Dotkni sa temnoty a pohltí ťa... Dlho očakávaná štvrtá séria fenomenálneho kriminálneho seriálu sleduje dve problémové policajtky, drsnú Evangeline Navarrovú v podaní boxerskej šampiónky Kali Reisovej a Liz Danversovú v podaní Jodie Fosterovej, držiteľky dvoch Oscarov, troch Zlatých glóbusov a šesťdesiatich ďalších filmových ocenení. Intenzívne vyšetrovanie a pátranie po ôsmich zmiznutých výskumníkoch v zamrznutej a zasneženej aljašskej usadlosti privedie svojráznych vyšetrovateľov na pokraj síl. (HBO Max)

Streeper

Mě se to líbilo. Líbilo se mi to dokonce víc než trojka. Ta ledová atmoféra. I to napřirozeno mi vůbec nevadilo, tak co, ve světě se pořád něco nadpřirozeného děje, je to prostě součást naší reality a zrovna komunita takhle žijící na severu věřím, že má různé legendy, kterým věří. Nejvíc téhle sérii ale dala Jodie, táhla to na zádech neuvěřitelně, věřila jsem jí všechno a spadla jsem z ní na prdel. Fakt neskutečná jízda, je to napínavé, bavilo mě to. ()

Wormboy

Úplne zbytočne naťahovaný príbeh, ktorý by pokojne vystačil na plnohodnotný kinofilm. Veľké plátno by ľadovej krajine tiež prospelo a my diváci by sme myslím o nič zásadné neprišli. Škoda... ()

BoXBe

Udržet atmosféru a exotickou lokaci (led, zima, sníh, mráz, vítr, tma), méně komplikovat zápletku, méně předávat poselství, která nejsou nosná, více tlačit na napětí, více hlídat detaily a logiku, více slow burn, méně sociálního dramatu, více detektivky, ponechat soundtrack, držet kvalitní casting (Jodie Foster). Pak to příště bude za pět hvězd. ()

Deyw

Ty vole, tohle nema s true detective nic spolecnyho..je mi zle..sbor divnolidi a nesympatickejch pic a kokotu..jodie foster vypada jakoby se na to chtela vysrat..ta cerna obluda s piercingama je kurva zase co..a ty ostatni indiansky a random NPC nekomentuju..ten pribeh je totalni sracka co nedava smysl uz od 2dilu a ten konec tomu nasadil korunu...CO TOHLE DOPICI je za kokotinu..jedna hvezda za dobrych par minut v prvnim dilu..jinak se tohle nemelo vubec jmenovat true detective..a ty recenze co davali 10/10 a chvalili to do nebes a prirovnavali atmosferu k the thing nemaji pravo na nazor a zivot tvle.. sracka sracek ()

majo0007

Čakal som to podľa recenzií ovela horšie, ale aj tak je to podľa mňa najhoršia season. V jednej epizóde Jo-Dee hovorí: "Dieser Fall ist ein Griff ins Klo" (videl som to v nemčine, tak si dovolím preložiť jako "šáhnutie do hajzla". Tak to isté platí aj pre celú season! ()

Motinski

Oproti predošlím sériam sklamanie. Zápletka sa mi páčila, no hlavne zo začiatku, Jodie Foster je paní herečka, no jej postava dosť často liezla na nervy a čo sa týka ostatných, neobľúbil som si ani jednu. Vzťahy celkovo nefungujú vôbec tak dobre ako som bol zvyknutý. Väčšina charakterov nemá charizmu ani potrebný rozvoj pre príbeh. Temný prípad bol pre mňa vždy seriál ktorý sa vie agresívne zaryť pod kožu a nepustiť. Toto je ale zaváhanie ktorému by viac svedčala nálepka nezávislej značky. Rozbeh bol pritom celkom fajn, prvá epizóda evokovala pocit že dostanem krimi verziu Veci, no postupne sa príbeh točí v kruhu a zachraňuje ho hlavne tajomné, nadprirodzené pozadie. Pár momentov bolo silných, zasnežená Aljaška a dlhá noc je ideálne kombo pre milovníkov trilerov a keďže ja sa za milovníka považujem, zdvíha to výsledný dojem. Dokonca tu naozaj dobre fungujú hororové prvky, to myslím že málokto pred vzhliadnutím bude čakať. Záver ale sklamal. Keď to mám nejak zhrnúť, epizódy 1,2,5 sa mi páčili veľmi, zvyšok je vata a priemerná detektívka. Z obľúbených seriálov odstraňovať nebudem, no budem sa tváriť že Night Country patrí do kategórie spin-offu.  6/10 ()

