Největší příběh všech dob

• USA The Greatest Story Ever Told
USA, 1965, 199 min (Alternatívna 186 min)

Hudba:

Alfred Newman

Max von Sydow, Michael Anderson Jr., Carroll Baker, Ina Balin, Victor Buono, Richard Conte, José Ferrer, Van Heflin, Charlton Heston, Martin Landau (viac)

Výpravný snímek přináší ucelený příběh Ježíše Krista, který věrně vychází z evangelií podle Matouše, Marka a Lukáše. Tato tři evangelia se označují jako synoptická, protože se shodují ve struktuře, svědectvích a vypráví Ježíšův příběh podobným způsobem. Děj začíná Ježíšovým narozením v judském městečku Betlémě za vlády krále Heroda. V rámci více než tříhodinové stopáže můžeme sledovat všechny důležité události a zázraky v jeho životě. Příběh vrcholí v době, kdy se stává zbožným kazatelem, jehož věrní stoupenci považují za zázračného spasitele lidstva. Ježíš je proto zatčen a souzen za pobuřování, rouhačství a rebelii. Když je shledán vinným, dav si na římském prefektovi vyžádá rozsudek, který vede k jeho ukřižování... Jako Ježíš Nazaretský se ve své první anglicky mluvené roli představil slavný Max von Sydow. Svým zdrženlivým hereckým projevem dokázal působivě vyjádřit Ježíšovo milosrdenství a hlubokou víru. Ve vedlejších biblických rolích můžeme zaznamenat tehdejší největší hollywoodské hvězdy. Pro zajímavost lze zmínit Charltona Hestona jako Jana Křtitele, Tellyho Savalase jako Piláta Pontského nebo Dorothy McGuireovou jako Marii. Pro respektovaného filmaře a držitele Oscara George Stevense měl biblický velkofilm představovat návrat na výsluní, při natáčení mu ale nakonec museli vypomáhat i další dva zkušení režisérští kolegové – David Lean a Jean Negulesco. V 60. letech tento epický velkofilm představoval jeden z nejnákladnějších hollywoodských projektů. Produkční náklady na natáčení byly tak vysoké, že se nemohly vrátit z pouhé distribuce v kinech. Pro produkční společnost režiséra George Stevense se jednalo o finanční pohromu a hollywoodská studia na delší dobu odradila od dalších adaptací biblických příběhů. Snímek ale představuje jedno z nejkomplexnějších děl o Ježíšově vyznání a víře, které diváci docenili až s odstupem času. Největší příběh všech dob posbíral celkem pět nominací na Oscara v kategoriích za nejlepší kameru, výpravu, kostýmy, hudbu a vizuální efekty. (Česká televize)

Aelita

"A tvoje jméno? – Ježíš. – Ó, to je pěkné jméno." ___ Již pouhý název – "Největší příběh všech dob" – svědčí o zaslepeném a nabubřelém egocentrismu křesťanské civilizace. K tomu se bohužel přidává celková mdlost, umělost a odtažitost všech scén, kde zaznívají výroky Krista vyprázdněné častým opakováním a dnes již často i naivní. Kdo by například uvěřil tomu, že život ptáků je bezstarostný a čistota lilií bezúčelná. Emočně vyprahlý film, který zaspal dobu již v čase svého vzniku a který se hodí snad jen jako obrázková pomůcka pro hodiny katechismu v první třídě církevní školy. Čtení čtyř evangelií, mezi kterými je Janovo evangelium nejmetafyzičtější, nezabere o moc víc času než sledování tohoto filmu, rozhodně ale dá člověku více poznatků, emocí a hlavně vlastního vidění tohoto příběhu, který položil základ jednomu ze současných vládnoucích světonázorů. ()

