Dotkni sa temnoty a pohltí ťa... Dlho očakávaná štvrtá séria fenomenálneho kriminálneho seriálu sleduje dve problémové policajtky, drsnú Evangeline Navarrovú v podaní boxerskej šampiónky Kali Reisovej a Liz Danversovú v podaní Jodie Fosterovej, držiteľky dvoch Oscarov, troch Zlatých glóbusov a šesťdesiatich ďalších filmových ocenení. Intenzívne vyšetrovanie a pátranie po ôsmich zmiznutých výskumníkoch v zamrznutej a zasneženej aljašskej usadlosti privedie svojráznych vyšetrovateľov na pokraj síl. (HBO Max)

AppleCore

Málo True Detective, hodně Mare of Easttown. Aneb když tvůrci nepochopí, co původní sérii učinilo slavnou, a místo temný, zvrácený a drsný kriminálky s neskonale hutnou atmosférou a dokonalou charakterovou studií naservírují jen nahodilá osobní dramata několika osob ze zapadlýho městečka kdesi na Aljašce, který kromě ledu a tmy nemá co nabídnout. Bude vám stačit posledních deset minut každý epizody a pak ta poslední, kde vůbec prvně pocítíte, jaký to celý mělo bejt, všechno ostatní je Night Boredom! ()

DwayneJohnson

Potenciál to mělo jako hrom, ale bohužel zůstalo (opět) jen u polovičatého pokusu, za což může hlavně poslední díl, který a to řeknu velmi diplomaticky se hrubě nepovedl. Takové rozuzlení si mohli tvůrci odpustit a kdyby to zůstalo jen v módu mystery, v pohodě bych to zkousl, takhle jsem jen nechápavě kroutil hlavou, co to vlastně je?! Škoda, škoda, škoda, hlavní dvojka v pohodě, první čtyři díly taky a pak přijde konec a já vlastně lituju, že jsem tomu věnoval tolik času. Víš, ty co, starý kozle? Dobře ti tak! ()

Chrustyn

Z temné detektivky se staly drsnější Akta X a puritáni pláčou a chtějí vše při starém. Noční krajina si jde svou vlastní cestou a přestože první díl naladí na mysteriózno i horor, celý případ a jeho vyšetřování je dost vedlejší. Seriál neustále něco naznačuje a hrdinové se vyjadřují ve zkratkách, aby se divák vše podstatné mohl dozvědět až na samotném konci. Pokud divák na tuto hru přistoupí, společně s faktem, že "koule" zde mají ženy, které jsou drsnější než v libovolné Sheridonovce, může si tuto vybočující sérií dost užít, už jen kvůli hutné atmosféře, nočního zapadákova, zavaleném neustálým sněhem. I přes výhrady, kterých není málo, velice povedené. ()

Morholt

Tak pozitivní byla zasněžená atmosféra v době věčné noci a líbila se mi ta koláž ze zmrzlých výzkumníků. Navíc evidentně jsem nebyl sám, kdo očekával něco na způsob Carpenterova fláku. Jenže to jsem se přepočítal. Víc než cokoliv jiného hlavní hrdinové řešili rodinné patálie, překonávali vzájemné animozity a rýpali se v pohnuté minulosti. Plus je tu výrazný motiv s původními Američany, přičemž hlavní hrdinka kdovíproč zakazuje své nevlastní dceři, aby se ke své identitě hlásila. Pak je tu tak nějaký koncern, který financuje výzkum, běhají tu duchové a dost často se stává, že vám do okýnka nakoukne jednooký lední medvěd. Jo a abych nezapomněl, všichni chlapi jsou tu buď slaboši, kreténi anebo parchanti. Případně všechno dohromady. Na závěr se člověk dočká nějaké té ekologické agitky a debilního vysvětlení. A ani herecky to není žádná hitparáda. Jodie Foster mám docela rád, ale poloha stárnoucí policistky, která nejde daleko pro jadrný výraz, jí prostě nesedí. No a Kali Reis je kapitola sama pro sebe. Pokud by náhodou nestačil její původ, tak tu byla pověst boxerské šampionky, což nejspíš na castingu stačilo. A já se ani nedivim. Asi bych se taky bál říct jí "Tak děkujem a sbohem!". Moc nechápu, co mělo tohle všechno společného s True Detective. 30% ()

