Temný prípad - Série 2

(séria)
Krimi / Dráma / Mysteriózny / Thriller
USA, 2015, 8 h 23 min (Minutáž: 56–86 min)

Tvorcovia:

Nic Pizzolatto

Kamera:

Nigel Bluck

Colin Farrell, Vince Vaughn, Rachel McAdams, Taylor Kitsch, Kelly Reilly, Ritchie Coster, David Morse, Christopher James Baker, Ronnie Gene Blevins (viac)

Detektív Ray Velcoro (Colin Farrell) z fiktívneho mesta Vinci neďaleko Los Angeles je zločinec, ktorý zároveň presadzuje zákon. Kriminálnikovi Frankovi Semyonovi (Vince Vaughn) hrozí, že príde o vybudované impérium, keď nečakaná vražda obchodného partnera prekazí jeho plány na poctivé podnikanie. Keď príde na korupčné praktiky, Frankovým najbližším spojencom je jeho amorálna manželka, bývalá herečka Jordan (Kelly Reilly). Šerifka Ani Bezzeridesová (Rachel McAdamsová) sa svojou rozhodnosťou a nekonvenčnou etikou často stavia proti systému a do hry vstupuje aj vojnový veterán a príslušník kalifornskej diaľničnej polície Paul Woodrugh (Taylor Kitsch), keď objaví miesto vraždy, čím sa spustí vyšetrovanie, do ktorého sú zapojené tri policajné tímy, niekoľko konšpirácií a miliardy dolárov. (HBO Max)

AppleCore

Dvojka je jiná. Je hodně temná, je zvrácená, drsná a stále si udržuje v rámci televizní tvorby nesporný kvality. Už to ale nepůsobí jako film. Zato se to víc blíží telenovele. Jsou tu tři hlavní postavy - to je OK, jenomže ke každý z nich se váže tlupa dalších. Děj se tedy spíš než samotným případem, zabývá právě jimi. Takže pokud vám pomalý tempo vadilo v řadě první, řada druhá vás unudí k smrti. Charakterově navíc žádná z postav nesahá McConaugheymu či Harrelsonovi ani po kotníky, nevytvoříte si k nim tedy žádný vztah (nejvíc překvapil Vince Vaughn). Je ale fajn, že i tady je obsažený jistý mystično. Nejedná se ale o existencionálno či duchovno jako v jedničce, ale o osudovost - zdánlivě nekonečná změť cest a možností, stejně ale dojedeme k jednomu - stejnýmu - konci. TAK TOHLE BYLY POCITY PO PRVNÍ POLOVINĚ. Následující čtyři díly mě ovšem neskutečně sundaly. Všechny ty zdánlivě zbytečný příběhy, všechny ty zprvu přebytečný postavy najednou začínají zapadat do celkový skládačky, kdy od prvního dílu přes záběry proplétaných cest a možností, jsme vedeni až do nejhlubšího podsvětí, ze kterýho ve finále vede jen jedna jediná „pěšina“! Ve výsledku ani nelze porovnat první řadu s druhou, nutno přistupovat ke každý zvlášť a hlavně jinak. 9/10 ()

Gothar

Zo začiatku som mal tiež trochu zmätok v deji, ale po 3.-4. dieli už bolo všetko podstatné vysvetlené. Atmosféra je opäť temná a depresívna, ale iným spôsobom ako v 1. sérii. Herci ma príjemne prekvapili, Colin Farrell a hlavne Vince Vaughn mi vždy sedeli skôr do humorných rolí, ale v True Detective ukázali, že ani dráma im nie je cudzia. Rachel McAdams bola tiež v pohode, ale väčšinou mala aj tak nahodený len jeden zamyslený výraz :) Scenár bol prehľadnejší a druhá séria sa mi páčila rovnako ako prvá. 90 % ()

