Dotkni sa temnoty a pohltí ťa... Dlho očakávaná štvrtá séria fenomenálneho kriminálneho seriálu sleduje dve problémové policajtky, drsnú Evangeline Navarrovú v podaní boxerskej šampiónky Kali Reisovej a Liz Danversovú v podaní Jodie Fosterovej, držiteľky dvoch Oscarov, troch Zlatých glóbusov a šesťdesiatich ďalších filmových ocenení. Intenzívne vyšetrovanie a pátranie po ôsmich zmiznutých výskumníkoch v zamrznutej a zasneženej aljašskej usadlosti privedie svojráznych vyšetrovateľov na pokraj síl. (HBO Max)

verbal

Nejpřeceňovanější a nejprudivější seroš všech dob - Opravdová nuda – mimo naprosto vynikající druhou řadu opět neutěšeně pokračuje Nočním dekubitem, a to zcela v souladu se svou hlavní markantou, tedy nekompromisně unudit diváka xmrti. Tentokráte za pomocí plíživých mindráků obskurně odporných ekofašistických inuitských feministek, zaštiťovaných sice herecky výbornou agentkou Fretčí xicht, ovšem ve zcela marné roli, způsobující akutní proleženiny a obrůstání mechem. Úsměvně neumětelská snaha narkoleptické patvůrkyně hrát si na Tvin Píx, ovšem zcela bez jakéhokoliv tvinu, a o píxes ani nemluvě, kde je 59 minut každého dílu naplněno naprosto nezáživnými až otravnými jakože mysteriózními etudami silných, avšak nehostinným prostředím i vesnickými burany řádně frustrovaných aljašských mužen, a jednou minutou nadějného taháku na příštích 59 minut zábavu mrzačící kundí prudy, načež celé to martýrium vyvrcholí notně mongoloidním orientexpresním myslomrdem. Prostě jen další nudofily a artovými rozumbradáči brutálně přebušená ukrutná sračka, kterou jsem však patrně z nějakých masochistických pohnutek jako obvykle nespláchl do hajzlu po třetím dílu, což musím spravedlivě ohodnotit jedním nudou do krve rozškrábaným strupem. ()

J*A*S*M

Zajímalo by mě, jestli se ta první vlna recenzentů, kteří před odvysíláním unisono provolávali (takhle zpětně vyhodnoceno) blouznivě vyznívající hlášky o nejlepší sérii True Detective, pouze nechala opít rohlíkem (dojmem exkluzivity, že to vidí jako první), anebo jim za to od studia regulérně něco káplo. Nejpravděpobobněji si HBO dobře spočítalo, komu to exkluzivně ukázat může, aby se dočkalo kýžených ohlasů. Asi to nebylo zrovna dvakrát těžké - po finální epizodě se zdá, že největší pozornost byla věnována tomu, aby na "děj" byly navěšeny všechny progresivní motivy, za které "novináři" automaticky přičítají body. Takže je tu dominantní hlavní hrdinka (a je jedno, že extrémně nesympatická), silně reprezentované menšiny (a je jedno, že Kali Reis na to herecky nestačí), environmentální téma a pozitivně rámovaní teroraktivisti nebo domnělá inuitská mystika spočívající v občasných ezoblábolech a bloudící digitální zvěři. Já sám stokrát radši zhlédnu prorgresivní věc než konzervativní věc, ale nebetyčně mě štve, že si někdo myslí, že to bude stačit samo o sobě. Natočte sakra v prvé řadě dobrou kriminálku. Pět epizod jsem Night Country toleroval jako otravně natahovanou, ale - dejme tomu - průměrnou kriminálku, nicméně finále považuju za výsměch příčetnému divákovi. To bylo blbé na tolika úrovních! U flashbackové rekonstrukce toho, co se na té základně ve skutečnosti stalo, jsem smíchy vyprsknul nahlas. ()

Enšpígl

Tohle nebyl temný případ, ale idiotskej případ. Opravdu neuvěřitelná kravina. Uznávám audio vizuální složku seriálu a relativně zajímavé detaily například v prvním díle když jsem si říkal nesleduji "Věc" nové doby a hle záběr na poličku s dvd filmem Věc. Ovšem taky tam byly obstojný debility, například dělat že jsem "uvěznění" v tý laboratoři s tím že tam snad do konce zmrznou a pak asi po 15  minutách střih a jedou autem. No to fakt né. A to že pořá sněží je sice hezký, ale na dobrej seriál je to pořád trochu málo. ()