malylada

Miluji atmosférické trillery, horory z mrazivého prostředí, zasněžené krajiny a Noční krajina v podstatě splňuje ty nejlepší měřítka. Ústřední duo je opět super, práce s postavami, jejich minulostí, problémy šlape jako v předchozích dílech. Co už nesplňuje tak vysokou laťku jako předchozí série, tak práce se samotnou zápletkou, která se dala uchopit lépe. Vůbec mi nevadil mysteryozní a duchařský podton, na který si dost lidi stěžuje, ale měl jsem problém s přibývajícími epizodami, jakým to celé směřuje a neubránil jsem se pocitu, že jsem už něco takového viděl a na mě moc předvídatelné proti původním sériím. Bohužel poslední epizoda a celý vyústění, rekonstrukce případu byla naprosto zoufalá a celkový dojem poslal do prdele. Buď od samého začátku nevěděli, co točit, nebo jim někdo řekl, hele, závěr domyslíme v průběhu nebo potřebujeme místo dvou epizod jednu, tak to hoši zrychlete. Je to strašná škoda, vytěžit se dalo mnohem víc......65% ()

BoPo

Prvá séria za mňa tvorí samostatnú kategóriu a jej nasledovníčky sú o dva levely nižšie. V rámci súboja sérií č. 2 a č. 4 vyhráva zimná verzia. Dal by som kľudne 3*, ale všetky tie pokusy o mysteriózno a duchovno vo výsledku len vytvárali odbočky bez nejakého zásadného dejového zmyslu. Ak by išli čisto detektívnou líniou, tak sme mohli dostať trojdielnu minisériu, ktorá by bola síce stále len priemerná, ale dostatočne záhadná, rýchlo stráviteľná a s atmosférou pripomínajúcou film Wind River. ()

st.ranger

Vyprahlá kriminálka, která si z diváka akorát utahuje. Mystérium by fungovalo, pokud by to nebyla jen falešná stopa pro diváka. Nezáleží na logickém a napínavém příběhu, nutně je třeba všechny hlavní a vedlejší role, včetně štábu obsadit silnými a sebevědomými ženami. Issa López neumí napsat pořádný scénář a jestli má pracovat i na 5. řadě, tak beze mě. ()

vurhor

Ze začátku jsem si říkal: Pecka! Pro další řadu True Detective naprosto výborně vybrané prostředí, kde se dá krásně budovat řádně temná a tajemná atmosféra, znepokojivý případ, jenž vyvolává řadu vzrušujících otázek, a nakonec báječná Jodie Foster jako jedna z hlavních hrdinek. Prostě úplně senzační recept na parádní novou sezónu. Ale Issa López prostě není Nic Pizzolatto. A bohužel to nemyslím jako kompliment. Na papíře je ta krapet hororová duchařina, která patří mezi zásadní prvky Noční krajiny, vcelku zajímavý nápad, ale seriál to divákovi cpe až příliš do chřtánu. Kdyby tam byly jenom takové jemné náznaky, fungovalo by to daleko víc. Ve výsledku je to ale zkrátka experiment, který se vymkl kontrole, což seriálu vlastně hodně uškodilo. A ono rozuzlení je fakt hrozně neuspokojivé. Určitě to má svoje momenty, ta atmoška občas funguje fakt dobře, herci taky fajn a vlastně i oceňuji, že to na rozdíl od druhé a třetí řady není tak překomplikovaný. Ale nazývat Noční krajinu sezónou, která se může hrdě postavit vedle mistrovou první řadu, to je fakt trochu mimo. ()

ledzepfan

Atmosféru to má slušnou. Zápletka tak nějak šustí papírem a člověk s fantasií si dokáže představit, že by z toho byla dobrá detektivní kniha a díky tomu má tendenci k tomu být vstřícný. O na sílu tlačeném woke, které by ruinovalo děj, za mě nejde moc mluvit (ústřední duo je ženské.. a co jako? je tam jedna bezvýznamná lesba.. a co jako?).. Problém je spíš v tom, že je to celé dost mizerně natočené. Především v posledním díle je ta totální bezradnost filmařů téměř až hmatatelná. Člověk musí být slušně v pasti když natočí něco co je ubíjejícím způsobem takhle roztahané a zároveň trestuhodně zkratkovité. Chybí tomu vrstevnatější a psychologicky uvěřitelnější prokreslení charakterů po kterém by ty zajímavé motivy a peripetie děje pokaždé nesklouzly jako flusanec po naolejované kapotě závodního auta. Režie, herci a scénář prostě do sebe nezapadají jak by bylo potřeba a je to frustrující.. 2,55555 za to, že mě bavila ta atmosféra věčné tmy, zimy a eskymácké duchařiny. ()

