Star Wars: Poslední Jediovia

• Česko Star Wars: Poslední z Jediů (viac)

Vo filme Star Wars: Poslední Jediovia štúdia Lucasfim pokračuje sága rodu Skywalkerov. Rey, hrdinka predchádzajúceho filmu Sila sa prebúdza, sa pridáva k Lukovi Skywalkerovi a spolu odhaľujú pradávnu záhadu Sily a tajomstvá minulosti rádu Jediov. (Saturn)

classic

Tak ako v roku 2015, teda s decembrom sa priblížila dlho očakávaná premiéra siedmej epizódy Hviezdnych vojen : Sila sa prebúdza. Astronomické, domáce kino - tržby sa pohybovali tesne pred zdolaním famóznej, miliardovej, dolárovej méty, keď doteraz najziskovejší Avatar s Titanicom od Jamesa Camerona, sa museli jednoducho POKLONIŤ, SKLONIŤ pred „novým kráľom sveta” J.J.Abramsom... / ...Čiže takmer presne na čas ( odchýlka dvoch dní ) som sa i v roku 2017 vypravil na VIII. EPIZÓDU SÁGY, ktorú niektorí „kritici” považujú, pasujú za najlepšiu od Impérium vracia úder ( piata epizóda pôvodnej, originálnej ságy, ktorú som si medzičasom veľmi obľúbil a nadchol sa ňou ), s čím nie som až tak úplne stotožnený ! Filmári sa zapodievajú týmito pokračovaniami čisto len z finančného hľadiska, pokiaľ sa toho fanúšikovia už neprejedia, je to urobené pre EFEKT ( vizuálny - t.j. AKCIA, výbuchy, špeciálne efekty, svetelné meče... ), že i napriek obsadeniu pôvodných hercov - Carrie Fisher s Markom Hamillom, ktorým sekundujú nováčikovia Daisy Ridley, John Boyega, Oscar Isaac či Adam Driver, tak ani ja, nieto GEORGE LUCAS, nie sme bohvieako nadšení, čo sa bude s touto recykláciou ďalej diať ? „Bohužiaľ, vyzerá to tak, že MEDZE sa im nekladú” ... Film je sám o sebe, veľmi dlhý, všetci sa v ňom tvária strašne vážne, a i Carrie s Markom majú toho už hádam aj plné zuby. Nechcem byť len neposlušný kritik, ktorý nenašiel v tom nič pozitívne, ale pravdupovediac väčšiu polovicu filmu som sa väčšinou pekne nudil, aj keď som zaregistroval niekoľko zaujímavých, filmových sekvencii, či dobrých scén. Na odľahčenie, niektoré humorné sa za každú cenu snažia byť vtipné, ale nedarí sa im to. Skrátka, NIE JE TO ONO, to pravé orechové, čo by ma dokázalo strhnúť, už epizódy 1, 2 a 3 tu boli pre jeden racionálny dôvod, a to taký, ktorý musel prísť, pretože sme všetci potrebovali poznať UDALOSTI pred Novou nádejou. Síce extra nadšený som z nich nebol. A čo má byť potom ? Zatiaľ som videl časti : sedem a osem, čo sa mi zdá, ako trochu zbytočné, nie je v nich veľa pozitívnych vlastností, ktoré by ma mohli opantať. Vďaka Pánu Bohu aspoň za Wookieeho CHEWBACCU a zopár digitálnych postáv, ktoré trocha osviežili dejstvo. ()

korbitch22

Jdi do prdele Disney! Až se vyspim z ty kocoviny, napíšu sakra výstížnej komentář, co je všechno špatně. Ty vole, tohle bolelo i mě a to mám více mèně Star Wars v píči. Žiši. Nové Star Wars se prostě Disneymu nedaří. I když sedmá epizoda fungovala hlavně díky výtečnýmu Hanu Solovi a z nostalgie, srazila jí vaz diletantská smrt právě Hana Sola a osmé epizodě srazilo vaz snad úplně všechno. Když sám Mark Hamill veřejně vystoupí proti chování své postavy, je něco špatně. Myslim si, že každý fanoušek téhle ságy chtěl vidět bývalou ústřední trojici zpět v boji a těšil se na jejich společné setkání, Disney nám tohle nesplnil a co hůř, nesplnil to všem třem legendárním hercům. Takový návrat si legendární Jedi nezasloužil. Jeho postava není téměř na plátně a když ano, je to zahořklý, starý debil. Finální souboj Luka proti Kylo Renovi? Nečekejte, nedočkáte se. Vrchní zabíječ Snoke sfouknutý, popravený...bez minulosti, bez historie. Rey je nikdo, scény uvnitř posvátného ostrova vlastně nemají žádný smysl. Plus ten kreténský a naprosto nevhodný humor. Je to už dlouho, co sem na tom byl v kině a můžu tu klidně dál a dál píčovat na všechny ty sračky, kterých se divácích, hercích a všech vlastně dopustil rádoby režisér Johnson. Je mi jasné, že Disney chtěl udělat věci nové, nové postavy, nové osudy. Bohužel postavy jsou nudné, blbé a absolutně nezajímavé a ty staré místo velkého boje a návratu čekala jen postupná smrt. To se podle mě dámy a pánové nemuseli Hvězdné války vracet vůbec. a to nejsem žádný fanoušek, jen mírný ale opravdu mírný obdivovatel pár postav spíš nežli celých filmů. Těch postav, které kokot Johnson, Abrams a společnost Disney spláchli do hajzlu. Hnus.30%. ()