Lamprea

Kdyby se to neschovávalo za značkou True Detective, asi bych byl shovívavější, ale i tak by to nebyl žádný zázrak. Pozitivem je Jodie Foster, 1. a 5. epizoda a prostředí Alasky - thats it. Jinak je to scénáristická křeč a spousta vaty a nesmyslů. Šest hodin v čudu. ()

Qitek

Jestli byl schopen o tomhle kusu někdo hlásat, že s každým dílem je to lepší a lepší a že jde o jednu z nejlepších krimi sérií vůbec, musel dostat buď zaplaceno, nebo už mám dost a měl bych si zakázat sledovat cokoli, alespoň na pět let. Pak by mi to možná ( i když pochybuji ) přišlo k chuti. Night Country je festival nevkusu od scénáře až k samotné režii. Postavy jsou nesympatické, špatně zahrané, dialogy jsou směšné, velkohubé, wannabe filosofické, přitom jsou pouťovou přehlídkou naprosté lacinosti, stejně jako příběh samotný, ze kterého na vás na sílu leze eko - ezo - pičoidní poselství. A je samozřejmě silně ženský.  I když mě štvou argumenty, že se série nelíbí především chlapům, není to opravdu "ten" důvod, proč se seriál nepovedl. I přestože ženy zde zklidní místnost plnou chlapů, postaví se jim ve rvačce - při přesile tři na jednu, semknou se samozřejmě hezky při porodu, při pomstě, při lynchování, vidí mrtvé duše tančit a mají svá silná a smysluplná tajemství. Muž ( opičí zvuky ), je zde vyzobrazen jako naprostej idiot, alkoholik, násilník, vědci jsou zde jebnutí vrazi planety i lidí ( ano, všichni do jednoho ), nebo v lepším případě jako ňouma romantik, profesní podpantoflák, kus milého masa k ošukání, či idiot ve vedoucí pozici.  Ale budiž. Nechme ženským jejich svět, proč ne. Atmosféru by to rádo mělo, ale že je tma a sněží, ještě žádnou atmošku nedělá, sorry Isso. Že tam všude nasereš spirálu ( uuuu ) ti taky k dobru nijak nepomůže. Ježíši. O kolik máte za sebou filmů i sérií, o to víc budete trpět.  Nepovedené vykrádání Twin peaks, severeských detektivek, střípky z těch nejlacinějších hororů, jump scarů, ze kterých má člověk nechtěně záchvaty smíchu... Psychologie krajně nelíbivých postav, které si nesou svá traumata na zádech, ale můžou si je strčit třeba do prdele, protože jejich minulost je vám naprosto ukradená, současný nastavení taky, natož budoucnost. Kdyby kdokoli z postav během seriálu dostal kulku mezi oči, bylo by mi to ukradený. Ani bych neměl škodolibou radost, což považuji za double fail. Trpěl jsem pekelně a trpět ještě dlouho budu. Hodnocení které si dávám je adekvátní k tomu, co se o tomto bez debat nepodařeném kusu Issy Lopéz v kladných ohlasech píše. Sračka kolosálních rozměrů. O to víc, jak je propagovaná a tlačená jako "tudy vede cesta". Závěrečnou epizodu považuji za velmi vydařenou pardoii, snad úplně na všechno. Nikterak nezveličuji fakt, že jsem se posledních dvacet minut prochlámal až do konce. ()