T2

Nočná krajina__ Normálne že prúser, kde je snaha o navodenie nejakej tajomnej indiánskej mysterióznej atmosféry ale ide to ale že úplne vedľa. Priam otravná zlátanina pri danom obsadení a aj prevedení. Bieda. Pre koho vôbec tieto bláboli vôbec točia. /35%/ ()

Fr

„TENHLE PŘÍPAD BUDE PRŮSER NA PRŮSER…“ První díl se nese v hezkým, mysteriózním duchu a kecy vo tom, že jde o věci starší než tamnější led, znějí fajnově. Ale brzo se to začne táhnout jak sopel nachlazenýho eskymáka. Nakonec z toho vylezla taková holčičí kriminálka, kterou ovšem jakákoliv „Mare z Easttownu“ strčí hravě do pitevního chlaďáku. Mohl to bejt zajímavej celovečerák. A přitom – jen šest dílů, že? Ovšem něco dít se začne až v tom pátým… Ale předem nejásejte!    . /// -------------- POD ČAROU: ------------------------------------------------ 1.) Autorka série, Issa López se netají svojí inspirací u hororu „Věc“. Další inspirací byla píseň Billie Eilish z roku 2019 "Bury a Friend ". 2.) Přestože je Nic Pizzolatto producentem série, nešetřil po jejím dokončení kritikou. 3.) Thx za titule „Jiří Kobělka“. ///                         PŘÍBĚH  ***  HUMOR  ne  AKCE  *  NAPĚTÍ  * ()

novoten

Hypnotický výlet do nekonečných plání ledu, kde je každá zatáčka, silnice nebo kryt mnohem temnější, nejen díky tomu, že se na pořádně dlouhou dobu rozhostila tma. Cením si toho, že mrtvá značka ožívá razantním obratem, kdy přichází nový tvůrce a naštěstí se zcela mění forma, která povážlivě usínala už minule. Všech horlivců, kteří se tak důkladně pohoršují nad faktem, že je Noční krajina přilepená ke značce True Detective, bych se zeptal, o čem před pěti lety případ z Arkansasu byl nebo kdo za co mohl. Právě aljašská anabáze je něčím, co se dá trochu připodobnit ke klasické detektivce ozvláštněné moderním střihem a podtématy. Případ se prolíná se situací ve společnosti a vztahy lidí z různých komunit, nikdy ale na úkor napětí. Každý dialog je vystřídán napínavou vsuvkou nebo překvapivým zvratem, tak jak to žánru nejvíc sluší. Ač se s tím původní tvůrce Nic Pizzolatto smiřuje jen nerad, Issa López našla seriálu nový směr, kterým značně rozvířila vody a rozdělila diváckou obec, ale já jsem spokojený. Nejen proto, že je pro mě konec světa, kam lidé utíkají od problémů a nechávají je zmrznout pod ledem, velice lákavým místem, ale i kvůli (tentokrát už v rámci antologie zcela obvykle) parádně vybranému a o život hrajícímu ansámblu. ()

dO_od

// Mrazivý thriller dostal letos novou definici a je to čtvrtá řada Temného případu. Issa López se na to rozhodla jít trochu jinudy, než jsme u série zvyklí, do popředí postavila aktuální společenská témata jako duševní nemoci, eko-aktivismus a různé formy osamělosti, které následně spolu se zbytkem tvůrců precizně zabalila do murder mystery/hororového hávu a nechala diváky, aby se v tom pět epizod koupali, než konečně odhalila veškeré trumfy. A sedlo mi to náramně. Ať už po stránce témat, hereckých výkonů (Foster v jedné ze svých nejlepších hereckých poloh), atmosféry (kamera kouzlila v každém díle) nebo i v těch narážkách na první řadu. Lepší binge-worthy seriál tu dlouho nebyl a moje jediná výtka je, že bych si to přál ještě o dvě epizody delší, protože Ennis, Aljaška po tom vyloženě volal. Těším se na další řadu. Season 1 - 100 %, Season 2 - 70 %, Season 3 - 60 %, Season 4 - 90 % ()

