť tomuto Ježišovi, Robert Powell sa naozaj podobá na Ježiša z obrazov, jeho modré oči sú prenikavé, ALE na mňa celý čas pôsobili chladne! To, že Powell NIKDY ani neklipol, bolo skôr na škodu, pôsobilo to neprirodzene! A niekedy som sa ho až trochu bála! Kdežto Roumie má pohľad plný lásky a nehy. Zvolila som si verziu v originálnom znení, viem, že to nie je také dôležité, ale nemohla som si zvyknúť, že Ježiš rozpráva britskou angličtinou a casting je hmh povedzme nežidovsky a neizraelsky vyzerajúci, ale to už je len detail. Ďalej už asi nikto nečíta, tak aspoň pre seba tu mám ešte ku každej časti niečo podrobnejšie rozpísané :-). Prvá časť: Zvestovanie, narodenie Ježiška, Simeon, Útek do Egypta, Návrat do Nazareta, Ježišovo detstvo, dvanásťročný Ježiš v chráme, Ján Krstiteľ. Dojmy: veľmi pekná a podmanivá hudba👌, skvelý výber herečky Márie - Olivia Hussey. Potešil aj Christopher Plummer. Našla som aj negatíva a to trochu strašidelné oči malého Ježiša a Ján Krstiteľ - prečo je tu až taký rozhnevaný? 5* Druhá časť: Ježiš sa dáva pokrstiť, Ján Krstiteľ vo väzení, vyvolenie učeníkov, začiatok Ježišovho pôsobenia. Len som sa znova utvrdila nielen v tom, že život Ježiša Nazaretského sa dá spracovať lepšie (The Chosen - kde emócie fungujú na 100% a casting tvoria herci prevažne of Jewish origin) a tiež v tom, že Jonathan Roumie je ten najlepší filmový Ježiš, aký kedy bol! Robert Powell má nebesky modré oči, ale pôsobia dosť chladne a akoby odmerane, udržiava si odstup, aspoň mám ten pocit.  Dojmy: hodina a pol pôsobí zdĺhavo, akoby som pozerala 3h!!! Chýbajú emócie!!! Jairus a jeho dcéra - nachalo ma to úplne chladnou!!! Ján Krstiteľ tu je zobrazený veľmi nesympaticky ba až otravne, vkuse kričí a namiesto lásky cítiť z neho len hnev a rozhorčenie alebo sa mýlim? Mária Magdaléna, čože??? Och, keď porovnám s krásnou Máriou Magdalénou z The Chosen alebo s Rooney Mara z Mary Magdalene! Ach jaj! Christopher Plummer zahrá všetko bezchybne, tu riadne slintal nad Salome. Za jeden tanec hlavu človeka, trochu tvrdá cena a ukážka mužského ega a slabosti zároveň! 4*. Tretia časť: Pomohlo by zostrihať, niektoré scénky sú nudnejšie a pôsobia už monotónne. Nasýtenie zástupov (oveľa lepšie je to v The Chosen!) stretnutie s Máriou Magdalénou - to bolo dobre natočené, dojímavé. Slávnostný vstup do Jeruzalema. Powell má môj obdiv za odrecitovanie veľkej časti Nového zákona. Znova sa vrátim k The Chosen. Tam má divák vždy trochu "pauzu" nejaký domyslený dialóg na odľahčenie a Ježiš tam dokonca vtipkuje. U Ježiša Nazaretského divák nemá oddych, kvôli dlhej stopáži musí mať človek svätú trpezlivosť a výdrž a predovšetkým sústredenosť - o to viac, ak je ateista alebo nepozná Bibliu dosť dobre. Hodinu a pol dlhá epizóda sa zdá byť oveľa dlhšia. 4* Štvrtá časť: podľa mňa paradoxne najslabšia! Za štvrtú časť by som dala len 3*. A myslím, že je načase ukončiť môj historicky najdlhší komentár🙂! Celkové hodnotenie: **** () (menej) (viac)

• Robert Powell v jednom interview řekl: „Můj bratr je ateista. Sledoval film s mými rodiči a oni řekli, že po ukřižování byl velmi tichý a zamumlal – nutí vás přemýšlet, že ano? Takže pokud mohu přimět ateistu k přemýšlení, počítám to jako svůj největší úspěch." (ČSFD)
  • Po sejmutí těla Ježíše z kříže (4. díl) v jednom záběru Robert Powell pohne víčkem pravého oka (zřejmě kvůli dešti). Divák tak zauvažuje, jestli náhodou Ježíš nevstane z mrtvých hned, ne až třetí den. Jedná se o záběr, který předchází tomu, kdy Marie Magdalena políbí Ježíšovi nohu. (Anworon)

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Zemřel Christopher Plummer

Zemřel Christopher Plummer

05.02.2021

Z Ameriky přichází velmi smutná zpráva. Dnes ráno ve svém domě v Connecticutu zemřel legendární kanadský herec a držitel Zlatého glóbu i Ceny akademie, Christopher Plummer. Populárnímu tvůrci známému… (viac)

Zemřel režisér Franco Zeffirelli

Zemřel režisér Franco Zeffirelli

15.06.2019

Slavný italský scenárista a režisér Franco Zeffirelli zemřel ve věku 96 let. Zprávu médiím potvrdil jeho syn. Zeffirelli byl známý především adaptacemi Shakespearových her a taky pojetím klasických… (viac)