Temný prípad - Série 3

(séria)
Krimi / Dráma / Mysteriózny / Thriller
USA, 2019, 8 h 11 min (Minutáž: 55–76 min)

Tvorcovia:

Nic Pizzolatto

Mahershala Ali, Stephen Dorff, Carmen Ejogo, Scoot McNairy, Ray Fisher, Sarah Gadon, Michael Greyeyes, Mamie Gummer, Emily Nelson, Jon Tenney, Rhys Wakefield (viac)

Vyslúžilý detektív Wayne Hays (Mahershala Ali) už tridsaťpäť rokov vyšetruje zmiznutie dvanásťročného chlapca a jeho desaťročnej sestry v arkansaskom mestečku West Finger. Udalosti z roku 1980 sa snaží vyhrabať zo svojej pamäti kvôli producentovi kriminálneho dokumentu; vďaka tomu sa dozvedáme podrobnosti o prípade a Haysovej minulosti, pričom zisťujeme, ako isté šokujúce odhalenie v roku 1990 vyvolalo opätovný záujem o hrozný prípad. Stretávame sa s Waynovým partnerom Rolandom Westom (Stephen Dorff), učiteľkou a spisovateľkou Ameliou Reardonovou (Carmen Ejogo), ako aj s agentmi FBI, miestnymi policajtmi, rodinou a podozrivými. Každá z ôsmich epizód pridáva kúsok do skladačky tej osudnej noci v roku 1980, ktorá zmenila životy mnohých ľudí. (HBO Max)

Gilmour93

Pizzolatto klasicky šest dní tvořil a sedmý den odpočíval, ale tentokrát si to volno neměl brát. Možná mohl během neděle najít režiséra, který by historkám z Ozarks dal méně rutinní charakter (Sackheim od třetího dílu nijak nepřesvědčil) či trošku „oživit“ linku partnerského dramatu, která osvědčenou formuli z první série zbytečně rozmělňuje. Poslední záběr, kdy Wayne Hays vkráčí do neznámého temného prostoru (vietnamské džungle), měl symbolizovat to, co jej po zbytek života čeká. Škoda, že se to tam nepodařilo úplně dostat, nicméně jsou tam drobné radosti jako vzkříšení upíra Dorffa či přítomnost věčného plamínku naděje. Není to zkrátka excelentní jako první dvě série, je to už „jen“ dobré.. ()

Nach

Ač se třetí série Temného případu v atmosféře vrací k sérii první, vždy je opět o třídu horší. Na tom by nebyl zas až takový problém, kdyby zde vše nezazdilo to až příliš růžový zakončení, které mi do nastolené atmosféry vůbec nezapadalo. Samotný případ zde je samozřejmě mysteriózní, ale rozhodně ne se šokujícími zvraty. Herci jsou zde excelentní, zvláště pak Mahershal Ali, který byl přímo castingovou trefou do černého a alespoň kvůli němu se na třetí sérii podívejte. K tomu dejte kvalitní masky a máte tři slunce. Bohužel ale, pro příběh a jeho zakončení více neudělím. 70% ()

gudaulin

Druhá řada seriálu se po zjištění, že a) novému případu nebudou kralovat Marty a Rust coby miláčci publika, b) atmosféra se bude lišit, setkala s rozpaky, které se rychle měnily v kategorické odmítnutí. Považuji to za jednu z největších nespravedlností televizního průmyslu, protože po mém soudu kalifornská řada zalitá sluncem a zamořená korupcí a rozkladem systému byla skvělá a bez spojení s kultovní první řadou by brána jako samostatný projekt sklidila nepoměrně vřelejší přijetí. Nicméně stalo se a Pizzolatto byl postavený před požadavek navázat stylem a atmosférou na jedničku a zároveň si umělecky nezadat a nestvořit pouhou kopii. Po stránce scénáře může být spokojený. Emoční stránka funguje perfektně a znaky typické pro True Detective, tedy zaměření na psychologii postav, atmosféra "znejistění", temnota v lidských duších i skutcích a prolínání časových rovin, zůstaly zachovány. Třetí řada osloví svým komornějším, intimnějším charakterem spíš typ diváků, co to nepotřebují mít nakrvavo a efektní. Z ponurého, pomalého vyprávění vybočí seriál na jediném kratičkém úseku; sériové vrahy, ďábelské psychopaty a akční souboje byste tu hledali marně. Co oproti předchozím řadám trochu selhává, je režie. Po slibném úvodu ztrácí dech a záhy přechází do rutiny. Po celou dobu jsem měl pocit, že se tentokrát dívám na čtyřhvězdičkový kousek, ale rozuzlením mě ten parchant a manipulátor Pizzolatto opět dostal tam, kde mě chtěl mít. Sice je to subjektivně slabší než předcházející řady, ale s ohledem na charaktery a jejich osud nemohu jinak. Celkový dojem: 90 %. ()

Kryton

Technická stránka je na plný počet. Střih, hudba, kamera a znělka je na 5 ⭐. Jenže se zde trochu popletl scénář. Celá třetí série je rodinné drama černošského detektiva na ploše 30 let. Samotný případ a vyšetřování zabírá 20%. Pro ty, co chtějí případ, pak stačí díly 1,2,7,8. Zbytek je limonáda, kde se opakují stejná dramata ve stejném pořadí. Hádka s manželkou - udobření. Vzpomínka - zapomenutí. Ostatní postavy jsou jen do počtu. Díky tomu bohužel nefunguje chemie mezi dvojicí detektivů, kde především Stephen Dorf je absolutně promrhán. Celé to působí chladněji než se zdálo. Přitom se to krásně nabízí. Arkansas, 80.leta a případ kolem děti. Jenže vše je strašně moc na sílu. Paradoxně na mě působily opačně. Silné emocionální scény mě donutily k smíchu. Bohužel jak jsou postavy a případ vedlejší, tak je vám jedno, že někdo umře anebo zmizí. Stejně jako hlavní postava si prostě po dvou dílech ani nevzpomenete. To je bohužel to, co nejvíce vytýkám celé třetí sérii. Tři díly by úplně stačily a potenciál by se využil na maximum. Jak kolem případu, tak kolem rodiny detektiva Hayse. Raději se obrátím na první sérii a druhá tak dostává lepší světlo. Na mě to už nefunguje. 3,5 ⭐ ()

Ratemus

Výborné, tato série se téměř vyrovná a někdy i předčí první řadu. Ali podává neuvěřitelný výkon a to ve všech třech časových rovinách neustále se prolínající s tím, že Deacon Frost Stephen Dorff mu není rozhos e ostudou a strašně rád jsem ho zase někde viděl... Návrat k tomuto seriálu byl radostí a já si to užil, výborná detektivka ()

• Hodiny ve výslechové místnosti měly fungovat, ale v průběhu výslechu je skriptka pro jistotu zastavila na 8:40. Tento čas ukazují minimálně 2 minuty. (klukluka)
  • Začátek třetí série připomíná případ tzv. Trojky ze Západního Memphisu (West Memphis Three). Podobnost je v počtu podezřelých, jejich věku, náklonnosti k tvrdé muzice, dětech jako obětech zločinu i místu (Arkansas). Další průběh seriálu se od tohoto případu liší. (.se)