Slasher

Kterak někdo něčí unylou story napasuje na značku True Detective, načež podprůměrný a špatně napsaný produkt projde přes kontrolu kvality u HBO. Ať je to klidně převýchovně woke a žensky se silou, jen kéž by to nebylo tak chabý a o hovně – atmosféra 0 (což je fakt umění, vzhledem k magický zimní krajině), herecky nezajímavý, plný znuděných postav, emo výrazů a trapností, místy bohužel vyloženě k smíchu. 35% ()

gudaulin

Komentář bych měl zahájit něčím pozitivním. Dlouho jsem přemýšlel, čím bych López potěšil, co bych pozdvihl a ukázal palec nahoru, ale nedařilo se mi. A přece jsem na to přišel. Délka. Skromných šest dílů dovolilo ušetřit diváka od dalších nesmyslných scénáristických lapsů, znemožnilo mu trávit další čas se špatně napsanými nedůvěryhodnými postavami a zabránilo mu podivovat se nad logickými kotrmelci v ději. Při standardní osmidílné stopáži bych šel možná na pouhou jednu hvězdičku. Jestli byl Temný případ něčím vyjímečný, pak scénáristickým uměním Nica Pizzolatty, který stál za předchozími sériemi. Rozdíl je drtivý. Třetí série byla sice poznamenaná průměrnou režií, ale Pizzolattův vliv uchránil sérii od průšvihu. Issa López je sice podprůměrná scénáristka, ale jako režisérka ví, co divákům naservírovat, aby nestrádali pocitem nudy, takže používá to, co viděla jinde a o čem je přesvědčená, že to funguje. Jako diváci byste si mohli zahrát hru, kde všude posbírala inspiraci. Chvilku si připadáte jako na vědecké základně Carpenterovy Věci, chvilku čelíte severským démonům ze série Teror a dalo by se dlouho pokračovat. Pizzolatto si s diváky hrál, ale byla to sofistikovaná hra, Issa López sklouzává k laciným kejklům, aby udržela divákovu pozornost. Herecky průměrné, Jodie Foster si se svou postavou neví rady, jde vyloženě proti jejímu hereckému typu. Závěrečné rozuzlení bych považoval spíš za neuctivý vtípek na účet diváka. Pokud o ději moc nepřemýšlíte, pak si série dvě hvězdičky obhájí. Celkový dojem: 40 %. ()

Botič

Love/Hate pořad. Skvělá mrazivá atmosféra, jen je do ní zasazený meh detektivní příběh, který se tu řeší tak dvě epizody, zbylé čtyři epizody jsou jen efektivní sníh a meh vztahy, stihomamy, rodinná pouta. Jodie Foster jako Aljašská Karen je ale skvělá. Zbytek po skončení odvane sněhová bouře. ()

3DD!3

Tak o dva stupně horší psaní než Pizzolatto. Neuspokojivý závěr a vychtěné propojování s první sérii vlastně spíš rozladí než že by potěšily. Děsivá bubu atmosféra je solidní stejně tak finální rozuzlení docela originální. Bohužel spousta motivů je tu jen na oko a nemají žádné jiné opodstatnění, než vytvořit onu bubu atmosféru. Velká škoda. Ekologická pointa dohnaná do trapnosti ve chvíli, kde se tvůrci rozhodnou neprozradit co tak super tam kluci vlastně našli. Jodie Foster schytala nesympatickou rádoby drsňačku, Kali Reis je docela fajn, ale ten piercing na ksichtě v tom mraze asi nebyl moc prima. Rodinné vztahy a traumata byly téměř k ničemu a kdyby z Noční krajiny byl film nenavazující na True Detective, udělali by líp. Asi si zase pustím Matthewa s Woodym na spravení chuti. ()