baribal

Dost už bylo "true detektivů", teď přichází "true detektivky". Nemám nic proti Women`s empowerment, nebo tematizování ekologie, ale musí se to postavit na příběh, který šlape bez pocitu nucenosti. A tady to je bohužel příběh i na pouhých šest dílů chabý a ženské postavy to prostě neutáhnou. Herecké výkony jsou všechny fajn, nesympatická Jodie je super, ale příběh není hoden série True Detective. Od samého počátku je zřejmé kam vyústění povede, závěrečný twist je spíše humorný až směšný a bohužel plno mystery náznaku nebylo vysvětleno a nebo ani vytěženo. Těšení na další série hodně kleslo. ()

agentmiky

Z těch zdejších komentářů popravdě nevím, jestli se mám smát nebo brečet. Ano, čtvrtá řada je asi ze všech přírůstků do ságy Temný případ vůbec ta nejslabší. Na druhou stranu....Dávat tomu odpad? Vážně, lidi? Trošku zdravého úsudku by to chtělo...Určité produkční kvality totiž Noční krajina pořád má. Zaprvé...Áčkový audiovizuál, který snese nejpřísnější měřítka. Ono tomu samozřejmě vypomáhá i to zasněžené prostředí Aljašky (ehm...tedy Islandu :D). A zadruhé...Herci...Říkejte si, co chcete, ale Jodie Foster ještě nepatří do starého železa. A John Hawkes ve vedlejší roli též potěšil. Jinak příběhově se mi seriál docela líbil, jen je na škodu, že místy jde ústřední zápletka do pozadí kvůli zbytečným vedlejším linkám (to mě dosti štvalo). Bavila mě i mysteriózní atmosféra, které se sice v určitých chvílích objevilo už moc. Naštěstí se s tím autoři poprali na jedničku a nám divákům naservírovali racionální vysvětlení. Suma sumárum...Určitě si z toho nesednete na zadek, ale jako fajn kriminálka to poslouží. Za mě 6/10 ()

zipper111

Dost jsem se na to těšil a první díl mě trochu rozhodil a snížil má očekávání, pak to bylo dost na houpačce. No a poslední díl je strašná srágora. Těžko říct, jestli by to nebylo lepší, kdyby to stálo úplně sólo od tak geniálního seriálu, jako je True Detective. Slabý 3* ()

sofiapetra

Aljaska/Island i atmosfera za sto bodů. Ano, mělo to nějaké mouchy (Jodie dali do scénáře místo textu jen samé vzteklé sakrování), ale nemá celkem žádný smysl srovnávat to s předchozími sériemi (k čemuž samozřejmě svádí už jen ten název, ale všichni vědí, že to nijak a na nic nenavazuje, dokonce je každá série i úplně jiný žánr; takže je to jen taková absurdní marketingová hra, z čehož sice kouká nějaká ta frustrace všech zamilovaných do jedničky - ti mají prostě smolíka, hlavně jestli mají ještě navíc averzi k bojovným Amazonkám, ale ve výsledku se to tvůrcům určitě vyplácí). Za sebe ale mohu říct, že mi to přišlo  zajímavé a tajemné a těšila jsem se na každý nový díl, což se mi už dlouho nestalo. A rozhodně jsem u toho nežehlila. ()

Rabina

Isa Lopez totálně zkurvila velmi dobrou detektivní sérii, jejíž první řadu kdysi provázel neuvěřitelný hype, další dvě serie byly fajn a fungovaly, Noční krajina je katastrofa. Zajímalo by mne, kdo tuhle pseudofeministickou, rádoby mysteriozní, sračku nechal natočit někoho takhle neschopného, vypravěčsky tupého, jako je Lopez?! Na seriál jsem se hodně těšil, ovšem takové rozčarování a nasrání jsem u dobrovolně sledovaného vizuálního díla dlouho nezažil. P.S. Zakomplexované krávy všech zemí vyližte si prdel! ()

M.i.k.e

Ty čtyři tomu dám čistě proto, že mě Night Country bavilo víc než dvojka a v určitých momentech víc než trojka, ale je tu hodně ale. Mysteriózní nádech je fajn, Jodie Foster sem tu nesympatickou badass policajtku věřil, Kali Reis mi přišla ok a atmosféra do tmy ponořeného “aljašského” maloměsta se povedla, ale celkový dojem dost kazí druhá polovina finále. Ačkoliv bylo nad slunce jasné, že za tím vším nebude žádný bubák a celý případ bude mít racionální rozhřešení, tak když došlo na klíčový flashback vůbec sem nevěděl co si myslet. Girl power prvky mi nijak nevadí a z Night country sem celou dobu neměl pocit že je mi něco tlačeno na sílu, ale to co sem dostal ve finále mi přišlo docela přehnané a ještě to asi budu nějakou chvíli vstřebávat. Jinak šlo o solidní sérii, která značce True Detective extra velkou ostudu nedělá…70% ()