JohnSmith

Myslel jsem, že horší než třetí série to být nemůže. A ono ejhle. Tady je opravdu všechno špatně. Herci příšerní, příběh tragický a vyprávění naprosto děsné bez trochy zajímavosti. Jen díky sněhu, který zrovna moc nemusím, dávám 1 hvězdu. Na Aljašce evidentně hulí lepší matroš. ()

hroubek

AU!!! Tak tohle hodně bolelo. Fakt mě mrzí, že to musím napsat, ale tvůrci čtvrtou řadu True Detective nezvládli, a přitom měli v ruce samé esa. Hodně jsem se těšil, užíval jsem si každý trailer, a když jsem viděl první díl, tak jsem slintal blahem - 9/10. První díl se mi moc líbil a já byl z něho opravdu moc nadšený. Sedlo mi všechno. Atmosféra, vizuální stránka, hudba, intro, práce s napětím, budovaní vztahů mezi postavy, všichni herci byli skvělý. Prostě jsem byl nadšený a projektu jsem věřil. Pak přišli další díly a mé nadšení začalo lehce klesat, ale pořád jsem se moc dobře bavil, a byl jsem natěšený, co si pro mě tvůrci připravili. Jenže někde v půlce se to zlomí. Atmosféra je pořád povedená, vizuálně to vypadá stále luxusně, herecky je to moc dobře odehrané, ale po příběhové stránce se to začne rozpadat. Dialogy jsou divné, postavy se chovají jako po lobotomii, objevují se tady zvraty, které jsou prostě extrémně hloupé a divné. Na jedné straně tu máte zajímavé věci, o kterých se dá moc hezky přemýšlet, a na té druhé tu máte tuny blbostí, logických lapsů a momentů, u kterých si říkáte, jak tohle sakra mohlo projít. To tam nebyl nikdo soudný, kdo by jim řekl, že je to blbost a nedává to smysl. Poslední kapkou pro mě v tomto případě bylo samotné finále, o kterém nevím co si mám myslet. Protože jestli toto myslí tvůrci vážně, tak je někde chyba. Nechci tvrdit, že je v seriálu všechno špatně, protože není. Na druhou stranu ho fakt nechci obhajovat potom, jak moc velký kvalitativní sešup to pro mě byl od prvního k poslednímu dílu. Z mého pohledu velké zklamání. Radši si znovu dejte fenomenální první řadu. ()

SamVimes

Scenáristka, režisérka a showrunnerka čtvrté řady Temného případu Issa López dle vlastních slov zamýšlela vystavět Noční krajinu jako temný zrcadlový odraz první řady. Povedlo se jí to důsledněji, než asi chtěla. Slunnou a horkou Louisianu nahrazuje studená polární noc Aljašky, dva vyšetřovatele muže nahrazují dvě vyšetřovatelky ženy a výborně napsanou detektivu nahrazuje… doplňte si sami. Noční krajina začíná slibně, představuje atraktivní záhadu, nejednoznačné postavy vyšetřovatelek, náznaky mystiky a mrazivou atmosféru dlouhé polární noci. Právě ponurá atmosféra tmy a chladu je jedna z mála věcí, které ve výsledku doopravdy fungují. Tou další je herecký výkon Jodie Foster a nakonec i bývalá boxerka Kali Reis, která si sice vystačí se dvěma úspornými hereckými polohami, se i tak vedle mnohem zkušenější kolegyně neztratí. Jenže postupem času se příběh Isse López pomalu rozpadá pod rukama a i když se divák dlouho může utěšovat vidinou finále, které by zdánlivé nesmysly a zbytečnosti hezky pospojovalo a ospravedlnilo, závěrečná epizoda většinu těchto nadějí pošle definitivně k ledu. A tak mnoho scén z prostředku série představuje pouhá výplň, která nikam nevede a nic neříká (tím nemyslím slepé uličky samotného vyšetřování, to u detektivky smysl má, ale skutečnou vatu s vedlejšími postavami). Obzvlášť ve finále je pak tolik scenáristických zkratek a berliček, že bychom je vytýkali i brakové kriminálce, natož Temnému případu, a nejhůře je na tom řešení samotného zločinu.   Hlavní záhada opuštění stanice se sice vysvětlí (i když chvíli jsem se bál, že se nestane ani to), ale v případu pořád zůstane víc děr, než kolik jich vědci vyvrtali do permafrostu. Čím víc nad tím přemýšlíte, na čím víc dílčích otázek vyšetřování si vzpomenete (příčina smrti obětí, jazyk…), tím je to horší. Část detailů je odbyta líně a zkratkovitě, část jde na vrub naprosto nezvládnutého pohrávání si s nadpřirozenými prvky. Isse López zjevně učaroval tento aspekt první řady, jenže Nic Pizzolatto a Cary Fukunaga umně naznačovali a dávali prostor pro zábavné spekulování a nadinterpretace u příběhu stále pevně ukotveného v realitě. Naproti tomu Noční krajina nadpřirozenými výjevy a nevysvětlitelným chováním postav hýří na efekt a bez rozmyslu. V důsledku pak nejde o chytrou hru s divákem, který by si mohl vybrat přízemní nebo mystickou interpretaci, i když se tak nová série zoufale snaží tvářit. Hned několik okolností případu je nakonec nejen nevysvětlených, ale dokonce i nevysvětlitelných vzhledem k finálním výpovědím všech zúčastněných a vzhledem k jejich motivacím lhát či říkat pravdu. Zásahy nadpřirozena jsou pro vysvětlení nezbytné. Smutné, kam to True Detective dopracoval. Ani nemluvím o postupem epizod čím dál nesmyslnějších pokusech o odkazy na první řadu. Noční krajina je s přehledem nejhorší řadou Temného případu, kde se pod pozlátkem atraktivní atmosféry polární noci skrývá velmi špatně napsaný detektivní případ. ()