curunir

,,POČUJEŠ TO?" ,,,NEPOČUJEM VÔBEC NIČ." ,,A TO SOM MYSLEL. NAJKRAJŠÍ ZVUK ZO VŠETKÝCH." __ Dvaja giganti filmového priemyslu (aj keď v titulkoch je uvedený len Stevens), pričom obaja už mali v tej dobe na konte po dvoch Oscarov za réžiu, sa tak povediac spojili a nakrútili dielo s presahom. Sympatickým mi najmä bolo čo najväčšie odprostenie sa od starosvetských prístupov a postupov a snaha zobraziť najrôznejšie situácie z Kristovho života v novej a v mnohom doteraz nepredstihnutej či neošúchanej forme. Možno na niečom z tohto by sa dali odpustiť aj viditeľne americké exteriéry. Pomerne solídny je aj Max von Sydow, ktorý sa postave Krista snaží dať osobitý ľudský rozmer a zároveň to nepreháňať. Posledná polhodina však oproti zvyšku pôsobí značne nemastno-neslano, ako keby už všetkých dochádzal dych a samotné ukrižovanie je prekvapujúco nakrútené odtiahnuto od diváka, čomu príliš nerozumiem. Najväčší film všetko čias to rozhodne nie je, z filmov s tématikou Spasiteľovho života, ktoré vtedy Hollywood chrlil ako na bežiacom páse však patrí medzi tie najvýraznejšie. Scéna, kedy Kristus v Getsemanskej záhrade sleduje prichádzajúci dav je priam božská. (84. hodnotenie, 9. komentár k filmu) ()

Pohrobek

Film, který jsem si dal na Velký pátek; uvažoval jsem i o Pokušení, případně Umučení, ale raději jsem zůstal u této klasiky, jejíž zhlédnutí je asi také povinností každého zájemce o hollywoodský film. Snímek na vás zapůsobí buď jako obrovský příběh vyprávěný s nesmírnou pompou, anebo jako nepředstavitelná nuda, ale v každém případě si režiséři takových jmen zaslouží trochu respektu. A jestli se někomu jenom trochu líbí filmy jako :Obr, Lawrence z Arábie, Most přes řeku Kwai nebo Doktor Živago, tak by se měl minimálně pokusit toto veledílo přetrpět. Vždyť, kde se dočkáte takového nakupení hereckých osobností - třeba i v minirolích? - Carroll Baker - Veronika, José Ferrer - Herod Antipa, Charlton Heston - Jan Křtitel, Sal Mineo - Uriáš, Donald Pleasence -Satan, Sidney Poitier - Šimon Cyrénský, Telly Savalas- Pontius Pilát (Mimochodem: právě pro tuto roli se stal navždy holohlavým.), John Wayne -setník u kříže atd. ()

berg.12

Velkolepá podívaná v Leanovském hávu, na které jsou ovšem oskarové kategorie vesměs to nejzajímavější. Ten film nežije, nedýchá, je to jen jedno velké patetické gesto. Ve filmech jako tento může navíc hrát téměř kdokoliv a na výsledku to příliš nezmění. Zeffirelliho opus "Ježíš Nazaretský" z r. 77 je přirozenější a bez korektní postavy černocha pomáhajícího Ježíši s křížem. ()

kobejn

O Ježíšovi byl natočen pouze jeden film, který není úplně pitomej a to je Poslední pokušení, jinak je to samá bída o tom, jakej byl Ježíš dobrák a jak dělal zázraky. Dodneška nechápu, že na těchhle pohádkách stojí celá západní civilizace, zatímco ta východní stojí na tom samym v tmavěčerným. Bylo by fajn, kdyby lidi dostali rozum a přestali věřit pohádkám a nesmyslům. Příhodnější název pro celý mýtus o Ježíšovi by byl Největší podvod všech dob. ()

• Telly Savalas si kvůli roli Piláta Pontského poprvé oholil celou hlavu. Nová vizáž se mu tak zalíbila, že si už vlasy nenechal nikdy narůst. (jenik71)
  • Psaní scénáře k filmu zabralo dva roky. (raininface)

Zemřel herec Max von Sydow

Zemřel herec Max von Sydow

09.03.2020

Ve věku 90 let zemřel legendární herec Max von Sydow. Sydow se narodil ve Švédsku, významnou část svého života však strávil ve Francii. Významně spolupracoval například s režisérem Ingmarem Bergmanem… (viac)