Ghoulman

Lepší i horší film, než epizoda VII. Silné stránky filmu – 1) postavy/herci (hlavně skvělé využití postavy Luka, přítomnost Benicia Del Tora, více prostoru pro Isaaca a pro čím dál tím šťavnatějšího záporáka, jehož ztvárňuje brilantní Adam Driver), 2) složitější/překvapivější zápletky a zvraty (nechce se mi vypisovat spoilery, takže to odbudeme bez příkladů), 3) mnohem lepší práce s napětím a akčními sekvencemi – v jejich tempu i rozmanitosti. Slabé stránky – 1) propašování do veskrze oddechového filmu různých ideologických trendů (záchrana zvířátek, potrestání dekadentních boháčů, snaha o co největší diverzitu v hereckém obsazení – sami o sobě jsou tyto věci v pořádku, ne-li chválihodné, jde jen o určitou předvídatelnost, až sterilitu v účelném výběru témat – ty jsou momentálně v hollywoodu (a u mladých lidí) v módě a jsou tak často omílané, že to člověku občas leze na nervy. Navíc to někdy nepůsobí upřímně, často nelze rozeznat, co z toho je opravdu názor tvůrců a co jen snaha o líbivost), 2) film je navíc místy lehce přeplácaný – některé zvraty jsou skvělé, jiné šustí papírem a když si to vezmete kolem a kolem, tak za 3) příběh se v obecné rovině (boj rebelů a prvního řádu) vůbec nikam neposouvá – na konci tohoto filmu jsme v podstatě znovu na jeho začátku, což se ještě zdvojuje s obdobným začátkem i koncem sedmičky – rebelové jsou stále stejně slabí, stále utíkají, první řád je stále stejně mocný a pronásledující – je to taková nekonečná spirála, stále natahované ustrnutí na jednom místě. ()

marhoul

Jiné, nové, hodně postav, první hodina slabší, děj nic moc, ale... Stále je to super biják!!! Skalním fanouškům starších dílů tohle asi příliš nesedne a já tomu rozumím. Jenomže svět jde kupředu, stejně jako film. Příběh galaxie zase na pár hodin ožil a mě pobavil. Spousty nových bytostí, propojení Rey- Kylo, už klasicky perfektní Domhnall Gleeson a vynikající Mark Hamill. Pět hvězdiček. ()

Scalpelexis

Jiné Star Wars než jsem byli zvyklí. Lukeovo zklamané prohlášení "This is not going to go the way you think" je až charakteristické a je evidentní, že Johnson chtěl zanechat v této sáze svůj vlastní rukopis. Doposavadní fanoušci se proto rozdělí zhruba na 2 tábory a téměř zákonitě se rozdělí na "Abramovce+Lucas" vs "Johnsonovci". Nejmarkantnější rozdíl je v postavách, když jejich kontinuita ze 7. epizody je Johnsonovi naprosto ukradená a dělá si s nima, co chce. V počtu představených charakterů budu na straně Abramse, protože Johnson jich sleduje až přespříliš, což doposud v Hvězdných válkách nebylo ani zdaleka typické. Nechválím to, zdržuje to a odskakuje to od podstatného dění a v konečném zúčtování zjišťujeme, že polovina z nich byla pro děj velmi, velmi zbytečná (Finnova postava je jedna obrovská vata). V rámci psychologie je to mnohem lepší: Trojice Kylo, Rey a Luke jsou napumpovány různými, za to zdařilými motivacemi a divák by se ani trochu nezlobil, kdybych se film točil jen kolem nich. Nicméně i zde nepanuje úplné azuro, a i když dojde hned k několika nečekaným, za to v jistém slova smyslu vítaným obratům, pár z nich dopadne děsivě antiklimaticky (viz. zmíněná Jonhsonova postavová a příběhová kontinuita) a mě osobně (nebudu jediný) zanechalo na pochybách, jestli to skutečně bylo nutné. Samotný příběh též není zrovna chválihodný: "Escapismus" v celé své kráse, a i když realita povstalců je syrově nepříjemná, asi bych jistou deuxku uvítal (byla pateticky použítá v jiných, trapnějších scénách) a otevřel konkrétnější cesty, jak by Abrams mohl v 9. epizodě navázat, protože aktuálně ho čeká naprostý mišmaš, který mu zhola nezávidím. Zklamaný jsem i z četnosti soubojů: Tohle jsou Star Wars! Probuďte se! Proč z toho mám takový Star trekovský feel? Naopak pochválím herecké výkony, obzvlášť Mark Hamill a Adam Driver předvedli nadprůměrnou psychologickou etudu; hateři Kyla se můžou jít zahrabat. Efekty důstojné, hudba slušná. Celkově si nebudu stěžovat na požitek z 8. epizody, protože nebyl špatný. Nejsem odpůrce Johnsonova směru, jeho styl by potřeboval více refinovat, být čistější a přesnější. Okleštit ty pokusy o legraci, přidat na epičnosti, souboje, přímější směr, tak tu máme epizodu úderností nápodobnou legendárnímu Impériu vracející úder. 65%. ()