Spiker01

Nejslabší u mě stále zůstává třetí řada, ale musím smutně přiznat, že i já se řadím do tábora zklamaných. Od představení tohoto návratu na HBO jsem do vzduchu neskákal, tématicky mě Night Country extra neoslovovalo a ani herecky jsem se na nový koncept příliš netěšil. Jodie Foster to však táhne slušně i přes nepřístupnost své postavy a plánuju si zopakovat zase Mlčení jehňátek. Po prvním díle jsem ještě doufal, že budu pohlcen, recenze byly tehdy více než skopojené, ovšem v dalších dílech se projevilo, že diváky i přes ohromnou sledovanost seriál moc nebaví a i já měl leckdy setsakra co dělat, abych díl dokoukal. Finále mě úplně neurazilo jako mnohé, ale tak definovalo mé zklamání z celé o 2 díly kratší série. Dostal jsem však chuť si pustit po deseti letech jedničku, kterou jsem tehdy ne úplně docenil. ()

castor

Po partičce vědců moderní výzkumné stanice Tsalal zbyl jen jeden nedojedený sendvič a jeden useknutý jazyk, okolo se potuluje velké množství permanentně naštvaných a zřejmě od plenek depresivních lidí a navíc právě nastalo období polární noci, což se na psychice místních ještě víc odrazí. Vědci se našli – jen nazí, mrtví, v podivném zmrzlém spletenci… Atmosféra fajn, tempo nijak zvlášť strhující, emoce slabé. Scéna střídá scénu, některé jsou docela jalové či utahané, chemie vyšetřovacího týmu nefunguje. Netuším, co tvůrce vedlo k tomu, předložit nám tak hraniční nátury. Coolpřísnohrubodrsňovyšetřovatelky: jízlivá a racionální policejní šéfka Liz a přímá a instinktivní Navarro pocházející z domorodého národa. Co si budeme nalhávat, už druhá série byla lehce chaotická, třetí byla zajímavější a režijně výraznější, ale i tak se tvůrci nevyhnuli množství omáčky, utahaným scénám a minimu emocí. Čtvrtá řada nemá snad jedinou vyloženě sympatickou postavu. Nebudu úplně plivat špínu, ale promyšlenou a hutnou vizi o dvou vyšetřovatelkách, pohlcovaných temnotou a vymykajících se kontrole, si prostě představuju jinak. Ostatně je asi něco špatně na tom, že po propracovaném úvodním intru, které doprovází skladba Billie Eilish, to byl pokaždé tak trochu sešup dolů. ()

*CARNIFEX*

Ak niekomu v záverečnej epizóde určitá pasáž pripomínala "Vraždu v Orient exprese", tak to kurva asi nebude žiadna náhoda, akurát že teraz to pôsobilo akosi komicky nie len z pohľadu dôvodov ale aj príčin. Ak si niekto myslel, že stačí do premrštenej série, najebať indiánku zo severného pólu, dve nezletilé lesby, ktoré sa konečne našli, no zato podstatu krimi žánru prakticky do základu odignorovať, tak sa šeredne mýlil a nezachráni to ani kurevská zima so snehuliakom na každom rohu či ľadový medveď v strede križovatky. No a čo sa týka záveru, ktorý to mal akože grandiózne rozlúsknuť, tak v tomto prípade sa človeku až vyslovene veriť nechce, že po solídnej prvej epizóde, ktorá nastolila záhadu, bola dostatočne temná, príde takýto markantný prepad. No a už len dodám, "J*A*S*M", toto je jeden z tvojich najlepších komentárov čo ťa absolútne nesledujem. Pomaly ale isto dospievaš. Medzi dva-3. ()

D.Moore

Škoda uspěchaného konce, který například vztah otce a syna Priorových vyhrotil na můj vkus až příliš na sílu a další postavy (dcera Danversové, záhadná Rose) skoro až odbyl. Jinak se mi Noční krajina moc líbila, a to nemluvím jen o fantastické atmosféře a podmanivé kameře, ale především o hereckých výkonech Jodie Foster a Kali Reis. Spojení krimi a mystiky vyšlo, nedokážu si představit vhodnější prostředí, ve kterém by se takový případ mohl odehrát. ()