MartinezZ

Nebylo to špatné, ale taky nic závratného. Klasická kriminálka, která se od necelého dvouhodinového filmu liší jen rozdělením na několik čátí a přidáním postav, které by se do filmu jinak nedostaly (celá dějová linka s cajtem na motorce např.). Vince jako mafián se srdcem docela příjemně překvapil, seriál samotný ale ani nepřekvapil ani nenadchnul, prostě tak nějak jen byl a celé dto dění mi bylo poměrně značně šumák. Oproti první sérii s Woodym a ujetým Metthewem a atmosférou byla druhá série dost slabota, kterou podtrhl poslední díl, kdy si Colin s Rachel v posteli hráli na Matthewa a jeho mimoňské filozoficko-psychedelické hlody (dost slabě nutno podotknout). Hodnocení S02: slabé *** ()

sugythesugar

Pizzolato ukázal, že prvá sezóna nebola náhoda a servíruje na striebornom podnose totálne odlišný príbeh - či atmosférou alebo otázkou morálky. Dostávame sa do prostredia, kde by v pohode mohol žiť Dude (Lebowski) a do toho mafiánska tématika, korupcia a vnútorný démoni. Pri posledných minútach dojovo a dramaticky nahustenej epizódy je vidieť, že mal Pizzolato pripravený podobný spôsob retrospektívneho rozprávania - tentokrát dvoch ženských hrdiniek investigatívnemu novinárovy, ale zrejme by sme od začiatku tušili, kto prežije a kto nie. Takže vo výsleku som rád. Farrel tu podáva skvelý výkon, ale vždy keď je na scéne Vaughn, tak si kradne scénu pre seba. McAdams je tu v polohe, v akej som ju ešte nevidel ale mala by si takéto úlohy vyberať častejšie. Počiatočný prípad je tu prakticky iba katalizátorom k celkovému deju, ktorý epizódu po epizóde poodhaluje karty. A v posledných dvoch častiach sa dostávame do neskutočne naloženej kriminálke. Depresívne ukončenie s malým plamienkom nádeje je čerešnička na torte a tak druhá sezóna (bohužial veľmi nedocenená fanúšikmi prvej) drží slovo a je skvelým nástupcom prvej sezóny. 9/10 ()

ZeroCZ1233

Z první série jsem byl nadšený, konečně pořádně napsaná a temná kriminálka s famózním hereckým obsazením a uchopením celého příběhu. Proto jsem do druhé série šel s podobným očekávním, přičemž jsem si říkal, že místní hodnocení je přehnané a tak špané to nebude. Jenže... ono to fakt tak špatné nebylo, dobré však také ne. Kamenů úrazu, již se této série týká, je několik. Mezi hlavní počítám scénář. Víc jak půlkou série jsem se prokousával až z donucení, nezajímavý případ, mnoho hlavních postav, na něž se díky jejich počtu nemůžete pořádně zaměřit, rádoby chytré dialogy, jež spíše nudu ještě podepíraly. Kdybych měl hodnotit kolem půlky sére, tak by to bylo za 6/10, ale pak přišlo k vykoupení. Postavy jste konečně poznali, díky čemuž se vám začínaly dostávat pod kůži, atmosféra zhoustla, tempo se rozjelo a celková prezentace byla o poznání lepší. Herecké výkony nebyly špatné, jen dvojice Colin Farrell a Vince Vaughn občas až moc přehrávali, protože hráli až moc stereotypní chlapíky bez většího charakterového uchopení, což se později zlepšílo, hlavně u prvního zmiňovaného, Vincův charakter byl suveréně nejhorší, bohužel, protože se vážně snažil. Velký potenciál, ale slabší provedení. 7/10 ()

• Fiktívne mesto Vinci z 2. série Temného prípadu má až pozoruhodne veľa podobných charakteristík ako reálne mesto Vernon – priemyselný charakter a blízkosť LA, typická vodárenská veža, podobné zloženie obyvateľstva, starostovia oboch miest žijú v rozľahlých rezidenciách mimo svojho mesta či záhadná smrť vysokopostaveného mestského úradníka a následné vyšetrovanie celého mestského aparátu pre korupciu a zneužívanie verejných financií. (Rorschach_SK)
  • 2. série se natáčela v Kalifornii, v Los Angeles. (herr_carter)