Krátce po ukřižování Krista se stal muž jménem Saul největším Ježíšovým nepřítelem. Dnes je známý jako svatý Pavel. Původně římský občan Saul po překvapivém setkání s Bohem na cestě do Damašku na znamení svého obrácení přijal jméno Pavel. Stal se misionářem, který věřil, že ke spasení vede víra, nikoliv jen dodržování židovského Zákona a provádění rituálu v chrámu. Jeho životní příběh vypráví dvoudílný film z devatenáctidílného cyklu, který zpracovává příběhy z Bible. (oficiálny text distribútora)

salahadin

Známý příběh sv. Pavla je víceméně slušně převedený na plátno. Člověk se může i vizuálně ponořit do časů, kdy vznikalo největší náboženství světa. Náboženství, které opravdu není od lidí, jinak by - jak pravili zdejší kněží chrámu - samo zaniklo. Nejenže nezaniklo, ale přežilo teror za římských císařů (Nero, Diocletianus), přežilo kolaps antického světa, přežilo renesanci i velkou francouzskou revoluci, křesťanství nezničil ani komunismus, ani Hitler, ani New Age. Přežilo vše. A osobnost svatého Pavla, jakkoli lehce cholerická, na tom má velký podíl. Ocenit musím casting, výpravu i hudbu. Zfilmované biblické příběhy většinou trpí přílišným patosem, ale tento počin dopadl vcelku dobře. Ačkoli Pavlovo pronásledování nebylo ztvárněno dobře, vlastně mi jeho vůči Kristu nepřátelská léta nejlépe ztvárnil Ruben. Jsem ale rád, že se tu objevily myšlenky z Pavlových listů, které tvoří pokladnici moudrosti křesťanství. ()

zdenny

Krásný biblický příběh o obrácení se na křesťanskou víru, kdy první část byla lepší té druhé. Alespoň co se děje týče. První část byla víc epická, více dějová, více napínavá. Ve druhé už by si někdo mohl říct, že té křesťanské propagandy je až příliš. Navíc šikovný ateistický rétor by se mohl celkem s úspěchem pokusit o znechucení křesťanské víry. Já ale dávám čtyři hvězdy, protože si myslím, že křesťanství, jakož i víra v Boha, je velice důležité. I přes někdy až moc fundamentalistické řeči právě ve druhé části tohoto filmu. ()

LordMichael

Jaký div, když si Bůh dokáže použít jako nástroj pokoje někoho, u koho bychom to nejméně očekávali. Na své cestě do Damašku při pronásledování křesťanů dostane Saul znamení a oslepne. Od té chvíle započne v jeho nitru proces naprostého obrácení a znovuzrození. Později se mu otevřou oči a nechá se pokřtít. Už není Saulem, nýbrž Pavlem a jeho odhodlání nést radostnou zvěst všem lidem navzdory rozličným překážkám a utrpení je jen důkazem toho, že je jeho jednání projevem absolutní důvěry v Hospodina. ()

Stanley

Zajímavý kontrast s filmem Svatý Petr (2005), kde zdejší představitel Pavla ztvárnil naopak Ježíše a kde některé scény proběhnou v obou filmech v podstatě paralelně. Jedná se tak trochu o cukrkandlovou podívanou, která nemá valnou výpovědní hodnotu historickou ani teologickou, ale pro určité laické seznámení s problematikou a dobovými reáliemi rodícího se křesťanství film může docela dobře posloužit. Pavel nebyl žádné ořezávátko a jeho životní příběh, jeho myšlenky a jeho odkaz je bezesporu oslovující a inspirující, ať už je člověk věřící či ne. ()

Borecek

Chápu, že někdo chtěl stvárnit Bibli a je to dobrý nápad ovšem provedení hrozné herecké výkony jsou strašné a nevím jestli se tomu smát nebo brečet nevíte jestli se Pavel vzteká nebo jestli se směje a tak dále... Další věc práce s kamerou je děsivá pohyby s kamerou jsou děsné a to nemluvím o rozlišení kamery. Další věc speciální efekty Ó BOŽE Blue screen je vidět kolem postav a kulis hodně zřetelně a obrázky které za Blue screen vypadají jako nakreslené... Ale dávám 1 hvězdičku, protože se snažili stvárnit Bibli a měli malý rozpočet. ()

• Film sa natáčal na Malte a v Ouarzazate (Maroko). (Arsenal83)