Davies182

Temný případ počtvrté, tentokrát jako nesmlouvavě kruté rodinné drama s prvky mystery thrilleru. Baví mě, jak k tomu kritici vesměs přistupují jako k "tomu pokračování skvělé a kultovní první sezóny" a vůbec jim nejde do hlavy, že každá série je v podstatě úplně jiný žánr a potažmo i druh televizní zábavy. A v jádru tak zcela odlišný seriál. Režisérka evidentně disponuje v již poměrně ranném věku nezáviděníhodnou hromadou ošklivých zkušeností se ztrátou blízkých, a rozhodla se, že divákům zprostředkuje nefalšovanou emocionální dráhu o smíření a odpuštění. Přičemž na celé tabuizované téma jen tak mimochodem naroubuje mrazivý detektivní příběh. Smekám před takovou očividnou drzostí a odvahou, a taky před kuráží a sebedůvěrou [HBOmax], že projekt dokázalo posvětit a odklepnout, i když muselo očekávat čirý fanouškovský hejt. Respekt. Jen by to příště i tak chtělo více památných výjevů a šokujících cliffhangerových twistů po schematickém vzoru starších televizních bratříčků. Toho napětí asi mohlo být více. Znovu ještě díky prosím, a fuckující Jodie Foster chci okamžitě za babičku. ()

filmfanouch

1. série antologického seriálu Temný případ je mnohými vnímána jako jeden z nejzásadnějších televizních milníků uplynulé dekády. Nic Pizzolatto dodal vynikající kriminálku, která vsadila na sehranou dvojici Matthew McConaughey a Woody Harrelson (dávno předtím nežli se objevily důkazy o tom, že by dvojice mohla být pokrevně příbuzná), mysteriózní atmosféru a fakt, že se tu kromě vyšetřování hodně hrálo i s osobním příběhem ústřední dvojice. 1. režie v režii Caryho Joji Fukunagy jednoduše nastavila kvality příliš vysoko. 2. série od Pizzollatta přišla se zcela novým příběhem a zvládla být do jisté míry důstojným nástupcem 1. série, své kvality poté jistě měla i 3. série od Pizzolatta, která ovšem přeci jen byla do velké míry již slabším odvarem. Od 3. série uběhlo 5 let, Pizollatto seriál jako scenárista opustil a rozhodl se věnovat jiným projektům, kdy to vypadalo, že to znamená, že na další série Temného případu jen tak nedojde. Jenže na 4. sérii s podtitulem Temná krajina přeci jen došlo, kdy se Issa López chopila pouze showrunnerky, scenáristky i režisérky. Zvládá 4. série fungovat i bez účasti Pizzolatta? Sám Pizzolatto se ke 4. sérii nevyjádřil dvakrát lichotivě, konkrétně Noční krajinu označil za hloupost. López se k přístupu Pizzolatta vyjádřila tak, že každý autor má specifický, zvláštní a jedinečný vztah k příběhům, které vytváří, a ať jsou jeho reakce jakékoli, má na ně právo, sama ovšem dle svých slov realizovala Noční krajinu s hlubokou láskou k práci, kterou odvedl Pizzolatto, a s láskou k lidem, kteří ji milovali, zároveň ovšem chtěla přistoupit svěže. Právě svěžest by mělo být to, co by se na 4. sérii mělo cenit nejvíce. Jestli je totiž za pochodu v rámci všech 6 epizod něco cítit, je to fakt, že i když López za pochodu vzdává poctu předchozím sériím a stylu Pizzolatta, k látce přistupuje velmi svěže, nejen díky svěžímu prostředí. Po Louisaně, Kalifornii a Plošině Ozark se 4. série odehrává na Aljašce. López se daří na startu seriálu budovat to, co tolik fungovalo na startu 1. série. Atmosféru a budování napětí, načrtnutí detektivní zápletky a především se tu pracuje se dvěma zajímavými ústředními postavami. Jodie Foster po více jak 30 letech v roli Elizabeth Danvers volně navazuje na postavu Clarice Starling, profesionální boxerka Kali Reis poté už na počátku tohoto roku působí jako jeden z hereckých objevů roku. V průběhu Noční krajiny se přeci jen ukáže, že Noční krajina není po scenáristické stránce nejsilnější a lehce se ukáže, že vyloženě nestačí na kvality 1. série, přesto jde po celou dobu o zajímavou práci. I proto, že se Temný případ vrací ke kořenům, které kromě kriminálního thrilleru zvládnou v nejsilnějších momentech fungovat i jako psychologické drama. Je překvapivé, že i přes pouhých 6 epizod (o dvě epizody méně než v případě předchozích 3 sérií) má v součtu 4. série dost možná to nejpomalejší tempo a jistě se za pochodu snadno vybaví pocit, že by López nějaká ta scenáristická/dramaturgická konzultace na víc prospěla. Za pochodu je chvílemi cítit, že López skutečně není Pizzolatto a je vlastně v tomto případě férové, že se fandové původního seriálu budou cítit podvedení. I když jde možná až o příliš zaujatý pohled a po vzoru Pizzollatta se tak trochu přehání. Jestli něco na Noční krajině funguje, je to nádech hororové atmosféry, kterému přispívá mimo jiné zmíněné prostředí Aljašky. López v jisté míře k Noční krajině přistupuje podobně jako Rian Johnson ke svému Star Wars: Poslední z Jediů nebo J. J. Abrams ke svému Star Treku - jde o svěží přístup, který přesto zůstává tou starou dobrou značkou a nebojí se i přes svěžest zůstat jednou nohou v kořenech. Kdyby přeci jen López zůstala příliš věrná zadaní od Pizzolatta, opět by došlo k výtkám, že se tato tvůrkyně bojí nějakých větších výzev a striktně se drží manuálu od zkušeného autora. Nikdy se nejde zavděčit všem, o to více potěší, že López v rámci populární kriminální antologie sází spíše na invenci nežli na sázku na jistotu.  Kromě masové vraždy tu pořád prim hrají především osobní vztahy ústředních postav, kdy Jodie Foster tentokrát hraje spíše antihrdinku a opět je ve své roli fantastická. Stejně tak potěší, že i když finále zdánlivě dodá jasné odpovědi, stejně tak nabízí hned několik možných intepretací, které završení Noční krajiny dávají ještě větší emocionální náboj. I tentokrát ústřední zápletku spojuje profesní a osobní život ústředních postav, i když se poté vyložené nadšení vypaří po prvních dvou epizodách, přesto si seriál dokáže po celou dobu udržet pozornost. Závěr poté zcela jistě nemusí naplnit veškerá budování očekávání a do jisté míry zkazit dojmy z výsledného seriálu. I v sobě rozpolcené finále ovšem nabízí důkaz, že jde minimálně o zajímavou sérii, která nejvíce skutečně těží z toho, že se vydává odklonem od Pizzolatta.  Temný případ: Noční krajina je ten případ, kdy jde vlastně v jistém ohledu chápat veškerou projevenou nenávist. Pizzolatto za sebou v rámci seriálu jistě nechal obří stín, účast López ovšem potvrdila, že seriál může fungovat i bez něj a proto i díky výrazné sledovanosti jistě není vyloučena realizace 5. série. Lepší by ovšem bylo, aby se López již nevrátila, seriálu se opět chopil někdo nový a 5. série by tak opět mohla těžit ze svěžesti, kdy ta antologickému formátu prospívá pořád přeci jen nejlépe.... () (menej) (viac)