fabecc1222

V první řadě je třeba říct, že na čtvrté řadě Temného případu je značně vidět to, že původně nebyla vůbec jako Temný případ psána, protože stylem je značně odlišná od prvních tří řad, z nichž kvalitou vždy jasně vyčuhovala ta první. Bohužel, čtvrtá řada však na ní kvalitou nenavazuje, a nejvíc vypadá tak, že někdo vzal nerealizovanou čtvrtou řadu podivného Městečka Fortitude a akorát přepsal nadpis. Mám velmi rád díla s mrazivou - zimní atmosférou, a ačkoliv se čtvrtá řada odehrává na Aljašce, tak prodat tuhle atmosféru se jí bohužel vůbec nedaří. Stejně tak se nedaří za celých šest dílů poskládat skládanku tak, aby divákovi bylo jasné, o co tu vlastně běží... ()

cpt.Lynch

Ani temný a už vůbec ne true… Příběh vycucaný z palce u nohy Inuity, který si celý rok nesundal holínky. Když máte debilní příběh a zápletku, tak ji pak musíte držet pohromadě logickými nesmysly v ději a nelogickým chováním postav. Sice se to odehrává furt v noci, ale atmosféra není temná, spíš trapná, což potrhuje, že si musí vypomáhat hororovými duchařskými lekačkami. A neví co je to za zvyk, že hlavní postavy podobných seriálů musí být labilní, dementní a asociální. Hlavní dvě hrdiny mají nulové charisma… Ten seriál pak není „drsnější“, jen se na něj hůř kouká. Ale jako bezduchá oddechovka to celkem ujde. 2,5* SPOILER: Tvl. Že za tím celým stojí parta uklízeček – mstitelek, tak to mě poser. To jen korunuje celou bezduchost… ()

kenkaku odpad!

Tak tohle bylo víc než strašný. Možná kdyby se nesnažila militantní feministka svou nenávist vůči mužům maskovat za značku True Detective, jednu hvězdičku by to dostalo za dobré navození dojmu "na Aljašce je fakt hnusně". Takhle ale ne. Vyloženě nechutný casting. Idiotský scénář s "hululů" prvky. Utahané vyprávění. A to, že to občas dobře vypadá (průměrně tak 2-5 minut z epizody), nad čímž si většina pětihvězdičkářek kliká pod dekou na mokrou myšku a křičí "hutná... hutná, HUTNÁ ATMOSFÉRA!!!!! Podrobně u jednotlivých epizod. ()