Lenka.Vilka

Moje bezprostřední dojmy po dokoukání: Skvěle skombinovaná detektivní části s tou mystery s neskutečně silným "Outsider vibe", kdy vás bude buď bavit, že nevíte tak dlouho co tedy. Nebo vás to bude právě naopak strašně prudit. A možná o to ještě víc, až se sněhem projdete ke konci příběhu. Podle mého hodnocení jde vidět, na jaké jsem straně. A jsem s tím spokojená. Navíc, hned několikrát jsem si během sledování vzpomněla na knihy Arnaldura Indriðasona. Takže je asi jasný, že jsem spokojená. Stále ještě mrznu, ale jsem spokojená  :) Moje oficiálně zveřejněná recenze: Máme za sebou další sérii cyklu detektivních případů Temný případ. Jak se povedlo čtvrté vyšetřování s podtitulem Noční krajina?  Zima, že by ani psa nevyhnal. Něčí noční můra, něčí realita. Začíná polární noc, končí starý rok a kvůli novému případu začínají na povrch vyplouvat stará tajemství. Vítejte v Ennisu na Aljašce, kde se toho děje mnohem víc, než by se mohlo na první pohled zdát. Už jenom tohle mě přimělo, abych se na Noční krajinu podívala. Byla jsem spokojená?  Příběh samotný je hodně chytlavý a napínavý. Jenom je třeba naladit se na vlnu, kterým směřuje. Temná krajina totiž využívá svého prostředí na maximum a servíruje mix detektivky a mystery, kde jsem hned chytla příjemný "Outsider vibe". Příběh se strašně dlouho drží právě toho balancu opačné myšlenky řešení, že skoro až do konce nevíte, s čím máte doopravdy čest. Nebo spíš, s čím by jste ji měli raději. Stejně jako to nevíte u hlavní vyšetřovací dvojky Elizabeth Danvers a Evangeline Navarro. Tahle nesourová dvojice je pro příběh stejně důležitá jako prostředí, všechny okolní vlivy, ostatní lidé. Otázkou je tedy to, zda je seriál dobrý jenom z toho důvodu, že se správně naladíte, nebo je prostě dobrý a tečka. Tak jak tedy?  Issa López napsala příběh, který je v základní kostře možná průměrný, ale tady je řeč o sérii, ne o knize. Všechny ty vizuální drobnosti, výběr herců, lokací a celkového pocitu ze sledování, tohle všechno utváří celou mozaiku. Může se tedy snadno stát, že vám jednotlivé dílky nesednou už samy o sobě, tak nejspíš ani vašemu oku nebude lahodit výsledný obraz. Ale znamená to nutně špatně odvedenou práci? Z mého pohledu ne. Pouze musíte hrát s tím, co bylo rozdáno. A pro mě Issa López všechno rozdala správně a v dobrém příměru. ()

Nach

Jak celá série dobře začala, tak později spadla spíše do průměru s nadprůměrnou atmosférou. Co nejvíce Noční krajinu potápělo? Ne tak zajímavé postavy a děj, který stojí na místě a kouká, kam by pokračoval. Co naopak musím vychválit? Pak je to racionální vysvětlení většiny záhad. A tu a tam pokouknutí a odkázání se na výbornou první sérii. Rozhodně to na plný počet hvězd nestačí, ale na průměrnou kriminálku ano. 70% ()

Rocky88

Když přehlídnu nesympatické postavy (opravdu tu není nikdo, kdo by se divákovi zalíbil), tak první díl byl velice kvalitní (= nad 80 %). Druhý díl polevil, ale furt bylo na co se koukat (skvělé sousoší). Pak se ale naplno rozjely velmi křehké vztahy, nuda k uzoufání, aby se z toho na konci vyklubala laciná oppressed girl power komedie (nechtěná). Když už někdo chce nechat na svět prosáknout něco, z čeho si feministky začnou klikat na myšky, a ještě na to nalepí True Detective™, tak ať si, do vulvy, nastuduje, co je to detektivka. Vtipný je, že jsem u 5. dílu zjistil, že jsem omylem přeskočil 4., ale vůbec to nevadilo. ()

Lednové tipy z VOD služeb

Lednové tipy z VOD služeb

31.01.2024

HBO Max se mění

HBO Max se mění

12.04.2023

Kde se bude odehrávat třetí řada Bílého lotosu?

Kde se bude odehrávat třetí řada Bílého lotosu?

28.03.2023

Kabelovka HBO se nedávno rozloučila s první sérii seriálového hitu The Last of Us, už nyní ale diváky přivítala závěrečná sezóna oceňovaného dramatu Boj o moc, ještě v letošním roce nás pak čeká… (viac)