sochoking

Night Country má presne ten typ mysterioznej atmosféry, ktorú ja osobne milujem. Navyše oceňujem dramatické pasáže jednotlivých epizod, ktoré sa väčšine užívateľov, zdá sa, javili ako nudné. Záverečné rozuzlenie bolo výborné, presne také, aké správne tajomné krimi má mať podľa môjho vkusu. Kamera, choreografia, výprava... Totálna šupa! Akurát, čo ma sralo, bolo neustále fuckovanie v každej druhej vete. Scenár písal zrejme nejaký fucker. Asi si budem musieť pustiť  pozitívne naladený film s Jodie Foster, pretože po tomto (a špeciálne po záverečnej epizode) sa na jej xicht nemôžem ani pozrieť! ()

Sonnery

True Feminist. Jodie je boží, ale sundejte z názvu "True Detective" a moc diváků nezůstane. Pizzolatto umí budovat atmosféru a napětí. López umí vykrádat méně známé série (Fortitude, Valhalla murders, Trapped, Black spot) a prodat to pod cizí značkou. ()

Lednové tipy z VOD služeb

Lednové tipy z VOD služeb

31.01.2024

HBO Max se mění

HBO Max se mění

12.04.2023

Kde se bude odehrávat třetí řada Bílého lotosu?

Kde se bude odehrávat třetí řada Bílého lotosu?

28.03.2023

Kabelovka HBO se nedávno rozloučila s první sérii seriálového hitu The Last of Us, už nyní ale diváky přivítala závěrečná sezóna oceňovaného dramatu Boj o moc, ještě v letošním roce nás pak čeká… (viac)