helianto

Ani světlá, ani temná strana síly ti nedá odpověď na to, kdo jsi a jaké je tvé místo na tomto světě. Je jen a jen na tobě, jakou cestu si zvolíš... ()

mcb

Konečně autorský příspěvek do série, který ukazuje, co si lze dovolit v rámci ságy a přitom nevybočit z jejich mantinelů a konglomerátu Disney. Nejodvážnější blockbuster posledních let (byť značně nevyrovnaný), přesný opak fanouškovsky nostalgické Epizody VII. Spalte staré texty! ()

Flego

Star Wars: Poslední Jediovia sú odsúdené na úspech. Napriek tomuto očakávaniu ma teší skutočnosť, že tvorcovia nenechali nič na náhodu a opäť vymysleli poctivý príbeh, ktorý je ozaj úspešný a dokáže diváka naplno vtiahnuť do deja. Druhý z tretej trilógie sa nesie v znamení predchádzajúceho filmu, nastavenú latku nepodlieza a snaží sa ju naopak ešte zdvihnúť. Pomáha mu k tomu červená farba. Ak sa objaví v akejkoľvek forme, pri akejkoľvek príležitosti, prebúdza sa filmová báseň a spôsobuje dokonalý vizuálny orgazmus. Heroickosť či vtipné momenty, resp. sofistikovaný humor ( žehlička ) sú ozdobou filmu, taktiež aj určité zavádzanie diváka na slepú koľaj. Občas si však snímok vypomáha barličkami, našťastie nedegradujú dej a nie sú príliš významné. Star Wars sú oddávna fenoménom, a teší ma, že táto vesmírna opera má stále čím zaujať a čo povedať. ()

rikitiki

Že jsem se celou střední pasáží Star Wars pronudila, považuji za zločin na mě spáchaný, proto budu nemilosrdná. Praštila bych Myšáky přes pazoury za všechny roztomilé pitvory, které do snímku cpou, aby pohladily děti na duši a rodičům šáhly do peněženky. Papuchalky s basedowou chorobou bych nejradši srazila z útesu, a podobný osud bych přála koňům s kočičí hlavičkou i želvím chůvičkám. Vím, že Hvězdné války byly vždycky dětinské a patetické… Ale tolik? _____ Kolik hrdinných sebeobětování dokáže divák snést v jediném filmu? Napočítala jsem tři. K čemu je zbytečná postava Finna, který se vydává na jakousi úmornou a marnou cestu? Proč Rey tak dlouho trčí na ostrově, kde se nic neděje? Jenom proto, aby se ukázalo, jak v univerzu Star Wars funguje seznamka prostřednictvím videhovorů? ______ Už mě unavuje neustálé přebíhání mezi Temnou a Světlou stranou síly a byla bych ráda, kdyby se psychicky labilní Skywalkerovic rodina konečně pro jednu z nich rozhodla. Nebo se na to vykašlala a radši se začala věnovat podnikání v pohostinství. ____ Mé nadšení z úvodních ubíhajících titulků a známé hudby záhy ochablo kvůli přívalu tuctového i natahovaného děje bez nápadu, aby dostalo vzpruhu až v závěrečné epické bitvě, která měla atmosféru, překvapení i logické chování postav dle jejich charakterů a směřování. Jedině tohle, a pak taky skvostný Adam Driver, který mě jako klukovsky vzdorovitý ale i krutý Kylo provedl suchopárnou nudou a dal mi občas zapomenout, že se v tomhle filmu vlastně neděje nic důležitého, takže je jen přestupní stanicí k dalšímu blockbusteru. ()

