Temný prípad - Série 1

(séria)
Krimi / Dráma / Mysteriózny / Thriller
USA, 2014, 7 h 31 min (Minutáž: 54–59 min)

Tvorcovia:

Nic Pizzolatto

Scenár:

Nic Pizzolatto

Kamera:

Adam Arkapaw

Woody Harrelson, Matthew McConaughey, Michelle Monaghan, Michael Potts, Tory Kittles, Alexandra Daddario, Kevin Dunn, Clarke Peters, Jay O. Sanders (viac)

Detektívi a bývalí partneri Marty Hart (Woody Harrelson) a "Rust" Cohle (Matthew McConaughey) pracovali v polovici 90. rokov na oddelení vrážd v Louisiane. V roku 1995 riešili aj brutálnu vraždu prostitútky, ktorú pravdepodobne spáchal sériový vrah so znepokojujúcimi okultnými sklonmi. Hart, ktorého manželstvo sa rozpadá pod ťarchou pracovného stresu a nevery, a pesimistický samotár Cohle sa vracajú k nevyriešenému prípadu a ich napätý vzťah sa stáva ústrednou témou... Dej seriálu nominovaného na štyri Zlaté glóbusy poháňa vpred spoločná posadnutosť Harta a Cohlea rituálnym vrahom, ale skutočná dráma sa odohráva okolo nestálosti ich vzťahu a charakterov. (HBO Max)

ScarPoul

Keď som si pozrel prvý diel pred pol rokom, povedal som si srať na to. Seriály moc nemusím a občas sa stene, že sa k nejakému dostanem, ale väčšinou je to zo zvedavosti, než z potreby vidieť kam to televízia posledných pár rokov ťahá. Lenže prišiel Silvester a tak som si to zhliadol celé na jeden záťah. A bol som nadšený. Stále som. Fukunaga a Pizzolatto vytvorili perfektne dramaturgicky vystavaný príbeh. McConaughey a Harrelson bezchybný. Seriál ma v sebe veľa krásne napísaných a zobrazených nuansí. Pohráva si s formou a nie je až tak ľahko čitateľný. Pohráva si s divákom - s tým čo mu prezentuje ako skutočné a zároveň sleduje rôzne aspekty vyšetrovateľskej práce. Od zháňania dôkazov, prácu v utajení, alebo samotné prestrelky. Jedna z najlepších vecí aká bola na poli seriálovej tvorby natočená. Bez pochyby. Neviem sa dočkať druhej série. Ak sa bude niesť v rovnakom duchu, budem viac ako spokojný. 1. séria 100% ()

nascendi

Napriek upozorneniu, že týmto hodnotením zmažem hodnotenie seriálu, vítam jeho rozdelenie na série, pretože sú také rozdielne, že by som iným spôsobom nedokázal vyjadriť o koľko ma druhá séria zaujala menej. Takže u prvej série iba prekopírujem komentár, ktorý som pôvodne napísal k celému seriálu. Nemám najmenší dôvod dať tomuto seriálu menej ako päť hviezdičiek. Pohltil ma už od prvých častí. Dalo by sa napísať, koľko už bolo nakrútených filmov a seriálov s tematikou sériových vrahov. Ale ani jeden takým originálnym spôsobom, ako tento. Iba výnimočne sa môžem stretnúť s takým hereckým výkonom, aký predviedol Matthew McConaughey a málokedy je príbeh rozfázovaný do rôznych dejových a časových línií bez toho, aby to pôsobilo samoúčelne a nezrozumiteľne. Cenný bol dôraz na detaily podporujúce vierohodnosť každej scény. Úvodná pieseň mala chytľavý motív a vhodne uvádzala každú časť seriálu. ()

tron

Skvelá záležitosť, ktorej strašne veľa pomáha množstvo vecí: vynikajúci herci hrajúci perfektné postavy (nechýba ani tradičný "večne nasratý policajný šéf"), dusná južanská atmosféra s tomu odpovedajúcou pôsobivou výpravou a vydarene zamotaný scenár, ktorý vraha ukáže už v jednej z prvých častí, ale bez toho, aby ste to vedeli. Ku koncu sa tvorcom po lúke síce rozuteká o čosi viac zajacov, než sú schopní chytiť, ale mám podozrenie, že niektoré veci nám "zamlčali" schválne, možno aby bolo kam pokračovať, ak by sa Woody a Matthew chceli vrátiť. Oceňujem nielen dej zaujímavo sa ťahajúci naprieč rokmi, ale i kvalitný a vcelku dojemný koniec. ()

Tommassi3

Bývalý kameraman Fukunaga skutečně platí za skvělou volbu pro podobný projekt, kde se jako nepamatuji snoubí forma s obsahem.. Famózní mysteriózní neonoir, skvostně napsaný, zrežírovaný a rozhodně i odehraný.. Již úvodní titulková sekvence dává tušit, že tahle seriálová podívaná bude dokonale uhrančivá.. Dlouho jsem nezaregistroval tak živé postavy jako v téhle plnotučné krimi, která docela hlasitě naznačuje, že mezi Fukunagovy vzory patřil Hitchcock s Malickem.. ()

Trevor

Temný prípad je vďaka scénaru, prostrediu v ktorom sa odohráva a vynikajúcim hereckým výkonom obidvoch protagonistov jedným z najlepších seriálov dnešnej doby. Obaja detektívovia sa v seriály skvele dopĺňajú a kedže ich stvárnili skvelý herci možno seriál považovať za jeden z najlepších kriminálnych seriálov vôbec. ()

• Matthew McConaughey (detektiv Rust Cohle) byl scénářem natolik nadšený, že podepsal účast na projektu ještě předtím, než se seriálu ujala stanice HBO. (jerry12)
  • Vyhořelý kostel nebo varnu pervitinu postavili pro potřeby natáčení sami tvůrci přímo uprostřed rozlehlého terénu. (jerry12)
  • Štáb zaměstnal několik lidí, kteří před natáčením každé scény prošli okolní terén a odstranili ze záběru všemožné druhy zvířat, které se v této části Louisiany objevují, včetně jedovatých hadů nebo aligátorů. Štáb si pro natáčení také obstaral sovu a jestřába, aby průběh natáčení nerušili hluční drozdi. (jerry12)