xLIGHTx

Tak toto veľmi nevyšlo. Jodie Foster asi mala dopomôcť k top úrovni, ale mám pocit, že skôr dopomohla (s hromadou ďalších faktorov) stiahnuť túto sériu smerom nadol. (Môže nasledovať SPOILER.) Aktuálna štvrtá sezóna pôsobí multi-kulti (ale na aljašský spôsob), je dosť prefeminizovaná a preemancipovaná, kde bieli muži sú hlúpi, zlí, neschopní a k ničomu, ktorí škodia vlastne ešte aj ekológii a je treba ich potrestať, pričom osoby inej farby pleti sú tu tie správne a zoberú spravodlivosť do vlastných rúk. Ale dobre, možno sa mi to iba zdalo, dosť bolo paranoje. (; Záverečný diel obsahuje samotné vyriešenie prípadu, vysvetlenie, ktoré je akési divné, až trochu absurdné. Niektoré epizódy mohli byť ozaj vypustené, ktoré s vyšetrovaním nemali nič spoločné a skôr pôsobili ako dáka vzťahovka, ale nezaujímavá.  Tiež voľba songov do scénok nebola vždy šťastná. Prvý diel diváka nalákal a navnadil a to bolo v podstate asi tak maximum, čo je škoda. Autori štvrtej série určitým spôsobom uškodili relatívne dobrej značke seriálu (hoci naznačené veci - eko aktivizmus, aj dáka tá mierna lgbt príchuť atď. môžu dopomôcť k nájdeniu si nejakých nových fans, ktorým nejde ani možno veľmi o detektívku, ale viac asi o riešenie vzťahov medzi postavami). Hoci už druhá sezóna mala dáke tie svoje muchy, táto štvrtá je pravdepodobne celkovo najslabšia, najnudnejšia, škoda. Hororové prvky to žiaľ nazachránili. V rámci hodnotenia, tak za dve až tri aljašsky studené, nočné hviezdy (kvôli značnému sklamaniu sa prikláňam skôr ku dvom). ()

Soweek

3,5* Katastrofické hodnocení sbírá poslední série hlavně proto, že laťka je v případě použití brandu "True Detective" nasazená zatraceně vysoko. Nemít Nigh County přívlastek True Detective, tak by se podle mě hodnocení pohybovalo někde kolem 70%. Seriál se skutečně vleče a detektivka je to vlastně ubohá, ale celých šest dílů výborně táhne atmosféra a dobře napsané a zahrané postavy, Je škoda, že HBO tímto způsobem degraduje detektivní kult, to nic neměnní na tom, že seriál sám o sobě kvality má. ()

JamesSi

A ze začátku jsem tomu fakt fandil. Ale něco se dá říct, opravdu to připomíná druhou sérii v tom, jak se to totálně rozpadne v poslední epizodě. Ve finále Noční krajiny se idiotská rozhodnutí postav (např.: lezení do jeskyň bez jištění, neustálé pády pod led) domlátí vlastně zvraty, které ve výsledku vyšumí. Hlavní obsazení Foster-Reis-Bennet bylo slušné, stejně tak prostředí a kamera. I sakra ta indiánská mytologie se dala docela využít. Digitální efekty občas nic moc, stále fakt fajn na televizní seroš. Tolik postav, které rádi zatajují vraždy, jsme neviděli od "13 důvodů proč". Postavy, které celou dobu podporovali policejní ochranu dolu, nakonec se domluví s vigilante skupinou a ta je nechá jít. Jako bejt těma původníma obyvatelkama, tak bych Denverový nevěřil, že mě nepráskne nadřízeným. Takže prvních několik epizod za 6-7/10, finále 4/10. Neznamená to, že v téhle sérii není, co si užít - rozhodně zapamatovatelnější postavy než v dvojce  a trojce (Denverová, mladý Prior a Navarrová). Ale ty odkazy na první řadu (čas je plochý kruh!!!), to jste si fakt mysleli, že je dobrý nápad? True Detective tak pro mě zůstává seriálem s jednou perfektní řadou (1), jednou (3), která se pokoušela napodobit za každou cenu starou zašlou slávu a dvě řady(2,4), které byly ambiciózní zmatkové mišmaše. ()

Lednové tipy z VOD služeb

Lednové tipy z VOD služeb

31.01.2024

HBO Max se mění

HBO Max se mění

12.04.2023

Kde se bude odehrávat třetí řada Bílého lotosu?

Kde se bude odehrávat třetí řada Bílého lotosu?

28.03.2023

Kabelovka HBO se nedávno rozloučila s první sérii seriálového hitu The Last of Us, už nyní ale diváky přivítala závěrečná sezóna oceňovaného dramatu Boj o moc, ještě v letošním roce nás pak čeká… (viac)