BMW12

Tohle mě bavilo! Příběh se mi líbil a po celý film je to samá akce. Potěšil mě Luke Skywalker a Kylo Ren, a taktéž jeho spojení s Rey. Tento film je prostě pecka. ()

Jinny

Lepší než Force Awakens? To bezesporu. Tenhle film pevně stojí na vlastních nohou a nespoléhá tolik na nostalgii a odkazy. Velmi mě potěšilo, že v mnoha ohledech rozvíjí lore Hvězdných válek a to občas nečekanými způsoby. Pokud tvůrci mluvili o tom, že inspirací bude Impérium vrací úder, mysleli tím skutečně dospělejší tón, ne že Impérium bude použité jako šablona. Je to dobrý Star Wars film? Je... drzý, ale rozhodně bych ho kvalitou postavila na roveň původní trilogie. Je to film, který v mnoha ohledech připomíná dílo od fanouška pro fanoušky. Některé linky vedlejších postav potřebovaly prostřihat, aby film líp ubíhal. Film docela odvážně uzavřel některé otázky a konflikty už ve druhé části trilogie a u některých postav to bude chtít notnou dávku kreativity, aby v posledním filmu měly co nového nabídnout. Luke je skvělý a stejně tak Mark Hamill. Chápu, co Hamill myslel tím, že nesouhlasí s cestou, kterou pro Luka tvůrci vybrali - je cynický, odmítá roli "zachránce galaxie" a o přesvědčení Jediů o tom, že mají patent na světlou stranu Síly, si myslí svoje. Na to, že Hamill s tou vizí nesouhlasil, ji exekuoval na jedničku. A teď SPOILERová část. Ve Force Awakens mi Carrie Fisher přišla trochu nucená a byl to Ford, koho jsem po letech viděla hrát s určitým nadšením pro věc. Tady ale Carrie nezklamala. Dějový oblouk Leiy tu ale uzavřený není a bude zvláštní vidět, jak ve třetím díle trilogie uzavře její story úvodní text nebo dialog ostatních postav. Tohle myslím byla chyba a studio mělo udělat určité dotáčky a nechat si pro třetí film Lukea, ne Leiu. ()

anais

Strašná nuda, zabité slibné dějové linky, zbytečné odbočky, digibordel, wtf. Pro mě naprosté zklamání a utvrzení v tom, že nadvláda Disneyho nad vším vede do záhuby. ()

poz3n

Naprostá tragédie. Naivně jsem si myslel, že by v dnešní době prostě nemohlo nikoho napadnout zopakovat vizuální digitální bordel z trilogie I-III. Evidentně mohlo. Last Jedi je jedna velká digitální změť, která bez ladu a skladu chrlí vše, co jí napadne. Digitální pseudotvorové, wtf kameňáky, vlastně to celé zapadá do současné komiksové blockbusterové šablony. Jedinými smysluplnými momenty se tak stávají vnitromyšlenkové dialogy mezi Rey a Kylo Renem. Ten jednoduchý postup využívající základní princip filmové osy, při kterém postava v jednom prostředí jako by na pár metrů mluvila s postavou druhou, která je ale úplně jinde, mě vlastně dost bavil. Škoda, že žádný další podobný "čistý" filmový postup ale Last Jedi nenabízí a je bohužel prototypem současného popcornového trendu, který dává přednost kvantitě vizuální atrakce před kvalitou smysluplného a nepopisného děje, umírněnými dialogy a propracovanými postavami. 2/10 ()

Deschain

"The greatest teacher, failure is". Po prvom pozretí som vedela, že toto je film, ktorý sa oplatí vidieť viac ráz a možno sa vám na druhý či tretí raz bude páčiť ešte viac. Lebo na prvý raz nie je šanca stihnúť si všimnúť všetkých drobností. Vysoko uspokojivé, čo sa týka vývoja postáv a nenapĺňania očakávaní. Dva odkazy na môj milovaný Brazil sú čerešnička na torte - kratučký motív z hudby v scéne s kasínom a 27B/6. (Cinemax Bory - IMAX 3D - 12.12.2017 - slávnostná predpremiéra, Cinema City Polus - 2D dabing - 17.1.2018) ()

Othello

Fandomský fetiš pro děti od 4 do 110 let, který tentokrát tuto svoji podstatu skrývá překvapivě neobratně. Naprosto logicky jdou každé nové Hvězdné války na plátna 14 dní před Štědrým dnem, když jejich hlavními dojnými krávami nejsou jenom diváci, ale hlavně uměle, na ruku vytvořená sekta fanoušků, na něž hned po odchodu z kina čekají nekonečné kompilace figurek od těch z amazonu za tisíc dolarů až po malinkaté, krví čínských dětí páchnoucí pindižvíky v každym posranym happy mealu. Nejsem natolik naivní, abych se nad tímto koloběhem kapitalismu automaticky rozčiloval (kor u Lucasarts), ale poslední Star Wars jsou tím nasáklé tak, že to kazí ten zbytek diváckého zážitku, co tahle série ještě má. Tolik zbytečných scén a záběrů na jinak nijak důležité potvory simulují pradávnou komediální berličku "vtipný záběr na psa" a nemají jiného účelu než podkladu pro 3D tiskárnu. Monumentálně tím trpí snaha o ponoření do nějakého imaginárního universa, když tam nic není jeho součástí a není co objevovat, protože všechno je chrstnuto před obličej, aby to viděl i támhle Bohouš. Navíc ikonických postav, strojů, lodí a prostor je tam až příliš na to, aby s tím film měl čas pracovat nějak nad rámec "stačí aby to tam bylo". Oblíbení obří čtyřnozí pěší roboti zde jsou jen proto, aby v jedné scéně šli dopředu, stříleli a pak se zastavili. Žádná interakce, žádná skutečná bitva. Což je skoro zločin, když nám občas dá film líznout úchvatných trikových sekvencí, abychom si pak uvědomili, čeho všeho jsme se nedočkali. Za nebezpečnou vyloženě považuju sekvenci, kde se Star Wars snaží být politicky relevantní tím, že prostě prohlásej, že každý nechutně bohatý musel přijít ke svým penězům nějakou levárnou. Čímž si pak nejspíše odůvodní to, že můžou ty nebohé Oscary Shindlery a Nicolase Wintony přejíždět pětitunovýma koněma. Pokud chtějí Hvězdný války dělat politiku, nejdříve musí vytvořit nějakou společnost, historii a nějaké aktivní, nikoli pouze reaktivní ideje. Při tom, jaká je tato série společenský fenomén je palba jakýchkoli politicko-sociálních meta tezí ďábelsky nezodpovědná a tvůrci by měli mít minimálně to svědomí do ní nezabrušovat. Uff zkrátka mě unavuje tahle kuřba fanouškům, ze které se třeba tento rok Marvelu již daří trochu kousat a učit diváka přizpůsobování se, zatímco tady se musím dívat na nějaký strašně špatně hrající důchodce, který kdyby nehráli v nějakym bláznivym sci-fi (tehdy vlastně ještě fantasy) v sedmdesátých letech, tak by pili piňakoládu v domě pro seniory někde v Baltimoru, ale místo toho musej tady běhat navlíknutý do strašných nesmyslů, dívat se na sebe jak v jehovistickým náborovým filmu a povídat si s pinpongáčem na zelenym plátně jak magoři. ()

Janek

O třídu lepší než předchozí díl. Mark Hamill navíc sehrál výrazně(!) lepší návrat, než vyžehlený Harrison Ford. Výběr Adama Drivera začíná mít smysl. Tenhle Rian Johnson z toho opravdu vytřískal maximum - super! ()

J.Connor

Po cca 25 letech, kdy jsem poprvé viděl původní trilogii, jsem se konečně dočkal nového dílu Hvězdných válek (ano, viděl jsem v mezidobí epizody 1-3 a 7). ()

eraserhead666

Jo, tak tohle po předchozím díle spravilo chuť a zvedlo náladu. Konečně zase Star Wars, které mě naprosto pohltily. Po původní trilogii je tohle spolučně s pomstou Sithů Star Wars na plné kule. Já si chrochtal. ()

Dvojka Na nože nabírá Davea Bautistu

Dvojka Na nože nabírá Davea Bautistu

11.05.2021

Tak se zdá, že si dvojce herců ze Spectre Daniel Craig a Dave Bautista zopakují svoji spolupráci. Bautista se totiž čerstvě upsal pokračování detektivky Na nože Riana Johnsona od Netflixu. Režisér… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

02.01.2021

Vrátí se mladý Han Solo?

Vrátí se mladý Han Solo?

20.07.2020

Asi jste zaznamenali, že film Solo: Star Wars Story nebyl moc úspěšný. Půlroční mezera mezi Solem a fanoušky odsuzovaným Posledním z Jediů způsobila, že v létě na nový díl Star Wars prakticky nikdo… (viac)